ایجاد موسسات مالی غیرمتمرکز و یک سیستم مالی مستقل یک ایده انقلابی است. بلاکچین ، قراردادهای هوشمند و توانایی ایجاد dApps به هر شرکت کننده این امکان را می دهد تا بودجه خود را کاملاً کنترل کند. امور مالی غیرمتمرکز برای دسترسی به خدمات مالی و عملیاتی مانند وام ، وام ، استخراج نقدینگی ، تجارت ، صدور دارایی طراحی شده است و به شما امکان می دهد به روشی غیر قابل اعتماد معامله کنید.

وقتی صحبت از امور مالی می شود ، نباید فراموش کنید که هویت و وجوه خود را محرمانه نگه دارید. در این مقاله ، ما در مورد راه حل هایی که برای کمک به بهبود حریم خصوصی داده ها در معاملات DeFi در حال توسعه هستند صحبت خواهیم کرد.

مسائل خصوصی

از آنجا که بلاکچین تاریخچه تمام معاملات را در دفتر عمومی ذخیره می کند ، هر ناظر شخص ثالث می تواند آن را تجزیه و تحلیل کند و با استفاده از ترکیب این اطلاعات با سایر داده های به دست آمده در مورد آنها ، نام شرکت کنندگان در شبکه را از بین ببرد.. 

کاربران از طریق قراردادهای هوشمند با اکوسیستم DeFi ارتباط برقرار می کنند. با توجه به شفافیت تمام داده های ذخیره شده در زنجیره بلوک ، نگهداری اطلاعات حساس در قراردادهای هوشمند ایده بدی است ، زیرا داده های مربوط به حجم و شرایط معامله برای همه قابل مشاهده است.

فناوری Blockchain مبتنی بر اصولی است که سطح ناشناخته ماندن را به اندازه کافی بالا فراهم می کند ، به همین دلیل شرکت های بیشتری که به سطح بالایی از حریم خصوصی نیاز دارند ، در حال بررسی امکانات سیستم های توزیع شده هستند.

حریم خصوصی در DeFi به این معنی است که دستیابی به چنین داده هایی که می تواند برای شناسایی یک کیف پول یا مالک آدرس استفاده شود ، غیرممکن است. ما می خواهیم نمونه هایی از پروژه ها و راه حل هایی را که برای بهبود سطح حریم خصوصی اعضای سیستم DeFi کار می کنند ، از نزدیک بررسی کنیم.

قراردادهای هوشمند هوشمند

در فوریه 2019 ، گروهی از دانشمندان دانشگاه استنفورد مکانیزمی را برای راه اندازی قراردادهای هوشمند هوشمند در شبکه Ethereum – Zether ایجاد کردند. مکانیزم Zether امکان ایجاد انواع جدیدی از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند ، جایی که موجودی حساب رمزگذاری و ذخیره می شود و وجوه قفل می شوند تا زمانی که شرایط را تحقق بخشید. 

با استفاده از مکانیزم Zether ، کاربران ETH را به یک قرارداد ZSC ارسال می کنند و در ازای آن ، مبلغی معادل توکن ZTH دریافت می کنند که برای معاملات پنهان استفاده می شود. Zether همچنین توانایی تشخیص اطلاعات مربوط به طرفین را به صلاحدید آغازگر معامله ، پنهان کرده است.

با توجه به قراردادهای هوشمند و حریم خصوصی ، لازم به ذکر است که پروژه Enigma ، راه حل هایی برای ایجاد قراردادهای هوشمند مخفی متمرکز بر امنیت داده های کاربر ایجاد می کند.

قراردادهای مخفی انیگما که داده های بلاکچین را به صورت رمزگذاری شده ذخیره می کنند ، می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. عملکرد خارج از شبکه Ethereum ، داده های قرارداد تکه تکه شده ، رمزگذاری شده و در گره های شبکه توزیع می شود. وقتی داده درخواست می شود ، گره ها بدون افشای عمومی اطلاعات ، آنها را ارائه می دهند. برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی داده ها ، از الگوریتم اثبات دانش صفر استفاده می شود که از اصلاح آن در رمزگذاری Zcash استفاده می شود.

اطمینان از امنیت و حریم خصوصی کاربران با قراردادهای هوشمند به ویژه در وام ، حراج یا هرگونه معاملات مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر ، این پروژه ها عمدتا فعالیت های تحقیقاتی هستند ، اما در حال حاضر این پتانسیل را دارند که در اطمینان از حفظ حریم خصوصی کاربر و سرمایه های او مفید واقع شوند..

فن آوری اختلاط 

یکی از راه های اطمینان از حریم خصوصی استفاده از خدمات میکسر است. در طی فرآیند اختلاط ، بودجه چندین کاربر مخلوط شده و سپس به مخاطبان توزیع می شود. ردیابی این که متعاقباً صاحب کدام سکه است عملاً غیرممکن است. یکی از محبوب ترین راه حل ها در این راستا سرویس اختلاط ETH ‘Tornado Cash’ است که امکان مخلوط کردن تراکنش ها با استفاده از دانش صفر و رمزگذاری وجوه کاربران را فراهم می کند..

نسخه به روز شده این سرویس امکان مخلوط کردن نشانه های ERC-20 – DAI را فراهم می کند. 

با مدیریت یک قرارداد هوشمند ، Tornado Cash می تواند واقعاً غیرمتمرکز باقی بماند به این دلیل که هیچ حزب متمرکز ذخیره و کنترل وجوه را در طول فرآیند مخلوط کردن بر عهده نمی گیرد.. 

در ماه مه سال 2020 ، توسعه دهندگان Tornado Cash دسترسی به تغییرات کد هوشمند قرارداد را محدود کردند ، که از یک طرف نشان می دهد که هیچ مرجع مدیریت متمرکز وجود ندارد ، و از طرف دیگر مهاجمان را به تلاش برای هک قرارداد هوشمند جذب می کند.

راه حل های حفظ حریم خصوصی DeFi

یکی از مهمترین مشکلات مالی غیرمتمرکز ، خصوصی نبودن بیشتر برنامه های آن است. معاملات ساخته شده بر روی بلاکچین Ethereum در دسترس عموم همه اعضای شبکه است. توسعه دهندگان رمزنگاری Beam ’محرمانه گرا در ژوئیه 2020 هاردفورک برگزار کردند و در آنجا اصطلاحاً” دارایی های محرمانه ”را فعال کردند (CA – Confidential Assets).

توسعه دهندگان می خواهند یک محیط DeFi در شبکه Beam ایجاد کنند ، جایی که CA توکن های خصوصی DeFi مستقل از Beam باشد که برای ایجاد dApps طراحی شده است. هاردفورک ، همراه با CA ، همچنین ویژگی هایی را برای ایجاد “قراردادهای بدون اسکریپت” اضافه کرده است ، جایی که جزئیات قرارداد و معاملات به صورت خصوصی باقی می مانند ، و همچنین پشتیبانی از “مبادله اتمی” در Beam DEX.

یکی دیگر از پروژه های DeFi با حفظ حریم خصوصی ، Incognito است که توسعه دهندگان آن قصد دارند از حریم خصوصی رمزهای دیگر بلاکچین اطمینان حاصل کنند. فناوری حفظ حریم خصوصی ناشناس بر اساس همان اصول Monero است. این پروژه بر روی سازگاری با سایر بلاکچین ها تمرکز دارد ، پشتیبانی از وام ها و سپرده های ناشناس در “محافظت شده” ETH (pETH) ، که توسط ETH پشتیبانی می شود.

ناشناس قصد دارد نسخه های خصوصی سیستم عامل های DeFi را راه اندازی کند که از قراردادهای هوشمند کامل پشتیبانی نمی کنند اما به شما امکان می دهد به دنبال سناریوهای خاص ، نشانه هایی ایجاد کنید که به شما کمک می کند با سایر سیستم عامل های قرارداد هوشمند پل بزنید. بنابراین ، در اوایل ماه ژوئیه ، پلت فرم pKyber منتشر شد. نقش pKyber تعامل با Kyber DEX از طریق ناشناس است.

پروژه دیگر ، ساخت و ایجاد پل های بین زنجیره های بلوک ، NIX Bridge است. این یک پروتکل حریم خصوصی است که حریم خصوصی هر رمز ERC20 را در یک شبکه NIX تضمین می کند. 

نتیجه

اگر کاربران از قوانین اساسی اطمینان از امنیت اطلاعات و داده های خود پیروی نکنند ، همه راه حل ها و پروژه های فوق بی معنی هستند. اگر هنگام تعامل با DeFi آدرس IP خود را پنهان نکنید ، اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی شما می تواند با حساب ها و سابقه معاملات شما مرتبط باشد. به همین دلیل ، برای حفظ حریم خصوصی خود ، باید آدرس IP خود را با استفاده از ابزارهایی مانند شبکه VPN یا TOR مخفی کنید..

با ظهور DeFi ، محبوبیت Ethereum به طور چشمگیری افزایش یافته است. امروز بیش از 11 میلیارد دلار در اکوسیستم DeFi مسدود شده است که نشانگر افزایش تقاضا برای ابزارهای مالی و داده های کاربران این ابزارها است. توسعه راه حل هایی برای بهبود حریم خصوصی و امنیت داده های کاربر در حال شتاب گرفتن است که بر آینده مالی غیرمتمرکز تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me