Erken tarihte, ekonomik ilişkiler takas üzerine kurulu idi: tüccarlar malları doğrudan diğer mallarla takas ediyorlardı ve evrensel bir ödeme yöntemi yoktu. Bununla birlikte, daha sonra, takasın yerini değerli metallerden yapılmış madeni paralar ve ardından kağıt banknotlar aldı. Merkez bankaları para üretimi üzerinde bir tekel elde etti ve yavaş yavaş para akışını sınırlamayacak bir para sistemi oluşturdu. Bu, itibari para birimlerinin 20. yüzyılın ilk yarısında nasıl ortaya çıktığı ve geliştiğine dair basitleştirilmiş bir genel bakış..

Her birimiz düzenli olarak parayla işlem yaparız: faturaları öderiz, şirketlere ve bireylere para aktarırız, yiyecek satın alırız ve daha fazlasını yaparız. Neredeyse her gün fiat para kullanıyoruz, ancak bunun hakkında ne biliyoruz? Bugünün incelemesinde, itibari para birimlerinin ne olduğunu keşfedeceğiz, özellikleri hakkında konuşacağız ve kripto para birimlerinden nasıl farklılaştıklarını konuşacağız. Öyleyse başlayalım.

Fiat para birimi nedir?

Fiat para birimleri, altın, gümüş veya başka herhangi bir değerli emtia gibi hiçbir şey tarafından desteklenmeyen emanet parasıdır. Fiat kelimesi Latince’den gelir ve “bırak gitsin” olarak çevrilir. Bu, değerlerinin banknotların kendilerinin gerçek değeri değil, para birimini çıkaran hükümet tarafından belirlendiği anlamına gelir. Fiat para biriminin değeri yalnızca onları kullanan kişilerin güvenine bağlıdır ve hükümetler bu değeri faiz oranları ve bir dizi başka araçla düzenler.. 

Her ülke veya hükümetin kendi yasal para birimi vardır. Rusya’da ruble, ABD’de dolar, Japonya’da yen vb. Ulusal para birimi, düzenlendiği bir eyaletteki tek yasal ödeme yöntemidir. Ancak istisnalar vardır; örneğin, AB’nin parçası olan ülkelerde, birincil ulusal para birimi olarak euro kullanılır.

Fiat para birimlerinin ortaya çıkışı

Takas, paranın ortaya çıkışından önce geldi. Tüccarlar bir ürünü diğeriyle değiştirirlerdi. Ancak böyle bir sistem mükemmel olmaktan çok uzaktı – ölçeklenemiyordu ve bir şeye ihtiyacınız olabileceği ancak karşılığında tüccarın istediği hiçbir şeye sahip olamayacağınız ortaya çıkabilirdi. Yavaş yavaş, kasaba ve şehirler, alıcının değerine göre herhangi bir ürünü satın alabileceği evrensel bir para sistemine geçmeye başladı. Ayrıca bu sistem, malların değerini belirlemeyi kolaylaştırdı.

Bilinen ilk para biçimi Mezopotamya’da yaklaşık 5000 yıl önce ortaya çıktı ve şekel olarak adlandırılırken, ilk darphaneler M.Ö.650-600 yıllarına kadar uzanıyor. Küçük Asya’da (Lidya, Efes ve İyonya) Madeni paralar genellikle askeri harcamaları karşılamak için kullanılıyordu. Lidyalılar, Kral Kroisos’un talimatıyla altın sikkeler kullanan ilk kişilerdi. Diğer eyaletler girişimi hızla benimsedi ve dünya çapında altın sikkelerin kullanımını yaydı. Gümüş, bronz ve bakır sikkeler de yaygındı.

Ortasında kare bir delik bulunan yuvarlak bronz sikkeler yaratan ilk kişiler Çinlilerdi. Günümüzde, bu sikkelerin şekli genellikle kolyelerde ve diğer süslemelerde bulunabilir. Kağıt parayı ilk bulanlar da Çinlilerdi. MS 10. yüzyılda, Çinli yetkililer parayla deneyler yaptılar ve altını temsil etmek ve değer olarak altınla eşdeğer olmak için kağıtlar kullandılar. Ünlü kaşif ve yazar Marco Polo, el yazmalarında Song hanedanının Çin imparatorunun istediği kadar not alabileceğini ve bunun da aşırı enflasyona yol açtığını belirtti. Bu nedenle Ming hanedanı döneminde kağıt paranın kaldırılması gerekiyordu. O zamandan beri kağıt banknotlar Avrupa’da 17. yüzyıla kadar kullanılmaya başlandı. İnsanlar paraya ancak kağıt notların devlet rezervlerinden destek almasından sonra güvenmeye başladı.

Altın standart 

20. yüzyılın başında ABD altın standardını benimsemiştir. Bu, basılı paranın tekrar altına dönüştürülebilir olması anlamına geliyordu. Herkes bankaya gelebilir ve faturalarını rezervlerde depolanan altınla değiştirebilirdi ve bankalar mecbur etmek zorunda kaldı. Ancak 1920’lerde, insanların ve kurumların altın biriktirmesine neden olan Büyük Buhran başladı..

Altın arzı kısıtlandı ve devlet, para politikasını yürütmek ve para dolaşımını yönetmek için yeterli altın rezervine sahip değildi. Sonuç olarak hükümet, ekonominin para arzı artışına ihtiyaç duyduğu, altın desteğinin ise bono ihraç etme kabiliyetini sınırladığı sonucuna vardı. Bu nedenle altın standardının terk edilmesi gerekiyordu. Bu, bildiğimiz şekliyle fiat paranın ortaya çıkmasına neden oldu.

Altın destekli para birimleri lehine olan argümanlar, daha istikrarlı bir döviz kurunu garanti ettikleri ve altının sürekli olarak artan kıt bir meta olması nedeniyle enflasyona daha az eğilimli oldukları gerçeğine dayanıyordu. Ancak hükümetler, ekonominin mevcut ihtiyaçlarını karşılamak için sınırlama olmaksızın banknot basabilmeleri için manevra alanına ihtiyaç duyuyorlardı..

Yıllar sonra kripto para birimlerinin yaratılmasının arkasındaki sebep bu oldu..

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, “geleneksel paraya” alternatif olarak 2009 yılında oluşturuldu. 2008 küresel mali krizine bir yanıttı. Kripto para birimleri, devletlerin fiat para birimlerinin değerini dolaşıma sınırsız miktarda para bırakarak kontrol etmesine izin veren mevcut para sisteminin kusurlarına dikkat çekti..

Kripto para birimlerinin fiziksel bir biçimi yoktur. Sahipler, açık anahtarları kontrol ederek fonlarını yönetirler. Çoğu kripto para biriminin temel özelliklerinden biri sınırlı tedarikleridir. Örneğin, yalnızca 21 milyon bitcoin oluşturulacak. Ve bazı madeni paraların telafi edilemez kaybı göz önüne alındığında, toplam sayı 20 milyona bile ulaşmayacak.

Diğer bir önemli özellik de ademi merkeziyetçiliktir. Proof-of-Work tabanlı bir kripto para biriminin her bir katılımcısı, para basımı açısından eşit haklara sahiptir. Bitcoin’de bu işleme altın madenciliğine benzer şekilde madencilik denir. Bitcoin’e “dijital altın” denmesine şaşmamalı. Bitcoin, altın gibi azdır, ancak fark, Bitcoin’lerin özel ASIC cihazlarının hesaplama gücü kullanılarak dijital olarak çıkarılmasıdır..

Fiat Kripto’ya Karşı 

Fiat parası hala önemli bir avantaja sahip: tüccarlar, kriptodan çok daha istikrarlı olan fiat için kullanılıyor. Bu, dolaşımdaki tüm varlıkların toplam değeri olan yüksek likidite ve daha yüksek kapitalizasyon ile doğrulanır. Doların toplam kapitalizasyonu, Bitcoin’i büyüklük sırasına göre aşıyor: 169 milyar dolara karşı 1,4 trilyon dolar. Büyük harf kullanımı ne kadar düşükse oynaklık o kadar yüksek olur. Bu, aynı alım veya satım hacmi ile farklı para birimlerinin değerinin farklı oranlarda değişeceği anlamına gelir. Dolar kurunu gözle görülür şekilde değiştirmeyen satış baskısı, Bitcoin’i% 50 veya daha fazla düşürebilir..

Fiat’ın rakipleri, ikincisinin hiçbir şey tarafından desteklenmediğine işaret ediyor. Aslında, bugünlerde neredeyse hiçbir varlık hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Örneğin, hisse senetlerinin güvence altına alındığı konusunda itiraz edilebilir. Ama neyle? Hisse senetleri, kişiye şirketin belirli bir hissesine sahip olma hakkı verir. Şirketin cirosunun hisse senetlerini desteklediğini varsayabiliriz, ancak bu ifade doğru olmaz. Hisse senedi değeri daha çok şirketlerin cirolarına ve finansal performansına bağlıdır, ki bu tamamen aynı değildir. Destek, bir bankaya veya başka bir kuruluşa gelebileceğiniz, bir belge teslim edebileceğiniz ve eşdeğer miktarda bir dayanak varlık alabileceğiniz zamandır..

Ancak, hisse senetleri yalnızca şirketin performansına bağlıdır ve genellikle doğrudan ilgili rakamların yanı sıra gelecek tahminlerine ve yatırımcıların olumlu beklentilerine bağlıdır. Ve bu onların önemli dezavantajıdır. Öte yandan kripto para birimleri çok sıkı bir şekilde bağımlı değildir. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin gerçekte egemen olmasına rağmen, bunlar ile hisse senedi endeksleri arasında bariz bir korelasyon vardır. Örneğin 2020 baharında, COVID-19 salgın krizi sırasında Bitcoin ile S arasındaki korelasyon&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.92’ye ulaştı. Bu, Bitcoin’in pratik olarak borsa hareketlerini takip ettiği anlamına gelir..

Kripto para birimleri ve fiat paranın tek bir ortak benzerliği vardır ve bu, fiziksel varlıkların desteklenmemesidir..

Fiat Paranın Avantaj ve Dezavantajları

Fiat para birimleri tek bir alanda tartışmasız bir liderdir: fiat, paranın tek yasal biçimidir. Kripto para birimlerinin merkezileşmesine rağmen, hükümetler ve yasama organları merkezi kurumlar olarak kalır. Hükümet kripto para birimlerini yasadışı ilan ederse, bunlar sadece gölgelere düşecektir. Basitçe söylemek gerekirse, çoğu kripto para birimi merkezden dağıtılmıştır, bu da onları sansüre karşı dirençli kılar, ancak fiat para birimleri değildir. Şimdi itibari para birimlerinin bazı artılarını ve eksilerini listeleyelim.

Kontrol. İtibari paranın verilmesi, belirli bir ülkenin merkezi makamlarından biri tarafından düzenlenir. Hiçbir bireyin ulusal para birimini kopyalama hakkı yoktur. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ekosisteminde, herkes herhangi bir lisans olmadan yeni birimler oluşturabilir (benimseyebilir). Hükümet ayrıca paranın dolaşımını da kontrol ediyor: neredeyse tüm parasal işlemler kaydediliyor ve kolayca izlenebilir. Bu, özellikle dijital fiat para birimleri için geçerlidir. Bitcoin işlemlerinin izlenmesi daha zordur ve daha fazla gizlilik sunarlar.

Sınırsız yaratım. Merkez bankaları sonsuz miktarda para birimi çıkarabilirken, çoğu durumda kripto varlıklarının emisyonu önceden biliniyor, kesinlikle sınırlı ve değiştirilemez. Bu, istisnalar olmasına rağmen kripto varlıklara değer katar. Örneğin, Ethereum kripto para biriminin yaratıcıları, ETH emisyonu sınırını belirlemedi.

Merkezileştirme. Merkezi yönetim başka kısıtlamalar da getirir. Bankalar işlemleri ve hesapları bloke edebilir. Aslında, müşteri hesaplarını yönettikleri ortaya çıkıyor. Kripto para kullanıcıları, gözetim dışı bir cüzdana erişebilen ve özel anahtarlar aracılığıyla fonlarının tam kontrolüne sahip olan tek kişidir. Öte yandan, kripto sahibi şifreyi, özel anahtarı ve cüzdanla ilişkili bir tohum ifadesini kaybederse, fonlara erişim sonsuza kadar kaybedilecektir..

İstikrar. Fiat, hem geleneksel hem de dijital diğer varlıklara kıyasla daha istikrarlı. Kripto para birimi oranı, tek bir işlem gününde% 50 veya daha fazla değişebilir. Karşı taraf riskleri nedeniyle çok az insan kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanıyor.

Sıradaki ne?

Kripto para birimlerinin ve fiat paranın geleceği belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, bir şeyden eminiz: mevcut finansal sistem istikrarsız ve kusurlu. Bu nedenle, er ya da geç, yeni ve gelişmiş bir dijital ekonomi ile değiştirilecektir. Aynı zamanda, bunun ne zaman olacağını ve fiat para birimlerinin yerini neyin alacağını henüz bilmiyoruz. Kripto para piyasası hala çok genç ve kripto para birimleri dünya çapında kitlesel olarak benimsenmeden önce birçok sorunu çözmesi gerekiyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me