“Merkez bankası, devletin özel bankaların işlerine müdahale ettiği ve onlardan farklı olarak ihtiyaç duyduğu parayı kendisi basabilen bir bankadır.”

K. Goeppert ve K. Pat

Son zamanlarda, kripto para geliştiricileri, dikkatlerini bir dereceye kadar öngörülebilir olan istikrar gibi bir kritere çevirdiler. Kripto varlıklarının dalgalanmasına karşı koymak için, Merkez Bankası’nın devlet kripto varlıkları için temel alınan sabit paralar oluşturuldu. Merkez bankası projeleri hakkında bilmeniz gerekenler ve bunların amacı nedir, bu incelemede size anlatacağız..

Devlet kripto para biriminin ortaya çıkmasının nedeni

Geleneksel kripto para birimlerinde yaygın olan vahşi dalgalanmalardan kaçınmak için, stabilcoinler varlıklar tarafından desteklenir ve dolar, euro ve hatta yuan gibi fiat’a sabitlenmelerine izin verir..

Stabilcoinlerin popülaritesindeki artış, bağlı oldukları varlıklar için bir kazanç olarak görülebilir. Ancak yayıldıkça, merkez bankaları para arzını kontrol etmede zorluklarla karşılaşıyor..

Çin Halk Bankası gibi bazı merkez bankaları, banka dışı ihraççıların teminat olarak tahvil veya diğer menkul kıymetlere değil nakit paraya sahip olmaları ve bunu özel kuruluşlarda değil merkez bankasında tutmaları gerektiğini zaten belirtmişlerdir..

Diğer merkez bankaları, CBDC olarak bilinen kendi rakip “dijital para birimlerini” çıkarmayı düşünüyor. Stabilcoin’lerdeki artışın, resmi bankacılık sektörünün düşük maliyetli, sorunsuz sınır ötesi ödeme sistemleri talebini karşılayamamasından kaynaklanan bir piyasa boşluğunu yansıttığına inanıyorlar..

Buna dayanarak, merkez bankaları kamuoyuna dijital devlet para birimleri ihraç ederek banka dışı rekabetin boşluğunu doldurmak ve büyümesini yavaşlatmak istiyor. Bunu yapmak kolay olabilir çünkü merkez bankaları zaten kontrol ettikleri bankalara yüksek verimli dijital gerçek zamanlı ödeme hizmetleri sağlıyor..

CBDC meraklıları başka faydaların da olduğunu savunuyorlar: Merkez bankalarının gerektiğinde çok geniş ölçüde negatif faiz oranları uygulamasına izin verecek ve piyasaya sınırsız güvenli varlıklar sağlayacaklar. Bu, küresel ödemeler için devlet kripto para birimlerinin serbest bırakılmasının yolunu açıyor. Ancak bir CBDC yayınlamak, tanım gereği, merkez bankalarını kamuya açık şikayetleri ve kullanıcı sorgularını ele almaktan müşterinizi tanıyan incelemelere ve kara para aklamayı önlemeye kadar her şeyi yapmaya zorlar. Tecrübe eksiklikleri nedeniyle, bu işi ana akım bankacılık sektöründen daha ucuz ve daha verimli yapabileceklerinin garantisi yoktur..

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Kavramı

Birkaç merkez bankası, kendi dijital para birimlerini çıkarma olasılığını keşfetmeye başladı. Bu, finans sektöründeki yeni teknolojilerin başarısı, nakit kullanımındaki azalma ve dijital para birimlerinin büyümesinden kaynaklanıyordu ve CBDC’nin uygulamaya konulmasının Merkez Bankası’nın rolü üzerinde etkileri olacak ve finansal aracılığı etkileyebilir..

CBDC dijital varlığı (bankalara göre) aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Buna erişim, rezervlerden daha geniştir;
 • Perakende işlemleri için nakit paradan çok daha fazla işlevsellik;
 • Ayrı bir çalışma yapısına sahiptir;
 • Rezerv oranından farklı bir oran ödeyerek gerçekçi varsayımlar altında faiz kazanabilir;

Devlet kripto para biriminin aşağıdaki avantajları vardır:

 • Herhangi bir kısıtlama olmaksızın kamuya açık ve yasal olarak tanınan;
 • Mevcut ödemeye bağlı olarak çeşitli şekillerde olabilir;
 • Yasal olarak tanınan bir ödeme şekli olup Merkez Bankası ve devlet fonlarını temsil eder.
 • Merkez bankası doğrudan CBDC’nin nakit veya rezervlere dönüştürülebilirliğini garanti eder;
 • Merkez Bankası, diğer devlet yükümlülüklerinin faiz oranı yapısına ve daha geniş Merkez Bankası para politikası ve finansal istikrar hedeflerine uygun olarak CBDC yükümlülüklerinin faiz oranını ödemeye karar verebilir;
 • Vergiler, ücretler, para cezaları ve özel yükümlülüklerin nihai düzenlemesinin bir aracı olarak hareket eder;
 • İşlemler ve mevduatlar için ticari banka işlemlerinden daha güvenlidir;
 • Daha hızlı hesaplama;
 • Hem perakende hem de büyük ödeme sistemlerinin verimliliğini ve güvenliğini artırır. Perakende sektöründe odak noktası, dijital para biriminin satış noktası (POS), çevrimiçi ve eşler arası (P2P) gibi ödemelerin verimliliğini nasıl artırabileceğidir..

Devlet Kripto Para Politikası Sorunları ve Dezavantajları

Yine de, CBDC’nin benimsenmesinin makroekonomik sonuçlarını anlamaya çalışırken, merkez bankaları tarihsel deneyim eksikliğiyle karşı karşıyadır..

Merkez bankaları, itibari paranın kullanımının önemli ölçüde azaltılması durumunda, merkez bankasının para politikasının e-para ihraç eden tarafın politikasına bağlı olacağından korkuyor, bu da para politikasının iletimini ciddi şekilde zayıflatabilir ve kabiliyetini sınırlayabilir. Merkez bankasının son çare borç veren olarak hareket etmesi..

Merkez Bankasının dijital devlet para biriminin çıkarılması, özel elektronik paranın mükemmel bir ikame olması amaçlanıyorsa, bu tür rekabeti engelleyebilir..

Bu konuda yanlış olma riski önemli, bu nedenle çoğu merkez bankası her şeye ihtiyatla yaklaşmak zorunda. CBDC modeline bağlı olarak, merkez bankaları, reel ekonomi için hayati bir finansman kaynağı olan ticari bankaları dışlama veya bankacılığın doğrudan risk ve komplikasyonlarını kitleler için alma riskini taşır. Kendileri için yeni olan işletmelerin yönetilmesindeki zorluklar, faiz oranlarını yükseltmek gibi zaman zaman popüler olmayan eylemlerde bulunmalarına izin vererek merkez bankalarının güvendikleri halkın güvenini zayıflatabilir..

Farklı ülkelerde alınan sonuçlar ve kararlar

Merkez bankaları, kripto para birimlerinin çarpıcı gelişimine ve ödeme sistemlerinin verimliliğindeki artışa yanıt vermek zorunda kaldı. Birçoğu, bir hükümet kripti çıkarma potansiyelini keşfetmek için araştırma projelerine başladı. Blockchain teknolojisinin kamusal işlevleri iyileştirmeye yönelik faydaları, bu alana yatırım çekmek isteyen bazı ülkelerde giderek daha popüler hale geliyor..

Kripto para birimi, para birimlerinin üretimini düzenlemek ve fon transferini doğrulamak için şifreleme tekniklerinin kullanıldığı, merkez bankasından bağımsız olarak çalışan dijital bir para birimidir. Merkez Bankaları, devlet mahzeninin ülkeleri için potansiyel faydaları hakkındaki sonuca farklı bir şekilde yaklaştı. Ayrıca kripto para birimleri ve Blockchain teknolojileri hakkında farklı görüşlere sahipler..

Küresel finans krizi, finansal ortamı ve insanların bankacılık sistemine olan güvenini değiştirmek için çok şey yaptı. Kripto para biriminin yükselişi, geleneksel bankacılık sistemine ve devlet kontrolüne güvenmeden para depolamanın ve ödeme yapmanın alternatif bir yolunu sunmasından kaynaklanmaktadır.Kripto para birimleri mevcut biçimlerinde kusurludur, ancak küresel ekonomik katılımda önemli bir rol oynayabilirler. ve aşırı hükümet çabalarından korunma..

Kripto para birimleri, finansal sistemin geleneksel sütunlarına meydan okuyor ve bu arka plana karşı, merkez bankaları, bireylerin fiat para birimine güvenmeden fonları depolayabileceği, harcayabileceği ve hareket ettirebileceği tehdidiyle karşı karşıya. Bu, Merkez Bankası’nın para politikasında oynadığı geleneksel rol için büyük bir tehdittir ve bu nedenle, devletin sahip olduğu kripto varlıklarının gelişmiş bankalarda kullanılmasının olası sonuçlarının analiz ve tahminlerinin ivme kazanması şaşırtıcı değildir..

Hükümet şifresini düşünen veya deneyen ülkeler:

Ekvador

2000 yılında ABD dolarını yasal ihale olarak kabul eden Ekvador Merkez Bankası, ek bir ödeme aracı olarak 2014 yılında perakende CBDC’lerin (“dinero electrónico” olarak adlandırılır) çıkarılmasında lider oldu. Kullanıcıların kimlik numaralarıyla hesap açmalarına ve bir mobil uygulama aracılığıyla dolar ile dijital jetonlar arasında para aktarmalarına izin verildi.

Hükümet, eski banknotları yenileriyle değiştirme maliyetinden (yaklaşık 3 milyon $) tasarruf edebileceği ve böylece ekonomik büyümeye ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunabileceği için bu girişimi zorladı. Ancak, perakende CBDC girişimi, mal, hizmet veya ödeme satın almak için perakende CBDC’leri kullanan sınırlı sayıda kullanıcı nedeniyle başarısız olmuştur. Sonuç olarak, 2017 yılında hesap devre dışı bırakılarak girişim sonlandırıldı..

Uruguay

İlk uygulamalı deney, Uruguay Merkez Bankası tarafından 2017-2019’da perakende CBDC’ler (e-Peso olarak adlandırılır) kullanılarak anlık ödemeler ve ödemelerin altı aylık pilot çalışması olarak gerçekleştirildi..

20 milyon peso kullanan ve bunları dijital para birimine dönüştüren proje, yaklaşık 10.000 cep telefonu kullanıcısını (İnternete bağlanma ihtiyacı olmaksızın), 15 işletmeyi (örneğin, mağazalar ve benzin istasyonları), ANTEL’i (bir devlet telekomünikasyon sağlayıcısı) içeriyordu. yanı sıra birkaç fintech firması ve ödeme çözümü sağlayıcıları.

Çalışma herhangi bir teknolojik zorluk olmadan tamamlandı ve Uruguay Merkez Bankası, deney sınırlı bir ölçekte yürütülmesine rağmen, perakende CBDC’nin serbest bırakılmasının maliyet tasarrufu, finansal katılım, suç önleme ve vergi kaçırma ve müşteri korumasından fayda sağladığı sonucuna vardı..

Litvanya

Litvanya Bankası, fintech endüstrisi geliştirme girişimlerinin bir parçası olarak yerli ve yabancı fintech firmalarının katılımıyla 2018 yılında CBDC’sini DLT tabanlı bir tahsil edilebilir para şeklinde inceledi. Litvanya avroyu yasal ihale olarak kabul ettiğinden, merkez bankasının perakende dijital varlıkları yasal ihale olarak daha geniş kullanım için serbest bırakmasına izin verilmiyor. Bu nedenle, fiziksel toplanabilir madeni paraların yanı sıra dijital koleksiyon paraları serbest bırakma planı açıklandı..

Merkez bankası, finansal kuruluşların kripto varlıklarının hizmetlerine dahil olmaması gerektiği görüşünde olsa da, Avrupa’daki ilk uluslararası blockchain merkezi burada kuruldu ve merkez bankası, LBChain hizmeti blockchain platformu ile bir sandbox oluşturma planını duyurdu. ..

Çin Halk Cumhuriyeti

PRC’nin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC), 2017 yılında Dijital Para Enstitüsü’nü kurdu ve devlete ait yuan sabit kriptoyu ticari bankalar aracılığıyla sözde iki katmanlı sistemlerde yayınlama olasılığını araştırdı..

Pekin, piyasaya sürülmeye hazır olduğunu ve dijital para biriminin, CBDC perakende dijital cüzdanları işleten ticari bankalar tarafından mevcut bankacılık sistemine entegre edilebileceğini ve genel halkın nakit gibi eşler arası işlemler yapabileceğini duyurdu. Madeni paralar, sahipliğin periyodik doğrulaması için sınırlı bir şekilde dağıtılmış bir defter kullanacaktır.

Tunus

Tunus girişimi doğrudan hükümet tarafından desteklendi. DLT tabanlı dijital tokenlar “e-Dinar” (Tunus dinarının dijital versiyonu), bir İsviçre şirketi ve yerel fintech firmalarının desteğiyle 2015 yılında piyasaya sürüldü. Bu şimdiye kadar bir devlet kurumu veya Merkez Bankası tarafından çıkarılan ilk başarılı dijital para vakasıdır. Dijital belirteçler şu anda küresel kripto varlık borsasında listeleniyor ve Tunus’ta para transferi yapmak, çevrimiçi mal ve hizmetler için ödeme yapmak, maaş ve fatura ödemek için kullanılabilir..

Marşal Adaları

Hükümet öncülüğündeki bir başka girişim de, ABD dolarının 1982’den beri yasal para birimi olan ve merkez bankasının bulunmadığı Marshall Adaları’nda. 2018’de hükümet, doları tamamlayan ikinci yasal ihale olan egemen (SOV) adlı devlete ait kendi kripto varlığını tanıtmayı önerdi..

Parlamento, ihracı yetkilendirmek için Şubat 2018’de Egemen Para Yasası’nı kabul etti. Bu girişimin arkasındaki temel motivasyon, ABD hükümeti tarafından 2023 sonrasında ülke yakınlarında gerçekleştirilen nükleer testlerden etkilenen Marshall vatandaşlarını tazmin etmek için kurulan ABD Sözleşmesi Güven Fonu kapsamında sağlanan hibelerde planlanan azaltmaya hazırlanmak ve yeni gelir kaynakları elde etmektir. ..

Venezuela

Venezuela, devlet tarafından finanse edilen bir dijital para basan tek ülkedir. Dijital para Petro 2018’de piyasaya sürüldü ve ülkenin rezervlerinden gelen petrolle destekleniyor. Bolivarı yasal ihale olarak tamamlar. Dijital bir madeni para çıkarmanın temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan mali yaptırımları atlamaktır..

ABD Başkanı Donald Trump, bu kripto varlığını kullanarak işlemleri yasaklayarak bu girişime yanıt verdi.

Sonuç

Merkez bankaları teknik engellerin üstesinden gelebilirse, hükümetin dijital para birimleri sınırların ötesinde daha hızlı ve daha ucuz havaleler sağlayabilir ve nakit arzının azaldığı ülkelerde yasal ihaleye erişimi iyileştirebilir..

Dünya Ekonomik Forumu makalesi, yeni para birimlerinin perakende yatırımcılara, merkez bankalarında hesap açmalarına izin verirse tasarruf etmeleri için daha güvenli yerler sunabileceğini ve şu anda yaklaşık 1,7 milyar insanı bankacılık hizmetlerinden yoksun bırakan fiyat engellerini azaltabileceğini belirtti..

Hatta bazı iktisatçılar, faiz oranlarının tamamen yenilenmesine izin vererek para politikasını daha etkili hale getirebileceklerini iddia ediyorlar. Çin için dijital para birimi, gelişen ekonomiye ayak uydurmak ve onu kontrol etmek için olası bir yol sunuyor. Öte yandan, hükümete kontrol etmesi için ek bir araç da verebilir..

Sonuç olarak, merkez bankaları, müşteri durum tespiti yapma, kara para aklamayı önleme ve terörle mücadele finansman gereksinimlerini karşılama ve vergi bilgileri sağlama sorumluluğunu üstlenebilir..

Sorumluluk Reddi. Sağlanan bilgiler mali tavsiye niteliğinde değildir ve eğitim amaçlı sunulmuştur. Bu gönderi, yazarın kişisel görüşünü ifade eder, 3commas.io yönetiminin görüşüyle ​​örtüşmek zorunda değildir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me