“Existujú dve správy – dobré a zlé.” Zlé – trh sa nedá predvídať. Dobré – nemusíte zarábať peniaze! “

Bruce Babcock

Obchodovanie s kryptomenami je čoraz populárnejšie, pretože trieda digitálnych aktív naďalej rýchlo rastie. Pre mnohých zostáva nákup digitálnych aktív skutočnou výzvou. Hojnosť môže spôsobiť množstvo komplexného odborného žargónu a polarizačného mediálneho pokrytia. S určitou prípravou však môžu noví obchodníci sebavedome vstúpiť do sveta obchodovania s kryptomenami..

Základy kryptoobchodovania

V tejto recenzii sa pozrieme na základné veci, ktorými by sa mal každý účastník trhu s kryptomenami riadiť.. 

Výskum

Rovnako ako u každého majetku, pred ponorením do krypto priemyslu je potrebná dôkladná kontrola pozadia. Asi najdôležitejším pravidlom je, že by ste nikdy nemali kupovať viac kryptomeny, ako môžete bezbolestne stratiť. Čo však presne predstavuje due diligence v tejto triede digitálnych aktív? Pozrime sa na niekoľko konkrétnych úvah:

  • Pri kúpe konkrétnej mince alebo žetónu je potrebné vyhodnotiť niekoľko faktorov. Stanovené ciele a zámery projektu, ako aj jeho trhová kapitalizácia, objemy obchodovania a užitočnosť mincí sú najdôležitejšie aspekty. Ak má token veľmi nízky objem obchodov a málo silných prípadov použitia, budúci rast je pochybný.
  • Tím, ktorý stojí za tokenom, je rovnako dôležitý ako samotné digitálne aktívum. Je potrebné, aby projektové tímy a ich jedinečné schopnosti vynikali.
  • Pri nákupe digitálnych aktív by ste mali brať do úvahy aj vlastnú toleranciu rizika. Aj keď sú veľké aktíva populárne, prechádzajú divokými cenovými zmenami. Pri aktívach s nižšou trhovou kapitalizáciou môžu byť tieto fluktuácie ešte výraznejšie..

Pred zakúpením ľubovoľného digitálneho majetku je absolútne nevyhnutný výskum. Vždy si robte vlastný prieskum („DYOR -„ Robte si vlastný prieskum “).

Pochopte, či ste obchodník alebo investor

Kryptomeny sú atraktívne pre obchodníkov aj investorov.

Denných obchodníkov zaujíma vysoká volatilita kryptomien, zatiaľ čo investori budú z dlhodobého hľadiska veriť, že bitcoin alebo iné kryptomeny budú časom stúpať na hodnote. A to aj napriek volatilite a občasným prudkým korekciám, ktoré sa stávajú čoraz bežnejšími..

Buďte k sebe úprimní, pretože ak nakupujete z dlhodobého hľadiska a cena kryptomeny, ktorú ste práve kúpili, klesne o 20%, môžete pravdepodobne začať panikať a prikloniť sa k predaju so stratou..

Najhoršie, čo môžete urobiť, je nepochopiť svoje vlastné motívy. Ak nemôžete prísť na to, čo chcete, ako môžete vytvoriť efektívnu stratégiu?

Experimentujte

Aby ste skutočne pochopili, v čom ste dobrí, musíte vyskúšať niečo nové a nebojte sa experimentovať (s malými množstvami, ktoré si môžete ľahko dovoliť stratiť).

Môžete tiež zvážiť otvorenie bezplatného demo účtu pomocou populárnej obchodnej platformy, ktorá ponúka obchodovanie s kryptomenami.

Bezplatné demo účty však často neopakujú rovnaké skúsenosti ako živé obchodovanie, pretože obchodník neprežíva rovnaký emocionálny stres a úzkosť ako pri obchodovaní so skutočnými peniazmi..

Aj keď je bezplatný ukážkový účet alebo papierový účet vhodný pre úplne zelených začiatočníkov v prvých krokoch, aby bolo možné bezbolestne študovať pracovné rozhranie burzy a v praxi pochopiť, ako funguje.

Čo je to pákový efekt alebo obchodovanie s maržou

Čo je to pákový efekt alebo obchodovanie s maržou

Obchodovanie s aktívami vrátane kryptomien na online obchodnej platforme priláka páky.

To znamená, že potenciálne výhody, ktoré by ste mohli získať, sa vynásobia 10, 100 alebo dokonca 1 000-krát. Naopak, môžete tiež ľahko utrpieť straty a pákový efekt tento proces urýchli rovnako 10, 100 alebo 1 000-krát..

Najjednoduchší spôsob, ako vysvetliť použitie pákového efektu alebo obchodovania s maržou niekomu, kto tento koncept nepozná, je porovnať ho so získaním hypotéky na bývanie..

Medzi bankou a online sprostredkovateľskou platformou ponúkajúcou maržu je samozrejme podstatný rozdiel. Napríklad ak cena domu klesne pod hodnotu vkladu, banka vám nedá výzvu na dodatočné vyrovnanie, požiada vás, aby ste vyrovnali schodok, alebo v horšom prípade automaticky predajú svoju nehnuteľnosť a požadujú, aby ste všetko vrátili na raz, vrátane akýchkoľvek deficitov. V skutočnosti je to rovnaké s online obchodnými platformami, ktoré vám umožňujú obchodovať s maržou alebo pákovým efektom.

Povedzme pre jednoduchosť: vkladová marža pre bitcoiny je 10%. To znamená, že ak sa bitcoin obchoduje za 12 000 dolárov, online obchodná platforma vás požiada o vklad minimálne vo výške 1 200 dolárov. To sa môže javiť ako veľmi výhodné, pretože k celému bitcoinu sa môžete dostať vložením iba zlomku jeho súčasnej trhovej hodnoty. Musíte však pochopiť, že potenciálne zisky a straty sa výrazne zvyšujú, čo tiež znamená, že o svoj vklad môžete prísť veľmi ľahko, pretože 1 200 dolárov, ktoré už sprostredkovateľ sľúbil, si odnesie v rovnakom okamihu ako strata na pozícia otvorená vami sa priblíži k hodnote krytia, zatiaľ čo sprostredkovateľ likviduje samotnú pozíciu na úplne legálnom základe, aby zabránil veľkým stratám. Tento postup sa nazýva Margin Call.

Preto je obchodovanie s pákovým efektom mimoriadne riskantné a určite nie je vhodné pre nováčikov v oblasti kryptomeny. Krypta je už teraz veľmi prchavá a nepredvídateľná. Prečo zvyšovať vaše riziká?

Keď kupujete alebo obchodujete s kryptomenou prostredníctvom burzy alebo peňaženky, zvyčajne k tomu dôjde bez akejkoľvek páky. To neznamená, že váš kapitál nie je ohrozený. Bez použitia pákového efektu môžete prísť o všetky svoje peniaze, okrem toho, že zvyčajne nezískate viac, ako je vaša investícia..

V súčasnosti existujú určité kryptoburzy, ktoré experimentujú s derivátmi a pákovým efektom, aj keď tieto nástroje budú zamerané na viac profesionálov..

Zároveň však buďte trpezliví a nebojte sa experimentovať (s množstvami, s ktorými sa nebojíte rozísť). Postupom času zlepšíte svoje pochopenie trhov a dokážete identifikovať svoje silné stránky.

Dozviete sa viac o trhoch a budete si viesť denník, v ktorom budete rozvíjať svoje schopnosti

Dozviete sa viac o trhoch a budete si viesť denník, v ktorom budete rozvíjať svoje schopnosti

Nemajte pocit, že sa musíte naučiť všetko naraz. Niektoré veci k vám prídu prirodzene a potom sa jednoducho zamerajú na rozvoj vašich schopností a ich zefektívnenie..

Veďte si obchodný denník

Zaznamenajte svoje pozorovania o trhu a rôznych triedach aktív do obchodného denníka alebo zošita. Použite tiež svoj denník na zaznamenávanie svojich kľúčových investičných alebo obchodných rozhodnutí a jasne uvádzajte, prečo si vyberáte určité pozície.

Vedenie denníka obchodníka nemá chybu, robte ho pravidelne a správne:

  • Skontrolujte rozhodnutia a riziká, ktoré ste zdokumentovali na svojom notebooku (každý deň, ak chcete byť úspešným obchodníkom).
  • Pri svojich recenziách buďte opatrní a napíšte, čo sa pokazilo (zvyčajne sa učíme z našich chýb).
  • Vyskúšajte rôzne štýly a stratégie obchodovania

Nemusíte byť denný obchodník. Možno budete obchodovať pozične iba za určitých trhových podmienok.

Môžete sa napríklad rozhodnúť kúpiť kryptomenu skôr, ako sa bloková odmena zníži na polovicu, a potom predať potom, čo sa zvýšila o x%. A to môže byť jediná stratégia, ktorú kedy budete nasledovať a zamerať sa na ňu..

Skúmajte a experimentujte, ale aby boli všetky vaše kroky štruktúrované a merané.

Pochopte riziká a naučte sa ich riadiť

Pochopte riziká a naučte sa ich riadiť

Váš prístup k riziku je rozhodujúci. Byť dobrým obchodníkom je o budovaní vytrvalosti a dlhovekosti, a to môžete urobiť, iba ak sa naučíte odolávať úderom.

Mali by ste začať vyhodnotením možných rizík a strát, ktoré by mohli vzniknúť, ak nastanú určité nepriaznivé scenáre. Spravidla je to prvý bod, ktorý je potrebné zavolať pred uskutočnením obchodu..

Preštudujte si niekoľko rôznych metrík rizika, aby ste pochopili, do akej miery je volatilita aktíva, s ktorým budete mať do činenia. Tieto metriky rizika zahŕňajú pochopenie vecí, ako sú cenové rozdiely, štandardné odchýlky atď.. 

Zostavte si svoj vlastný systém riadenia rizík, ktorý vám bude pohodlný a zbaví vás zbytočného psychického stresu pri obchodovaní.

Použite limitné objednávky

Limitné pokyny sú mimoriadne užitočné na zníženie rizika obchodovania a investovania, najmä ak je podkladový trh alebo aktívum mimoriadne volatilné.

Napríklad, ak zadáte trhovú objednávku na nákup bitcoinov, nemusíte kvôli volatilite cien získať požadovanú cenu. Limitované objednávky vám však pomôžu dosiahnuť požadovanú cenu alebo ju dokonca vylepšiť pri nákupe a predaji. Zistite, ako ich používať.

Ak zadáte limitné objednávky na nákup, umožní vám to nákup za cenu, ktorú chcete, alebo ešte nižšiu (čo je pre vás najlepšie). Objednávky s limitom predaja vám umožnia predávať za cenu, ktorú chcete alebo vyššiu (t. J. Tiež lepšiu pre vás).

Zatvorte stratené pozície

Niekedy vás môžu zaujať renomovaní analytici, ktorí informujú o novinkách, takže ponaučením je naučiť sa byť čo najobjektívnejší..

Nikdy sa „nemilujte“ do svojich pozícií a buďte pripravení znižovať svoje straty.

Profesionálni obchodníci na tradičných finančných trhoch často opúšťajú pozície, keď je podkladová cena aktíva medzi 15% a 20% mínusom, ale toto rozhodnutie bude do značnej miery závisieť od vašich okolností a typu stratégie, ktorú sa rozhodnete použiť..

Je dobrým zvykom pokúsiť sa nastaviť si pravidlo stop loss pre seba

Stop loss je užitočný, pretože ho môžete nastaviť tak, aby automaticky uzatváral pozíciu, keď sa dosiahne určitá nepriaznivá prahová hodnota ceny, čím obmedzíte svoje straty..

Stop loss je absolútne nevyhnutné použiť pri obchodovaní s pákovým efektom alebo maržou.

Naučte sa, ako správne umiestniť stop stop, pretože ak ho umiestnite príliš blízko k svojej počiatočnej úrovni, riskujete, že budete zastavený príliš skoro. Ak však umiestnite svoju stop stratu príliš ďaleko od svojej počiatočnej úrovne, môžete skončiť so značnými stratami, ktoré sa nedajú vrátiť online brokerovi. Naučte sa riadiť svoje riziko.

Dôkladne zvážte riziko likvidity

Ak má kryptomena, s ktorou obchodujete, nízku likviditu, riskujete vystavenie prudkým a náhlym cenovým skokom (nahor alebo nadol).

Ako už bolo vysvetlené vyššie, preto je obzvlášť dôležité naučiť sa používať limitné objednávky pri nákupe a predaji krypt, ako aj zastaviť stratu..

Nedostatok likvidity povedie k prudkým cenovým špičkám, takže ak umiestnite svoju stop stratu príliš blízko k vstupnej úrovni, môžete sa rýchlo zastaviť so stratou a prepadnúť skĺznutiu (keď sa pozícia uzavrie hlboko pod úrovňou stop loss).

Riziko pošmyknutia môžete znížiť použitím zaručeného stop lossu, hoci nie každý sprostredkovateľ alebo online obchodná platforma to ponúka..

Analýza a obchodovanie s kryptomenami

Skúsení obchodníci chápu pri obchodovaní s kryptomenami obrovskú hodnotu trhových údajov. Pomocou základnej aj technickej analýzy môžete riadiť ich riziká identifikáciou nových trendov a trhového správania. Aj keď tieto metriky môžu byť pre začiatočníkov zastrašujúce, malý prieskum bude trvať dlho..

Zásadná analýza

V súlade s dlhodobými obchodnými stratégiami, ako je DCA (Dollar-Cost Averaging), základná analýza skúma hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú ceny digitálnych aktív. Medzi tieto faktory môžu patriť vízia a ciele projektu, kvalita projektového tímu, úroveň aktivity projektu na Github, prítomnosť projektu v sociálnych médiách a veľkosť jeho komunity a história dosahovania jeho cieľov. Používanie tejto metódy na krátkodobú analýzu je obzvlášť náročné vzhľadom na vysokú volatilitu na trhoch s kryptomenami..

Technická analýza

Na rozdiel od dlhodobej aplikácie fundamentálnej analýzy sa technická analýza zameriava na krátkodobé pohyby cien (z hľadiska hodín alebo dní, nie mesiacov alebo rokov). Pri vykonávaní technickej analýzy cenové grafy často odhaľujú trendy a vzorce, ktoré obchodníkom umožňujú okamžité pochopenie trhu. Zjednodušením týchto krátkodobých predpovedí je technická analýza mimoriadne dôležitá pre denných obchodníkov a ostatných, ktorí chcú rýchlo zarobiť. V dôsledku pretrvávajúcej volatility kryptomeny technická analýza naďalej naberá na obrátkach.

Centralizované kryptomenové burzy

Väčšina búrz kryptomien je dnes centralizovaná. Táto dynamika znamená, že ETF sú vlastnené samotnou burzou, a nie používateľmi. Pre niektorých je toto usporiadanie problematické vzhľadom na bohatú históriu hackingu týchto webov..

Veľké centralizované burzy však tiež ponúkajú spoľahlivý objem a dostatočnú likviditu, čo obchodníkom poskytuje veľkú flexibilitu. Mnoho používateľov začalo svoje riziko hackerstva ukladať do osobných peňaženiek, a nie do centralizovanej peňaženky burzy..

Decentralizované burzy kryptomeny

Decentralizované výmeny sa stávajú čoraz významnejšími v ekosystéme digitálnych aktív. Na rozdiel od centralizovaných platforiem tieto platformy uľahčujú peer-to-peer prevody tým, že eliminujú potrebu sprostredkovateľa výmeny. Aj keď sú tieto platformy v zásade podobné, ich funkčnosť sa veľmi líši..

Decentralizované burzy vo všeobecnosti ponúkajú nasledujúce výhody:

  • Obchodovanie bez vkladu
  • Atómové výmeny (okamžité výmeny)
  • Nie je potrebný žiadny výber ani doplnenie

Okrem týchto funkcií je AtomicDEX tiež prvý atómový náhradný DEX dostupný v mobilných zariadeniach. Je to tiež jediný DEX, ktorý preklenuje priepasť medzi bitcoinmi a tokenmi ERC-20 na báze Etherea. Vďaka tejto funkcii je AtomicDEX vynikajúcou voľbou medzi všetkými decentralizovanými ústredňami..

Záver

Pre tých, ktorí sú v triede digitálnych aktív noví, by obchodovanie malo vždy začínať rozsiahlym procesom náležitej starostlivosti. Aj keď sú digitálne meny funkciami podobné tradičným trhom, zostávajú vysoko volatilné a obchodníci musia brať do úvahy inherentné riziká. Aj keď sú možné stabilné príjmy, sú tiež pravdepodobné straty.

Používanie základných aj technických analýz môže obchodníkom pomôcť prijímať objektívne rozhodnutia založené na dôkazoch. Používanie tohto prístupu môže nováčikom pomôcť skôr v pragmatických ako emocionálnych rozhodnutiach.. 

Vyvíjajte stratégie na základe vašich pozorovaní a experimentov. Musíte si byť vedomí meniaceho sa trhu a všetkých dôležitých správ, pravidelne implementovať svoju stratégiu a byť si istý, že robíte najlepšie a najinformovanejšie rozhodnutia..

Aj keď obchodovanie s kryptomenami môže byť náročné, s praxou a ochotou môžu byť úspešní aj začiatočníci..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me