Bitcoin, blok zincirinin ilk yinelemesidir, ancak birçok kripto para biriminden biridir. İnsanlar, “kripto para” ve “blok zinciri” kelimelerini çokça duyuyorlar. Ancak çoğu insan ikisi arasındaki farkı anlamıyor.

Bu makale size kripto para birimleri ve blok zincirleri arasındaki farkı öğretir. Nasıl ilişki kurduklarını ve hangisinin daha baskın teknolojik yenilik olduğunu öğrenin.

Kripto Para Birimleri ve Blok Zincirleri Arasındaki Fark

Blockchain ve kripto para biriminin ne olduğunu açıklamak için kullanılacak örnek Bitcoin’dir. Kripto para birimleri ve blok zincirleri arasındaki farkı anlayarak başlayın.

En büyük fark, her bir ürünün altında bulunduğu şemsiyelerdir. Blok zinciri, altında kripto para biriminin bulunduğu büyük bir şemsiye. Kripto para biriminin altında şemsiye, biri Bitcoin olmak üzere birçok farklı paraya oturur..

Blockchain Teknolojisi: Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi, kripto para birimlerinin varlığını sağlar. Ancak bir blok zincirinin uygulamaları kripto para birimiyle sınırlı değildir. Cryptocurrency, blockchain teknolojisinin en önemli örneğidir.

Gerçek blockchain teknolojilerinin başlangıcı sadece Bitcoin’in oluşturulması içindir. Ancak, icadından bu yana, geliştiriciler blok zinciri için giderek daha fazla kullanım alanı buluyor.

Blok zinciri, merkezi olmayan bir defterdir. Ağdaki tüm kişiden kişiye işlemleri kolaylaştırır ve kaydını tutar. İşlem onayı için kullanıcıların merkezi takas yetkisi olarak hizmet eder.

Yani, finans kurumunuzun yerini alıyor.

Paranızı bir bankaya yatırmanızın tüm nedeni güvenlik ve rahatlık içindir. Banka, hesabınızdan veya hesabınızdan yapılan herhangi bir işlem için takas yetkilisi olarak hareket eder. Finans kuruluşları bir işlem ücreti alır ve işlem birkaç gün sürer.

Güvenli bir genel defter olarak blok zinciri, kuruluşlar için birçok uygulama olanağına sahiptir..

Blockchain teknolojisi, işlemlerin güvenliğini sağlar. Jeton gönderme ve alma işlemi ücretsiz gerçekleşir ve dakikalar içinde onaylanır.

Blok zinciri, işlemleri kaydettiği dijital yapı için adlandırılmıştır. Her işlem, zincirdeki bir bloktur. İşlemlere herkesin bir kimlik numarasını görmesi ve taşıması için erişilebilir.

İşlemleri yapan kişilerin kimliği anonim kalır. Bu işlemin en büyük yararı, aracıları ortadan kaldırmasıdır..

Blockchain Teknolojisinin Uygulamaları Nelerdir??

Blockchain teknolojisi, birçok endüstri sektörünü dönüştürmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Bir banka üzerinden blockchain kullanmanın maliyet tasarrufu, bankalar bile bir geçiş arayışına girecek kadar büyüktür. Finansal işlemler dışında, aşağıdakiler için bir blockchain kullanabilirsiniz:

Dijital Sözleşmeler

Blok zinciri aracılığıyla dijital bir sözleşme, sözleşmenin şartlarını sağlar. Blockchain, sözleşmeyi emanette tutar ve gerekli şartlar karşılanana kadar onu sürdürmeyi bekler. Örneğin, her iki tarafın imzası.

Bilgisayarınızdan ev sahibi anlaşmasını söyleyerek bir daire kiraladığınızı hayal edin. Singapur’da bir ev satın alabilir ve Miami’de sözleşme imzalayabilirsiniz..

Dijital Mülkiyet Kanıtı

Dijital dosyalar, blok zinciri aracılığıyla çok daha rahat bir şekilde noter tasdiklenebilir ve doğrulanabilir. Bir multimedya dosyası oluşturun ve dosyayı oluşturduktan sonra kanıtı veya mülkiyet için noter tasdik edin. Patentler ve mülkiyet kanıtı, blok zinciri sayesinde çok daha ucuz ve daha verimli hale geliyor.

Dijital Demokratikleşme

Blok zinciri kullanışlı, güvenli ve geniş çapta erişilebilirdir. Blockchain teknolojisi, vatandaşların hükümetlerinde aktif bir söz sahibi olmalarını sağlar. Devletin blockchain kullanımı oylama sürecinde devrim yaratabilir.

Belki bir gün insanlar mobil cihazlarından oy kullanmak için blok zincirini kullanır. Hiç kimsenin “chad” ile uğraşmadığı bir seçim sistemi hayal edin.

Cryptocurrency nedir?

Cryptocurrency, tüccarların bir kripto borsasında alıp sattıkları bir fiat para birimidir. Kripto para birimi borsaları, işleyişlerinde borsalar gibidir.

Kripto para birimleri bir ticaret aracıdır. Devletin para banknotları ve metal paralar bir ticaret aracıdır. Kağıt paranın aksine, dijital alanda bir kripto para birimi var.

Blok zinciri, kripto para birimi işlemlerinin gerçekleştiği defter teknolojisidir. Kripto para birimleri, jeton veya madeni para olarak ifade edilir. Tek bir jeton veya madeni para, bir hisse senedinin tek bir payına eşittir.

Geliştiriciler, parasal işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için gelişmiş şifreleme yöntemlerini uygulamaya koydu.

Kripto Güvenliği ve Kısıtlamaları

Bilgisayar korsanları bir sistemdeki güvenlik açıklarını ararlar. İnsan hatalarının muhtemel olduğu yerler, bilgisayar korsanlarının saldırdığı yerlerdir. Blockchain teknolojisi bankalardan daha güvenlidir çünkü insan hatası içermez.

Borsada olduğu gibi, kripto para borsaları da tabi ticaret kuralları ve düzenlemeleri. Borsadan farklı olarak, kripto piyasası asla uyumaz. Ve daha uçucu güncel olaylar.

Bir kripto para borsasında işlem gören bir jeton, parayı temsil etmeyebilir. Bitcoin doların yerini alır, ancak birçok jeton, kumarhane çipleri gibi farklı yer tutuculardır.

Kumarhanede oynamak istiyorsanız, dolarları fişlerle değiştirmelisiniz. Aynı şekilde, bir kripto para biriminin sunduğu hizmete katılmak için, token karşılığında dolar takası yapmanız gerekir..

Örneğin, bir oylama jetonu parasal para birimini değil, bunun yerine demokratik para birimini temsil eder. Kitaplık için bir kripto para birimi, teslim alınan ve teslim edilen kitapları izlemek için kullanılabilir..

Son düşünceler

Bitcoin, blockchain teknolojisine uluslararası tanınırlık getiren kripto para birimidir. 2016 Bitcoin değeri, blok zincirlerinin çok yönlülüğünün ortaya çıkışından küçük bir parça değildi..

Önümüzdeki yıllarda, blok zincirinin daha yeni kullanımlarını göreceksiniz. Geliştiriciler onu her zaman kullanmanın yeni yollarını bulur.

Bu nedenle, bir kripto para birimine yatırım yaptığınızda, blockchain kullanan şirketlere gerçekten yatırım yaptığınızı unutmayın..

Kripto para birimleri arasındaki fark hakkındaki bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşın. Ve kripto para piyasasındaki en son gönderiler için haber bültenine abone olun. Okuduğunuz için teşekkürler!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me