“İki haber var – iyi ve kötü. Kötü – piyasa tahmin edilemez. İyi – para kazanmanıza gerek yok! “

Bruce Babcock

Dijital varlık sınıfı hızla büyümeye devam ettikçe kripto para birimi ticareti daha popüler hale geliyor. Çoğu kişi için dijital varlık satın almak göz korkutucu bir görev olmaya devam ediyor. Karmaşık endüstri jargonunun bolluğu ve medyanın kutuplaştırıcı kapsamı bazı endişeler bırakabilir. Bununla birlikte, bazı hazırlıklarla, yeni tüccarlar kripto para birimi ticareti dünyasına güvenle girebilirler..

Kripto Ticaretinin Temelleri

Bu incelemede, kripto para piyasasındaki her katılımcının izlemesi gereken temel şeylere bakacağız.. 

Araştırma

Herhangi bir varlıkta olduğu gibi, kripto endüstrisine girmeden önce kapsamlı bir geçmiş kontrolü gereklidir. Belki de en önemli kural, acısız bir şekilde kaybedebileceğinizden daha fazla kripto para birimi satın almamalısınız. Ancak bu dijital varlık sınıfında durum tespiti tam olarak nedir? Birkaç özel noktaya bir göz atalım:

  • Belirli bir jeton veya jeton satın alırken değerlendirmeniz gereken birkaç faktör vardır. Projenin belirtilen amaç ve hedeflerinin yanı sıra piyasa değeri, ticaret hacimleri ve madeni paraların kullanışlılığı en önemli hususlardır. Bir jetonun işlem hacmi çok düşükse ve birkaç güçlü kullanım durumu varsa, gelecekteki büyüme şüphelidir..
  • Jetonun arkasındaki ekip, dijital varlığın kendisi kadar önemlidir. Proje ekiplerinin ve onların benzersiz becerilerinin üstün olması.
  • Dijital varlıkları satın alırken, kendi risk toleransınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Popüler, büyük varlıklar bile vahşi fiyat değişiklikleri yaşıyor. Daha düşük piyasa değeri varlıkları ile bu dalgalanmalar daha da belirgin hale gelebilir..

Herhangi bir dijital varlık satın almadan önce araştırma yapmak kesinlikle gereklidir. Daima kendi araştırmanızı yapın (“DYOR -” Kendi Araştırmanızı Yapın “).

Bir tüccar veya yatırımcı olduğunuzu anlayın

Kripto para birimleri hem tüccarlar hem de yatırımcılar için çekicidir.

Günlük tüccarlar, kripto para birimlerinin yüksek volatilitesiyle ilgilenirken, yatırımcılar uzun vadede Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin zamanla değerinin artacağına inanacaklar. Bu, oynaklığa ve daha yaygın hale geldikçe ara sıra yapılan keskin düzeltmelere rağmen..

Kendinize karşı dürüst olun, çünkü uzun vadeli bir bakış açısıyla satın alırsanız ve yeni satın aldığınız kripto para biriminin fiyatı% 20 düşerse, paniğe kapılabilir ve zararla satışa yönelebilirsiniz..

Yapabileceğiniz en kötü şey, kendi amaçlarınızı anlamamaktır. Ne istediğini anlayamazsan, nasıl etkili bir strateji geliştirebilirsin??

Deney

Hangi konuda iyi olduğunuzu gerçekten anlamak için, yeni bir şey denemeniz ve denemekten korkmamalısınız (kolayca kaybetmeyi göze alabileceğiniz küçük miktarlarda).

Ayrıca, kripto para birimi ticareti sunan popüler ticaret platformunu kullanarak ücretsiz bir demo hesabı açmayı da düşünebilirsiniz..

Ancak, bir tüccar gerçek parayla alım satım yaparken olduğu gibi aynı duygusal stresi ve endişeyi yaşamadığından, ücretsiz demo hesapları genellikle canlı ticaretle aynı deneyimi tekrar etmez..

Her ne kadar ücretsiz bir demo hesabı veya kağıt üzerinde bir hesap, borsanın çalışma arayüzünü acısız bir şekilde incelemek ve pratikte nasıl çalıştığını anlamak için ilk adımlarda tamamen yeşil yeni başlayanlar için çok uygundur..

Kaldıraç veya marj ticareti nedir

Kaldıraç veya marj ticareti nedir

Çevrimiçi ticaret platformunda kripto para birimleri de dahil olmak üzere ticaret varlıkları kaldıraç çekecek.

Bu, elde edebileceğiniz potansiyel faydaların 10, 100 ve hatta 1000 kat ile çarpıldığı anlamına gelir. Tersine, kolayca kayıplara da uğrayabilirsiniz ve kaldıraç bu süreci aynı 10, 100 veya 1000 kat hızlandıracaktır..

Kavrama aşina olmayan birine kaldıraç veya marj ticareti kullanımını açıklamanın en kolay yolu, bunu bir ev ipoteği almakla karşılaştırmaktır..

Tabii ki, bir banka ile marj sunan bir çevrimiçi aracılık platformu arasında önemli bir fark var. Örneğin, evin fiyatı depozito değerinin altına düşerse, banka size marj çağrısı yapmayacak, sizden eksikliği telafi etmenizi isteyecek veya daha kötüsü, mülkünüzü otomatik olarak satacak ve her şeyi iade etmenizi isteyecektir. herhangi bir açık dahil olmak üzere bir kez. Aslında, marj veya kaldıraçla işlem yapmanıza izin veren çevrimiçi ticaret platformlarıyla aynıdır..

Basitlik için diyelim: Bitcoin için para yatırma marjı% 10’dur. Bu, Bitcoin 12.000 $ ‘dan işlem yapıyorsa, çevrimiçi işlem platformunun sizden en az 1.200 $ depozito isteyeceği anlamına gelir. Bu, mevcut piyasa değerinin yalnızca bir kısmını yatırarak tüm bitcoine erişebileceğiniz için çok faydalı görünebilir. Ancak, potansiyel kâr ve zararların önemli ölçüde arttığını anlamalısınız, bu da depozitonuzu çok kolay kaybedebileceğiniz anlamına gelir, çünkü komisyoncu tarafından zaten taahhüt edilen 1200 $ ‘ı, zararla aynı anda alacaktır. Açtığınız pozisyonlar teminat miktarına yaklaşırken, komisyoncu büyük kayıpları önlemek için pozisyonu tamamen yasal olarak tasfiye eder. Bu prosedüre Teminat Çağrısı denir.

Bu nedenle, kaldıraçlı ticaret son derece risklidir ve kesinlikle yeni gelenler için kripto para birimine uygun değildir. Sonuçta, kript zaten oldukça uçucu ve öngörülemez. Neden Risklerinizi Ağırlaştırın?

Bir borsa veya cüzdan aracılığıyla kripto para satın aldığınızda veya ticaret yaptığınızda, genellikle herhangi bir kaldıraç olmadan gerçekleşir. Bu, sermayenizin risk altında olmadığı anlamına gelmez. Kaldıraç kullanmadan tüm paranızı kaybedebilirsiniz, ancak genellikle yatırımınızdan fazlasını alamazsınız..

Şu anda türevler ve kaldıraçla deneyler yapan bazı kripto borsaları var, ancak bu araçlar daha fazla uzmanı hedef alacak..

Ama aynı zamanda sabırlı olun ve denemekten korkmayın (ayrılmaktan korkmadığınız miktarlarda). Zamanla, piyasaları daha iyi anlayacak ve güçlü yönlerinizi belirleyebileceksiniz..

Piyasalar hakkında bilgi edinin ve becerilerinizi geliştirmek için bir günlük tutun

Piyasalar hakkında bilgi edinin ve becerilerinizi geliştirmek için bir günlük tutun

Her şeyi bir kerede öğrenmen gerektiğini düşünmeyin. Bazı şeyler size doğal olarak gelecek ve sonra sadece güçlerinizi geliştirmeye odaklanacak ve onları daha da etkili hale getirecekler..

Bir ticaret günlüğü tutun

Piyasa ve farklı varlık sınıfları hakkındaki gözlemlerinizi bir ticaret günlüğüne veya not defterine kaydedin. Ayrıca, önemli yatırım veya ticaret kararlarınızı kaydetmek için günlüğünüzü kullanın ve neden belirli pozisyonları seçtiğinizi açıkça belirtin.

Bir tüccarın günlüğünü tutmanın yanlış bir tarafı yoktur, bunu düzenli ve doğru bir şekilde yapın:

  • Dizüstü bilgisayarınızda belgelediğiniz kararları ve riskleri kontrol edin (başarılı bir tüccar olmak istiyorsanız günlük olarak).
  • İncelemelerinizde dikkatli olun ve neyin yanlış gittiğini yazın (genellikle hatalarımızdan ders alırız).
  • Farklı ticaret stilleri ve stratejileri deneyin

Günlük tüccar olmanıza gerek yok. Belki de yalnızca belirli piyasa koşullarında konumsal olarak ticaret yapacaksınız.

Örneğin, blok ödülü yarıya inmeden önce bir kripto para birimi satın almaya ve ardından% x arttıktan sonra satmaya karar verebilirsiniz. Ve bu, izleyeceğiniz ve odaklanacağınız tek strateji olabilir..

Araştırma ve deney yapın, ancak tüm adımlarınızın yapılandırılması ve ölçülmesi için.

Riskleri anlayın ve onları nasıl yöneteceğinizi öğrenin

Riskleri anlayın ve onları nasıl yöneteceğinizi öğrenin

Riske nasıl yaklaştığınız çok önemlidir. İyi bir tüccar olmak, dayanıklılık ve uzun ömür oluşturmakla ilgilidir ve bunu ancak darbelere direnmeyi öğrenirseniz yapabilirsiniz..

Bazı olumsuz senaryolar ortaya çıktığında ortaya çıkabilecek potansiyel riskleri ve kayıpları değerlendirerek başlamalısınız. Genellikle, işlem yapmadan önce aranması gereken ilk nokta budur..

Başa çıkacağınız varlığın ne kadar değişken olduğunu anlamak için bir dizi farklı risk metriğini inceleyin. Bu risk ölçümleri, fiyat farkı, standart sapma vb. Gibi şeyleri anlamayı içerir.. 

Sizin için rahat olacak ve ticaret yaparken gereksiz psikolojik stresi azaltacak kendi risk yönetim sisteminizi oluşturun.

Limit emirleri kullan

Limit emirleri, ticaret ve yatırım risklerini azaltmak için son derece faydalıdır, özellikle de temeldeki piyasa veya varlık aşırı derecede değişken olduğunda.

Örneğin, bitcoin satın almak için bir piyasa emri verirseniz, fiyat dalgalanması nedeniyle istediğiniz fiyatı alamayabilirsiniz. Bununla birlikte, limit emirleri, istediğiniz fiyatı elde etmenize ve hatta satın alırken ve satarken iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Bunları nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Satın alma limiti emirleri verirseniz, bu, istediğiniz fiyattan veya daha düşük fiyattan (sizin için en iyisi) satın almanıza olanak tanır. Satış limiti emirleri, istediğiniz veya daha yüksek bir fiyattan satış yapmanızı sağlar (yani sizin için daha iyi).

Kaybeden pozisyonları kapat

Bazen haberler hakkında rapor veren saygın analistler tarafından önyargılı hale gelebilirsiniz, bu yüzden buradaki ders, mümkün olduğunca objektif olmayı öğrenmektir..

Pozisyonlarınıza asla “aşık olmayın” ve kayıplarınızı azaltmaya hazır olun.

Geleneksel finansal piyasalardaki profesyonel tüccarlar, genellikle bir varlığın temel fiyatı kırmızı renkte% 15 ile% 20 arasında olduğunda pozisyondan çıkarlar, ancak bu karar büyük ölçüde koşullarınıza ve takip etmeyi seçtiğiniz strateji türüne bağlı olacaktır..

Kendiniz için bir zararı durdurma kuralı oluşturmaya çalışmak iyi bir uygulamadır

Zararı durdur yararlıdır, çünkü belirli bir olumsuz fiyat eşiğine ulaşıldığında bir pozisyonu otomatik olarak kapatacak şekilde ayarlayabilir ve böylece zararlarınızı sınırlayabilirsiniz..

Kaldıraç veya marj ile işlem yaparken zararı durdurmak kesinlikle gereklidir.

Durdurma kaybınızı nasıl doğru bir şekilde yerleştireceğinizi öğrenin, çünkü başlangıç ​​seviyenize çok yakın yerleştirirseniz, çok erken durdurulma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak, durdurma kaybınızı başlangıç ​​seviyenizden çok uzağa yerleştirirseniz, çevrimiçi bir komisyoncuya iade edilemeyecek önemli kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Riskinizi yönetmeyi öğrenin.

Likidite riskini dikkatlice değerlendirin

İşlem yaptığınız kripto para varlığının likiditesi düşükse, keskin ve ani fiyat sıçramalarına (yukarı veya aşağı) maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız..

Yukarıda açıklandığı gibi, kripto alırken ve satarken limit emirlerini nasıl kullanacağınızı ve zararı durdurmayı öğrenmek sizin için özellikle önemlidir..

Likidite eksikliği, keskin fiyat artışlarına yol açacaktır, bu nedenle, stop loss’ınızı giriş seviyesine çok yakın yerleştirirseniz, bir kayıpta hızlı bir şekilde durdurulabilir ve kaymaya düşebilirsiniz (pozisyon, stop loss seviyesinin oldukça altına düştüğünde).

Her broker veya çevrimiçi ticaret platformu bunu sunmasa da, garantili bir stop loss kullanarak kayma riskini azaltabilirsiniz..

Analiz ve kripto para birimi ticareti

Deneyimli tüccarlar, kripto para ticareti yaparken piyasa verilerinin muazzam değerini anlar. Hem temel hem de teknik analizi kullanarak, yeni eğilimleri ve piyasa davranışını belirleyerek risklerini yönetebilirsiniz. Bu ölçümler yeni başlayanlar için korkutucu olabilirken, küçük bir araştırma uzun bir yol kat ediyor..

Temel analiz

DCA (Dolar-Maliyet Ortalaması) gibi uzun vadeli ticaret stratejileri doğrultusunda, temel analiz, dijital varlıkların fiyatlarını etkileyen ana faktörleri inceler. Bu faktörler, projenin vizyonunu ve hedeflerini, proje ekibinin kalitesini, projenin Github üzerindeki faaliyet seviyesini, projenin sosyal medyadaki varlığını ve topluluğunun boyutunu ve hedeflerine ulaşma tarihini içerebilir. Bu yöntemi kısa vadeli analiz için kullanmak, kripto para piyasalarındaki yüksek oynaklık göz önüne alındığında özellikle zordur..

Teknik Analiz

Temel analizin uzun vadeli uygulamasının aksine, teknik analiz kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklanır (aylar veya yıllar olarak değil, saatler veya günler cinsinden). Teknik analiz yapılırken, fiyat çizelgeleri genellikle yatırımcılara piyasayı anında anlamalarını sağlayan eğilimleri ve kalıpları ortaya çıkarır. Bu kısa vadeli tahminleri basitleştirerek, teknik analiz, günlük tüccarlar ve hızlı kar elde etmek isteyenler için son derece önemlidir. Devam eden kripto para birimi oynaklığının bir sonucu olarak, teknik analiz ivme kazanmaya devam ediyor.

Merkezi kripto para birimi değişimleri

Çoğu kripto para birimi borsası bugün merkezileştirilmiştir. Bu dinamik, ETF’lerin kullanıcılara değil, borsanın kendisine ait olduğu anlamına gelir. Bazıları için, bu sitelerin hacklenmesinin zengin geçmişi göz önüne alındığında, bu düzenleme sorunludur..

Bununla birlikte, büyük merkezi borsalar aynı zamanda güvenilir hacim ve bol likidite sunarak tüccarlar için çok fazla esneklik sağlar. Saldırıya uğrama riskini yönetmek için, birçok kullanıcı paralarını borsanın merkezi cüzdanı yerine kişisel cüzdanlarda saklamaya başladı..

Merkezi olmayan kripto para birimi borsaları

Merkezi olmayan borsalar, dijital varlık ekosisteminde daha belirgin hale geliyor. Merkezi platformların aksine, bu platformlar bir değişim aracısı ihtiyacını ortadan kaldırarak eşler arası transferleri kolaylaştırır. Prensipte birbirlerine benzemelerine rağmen, bu platformlar işlevsellik açısından büyük farklılıklar gösterir..

Genel olarak, merkezi olmayan borsalar aşağıdaki avantajları sunar:

  • Depozito olmadan ticaret
  • Atomik Takaslar (Anında Takas)
  • Para çekme veya yükleme gerekmez

Bu özelliklere ek olarak, AtomicDEX aynı zamanda mobil cihazlarda bulunan ilk atom ikame DEX’idir. Aynı zamanda, Bitcoin ve Ethereum tabanlı ERC-20 tokenleri arasındaki boşluğu dolduran tek DEX. Bu işlevsellik AtomicDEX’i tüm merkezi olmayan borsalar arasında mükemmel bir seçim haline getirir..

Sonuç

Dijital varlık sınıfında yeni olanlar için ticaret her zaman kapsamlı bir durum tespiti süreciyle başlamalıdır. İşlevsellik açısından geleneksel piyasalara benzer olsalar da, dijital para birimleri oldukça değişken olmaya devam ediyor ve tüccarlar doğal riskleri göz önünde bulundurmalıdır. İstikrarlı gelirler mümkün olsa da, kayıplar da olasıdır.

Hem temel hem de teknik analizi kullanmak, yatırımcıların objektif, kanıta dayalı kararlar almalarına yardımcı olabilir. Bu yaklaşımı kullanmak, yeni başlayanların duygusal kararlar yerine pragmatik kararlar almalarına yardımcı olabilir.. 

Gözlemlerinize ve deneylerinize dayalı stratejiler geliştirin. Değişen pazarın ve ilgili haberlerin farkında olmanız, stratejinizi düzenli olarak uygulamanız ve en iyi ve en bilinçli kararları verdiğinizden emin olmanız gerekir..

Kripto para birimi ticareti, pratik ve istekle zor olabilirken, yeni başlayanlar bile başarılı olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me