“Dünyada daha az aptal olsaydı, kurnaz ve tehlikeli olarak adlandırılanların sayısı daha az olurdu”.

J. Labruyere

İçerik

  • Kripto varlıklarınızı nasıl kaybetmezsiniz
  • Crypt güvenli depolama kuralları
  • Sonuç

Kripto varlıklarınızı nasıl kaybetmezsiniz

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Bitcoin ve kripto para birimleri, özellikle Bitcoin Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a ulaştığında, kripto para birimi ve blockchain teknolojisine büyük kamu ilgisini uyandırdığında, dünya çapında liderler haline geldi..

Bunların hepsi Bitcoin’in dünyaya sunduğu devrim niteliğindeki teknolojiden kaynaklanıyor: Blockchain teknolojisinin ilk gerçek uygulaması, süreçte bankalar veya hükümetler gibi aracıları içermeyen bir eşler arası (P2P) ödeme işlemine dayanıyor..

Ancak ne yazık ki, siber suçluların ve her türden dolandırıcıların da dikkatini çekti. Aslında, bilgisayar korsanlığı ve cüzdan hırsızlığı korkusu, kripto para birimi alanına yatırım yapmak söz konusu olduğunda yatırımcıların temel endişesidir..

Her yıl özel yatırımcılardan ve borsalardan milyonlarca dolar çalınıyor. Kripto varlıkları bir güvenlik kabusu gibi görünse de gerçekte değildir. Bazı insanlar, birikimlerini yabancılardan tamamen bağımsız tutmayı daha zor buluyor..

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, kripto para birimi hırsızlığından nasıl kaçınılacağına dair hızlı bir kılavuz oluşturmanın yararlı olacağını düşündük. Bu makale yalnızca başlangıç ​​kılavuzu olarak tasarlanmıştır, ancak kendi servetinizi yönetirken rahat hissetmeniz gerektiğinden dijital para depolaması hakkında derinlemesine bir araştırma yapmanızı da öneririz..

Kripto varlıklarınızı hırsızlıktan korumak için bugün yapabileceğiniz bazı basit şeylere bir göz atalım..

Crypt güvenli depolama kuralları

1. Özel anahtarlarınızın güvenliği konusunda dikkatli olun

Kripto cüzdanlar iki tür anahtardan oluşur – genel ve özel. Basitçe söylemek gerekirse, bu sadece uzun bir harf ve sayı dizisidir. Özel anahtarınızın işlevi para göndermenizi sağlamaktır. Depolanan fonları harcamasına veya taşımasına izin verilenler dışındaki herkes için bu sırrı saklamak zorunludur..

Özel anahtarınız, kripto para biriminizi yönetmek için bir araçtır. Onu tanıyan biri kripto para biriminizi kullanabilir. Her bitcoin cüzdanı bu yaklaşımı uygulamanızı tavsiye edecektir. Şifrenizin tahmin edilmesi veya deşifre edilmesi zor olmalıdır, bu önlemin ana nedenidir.

Güçlü bir şifreniz varsa, bunu cüzdanınız dışında kullanmadığınızdan veya kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun. Madeni paralarınız diğer her şeyden ayrı tutulmalıdır. Örneğin, birçok kişi e-postaları ve cüzdanları için aynı parolayı kullanır. Bu hatayı yapma.

2. İnternet güvenliği

Bir diğer önemli faktör, bilgisayarınızda güçlü bir antivirüs koruması kullanmak olacaktır. Bu herkes için iyi bir tavsiyedir, ancak kriptayı saklıyorsanız özellikle önemlidir. Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler muhtemelen paranızı kaybetmenin en kolay yoludur.

Son olarak, açtığınız e-postalar ve bağlantıların yanı sıra ziyaret ettiğiniz sitelere de her zaman dikkat etmelisiniz. Kimlik avı tekniklerini kullanan birçok dolandırıcı var. Mevcut alanlara benzer sahte alanlar kullanırlar ve sizi bilgilerinizi doldurmaya zorlayabilir. Bu basit bir yaklaşım, ancak birçok kişi bununla karşılaşıyor..

Güçlü parolalar (büyük ve küçük harfler, semboller ve sayılar) oluşturun ve bilinmeyen materyalleri kendiniz indirmeyin veya güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmeyin.

3. Çevrimiçi cüzdanlarda çok fazla saklamayın

Günlük yaşamınızda kullanmak isteyebileceğiniz küçük bir miktarı depolamak için idealdir, ancak birikiminizin tamamını değil..

En popüler cüzdanların çoğu tamamen internet tabanlıdır. Bu, kripto para biriminizi bilgisayarınızda, flash sürücünüzde veya başka herhangi bir fiziksel cihazda saklamanıza gerek olmadığı anlamına gelir..

Bu cüzdanların birçok faydası vardır ve kullanımı kolaydır. Sadece hesabınıza giriş yapın ve hepsi bu. Kayba neden olabilecek teknik bir sorun riski yoktur, bu da BTC’niz için web cüzdanları kullanmanın bir başka avantajıdır..

Ancak, bu tür çözümler alternatiflerden daha savunmasızdır. Çevrimiçi cüzdanlarla fiziksel cihazlardan daha yüksek saldırı riski vardır. Tüm hesaplara göre, temelde esneklik için kripto varlıklarınız üzerindeki kontrolünüzden vazgeçersiniz. Bu tür bir platformda her zaman sorunlar olmuştur. Bazı cüzdanlar hacklendi ve müşteriler tüm paralarını kaybetti.

4. Soğuk hava deposu daha iyi koruma sağlar

Büyük miktarda kripto depolamanın en iyi yollarından biri, sözde “soğuk depolama” seçeneğini tercih etmektir. Bu, İnternet’e bağlı olmayan fiziksel bir cihazda depolanan her şeye sahip olacağınız anlamına gelir. İyi bir örnek bir USB flash sürücü olabilir, ancak kağıt ve ses cüzdanları gibi başka seçenekler de vardır..

Soğuk depolamanın ana yararı, cüzdanınızın çevrimdışı olmasıdır. Hiç kimse ona bağlanıp onu hacklemeye çalışamaz. Kripto birikimlerinizi saklamanın en güvenli yolu olarak kabul edilir..

Kısa vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayan çevrimiçi bir cüzdan ile geri kalanı için soğuk depolama kombinasyonu daha iyi bir fikirdir..

5. Düzenli yedeklemeler oluşturun

Kripto varlıklarınızı birkaç nedenden dolayı kaybetme riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız bu gereklidir. Örneğin, kullandığınız cihaz herhangi bir nedenle arızalanırsa, paranızı kurtarmanın tek yolu güvenilir bir yedekleme olabilir..

Birisi bilgisayarınızı, mobil cihazınızı veya USB’nizi çalsa bile, kripto paranızı geri almak için her zaman yeni bir yedekleme kullanabilirsiniz..

Yedeklerinizi depolamak için birden fazla cihaz kullanın, böylece tek bir yere bağlı kalmazsınız. En az 2-3 güvenli yeri hedeflemelisiniz.

Ayrıca yedeklerinizi, özellikle çevrimiçi olarak depoluyorsanız şifrelemek de iyi bir fikirdir. Doğru yaparsanız, birisi onu çalmayı başarsa bile güvende olacaksınız. Anahtarınıza doğrudan erişemeyecekler.

6. Yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin

Herhangi bir yazılımda olduğu gibi, kullandığınız cüzdan zaman zaman güncellenecektir. Bu, çeşitli nedenlerle yapılır ve bunlardan biri, her müşterinin bitcoin cüzdanının güvenliğini sağlamaktır..

Bir veya iki güncellemeyi kaçırırsanız, paranız savunmasız kalacaktır.

Yazılımın en son sürümü en iyi korumadır, bu nedenle bunu aklınızda bulundurun ve kripto depolamanızla ilişkili tüm programları düzenli olarak güncelleyin..

7. Cüzdanınıza ek şifreleme ekleyin

Bir diğer önemli adım, cüzdanınızı şifrelemek veya para çekmeye çalışan herkes için bir şifre eklemek olacaktır. Bu, fazladan bir güvenlik katmanı ekler çünkü bunu yapabilecek tek kişi siz olacaksınız..

Elbette, şifrenizi oluşturmak ve saklamak için tüm temel kuralları izlemelisiniz. Başlamak için kesin bir harf ve rakam kodu kullanın. İnsanların tahmin edebileceği apaçık hiçbir şey aramayın..

İdeal olarak, bir yere yazmanıza gerek kalmaması için parolanızı hatırlamanız gerekir. Bir yere yazmaya karar verirseniz, güvenli bir yerde saklayın ve kimseyle paylaşmayın..

8. İki faktörlü kimlik doğrulama

En iyi savunma hatlarından biri, iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır. Tüm sistem oldukça basit. Cüzdanınıza erişmek istiyorsanız, anahtarlara ve parolaya sahip olmanız ve ayrıca başka bir cihaz aracılığıyla hesap sahibi olduğunuzu onaylamanız gerekir. Bu genellikle cep telefonunuzdur, ancak herhangi bir cihaz olabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama, piyasadaki mevcut Bitcoin cüzdanlarının çoğu tarafından sunulmaktadır. Bir seçeneğiniz olmasa bile, paranızı korumak için her zaman ek yazılım kullanabilirsiniz. Sadece mobil cihazınızı kurun ve eşleştirin.

9. Çoklu imza

Çok etkili bir başka güvenlik önlemi, çoklu imzalı korumadır. Temel olarak, güvendiğiniz bir grup insan oluşturabilirsiniz. En yaygın sayı 3 ile 5 arasındadır. Sonuç olarak, grubun herhangi bir üyesi başka bir cüzdana para çekmeye veya para göndermeye karar verirse, işlemin diğer üyeler tarafından doğrulanması gerekir..

Bu, paranızı çalmanızı son derece zorlaştırır. Bir saldırgan hesabınıza girip paranıza erişim sağlasa bile, yine de grubunuzun diğer üyelerinden izin alması gerekecektir..

10. Varlıklarınız hakkında övünmeyin

Son olarak, kanmayın. Bu sizi tehlikeye atabilir. Kripto varlıklarınızın birikimini kimse bilmiyorsa, herkesin bildiğinden daha güvendesiniz. Yıllar boyunca, tanınmış dijital para yatırımcılarının veya tüccarlarının dillerini gevşeterek gasp veya fidye kurbanı olduğuna dair birçok örnek oldu. Sadece mantıklı ol. Ve ilk yatırım portföyü için hangi madeni paraya yatırım yapacağınıza – profesyonellerin görüşlerine göre kendiniz karar verin.

Sonuç

Madeni paralarınızı korumak için yukarıdaki tüm önlemleri uygulamanıza gerek olmayabilir. Temel bilgiler iyi bir başlangıçtır ve bir koruma katmanı daha eklerseniz, başka bir baş ağrınız olmayacaktır..

Elbette, sahip olduğunuz kripto varlıkları ne kadar fazlaysa, onları korumak için o kadar çok çaba sarf etmeniz gerekir..

Cüzdanınızda çok fazla para depolamayı planlıyorsanız, herhangi bir sorun yaşamamanız için en az birkaç güvenlik ağı eklemenizi öneririz. Ve sadece küçük bir miktarınız olsa bile, bu önlemleri almanın hala büyük bir dezavantajı yoktur..

Önce güvenlik, yaşamak için iyi bir slogandır!

Sorumluluk Reddi. Sağlanan bilgiler mali tavsiye niteliğinde değildir ve eğitim amaçlı sunulmuştur. Bu gönderi, yazarın kişisel görüşünü ifade eder, 3commas.io yönetiminin görüşüyle ​​örtüşmek zorunda değildir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me