DeFi در بیت کوین

Ethereum بدون شک در تعداد برنامه ها و پروتکل های ساخته شده در بالای آن در زمینه امور مالی غیرمتمرکز پیشرو است. با توجه به الف مطالعه توسط DappRadar ، حجم معاملات DeFi در سال جاری حدود 270 میلیارد دلار بود که 12 برابر بیشتر از سال قبل است.

در مقاله امروز ، ما در مورد نقش بیت کوین در آینده امور مالی غیرمتمرکز ، ساخت DeFi بر روی بیت کوین و چالش هایی که جامعه در تلاش برای اجرای ابزارهای مالی مقرون به صرفه در شبکه اصلی ارز رمزنگاری شده مواجه است ، صحبت خواهیم کرد.. 

نقش بیت کوین

با افزایش قیمت بیش از 20،000 دلار و غلبه بر 60٪ ، مسئله گسترش اولین ارز رمزنگاری شده حادتر است. به عنوان جایگزینی برای سیستم مالی سنتی ، بیت کوین وابستگی به واسطه ها را از بین می برد و این امکان را دارد که به یک سیستم جهانی بدون پول نقد برای پرداخت فوری در سراسر جهان تبدیل شود. 

ایجاد یک سیستم مالی غیرمتمرکز مبتنی بر بیت کوین باعث خواهد شد که مورد دوم چیزی فراتر از یک سیستم تسویه حساب یا دارایی باشد که برای ذخیره ارزش است ، بلکه همچنین یک محیط جهانی و امن برای ایجاد روابط مالی و ابزارهایی است که برای هر کسی قابل دسترسی است. اتصال به اینترنت.

نقش بیت کوین در ایجاد امور مالی غیرمتمرکز را می توان به دو قسمت عمده تقسیم کرد:

  • در حال توسعه راه حل هایی برای جذب BTC به DeFi ؛
  • ساخت DeFi در بالای شبکه بیت کوین.

این تقسیم بندی مشروط است و رویکردهایی که با هدف اجرای راه حل ها در هر دو جهت انجام می شوند پیچیدگی ها و اشکالات خاص خود را دارند. به همین دلیل است که هنگام در نظر گرفتن نقش بیت کوین در توسعه DeFi ، لازم است که برای درک و چشم انداز گسترده تری از آینده بیت کوین در ساخت مالی رایگان به هر دو راه حل توجه شود. 

م Instسسات مالی متمرکز

با رواج ارزهای رمزپایه ، مبادلات متمرکز و سیستم عامل های وام متمرکز که ابزارهای مختلف مالی مورد حمایت BTC را فراهم می کنند ، گسترده شده اند. ضررهای آشکار استفاده از چنین خدماتی ضرورت تهیه اطلاعات شخصی برای استفاده از این سرویس و ذخیره منابع مالی در این سیستم عامل ها است..

بودجه و داده های کاربر در معرض خطر است زیرا چنین سیستم عامل هایی می توانند هک شوند. ممکن است به دلیل نیازهای حوزه قضایی مربوطه ، از خدمات کاربران محروم شود. وجوه همچنین می تواند به درخواست نیروی انتظامی مسدود شود یا در صورت پرچم دارایی توسط سیستم های ردیابی مانند Crystal یا Chainalysis.

زنجیره های جانبی

Sidechains زنجیره بلوکی جداگانه با اتصال دو طرفه به زنجیره اصلی است. شرکت هایی مانند RSK و Liquid زنجیره های جانبی با توانایی ایجاد قراردادهای هوشمند در بالای شبکه بیت کوین ایجاد می کنند. به زبان ساده ، زنجیره های جانبی سیستم عامل های DeFi هستند که در آن هر کاربر می تواند دارایی های دیجیتالی خود را ایجاد کند.

بستر RSK اجازه می دهد تا از BTC در قراردادهای هوشمند از طریق پل دو طرفه و رمز S-BTC استفاده شود. همچنین پلی بین شبکه های بیت کوین و Ethereum ساخته شده است که به شما امکان می دهد هر نشانه Ethereum ERC20 را منتقل کنید.

Money on Chain که توسعه دهنده پروتکل های DeFi است و توسط BTC پشتیبانی می شود ، یک پروتکل مبتنی بر RSK ایجاد کرده است که متشکل از چهار نشانه است که گزینه های مختلفی را برای دارندگان BTC فراهم می کند ، از جمله معاملات اهرمی. 

این شرکت ها در حال حاضر روی یکپارچه سازی شبکه های RSK ، Liquid و Lightning برای تعامل با دارایی در سیستم های دیگر کار می کنند. توسعه دهندگان RSK همچنین از راه اندازی ابزاری برای فعال کردن تعامل Aave tokens با BTC خبر داده اند.

مبادله اتمی

فناوری Swaps اتمی ، که قبلاً در وبلاگ خود در مورد آن صحبت کردیم ، مدتها قبل از اوج شکوفایی DeFi ظاهر شد. پیچیدگی انجام مبادله فوری یک رمزنگاری به دیگری بدون شخص ثالث در ساخت شبکه های زنجیره ای متقابل بیان می شود ، یعنی سازماندهی تعامل بین یک جفت زنجیره بلوک مستقل. 

اولین اجرای مبادله اتمی مبادله LTC به DCR با استفاده از Hash Time Locked Contract بود (HTLC). HTLC نوعی قرارداد هوشمند است که به شما امکان می دهد معاملات را در یک زمان مشخص انجام دهید. اجرای تعویض های اتمی نیز به کانال های پرداخت متصل به بلاکچین نیاز دارد که توسط شبکه لایتنینگ ارائه می شود. اگرچه شبکه لایتنینگ (LN) پیش شرط نیست ، ادغام شبکه لایتنینگ در مبادله های اتمی امکان پیوند زنجیره های مختلف را فراهم می کند ، جایی که شرکت کنندگان در سواپ می توانند به عنوان یک درگاه پرداخت عمل کنند..

مبادله اتمی بین BTC و LTC بعداً با موفقیت اجرا شد و سپس توسعه دهندگان Komodo BTC و KMD را عوض کردند.

برای مبادله BTC با سایر ارزهای رمزپایه با استفاده از مبادله ، باید آدرس گیرنده را بدانید. ایجاد حوضچه نقدینگی بدون علامت گذاری در دارایی ها ، کاری که صرافی غیرمتمرکز Uniswap انجام می دهد ، غیرممکن است. این امر منجر به مشکل تعامل با دارایی های Bitcoin DeFi می شود ، زیرا کمبود استخر و AMM منجر به کمبود تأمین کنندگان نقدینگی می شود که همچنین باید 24 ساعته آنلاین باشند.. 

پروژه Liquality کیف پول Liquality Atomic Swap را که از طریق مبادله اتمی و قراردادهای HTLC کار می کند ، منتشر کرده است. کیف پول خود به عنوان طرف مقابل برای همه مبادله های موجود عمل می کند. مبادله اتمی به کاربران امکان می دهد تا کلیدهای خصوصی خود را در تمام مراحل تبادل ارز رمزنگاری شده نگه دارند. این راه حل به عنوان جایگزینی برای بیت کوین های پیچیده مانند WBTC عمل می کند.

یک راه حل مشابه پروتکل میان زنجیره ای Jelly Market برای مبادله اتمی است که به کاربران امکان می دهد نقدینگی ، سود حاصل از معاملات و دارایی های مبادله خود را اضافه کنند. مبادله ERC20 ، BTC ، AE و سایر نشانه های بلاکچین در سیستم عامل موجود است.

مبادله اتمی و توسعه راه حل های انتقال ارزش از یک بلاکچین به بلاک دیگر بدون اتکا به اشخاص ثالث به روشی غیر قابل اعتماد منجر به پر کردن شکاف بین بیت کوین و DeFi در Ethereum می شود..

بیت کوین های توکن شده

جذب نقدینگی اضافی به بخش DeFi ناشی از توسعه Bitcoins به اصطلاح tokenized است که در یکی از مقاله های قبلی در مورد آن صحبت کردیم. بنابراین ، Wrapped Bitcoin (WBTC) اولین رمز پشتیبانی بیت کوین بود که به دارندگان BTC اجازه می دهد از قراردادهای هوشمند در Ethereum استفاده کنند. با افزایش قیمت ، WBTC با قفل شدن 2.7 میلیارد دلار یا 116000 BTC که در حدود 0.6٪ از سکه های استخراج شده است ، در بین پروژه های DeFi به مقام دوم رسید..

در همان زمان ، برای دستیابی به WBTC ، کاربران باید سکه های اصلی خود را قفل کنند و در ازای آن دارایی های توکن دار دریافت کنند. WBTC بر اساس یک مدل کنسرسیوم از سازمانهای تأییدشده ساخته شده است ، به این معنی که مبادله سکه های اصلی به و از WBTC توسط متولیان شخص ثالث انجام می شود. 

و گرچه راه حل های توکن سازی بیت کوین وجود دارد که از سازوکارهای بی اعتمادتری استفاده می کنند ، اما آنها اشکالاتی دارند. به عنوان مثال ، tBTC از کاربران می خواهد مقدار قابل توجهی وثیقه را در ETH واریز کنند ، و این امر مقیاس پذیری آن را کمتر می کند. 

راه حل RenVM که عملکردی مشابه tBTC دارد ، از رمزهای REN به جای ETH به عنوان وثیقه استفاده می کند. عیب این روش این است که هنگام استفاده از چنین پروتکل جوانی ، کاربران باید BTC های خود را با نشانه های REN عوض کنند و اگر پروتکل به هر دلیلی اعتماد جامعه را از دست بدهد ، ممکن است از نظر ارزش استعداد داشته باشد و کاربران دیگر قادر به بازگشت نیستند. سکه های قفل شده.

آینده DeFi در بیت کوین

بیت کوین ، به عنوان ذخیره و انتقال دهنده ارزش ، به دلیل قدرت هشدار قابل توجه و هزینه های بالای نگهداری زیرساخت ، ایمن ترین بلاکچین است. به همین دلیل ، ایجاد مالی غیرمتمرکز بر اساس بلاکچین بیت کوین یک منطقه امیدوار کننده برای توسعه است.

توسعه سریع امور مالی غیرمتمرکز در پلتفرم Ethereum به دلیل توانایی پلتفرم در مدیریت قراردادهای هوشمند مختلف از هر پیچیدگی ، سر به فلک کشید. عدم وجود ابزارهای متنوع برای ایجاد قراردادهای هوشمند ، مانع ایجاد راه حل های DeFi مبتنی بر بیت کوین است.

بیت کوین به یک زبان ساده و ابتدایی اسکریپت بیت کوین نوشته شده است ، برای انجام قراردادهای هوشمند پیچیده نامناسب است. Blockstream با کار بر روی Simplicity ، یک زبان برنامه نویسی برای اجرای قراردادهای هوشمند که می تواند با زبان Ivy درجه بالاتر ادغام شود ، این مشکل را حل می کند..

ظهور قراردادهای جدید از نوع DLC که به شرکت کنندگان امکان انجام معاملات مربوط به رویدادهای آینده را می دهد ، ایجاد مشتقات و بازارهای پیش بینی مبتنی بر بیت کوین را امکان پذیر کرده است..

در همان زمان ، پروتکل RGB ، که استاندارد صدور ، انتقال و ذخیره دارایی های غیر بیت کوین است ، ایجاد ابزارهای دیجیتال در بالای شبکه بلاکچین و رعد و برق Bitcoin را امکان پذیر می کند..

و گرچه زیرساخت های بیت کوین در حال حاضر برای یک اکوسیستم مالی کامل آماده نیست ، بیت کوین این امکان را دارد که زمینه امن تری برای ایجاد برنامه های DeFi فراهم کند.

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map