DeFi ekosistemine daha geniş bir şekilde bakarsanız, merkezi olmayan finans projelerinin ortalama on iki yönde çalıştığını ve geliştiğini görebilirsiniz. Geleneksel finansal sistemi ilgilendiren hemen hemen her şeyi merkezi olmayan bir forma getirme girişimi, aynı zamanda finansal araçlarla yeni etkileşim türlerine olabildiğince çabuk geçme arzusu ve bu etkileşimlerin süreçlerinin ademi merkezileştirilmesi anlamına gelir..

Bu makalede, mülkiyet haklarının dijital varlıklara dönüştürülmesi konusuna değinecek, bu tür varlıkları oluşturmak için araçlar sunan projeleri ele alacağız ve ayrıca tokenizasyonun geleneksel finansal araçların yetenekleri üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz..

Varlıkların simge haline getirilmesi

Menkul kıymetler, hisse senetleri veya gayrimenkul gibi herhangi bir varlık değer özelliğine sahiptir. Finansal varlıkların temsil edilmesi daha kolaydır. Bu, sunulacakları varlıklara bağlı olarak farklı değerlere sahip olabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca sunulan varlıkların kolayca takas edilebileceği, aktarılabileceği veya dönüştürülebileceği anlamına gelir. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkması ve tokenleştirme ve işlemler gibi işlevleri yerine getirme yeteneği ile, varlıkların sunulma süreci çok daha kolay hale geldi ve kullanımları için yeni fırsatlara yol açtı..

Varlık belirteçleri, toplam fiyatı dönüştürülebilir nesnenin (varlığın) değerine eşit olması gereken rehinli değere sahip dijital jetonların oluşturulması ve bunların ticaret, devir veya mülkiyet için daha fazla serbest bırakılmasıdır..

Varlık belirteçlerinin sunması gereken?

  • Bölgesel engellerin olmaması;
  • Aracı eksikliği;
  • Fiziksel varlığı olmayan yatırımlar;
  • Güvenlik;
  • Gizlilik;
  • Değişmezlik;
  • Kullanılabilirlik.

Varlık tokenleştirme alanı, bir dereceye kadar, merkezi olmayan finans alanının popülaritesinin artmasından çok önce zaten uygulanmıştı. Dolayısıyla, Sıvı yan zincirindeki Verilen Varlıklar (IA) aracı, herhangi bir miktarda kendi tokenize edilmiş varlıklarınızı oluşturmanıza olanak tanır ve Blockstream’in Gizli Varlıklar protokolü, bu varlıkları diğer katılımcılara bu tür miktarı göstermeden ağ üzerinden aktarmanıza olanak tanır. transferler. 

Polymath Ağı

Polymath, blok zincirindeki tokenların oluşturulması, verilmesi ve yönetilmesi için hizmet sağlayıcı olarak hizmet veren ERC20 tabanlı bir blok zinciri platformudur. Polymath, düzenleyici otoriteler tarafından belirlenen tüm kurallara ve düzenlemelere göre tokenlarını başlatmak isteyen kart çıkaranlar için bir rehber görevi görür.. 

Polymesh’in, özellikle güvenlik belirteçlerinin işletilmesi ve oluşturulması için tasarlanmış tescilli kurumsal PoS blok zinciri, varlıkların denetimi, tanımlanması ve güvenliği sırasında mülk gizliliğini sağlar ve güvenlik belirteci yönetimi yeteneklerini geliştirmek için araçlar sağlar.

Proje, ERC arayüzlerini geleneksel varlıkları içerecek şekilde optimize etmek için çalışıyor. Polymath’ın ST-20 standardı, ERC-20 standardının bir uzantısıdır ve varlıkların esnekliğini artırmaya hizmet eder ve ayrıca menkul kıymetleri tokenize etmek için gerekli bazı ek işlevlere sahiptir..   

Neufund

Neufund, blockchain alanı ile yatırım finansmanı sektörünü birbirine bağlayan Ethereum tabanlı bir topluluk platformudur. Neufund, şirketlere ve startup’lara Ethereum akıllı sözleşmeleriyle etkileşim yoluyla yeni varlık türlerini serbest bırakmak için altyapı sağlar. Sitede, hisselerin eşdeğeri olan “hisse senedi belirteçleri” satın alarak bir şirkete yatırım yapma fırsatı vardır. Bu prosedüre ETO (Equity Token Offerings) adı verilir – yatırımcıların blok zincirindeki mülkün bir kısmını satın almalarına olanak tanıyan bir hisse senedi belirteci teklifi.

Neufund platformu, ihraççılar ve yatırımcılar arasındaki etkileşim için, güncellemelerin yayınlanması, oylama, ek finansman turları vb. Gibi araçlar sağlar..

Yatırımcıların yatırımları karşılığında ödül olarak alabilecekleri ve bunu hizmetler için ödeme olarak kullanabilecekleri ve sitenin geliştirilmesine katılabilecekleri, sitede dahili bir YDÜ belirteci işlev görür. NEU protokol belirtecine ek olarak, EURT euro belirteci, 1 EUR’ya eşit olan ve kullanıcıların yatırımlarının ifade edildiği platformun ana para birimi olan Neufund’da mevcuttur. Bununla birlikte, şirketler ETO’nun hangi para biriminde tutulacağına kendileri karar verebilir..

Templum

Templum, menkul kıymetler olarak sınıflandırılan ICO tokenleri için düzenlenmiş bir ticaret platformudur. Şirket, düzenleyicilerin gereksinimlerine uygun olarak menkul kıymet belirteçlerinin verilmesi için hizmetler sunmaktadır.. 

Templum, kaynak yaratma ve ikincil ticaret için blok zinciri destekli bir platform içeren dijital varlıklar için düzenlenmiş bir piyasa altyapısı sağlar. Templum, 2018’de kullanıcıların ABD menkul kıymetler düzenlemelerine uygun olarak kripto para ticareti yapmalarına olanak tanıyan bir “tokenize varlık” platformu olan alternatif bir ticaret sistemi (ATS) olan Liquid M Capital’i satın aldı. 

Tokenleştirilmiş varlık pazarındaki benzer hizmetler, Filecoin projesinin ilk düzenlenmiş ICO’sunu barındıran Coinlist ve SAFT prosedürlerine uygun olarak IPO hizmetleri sunan Overstock gibi şirketler tarafından sağlanmaktadır..

OpenLaw Finans

OpenLaw Finance, akıllı sözleşmeler kullanarak yasal anlaşmalar için şablonlar oluşturan ve sunan açık kaynaklı bir projedir ve Ethereum tarafından desteklenen kendi yasal birlikte çalışabilir tokenize finansal ürünlerini başlatma olanağı sağlar..

OpenLaw Finance kullanıcıları, menkul kıymet jetonları, tahviller ve diğer borç varlıkları, akıllı türevler oluşturabilir ve ihraç edebilir ve emtiaları belirtebilir. OpenLaw Finance 0x merkezi olmayan borsaya bağlıdır ve AML / KYC prosedürlerini gerçekleştirmek için temel araçlara sahiptir.

Tokensoft

Varlık tokenasyonu alanındaki bir sonraki proje, başlatma araçları, token satışları ve ERC-1404 uyumlu menkul kıymetlerin güvenli yönetimini sağlayan bir depolama çözümü sunan Tokensoft platformudur. 2019’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Tokensoft’a tokenize varlıklarla işlem yapmak için bir yatırım bankası kurma izni verdi..

Tinlake

Tinlake, finansmana erişmek ve kendi koşullarınıza göre kredi almak için likit olmayan gerçek varlıkları kullanmanıza olanak tanır. Tinlake, dağıtılamayan tokenleri (NFT’ler) merkezi olmayan borç verme protokollerine daha fazla erişim sağlayan ERC-20 tokenlarına dönüştüren bir Ethereum akıllı sözleşmesidir.. 

Tinlake, NFT ile akıllı sözleşmeleri birleştirme ve bunları stabilcoinlerde borçlanma fonları için teminat olarak kullanma yeteneği sağlar..

bulgular

Varlık tokenizasyonu, geleneksel finansal araçların blok zinciri alanına geçişinin uzun bir sürecidir. Düzenleyicilerle tokenleştirme alanındaki projelerin ve şirketlerin etkileşimi ve kurumsal şirketlerin merkezi olmayan finans alanındaki ilgisi, blockchain teknolojisinin, kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların daha geniş bir şekilde benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için ön koşulları göstermektedir..

Akıllı sözleşmeler ve blok zinciri, finansal, emtia, kişisel, likit olmayan, maddi olmayan ve değiştirilemez varlıkları tokenize etme yeteneği sağlayabilir. Tokenizasyon, tarafları aracılardan işlemden kurtaran ve komisyonları artıran akıllı sözleşmeler yoluyla sahiplik devrini otomatikleştirmenize olanak tanır. 

Tokenizasyon alanında doğru bir düzenleyici çerçevenin oluşturulması, merkezi olmayan finans ile ilgili çözümlerin daha fazla benimsenmesini ve kullanılmasını teşvik edecektir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me