Dogecoin kripto para biriminin büyümesine yol açan son olaylar, hiç şüphesiz madalyonun kendisine ve “meme madeni para” çevresinde oluşan topluluğa popülerlik kazandırdı. Bir şaka için yaratılan kripto para birimi ve etrafında oluşan topluluk, ademi merkeziyet fikirlerinin gelişimini ve popülerleşmesini büyük ölçüde etkiledi..

Bugünün makalesinde, Dogecoin gibi bir kripto para biriminin popülaritesinin nedenlerinden bahsedecek ve ayrıca madeni paranın varlığı boyunca birden fazla büyümesine yol açan olayların etkisini ele alacağız..

Köpeğin bununla ne alakası var?

Dogecoin, modifiye bir Litecoin cüzdanı, dogecoin-qt ve Adobe’de pazarlama müdürü olan Jackson Palmer yaratan programcı Billy Markus tarafından kurulan bir kripto para birimidir. Geliştiricilere göre madalyonun amacı basit, ucuz ve uygun fiyatlı işlemler gerçekleştirme yeteneği sağlamaktı..

Dogecoin, sırasıyla Litecoin’in çatalı olan Luckycoin temelinde oluşturuldu. Kripto para birimi PoW algoritmasına göre çalışır ve verilen jeton sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Madeni paralar konusunda bir sınırın olmaması, sistemin dolaşımda yaklaşık 100 milyar DOGE tutmasına izin verir, bu da kullanıcıların blok zincirini korumak için madenciliğe sürekli ilgi göstermesini sağlar.

Dogecoin, adını Shiba-Inu köpeği hakkındaki popüler mizan onuruna aldı ve yaratıcıların erken bir aşamada kripto para birimine karşı tutumu komikti. Proje hızla gelişmeye başladı ve varlığının 6 yılında fiyatı 200 kattan fazla arttı..

İlk kayıtlar

Aralık 2013’ün başlarında, üç gün içinde, DOGE kripto para birimi, Çin’in kripto para birimlerine yönelik politikasının arka planı ve Çin Halk Bankası’nın finans kurumlarına bitcoin ticaretini yasaklama önerileri karşısında üç kattan fazla değer kazandı. Patlayıcı büyümenin ardından, madeni para değerinin% 80’inden fazlasını kaybetti.

Ayrıca 2013, Dogecoin sahipleri için para kaybı oldu. Bu nedenle, Aralık ayında, Dogecoin cüzdanlarından birinin kullanıcılarının olması nedeniyle kripto para birimi, kripto para birimi topluluğunun dikkatini çekti. geçirmiş yaklaşık 21 milyon DOGE tutarında hırsızlık, bu hırsızlık anında 0.0006 $ ‘lık bölgede bir jeton için DOGE fiyatıyla yaklaşık 13.000 $’ dır.. 

İlk pompasının ardından kripto para Aralık ortasında bir kez daha fiyatta yükseldi. Fiyat artışı neredeyse% 600’tü ve madalyonun değerinin 0,00151 dolar olduğu tahmin ediliyor..

Özellikleri:

DOGE’nin ana avantajlarından biri, transferinin hızı ve bu tür transferlerin maliyetidir. Para transferi komisyonu, transfer miktarına bakılmaksızın bir DOGE’dir. Bu nedenle, DOGE genellikle çapraz döviz transferleri için kullanılır..

Başlangıçta, DOGE 100 milyar madeni para ile sınırlıydı, ancak çok sayıda önceden mayınlanmış madeni para ve düşük madencilik gereksinimleri nedeniyle, 2014 yılında mayınlı madeni para sayısı 98 milyara ulaştı. Bu nedenle emisyon sonsuz hale getirildi ve bugün dolaşımda yaklaşık 128 milyar madeni para varken, çıkarılan madeni para sayısı yılda% 5 artıyor.

Dogecoin topluluğu, kripto para birimi alanındaki en aktif topluluklardan biridir. Dogecoin alt dizini Sosyal ağ Reddit’in 800 binden fazla üyesi var, bu da aslında vakfın nedeni haline geldi Dogecoin Vakfı – Kripto para birimini popülerleştirmek ve yardım etkinlikleri aracılığıyla kullanılabilirliğini ve kullanım çekiciliğini sağlamak için tasarlanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

2014 yılında fon, Jamaika’dan ulusal kar kızağı takımının Soçi Olimpiyat Oyunlarına katılmasını desteklemek için gereken 120.000 $ ‘dan yaklaşık 55.000 $’ ı topladı. Sonunda takımın son 29. sırada yer alması dikkat çekicidir..

Sıradaki proje Dogecoin Vakfı, hangisi gerçekleştirildiği Dünya Su Günü’nü desteklemek amacıyla, Kenya’nın doğusundaki uzak kuraklıktan muzdarip bir bölgeyi desteklemeyi amaçladı. Dogecoin Vakfı, kar amacı gütmeyen hayır kurumu Charitywater ile birlikte 40 milyon DOGE veya o sırada yaklaşık 30 bin dolar topladı..

Ayrıca 2014 yılında topluluk, bir sonraki yarışmada Dogecoin logolu “Moonrocket” adlı bir arabayı sürecek bir NASCAR yarışçısına fon sağlamak için yaklaşık 55.000 $ topladı..

Dogecoin bugün

Dogecoin varlığının erken aşamasında bir şaka olarak kabul edildiyse, bugün:

  • yaklaşık 4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir madeni para;
  • 800 bin üyeli bir topluluk;
  • madeni para başına 7 sentlik bir fiyata ulaşan ve en büyük borsalarda temsil edilen bir kripto para birimi;
  • popüler ödeme ve takas araçları

Bununla birlikte Dogecoin ekosistemi çok sayıda cüzdan, madencilik havuzu ve bireysel madencilerden oluşur. Dogecoin’i diğer blok zincirlerinde kullanmak için köprüler geliştirme girişimleri de olmuştur..

Böyle bir proje, akıllı sözleşmeler kullanan ve basit ve ucuz ödemeler yapmanın yanı sıra Dogecoin blok zincirinden Ethereum ağına geçmeyi mümkün kılan bir ödeme ağı olan Dogethereum’du. Potansiyel olarak, bu tür köprüler birlikte çalışabilir blok zincirlerine ölçeklemek için kullanılabilir..

Ancak Ethereum fiyatının 2018’de token başına 100 dolara düşmesi nedeniyle, köprüyü geliştirmeye devam etmek için yeterli fon yoktu. Bu nedenle proje kapatıldı ve geliştirmenin devamına dair bir bilgi yok..

En İyi Köpek Rallisi

2017’de, genel rallide, Dogecoin, tuz tanesi olmadan, yıl boyunca% 80.000 büyüdü ve bazı borsalarda 0.018 $ ‘a ulaştı ve ardından değerinin% 80’inden fazlasını kaybetti..

Ancak böyle bir düşüşe rağmen, 2021’in başlarında Dogecoin fiyatı “meme-coin” başına neredeyse 5 sentlik yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi. Fiyat artışının sebebi cıvıldamak Dogecoin’e olan sempatisini hatırlayan Ilona Musk ve geleneksel finans piyasasının ardından Dogecoin’den başlayarak kripto para pompasına geçmeye karar veren WSB subreddit katılımcılarından gelen pompa. 

Özetleme

Çok sayıda kullanıcı arasında sadece kripto para birimi alanında değil, aynı zamanda tüm İnternette popülerlik bulan Dogecoin, sosyal ağlardaki içerik için ödeme yapmanın yanı sıra koleksiyonları, bağışları ve transferleri sağlamanın bir yoludur.. 

Dogecoin şüphesiz ilginç bir geçmişi olan bir projedir. Oynak dijital para etrafında oluşan topluluğun kripto para piyasasının tamamı üzerindeki etkisi, kripto para birimlerine aşina olmayan kullanıcıların da büyük bir ilgisini çekti. Bir şaka ve mim olan Dogecoin, kripto alanında bir tür efsane haline geldi ve dijital alanın oluşum tarihine damgasını vurdu..

Not: Kripto para ticareti yapmak doğası gereği risklidir ve getiriler oldukça yüksek olsa da riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İşlem yaptığınız varlığın fiyatı keskin bir şekilde düşerse, varlığı daha düşük bir fiyata satmaya zorlanarak yatırımınızın bir kısmını kaybedebilirsiniz. 3Commas Blog Yazıları eğitim amaçlı yazılmıştır ve “Mali Tavsiye” olarak yorumlanmamalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me