“Kutsanmışsın …” – Mesih dedi. Ama buraya baskın yapmış olsaydı, muhtemelen şu yorumu yapardı: “Gelişmiş bir yükseltmeniz var …”

Bilinmeyen Yazar

Blockchain genellikle karmaşık bir teknik konu olarak kabul edilir. Blok zinciri alanında ilerlemek için önemli bir gereklilik, belirli teknik unsurların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamaktır (özellikle kripto-ekonomiyi veya kripto para birimini anlamaya çalışırken). Bu da terminolojiye temel bir aşinalık gerektirir..

Temel blockchain terminolojisi

Bu alanda kullanılan birçok terim var. Hepsinin kendi anlamı var. Blockchain’i etkili bir şekilde kullanmak ve anlamak için tüm ilgili terimleri ve kripto para birimi tüccarlarının argolarını bilmemiz gerekir..

Öyleyse başlayalım:

ASIC [А’SIK]

ASIC, Uygulamaya Özgü Entegre Devrenin kısaltmasıdır. Bunlar, tek bir görev için özel olarak tasarlanmış silikon çiplerdir. Bitcoin söz konusu olduğunda, yeni BTC madenciliği için SHA-256 hash sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır..

Blockchain [Blockchain]

Blockchain, belirli bir sırayla birbirine bağlanan ve kriptografi ile korunan blok oluşturan kayıtların sürekli büyüyen bir listesidir..

DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon)

Dürüst olmayan bir dizi iş kuralının kontrolü altında herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın yönetilen bir şirket olarak görülebilir.

DApp [EVET]

Bu, bağımsız olarak çalışan ve hiçbir varlık belirteçlerinin çoğunu kontrol etmeyen, tamamen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir uygulamadır..

ERC-20 [EPCi’-20]

Token uygulayan akıllı sözleşmeler için kullanılan Ethereum token standardı. Bu, adresler arası aktarım ve veri erişimi dahil olmak üzere belirteçler arasındaki etkileşimi yöneten genel bir kural listesidir..

Ethereum [Et’rium] / Eter

Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler yazmasına, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan blockchain teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir yazılım platformudur. Ethereum blockchain token – İşlem ücretlerini, madencilerin ödüllerini ve ağdaki diğer hizmetleri ödemek için kullanılan ETH.

Ethereum Classic [Et’rium Classic]

20 Temmuz 2016’daki hard fork sonrasında mevcut Ethereum kripto para biriminin bölünmesinin sonucu.

HODL

İnternetteki kripto para birimi Dünyasının tüm argo ifadeleri arasında HODL en yaygın kullanılanlardan biridir. Kısacası, HODL, piyasa aksini yapmanızı önerdiğinde bile kripto paranızı korumak anlamına gelir. Başlangıçta çevrimiçi bir forumda bir yazım hatasıydı. Bugün bazı insanlar HODL’yi “Hold for Dear Life” ın kısaltması olarak kullanıyor. Ayrıca Game of Thrones’tan Hodor’a çok benziyor..

Lamba [La’mba]

Zengin olmak ve kripto kazancınız için bir Lamborghini satın almak sadece her kripto müjdecisinin hayali değil, kripto dünyasındaki en yaygın memlerden biri haline geldi..  

Yıldırım Ağı [Laitning Ne’tvorg]

Bu, blok zincirinin üzerinde çalışan “ikinci katman” bir ödeme protokolüdür. Katılımcı düğümler arasında ve arasında hızlı, ölçeklenebilir işlemler sağlamak için tasarlanmıştır ve Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak pazarlanmaktadır..

Nocoiner [Noukonuner]

Kripto para birimi olmayan bir kişi.

Pompa & Dökümü [Pompa ve Boşaltma]

Büyük yatırımcı gruplarının aynı anda (Pompa) fiyat artışlarını teşvik etmek veya fiyatı düşürmek için bir varlığın büyük bir kütlesini tek seferde satmak (boşaltmak) için satın almasıyla oluşan kasıtlı piyasa manipülasyonu.

Sats [Sats] / Satoshi (Satoshi)

Başlangıçta bitcoin için bir “kuruş”. Bir Bitcoin’de 100.000.000 Satoshi var. İsim, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun onuruna. Aslında, herhangi bir kripto para biriminin minimum bölünmesi için ortak bir isim haline geldi..

Altcoin

Bitcoin Alternative’in kısaltmasıdır. Şu anda çoğu altcoin, bitcoin blok zincirinin POW algoritmasında küçük değişikliklerle birlikte, bitcoin çatallarıdır. En ünlü altcoin Litecoin’dir. Litecoin, orijinal BTC protokolünde blok oluşturma süresinde azalma, maksimum coin sayısında artış ve farklı bir hash algoritması gibi değişiklikler getiriyor..

Saldırı% 51

Güvenlik sorununun türü. Birisi bir blok zincirinin hash gücünü kontrol edebiliyorsa, teorik olarak kendi zincir geçmişini oluşturabilir ve varsayılan değişmezliği kırabilir..

Torba

Bu, madeni paraları uzun süre tutan biri çünkü gerçekte olduklarından daha değerli olduklarına inanıyorlar..

Mavna

Bir kripto para borsasının argo adı.

Bitcoin

İnsanlık tarihindeki ilk kripto para birimi, iş doğrulamalı bir blok zincirine dayalı.

Komsa

Kripto borsalarında komisyon ücretlerinin adı.

Konsensüs algoritması

Kripto para birimleri arasındaki önemli farklılıkları tanımlayan bir terim. Mutabakat algoritması, blok zinciri protokolünün, veri bloklarını doğrulama hakkını kimin aldığını (ve ödül almaya hakkı olduğunu) ve başkalarının meşruiyetini nasıl doğrulayabileceğini açıklayan bir parçasıdır. Blok zincirine katılan tüm varlıklar, blok zincirine katılmak için aynı eşleştirme algoritmasına uymalı ve onu takip etmelidir..

Vinç

Bir web sitesinde veya uygulamada, kullanıcıları belirli görevleri tamamladıkları için ödüllendiren bir ödül sistemi. Temel olarak bu, insanların madeni parayla ilgilenmesini sağlamak için bir altcoin başlatılırken kullanılan bir tekniktir..

Cryptocurrency / Crypt

Kripto, blok zinciri teknolojisi ve kriptografik şifrelemeye dayalı bir dijital para birimidir.

Kripto Jack

Karşı tarafın bilgisayarını rızası olmadan kripto para madenciliği yapmak için kullanmak.

Kripto maksimalisti

Kripto para birimi konusunda son derece tutkulu, sözlü, yükseliş gösteren veya bir şey hakkında düşüş gösteren biri. Kural olarak, maksimalistler aşırı görüşlere sahiptir ve inançlarında inatçıdır..

Likidite

Bir varlığı hızlı ve kayıpsız nakde dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunun bir göstergesidir. Varlık ne kadar basitse, o kadar likit hale gelir. Kripto para birimi ticaret dünyasında likiditeye katkıda bulunan faktörlerden biri, borsa emir defterinde derinlik yaratan birçok farklı limit emrinin varlığıdır..

Madencilik (üretim)

Blockchain işlem doğrulama yasası. Bulmacaları çözmek için işlem gücü ve enerji gerektirir. Madencilik, işlem gücüne dayalı olarak madeni paraları ödüllendiriyor.

Madencilik havuzu

Hesaplama güçlerini blok zinciri ağında birleştirmek ve ardından havuzda bulunan ödülleri yeniden dağıtmak için bir araya gelen bir grup madenci.

Madeni Para / Madeni Para / Madeni Para

Madeni para, diğer kripto para varlıklarından bağımsız olarak çalışabilen bir kripto para birimidir..

Ay’a

Kripto para birimi dünyasının memlerinden biri – kripto para biriminin fiyatında patlayıcı bir artış çağrısı yapan, keskin, hızlı ve aya bir uçuş gibi uzun süren.

İlk Ödül / Ödül Teklifi (IBO)

İlk ödül veya IBO teklifi, genellikle bir ICO çerçevesinde, pazarlama, doğrudan reklam ve diğer hizmetlerde yer alan kişileri ödüllendirmek için toplanan fondan fonların bir kısmının tahsis edilmesinden oluşan, zaman sınırlı bir süreçtir. başarılı bir ICO sağlamak.

İlk Para Teklifi (ICO)

Prosedür, bir proje, bir projenin daha fazla geliştirilmesi veya başlatılması için fon toplamak için bir ilk halka arzdaki hisselerle kıyaslayarak ilk kez koinleri yerleştirdiğinde halka arz işlemine benzer. Genellikle kitle fonlaması ve blok zinciri girişimleri için kaynak yaratma amacıyla kullanılır.

Arabulucu

Bu, yalnızca yeniden satış amacıyla bir kript satın alan bir kişidir. Kripto para sahipleri arasında aracı olarak işlev görürler.

Rect

Değer “harcanmıştır”. Bu, ticaret yapma şansınız olmadığında veya piyasa düştüğünde olan şeydir. Oyuncular arasında yaygın bir ifade, kripto alanına sızan ve 2018’de popüler hale gelen bir terimdir..

Aldatmaca

Çeşitli nedenlerle kapanan projelerin adı. Çoğu zaman, bu terimin olumsuz bir çağrışımı vardır ve kasıtlı olarak yanlış bir bahane altında bir ICO yürüten dolandırıcılara atıfta bulunur..

Madencilik zorluğu

Bu, blok üretimini dengelemeyi amaçlayan bir önlemdir. Bitcoin ideal olarak her 10 dakikada bir blok üretmelidir, ancak madencilik için ayrılan hashpower miktarı ortalamayı doğrudan etkiler. Bu nedenle, Bitcoin madencilik hesaplama karmaşıklığını her 2016 blokta ayarlar ve bu da iki haftaya eşdeğerdir. Bu miktarı elde etmek 14 günden fazla sürdüyse zorluk azalır. Daha az sürdüyse arttı.

Akıllı Sözleşme

Kodda yazılı koşullarla kendi kendini yürüten blok zinciri tabanlı sözleşme.

Yanan paralar

Bir jeton veya jeton kalıcı olarak geçersiz veya kullanılamaz hale getirildiğinde.

Stablecoin 

Fiat para birimleri, altın veya diğer değerli metaller gibi herhangi bir sabit varlığa bağlı bir kripto para birimi. Çoğu durumda, stabilcoinler, fiyatlandırma ve ihraçları kontrol eden merkezi olmayan özerk bir organizasyona bağlıdır..

Ponzi devresi

Yeni yatırımcıların katkıda bulunduğu fonlardan mevcut yatırımcılara tahmini bir getiri ödemesini içeren hileli bir yatırım.

Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT)

Dağıtılmış defterlerin arkasındaki teknoloji. Bu terim en çok, dağıtılmış defter teknolojisi için kurumsal kullanım durumları bağlamında tartışılır..

Jeton

Mevcut blok zincirinde sayısallaştırılmış herhangi bir varlığın ölçü birimi olan blok zincirindeki herhangi bir dijital kaydın genelleştirilmiş adı.

Bir varlığın simge haline getirilmesi

Varlık değerinin, benzersiz token emisyonu ile blok zinciri ortamına aktarılması, devri, varlığın karşılık gelen payının mülkiyetinin devrini düzeltir (borsadaki bir hissenin analogu).

Çiftlik

Kripto para madenciliği için kurulum.

Fiat para birimi

Hükümet tarafından ABD doları veya Euro gibi mali yükümlülükleri yerine getirmek için geçerli olduğu beyan edilen herhangi bir para.

Yarılanma

Bitcoinlerin sınırlı bir arzı var ve bu da onları kıt bir dijital meta haline getiriyor. Çıkarılacak toplam BTC sayısı 21 milyon. Blok başına üretilen jeton sayısı her dört yılda bir% 50 azalır. Buna halving (halving) denir. İkiye ayrılan aşırı bölünme 2140’ta olacak.

Sert Çatal

Çatal terimi, bir projenin bölündüğü açık geliştirme ortamlarında kullanılır ve aynı temel çalışmanın farklı yönlere gitmesine izin verir. Güncellemeden önceki işlemler hala blok zinciri tarafından kabul edildiğinde yumuşak bir mlm yumuşak çatal oluşur ve yeni kurallar veya uygulamalar zinciri birbiriyle uyumlu olmayan iki rakip dala böldüğünde bir sert çatal oluşur..

Hamster

Ticaretten anlamayan kripto tüccarı. Kural olarak, her zaman kayıpla çalışmak.

Soğuk depo

Genellikle depolama dışı donanım cüzdanları, USB, çevrimdışı bilgisayarlar veya kağıt cüzdanlar kullanılarak kripto para birimlerinin çevrimdışı depolanması.

Özet fonksiyonu

Herhangi bir girişi, hash adı verilen, verilerin neredeyse yok edilemez dijital parmak izi görevi gören bir karakter dizesine dönüştüren bir şifreleme aracı.

Parçalama

Sharding, düğümlerin blok zincirlerinin kısmi kopyalarını korumasına izin veren bir ölçeklendirme tekniğidir. Ağ performansını iyileştirebilir ve kararlaştırılan hızları artırabilir.

Şilin

Kişisel çıkar söz konusu olduğunda bir madalyonun fiyatını “pompalamak” için kasten yanlış haber yayma eylemi.

Shitcoin

Yararsız hale gelen bir altcoin’i tanımlamak için kullanılan aşağılayıcı bir terim. Bir shitcoin’in değeri, ya genel hayal kırıklığı ya da proje ekibinin yetersizliği ya da projenin banal ALDATMASI nedeniyle ilgi görmediği için ortadan kalkabilir.. 

Cypherpunk

Sosyal ve politik ilerlemeyi sağlamak için güvenli kriptografik çözümlerin ve gizlilik teknolojilerinin büyük ölçüde benimsenmesini ve kullanılmasını savunan bir aktivist.

Bunlar beyler

Kripto dünyasında olumlu kripto haberlerini iletmenin bir yolunu yansıtan popüler bir meme.

Sonuç

Tüm endüstriler, topluluklar ve teknolojilerin kendi kelime dağarcığına ihtiyacı vardır. Ve kripto para birimleri yukarıdakilerin üçü de olduğu için, kendi sürekli büyüyen dillerine sahipler. Gerçekte ne yaptığınızı net bir şekilde anlamadan ticarete dalmak kolay değildir. Kripto para birimi terimleri ve kısaltmalarıyla ilgili makalemiz, memlerden akıllı kripto para birimi yatırımlarına kadar kripto endüstrisinin dünyasına rehberiniz olsun. Daha fazla bilgi birikimi ile çok fazla risk almadan bu yeni sektördeki fırsatlardan yararlanabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me