“Uygun şekilde kontrol edildikleri ve düzenlendikleri takdirde kripto para birimlerini kullanmaya açığım …”

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon.

Herkese merhaba, seninleyim Olga Usim! Cryptocurrency giderek daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, birçok insanın hala ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Dahası, bazıları dijital para birimlerinin dolandırıcıların ve entrikacıların kalesi olduğuna inanıyor..

Aslında, bitcoinler, ethereumlar ve diğer altcoinler, gelişmiş finansal teknolojiler temelinde oluşturulmuştur. İnsanlığa yeni ufuklar açıyorlar. Varlıkları kripto para birimlerinde saklamak uygundur; jeton alıp satarak iyi para kazanabilirsiniz..

Bu yazımda sizlere ilk kripto para biriminin nasıl ortaya çıktığını, ne için olduğunu, kimin yarattığını anlatacağım, dijital para birimlerinin temel özelliklerini ve avantajlarını anlatacağım. Ayrıca kripto para birimi ağlarının nasıl çalıştığını, dijital para birimlerinin nerede ve nasıl saklandığını, bitcoin, ethereum ve diğer popüler paraların nereden alınacağını da öğreneceksiniz. Makalenin her bölümü, sorulan sorulardan birini yanıtlayacak.

İçerik

 • İlk kripto para birimi nasıl ortaya çıktı?
 • Dijital para birimi ne içindir?
 • Dijital para birimlerini kim yaratır
 • Temel özellikleri
 • Kripto para birimlerinin avantajı nedir
 • Kripto para ağları nasıl çalışır?
 • Dijital para birimleri nerede ve nasıl saklanır
 • Dijital para birimi nereden alınır

İlk kripto para birimi nasıl ortaya çıktı?

Kelimenin kendisi (İngilizce – ifade) “cryptocurrency” (crypto currensy) ilk olarak Forbes dergisi tarafından aynı adlı makalede yer aldı. Crypto Currensy. Bu 2011’de tekrar oldu. O zamana kadar, Bitcoin ağı iki yıldan fazla bir süredir gelişiyordu..

Bu terim medya ve kripto para birimi topluluğunun kendisi tarafından beğenildi. Televizyonda bile giderek daha fazla kullanılmaktadır. O zamandan beri, “kripto para birimi” kelimesi bilgi alanına sağlam bir şekilde yerleşti..

Forbes ve kripto para birimleriForbes ve kripto para birimleri

Ayrıntılara girmeden, kripto para birimi (veya dijital para birimi) yalnızca bir ödeme aracıdır. Normal programcı kodu gibi yalnızca elektronik biçimde “vardır”. Buna denir çünkü kripto para birimleri ile işlemler kriptografik unsurlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Ayrıca işlemler için elektronik imza kullanılmaktadır..

Tüm dijital para birimleri sözde “madeni para” olarak ölçülür. Sırasıyla İngilizce olarak coin-ah. Bitcoin (BTC) ve diğer klasik para birimlerinin gerçek bir teminatı yoktur. Yani, altına, petrole veya dolara BTC’nin sabitlenmesi yoktur. Dijital para birimlerinin fiyatı, piyasadaki güncel döviz kuruna göre belirlenir..

Kripto para birimleri ile normal para (fiat) arasındaki temel fark, doğaları gereği dijital olmalarıdır. Kağıt şeklinde ruble veya dolar var. Banka hesabınıza para yüklemek için bir ATM aracılığıyla para yatırmanız gerekir. Merkez bankalarında kağıt para basıyorlar. Buna karşılık, bitcoinler ve altcoinler dijital biçimde hemen “doğar”.

Dijital para birimi ne içindir?

2019’da, bitcoin’in ortaya çıkışından on yıl sonra, herkes dijital para birimini kendi yararına nasıl kullanacağını anlamıyor. Kripto para birimlerinin ne için olduğunu listeleyeyim.

CryptomatCryptomat

İlk olarak, diğer takas yöntemleri gibi dijital para birimleri ödeme için kullanılabilir. Çoğu zaman çevrimiçi mağazalarda kabul edilirler. Dahası, AB ve ABD yavaş yavaş Bitcoin’leri çevrimdışına almaya başlıyor. Örneğin, Starbucks’ta şunları yapabilirsiniz: satın almak BTC için kahve. Ek olarak, madeni paralar fiat, yani ruble, dolar, euro veya yuan ile değiştirilebilir..

İkinci olarak, dijital para birimleri uzun vadede yatırım için giderek daha uygun bir varlık haline geliyor. Belirli sayıda coin satın alabilir ve oranlarının yükselmesini bekleyebilirsiniz. Örneğin, BTC oranı on yılda 100 bin kat arttı..

Üçüncüsü, bitcoin ve altcoinlerin oynaklığından da yararlanabilirsiniz. Kurs genellikle gün içinde% 5-10 oranında değişecektir. Doğru zamanda para alıp satarsanız, her gün küçük bir kar elde edebilirsiniz. Doğru, bunun için belirli analitik becerilere ve bir tüccarın yeteneğine sahip olmanız gerekir..

Dördüncüsü, paranızı dijital para birimleri olarak kolayca kaydedebilirsiniz. Cüzdandan para çalmak çok zor olduğu için oldukça güvenlidir. Yalnızca siz saldırganlara hesabınıza erişim izni verirseniz. Bu arada, özel bir anahtar olmadan paraya tekrar erişim sağlayamayacağınızı unutmayın. Bu yüzden boşa harcamayın!

Kripto para birimleri için en bariz kullanım durumlarından sadece dördünü listeledim. Aslında, dijital para birimleri bütün bir dünyadır, bu yüzden bunun değerlerini tüketebileceğini düşünmeyin..

Dijital para birimlerini kim yaratır

Kripto para oluşturmanın birkaç ana aşaması vardır:

 • ICO,
 • madencilik (PoW),
 • basım (DPoS, DPoS, LPoS, PoC, PoI, vb.).

Madencilik kripto para birimleri

Kripto para madenciliği ICO, madeni paraların ilk sürümüdür. Bir kripto para birimi başlangıcı başlatma aşamasında yatırım toplamak için kullanılır. Bazen bu aşama sınırlıdır, yani artık madeni para basılmaz. Örneğin, Ripple başlangıçta 100 milyar XRP oluşturdu ve artık onları serbest bırakmayı planlamıyor. XRP, büyük harf kullanımına göre üçüncü en büyük dijital para birimidir.

Madeni para basmanın bir başka yolu da madenciliktir. Örneğin, madenciler bitcoin ve ethereum çıkardıkları için ödüllendirilir. “Maden”, belirli bir algoritmaya göre blok zincirindeki yeni blokları hesaplamak (hesaplamak) anlamına gelir. Bunlar, önemli hesaplama gücü gerektiren çok karmaşık matematiksel işlemlerdir. Dünyada birçok madencilik çiftliği var. Orada, kripto para birimlerinin çıkarılması için özel cihazlar kullanılıyor – ASIC madencileri ve güçlü ekran kartları.

Kripto para basmak için başka bir seçenek de para basmaktır (sahte). Bu, web’de yeni bloklar oluşturmanın daha zor bir yoludur. Bu yöntemi kullanırken, blok oluşturma algoritması ekipmanın kapasitesine bağlı değildir, ancak bloğun daha büyük cari bakiyeye sahip hesap tarafından oluşturulması daha olasıdır. Başka bir deyişle, ne kadar zengin olursanız, o kadar çok blok yapabilirsiniz. Bu tür basımlara PoS madenciliği de denir, ancak başka tür basım türleri de vardır, örneğin: DPoS, LPoS, PoC, PoI, PoB, PoAuthority, PoA, PoET, pBFT. Bu tam bir liste olmayabilir. Blok oluşturma yöntemleri, blok zinciri teknolojisinin kendisinin gelişmesiyle birlikte artıyor, bu yüzden ben bile takip etmekte zorlanıyorum.

Gelecek makalelerde tüm bu harflerden ve anlamlarından bahsedeceğiz, kaçırmayın &# 128521;

Her üç durumda da – ICO, madencilik, ralli – yeni paralar kelimenin tam anlamıyla “havadan” üretilir. Bununla birlikte, madencilik için ödemeniz gereken çok fazla elektrik gerekir. Bu durumda, madeni paraların elektrikten “çıkarıldığını” söyleyebiliriz..

Temel özellikleri

Kripto para birimlerinin merkezden uzaklaştırılmasıKripto para birimlerinin merkezden uzaklaştırılması

Coinmarketcap’e göre şu anda 2361 kripto para birimi varlıkları var. Hepsinin farklı görevleri vardır, ancak hepsinin her kripto para biriminde bulunması zorunlu olan bir işlevi vardır – bir varlığı kullanıcılar arasında aktarma yeteneği. Transfer hızı ve komisyonun boyutu blok zinciri mimarisine bağlıdır. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum için bir transferin süresi, ağ tıkanıklığına ve blok zincirinin ilk nesillerinin düşük bant genişliğine bağlı olarak birkaç on dakikaya kadar çıkabilir. Öte yandan, EOS, Stellar ve Graphene teknolojisinde (BTS, STEEM, GOLOS) oluşturulan tüm coin’ler saniyeler içinde transfer edilir..

Aynı şey komisyon için de söylenebilir. Tamamen farklıdır ve IoT madeni paralarında olduğu gibi hiç bulunmadığı bir yerde ve Bitcoin’de olduğu gibi birkaç dolara ulaşabileceği bir yerde.

Adil olmak gerekirse, Bitcoin ve Ethereum aktarılırken komisyonu kullanıcının kendisi belirlediğine dikkat edilmelidir. Bu para birimlerinin blok zinciri düğümleri işlemleri azalan sırayla işler, bu da gönderen komisyonu ne kadar çok belirlerse transferin o kadar hızlı olacağı anlamına gelir. Bu, komisyonun transfer miktarına bağlı olduğu ve oldukça büyük olduğu bir banka transferinden çok daha dürüst bir yaklaşımdır, ancak aynı zamanda çok küçük bir komisyonla transferinizin donma riski vardır. ağ blok zincirinde çok uzun süredir.

Blockchain hakkında biraz

Kripto para birimleri ve blok zinciriKripto para birimleri ve blok zinciri

Çoğu kripto para birimi blockchain teknolojisine dayanır. Kabaca söylemek gerekirse, bu şu anlama gelir: ağ veritabanı merkezi değildir, ancak birçok bloğa dağıtılmıştır. Blok kopyalar, blok zinciri ağına bağlı bir bilgisayar olan tam bir düğümün tüm sahipleri arasında dağıtılır. Tipik olarak, düğüm sahibi ağdan bir komisyon alır. Örneğin, Bitcoin için, madencilikle uğraşan özel bir düğümün her sahibi bir ödül alır. Böylelikle blok zincir ağı, her bir düğüme kendi kendini kopyalaması ve geniş coğrafi dağılımı sayesinde, merkezi olmayan ve saldırılara karşı dirençli hale gelir. Tüm düğümler tek bir ağda kapalı olduğundan ve blok kaydının senkronizasyonu tüm katılımcılar için aynı anda devam ettiğinden, bir saldırganın bir bilgisayardaki kripto para birimini “taklit etme” ve kaydı değiştirme girişimi anında tespit edilecek ve diğer düğümler tarafından engellenecektir. blok zincirinin kopyaları sahteden farklı.

Blockchain ağındaki işlemlerin şeması aşağıdaki gibi tanımlanabilir. X cüzdanının sahibinin varlıklarını Y cüzdanına aktardığını varsayalım. Transfer işlemi bloklara bölünmüştür. Her bloğun kendi numarası ve önceki bloktan hash’i vardır. Daha sonra düğümler devreye girer. Önce operasyondaki hataları kontrol ederler. Ve sonra ağın her üyesi, işlemi veritabanının kopyasına yazar. Son olarak, doğrulanan blok birleşik blok zinciri ağına eklenir. Daha önce tamamlanan tüm işlemlerle ilgili tüm bilgileri içerir. Para transferi tamamlandı!

Kripto para birimlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir

Avantajlar ve dezavantajlar

Avantajlarla başlayalım:

 1. Kripto para birimlerinin fiziksel bir görünümü yoktur. Çok fazla gereksiz atık kağıt bırakmaya gerek yoktur. Tüm işlemler elektronik olarak yapılır.
 2. Dijital para birimi ağları merkezi değildir ve bu nedenle bir otel grubu veya devlet tarafından kontrol edilmez.
 3. Kripto para birimlerinin kontrollü emisyonu merkez bankasında değil, madencilik sürecinde veya blok zinciri protokolünde ortaya konan algoritmada gerçekleştirilir. Ripple gibi bazı para birimleri, başlangıçta yerleştirme aşamasında tamamen çıkarılır ve sayıları değiştirilemez..
 4. Cryptocurrency anonimliği. Bu ifade, elbette, tüm para birimleri için değil, yalnızca anonimleştirme teknolojilerini kullanan sınırlı bir liste için geçerlidir. Her şeyden önce, Monero ve Zcash anonim para birimleriyle ilişkilendirilebilir..
 5. Kripto para transferleri, aracılar olmadan ve dünya çapında gerçekleştirilir ve transferin maliyeti, bankalar arası ve uluslararası işlemlerden birkaç kat daha ucuzdur.

Şimdi dezavantajlar hakkında:

 1. Kripto para birimi borsalarının ve cüzdanlarının hacklenmesi nedeniyle para kaybetme riski;
 2. Saldırı 51, saldırganların ağın üretim kapasitesinin% 50’sinden fazlasına sahip olması durumunda mümkün olan bir hacker saldırısıdır. Bu durumda, blok zincirinde düzenlemeler yapma ve işlemleri tahrif etme fırsatına sahipler.,
 3. Kripto para oranının yüksek volatilitesi, bunları bir ödeme aracı olarak kullanmayı zorlaştırıyor, 
 4. Kripto para biriminin yasal düzenleme sorunu. Bazı eyaletlerde varlık sınıfı olarak yasaklanırken, bazılarında gri bölgededir..
 5. Kursun büyük sahipler ve paydaşlar tarafından manipüle edilmesi,
 6. Gerçek varlık sağlama sorunu. Dijital varlıkların yaratıcılarının beyanlarına ve yüksek profilli tartışmalarına rağmen, doğal varlıklarla desteklenen gerçek bir kripto para birimi yoktur. Yasal düzenlemenin olmaması nedeniyle, başlangıçta 1’e 1 oranında dolar tarafından desteklenen Tether (USDT) gibi para birimleri bile artık gerçek değerlerini teyit etmede zorluklarla karşı karşıya..
 7. ICO dolandırıcılığı. Uzmanlara göre, 2017 ve 2018’de gerçekleşen ICO’ların yaklaşık% 80’i dolandırıcılık vakası..
 8. Cüzdan erişim anahtarınızı kaybetme riski. Kripto para birimi, yöneticisi olmayan merkezi olmayan bir varlık olduğundan, yalnızca sahibinin varlığa erişimi vardır. Anahtarın kaybedilmesi veya kripto para biriminin sahibinin ölümü durumunda, varlığa erişim kalıcı olarak kaybedilecektir..

Dijital para birimleri nerede ve nasıl saklanır

Dolandırıcıların onları çalmasını önlemek için dijital para birimleri nerede saklanabilir? Bu soru genellikle yeni başlayanları rahatsız eder. İşte cevap: kripto para birimi cüzdanlarda saklanır. Böyle bir cüzdan, bir dizüstü bilgisayarda normal bir program veya bir akıllı telefondaki bir uygulama veya herhangi bir tarayıcı kullanılarak erişilebilen İnternet’teki bir cüzdan olabilir..

Dijital para birimlerini saklamanın en güvenli yöntemi elbette bir donanım cüzdanıdır. Donanım cüzdanına ağ üzerinden erişilemez. Gerçek şu ki, bu internete bağlı olmayan ayrı bir taşınabilir kompakt cihazdır..

Donanım cüzdanıDonanım cüzdanı

Bazen böyle bir cüzdan, farklı yerlerde saklanan birkaç parçaya bölünür. Bu, kripto para varlıklarının güvenliğini daha da artırır..

Dijital para birimi nereden alınır

Makale sona eriyor. Kripto para birimlerinin nasıl alınacağı hakkında konuşalım. Hikayemi sürüklememek için sadece ana yolları listeleyeceğim. Dijital para birimleri, fiat, yani normal para birimi için kripto borsalarında satın alınabilir. Değiştiricilerin hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

Yatırım yapmadan nasıl para kazanılacağına dair seçenekler var.

İlk önce madenciliğe gidebilirsiniz. Madencilik için, video kartlarından veya ASIC madencilerinden güçlü bir istasyon oluşturmanız gerekir. Yeterince deneyimli teknisyenler bunun üstesinden gelebilir. “Çiftliğiniz”, ağın çalışması için gerekli olan karmaşık matematiksel hesaplamaları gerçekleştirecektir. Ve bunun için kripto para birimleri şeklinde bir ödül alacaksınız.

Kripto para madenciliğiKripto para madenciliği

İkincisi, bulut madenciliği de yapabilirsiniz. Bu terim, diğer insanların yeteneklerinin çıkarılması için kullanım olarak anlaşılır. Onları kiralayacak ve bunun için belirli bir miktar para ödeyeceksiniz. Bunun sizin için karlı olmayacağı ortaya çıkabilir. Kendin kontrol et.

Üçüncüsü, muslukları kullanabilirsiniz. Bunlar neredeyse ücretsiz jeton sunan özel kaynaklardır. Bunu yapmak için çeşitli görevleri tamamlamanız gerekecek: reklamları izlemek, sitelere kaydolmak vb. Zamanınızı önemsemiyorsanız deneyin..

Sonuç

Unutmayın, dijital para birimleri çok farklıdır. Öyleyse kripto para sektörünün bir üyesi olmaya karar verirseniz, size uygun bir proje bulun. Bitcoin veya Ethereum satın almak gerekli değildir, ancak işlem hacimleri açısından en üst sıralarda yer alan kripto para birimine odaklanmak daha iyidir. Yüzlerce ilginç proje var, ancak kendinizi korumak için gerçek, faaliyet gösteren bir işle ilişkili kripto para birimini seçmek daha iyidir. Yazılarımdan birinde size yatırım portföyünü nasıl doğru bir şekilde oluşturacağınızı anlattığımı hatırlatayım. Sana iyi şanslar!

“Son yıllarda ABD doları hedefini görece iyi gerçekleştirdi. Ancak finansal sistemin geleneksel para hizmetlerinin yetersiz sunulduğu ülkelerde ve köşelerinde, bitcoin (ve genel olarak kripto para birimleri) uygulanabilir alternatifler sunabilir. “,

Goldman Sachs analistleri Zach Pandle ve Charles Himmelberg.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me