Svet nedávno šíril správy o tom, že Čína vyvíja svoju digitálnu menu už päť rokov a pripravuje sa na jej uvedenie na trh „takmer“. Uviedol to zástupca čínskej centrálnej banky Mu Čchang-čchun. Nová digitálna mena sa bude volať CBDC. Celkovo to bude jüan na blockchaine – národná kryptomena Číny. Nákup a predaj na burzách a zarábanie peňazí na kurze pomocou automatizovaného obchodovania bude bezplatné..

Nová čínska kryptomena je postavená na blockchaine. Skutočne to teda bude klasická digitálna mena. Teraz je podľa Mu Changchuna architektúra kryptomeny plne vyvinutá..

Súťažte s Váhami?

Čínske úrady sa netaja, že sa chystajú spustiť svoju digitálnu menu pred spustením kryptomeny Váh z americkej sociálnej siete Facebook. Číňania považujú americkú sociálnu sieť za hrozbu pre ich ekonomiku. Preto máme v prvom rade v úmysle zakázať to na našom území. A po druhé, dať čínskym občanom obdobu digitálneho jüanu Libra – CBDC.

Je pravda, že niektorí odborníci pochybujú, že za hlasnými slovami čínskych úradníkov sa skutočne skrýva rozsiahly projekt národnej digitálnej meny. Nikto nezaručuje, že čínska digitálna mena bude uvedená na trh budúci rok, nie o 10 rokov neskôr.

Čína má v každom prípade plány na jej spustenie. Preto sa v tomto článku pokúsime pochopiť, čo je CBDC a ako na ňom „zbohatnúť“..

Zatiaľ nie je presne známe, ako bude čínska kryptomena CBDC fungovať. Na internete nie je žiadna dokumentácia. Existujú iba povesti a protichodné informácie. Čína je pre svet tradične dosť uzavretou krajinou. Pred zverejnením oficiálnych dokumentov preto možno iba zhruba opísať „podstatu“ budúcej kryptomeny. Čo urobím v tomto článku.

Ako môžete zarobiť peniaze na kryptomene CBDC

Vytváranie čínskej národnej meny sa zrýchlilo vďaka skutočnosti, že Váhy sú na ceste. Aby si Číňania udržali náskok pred svojím americkým rivalom, zintenzívnili svoje centrum kryptomien.

Je už známe, že v počiatočnej fáze bude môcť sedem inštitúcií používať kryptomenu yuan. Menovite nasledujúce:

  • najväčšie banky v Číne (CCB, ICBC, BC, ABC),
  • Korporácie Alibaba a Tencent,
  • platobný systém Union Pay.

Keď sa krypto-jüan na trhu konsoliduje, počet spoločností, ktoré ho budú využívať, sa bude postupne rozširovať..

Čínska vláda urobí z národnej digitálnej meny odrazový mostík pre internacionalizáciu jüanu. Inými slovami, Číňania chcú nahradiť dolár juanmi. Urobte z neho menu medzinárodného obchodu. Na to slúžil blockchain..

Len čo sa CBDC posilní, môžu ho obyčajní ľudia na celom svete voľne nakupovať a predávať. Ťažbu kryptomeny budú vykonávať čínske vládne organizácie (PBC). Obyčajní občania na tom preto nemôžu zarobiť..

Bude možné kúpiť digitálnu menu

Kryptomenu však bude možné kúpiť. K tomu bude stačiť otvoriť si účet na burze a slobodne zarábať na zmenách výmenného kurzu. Dá sa predpokladať, že digitálny jüan bude rásť pomerne rýchlym tempom. Takže na tom môžete zarobiť.

Hlavnou výhodou kryptomeny je, že sa javí ako vysoko likvidný platobný prostriedok. Držitelia CBDC každopádne nebudú platiť úroky, ako je to v prípade vkladov. A zároveň budú ušetrení od kreditných rizík, ktoré vznikajú pri ukladaní finančných prostriedkov v komerčných bankách. Preto bude možné ponechať vaše prostriedky so ziskom v CBDC. Stačí si vytvoriť elektronickú peňaženku a zaregistrovať sa. Potom môžete na dlhodobé investovanie zabudnúť a počkať, kým kryptomena porastie na cene.

Čína s najväčšou pravdepodobnosťou umožní obchodovať s CBDC na viacerých burzách naraz. Takže bude možné zarobiť na rozdiele v cene digitálneho jüanu na rôznych stránkach..

Samozrejme, jedná sa prevažne o dohady, ktoré je možné urobiť na základe vyhlásení čínskych úradníkov zapojených do rozvoja a propagácie CBDC. Kým sa objaví digitálny jüan, môžete zarábať pomocou možností automatického obchodovania 3commas. Na to nie je Čína vôbec potrebná.

Hlavné črty novej čínskej kryptomeny

Digitálny jüanDigitálny jüan

Nová čínska kryptomena je pomerne štandardný digitálny token centrálnej banky. Pôjde o verejné prostriedky. Túto informáciu nedávno potvrdil zástupca vedúceho IICV Di Ganga. To znamená, že bežní občania si budú môcť kúpiť novú čínsku digitálnu menu. Systém kryptomeny bude s najväčšou pravdepodobnosťou centralizovaný.

Mince CBDC budú môcť používať banky aj medzinárodné finančné inštitúcie (napríklad pri cezhraničných transakciách) a jednotlivci. Pri obchodovaní s cennými papiermi je možné vypočítať novú čínsku kryptomenu.

Čínske úrady chcú prevodom jüanu na digitálny zvýšiť kontrolu nad finančným systémom krajiny. Čínskej národnej banke sa udelí právo na vydanie.

Predpokladá sa, že obeh digitálneho jüanu bude prebiehať v dvojstupňovom menovom systéme. To znamená, že banka Halyk bude vykonávať transakcie priamo s komerčnými finančnými inštitúciami. Výber a výdaj bude kontrolovaný NBK. Na druhej úrovni tohto systému budú banky schopné predať CBDC všetkým. Tento prístup umožní v prípade potreby nahradiť papierové jüany. Čínska ekonomika to zároveň neovplyvní.

Dvojstupňový monetárny systém a centralizácia nám naznačujú, že nová čínska kryptomena bude vyzerať skôr ako pravidelný fiat ako bitcoin.

Ako bude Čína využívať svoju kryptomenu

Číňania už robia napoleonské plány. Chcú nahradiť papierové peniaze digitálnou menou. Ak sa to stane, potom Čína skutočne urobí skutočnú „finančnú revolúciu“.

Výhody šírenia digitálnej meny sú zrejmé. Bežné maloobchodné platby by sa dali výrazne zjednodušiť zlepšením mobility peňazí. Výrazne sa tiež zjednoduší zúčtovanie medzi bankami.

Používanie digitálneho jüanu zvýši rýchlosť cezhraničných transakcií a zlacní ich. Pokiaľ ide o hodnotu transakcie, nový krypto-jüan môže byť schopný konkurovať bitcoinu. Čo prispeje k internacionalizácii jüanu.

Zavádzanie digitálnej národnej meny má ďalšie pozitívne stránky. Nie je žiadnym tajomstvom, že na správu papierových peňazí je potrebné vynaložiť veľa zdrojov. Šírenie digitálneho jüanu zníži prevádzkové náklady.

Digitálna mena tiež ukončí možnosť prania špinavých peňazí. Koniec koncov, je oveľa jednoduchšie previesť hotovosť niekoľkými finančnými transakciami a urobiť ju legálnou. Pranie špinavých peňazí bude s digitálnymi peniazmi oveľa zložitejšie.

Z digitálnej meny bude ťažšie dostať sa z krajiny. Mnoho krajín vrátane Číny a Ruska trpí výberom kapitálu do USA a EÚ. Digitálny jüan tento proces zastaví.

Ako je známe už dávno, digitalizácia vo všeobecnosti iba posilní štátnu kontrolu nad ekonomikou a financiami. Čínska národná banka bude môcť financie kontrolovať ešte prísnejšie.

Technická stránka novej kryptomeny

Digitalizácia ČínyDigitalizácia Číny

Podľa všetkých údajov, vrátane podľa Binance Research, je možné novú kryptomenu používať aj bez bankového účtu. Mince, podobne ako iné kryptomeny, budú uložené v digitálnych peňaženkách. Systém bude postavený na blockchaine. Svoje účty v CBDC bude možné spravovať pomocou inteligentných telefónov aj počítačov.

Už som písal vyššie, že kryptomena je usporiadaná podľa princípu dvojstupňového systému. Zatiaľ však nie je jasné, či bude najvyššia vrstva fungovať na blockchaine. Číňania chcú, aby bol systém centralizovaný. Je teda možné, že bude blockchain na nižšej úrovni, ale nie na hornej úrovni..

Na svojej tlačovej konferencii v auguste 2019 zástupca ľudovej banky Mu Changchun oznámil, že nová sieť kryptomien bude mať veľmi vysoký výkon. Systém podľa neho bude schopný vykonať najmenej 300-tisíc transakcií za sekundu. Ak budú môcť Číňania skutočne dosiahnuť tento druh produktivity, bude to skutočná technologická revolúcia. Koniec koncov, vývojári iných dnes existujúcich kryptomenových sietí o takom niečom nemôžu ani len snívať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa takýto bezprecedentný výkon dosiahne použitím riešení mimo reťazca, rozdelenia, bočných reťazcov atď..

Inteligentné zmluvy a veľké rande

Hovorca čínskej centrálnej banky sľúbil, že digitálny jüan bude pracovať s inteligentnými zmluvami. Spresnil však, že ich funkčnosť neprekročí „základné peňažné požiadavky“. Big Date bude dôležitou súčasťou technológie CBDC.

Vidíme, ako sa Číňania vytrvalo snažia prekonať všetky významné technológie takzvanej „štvrtej technologickej revolúcie“ v ich digitálnej mene. Ako filter, ktorý umožní včasné odhalenie procesov prania špinavých peňazí, sa použije technológia veľkých dát. Nebude ľahké vyhnúť sa plateniu daní. Rovnako ako financovanie teroristických aktivít.

Ak chcete používať nový digitálny jüan, budete musieť prejsť overením totožnosti (KYC). To ťažko nikoho prekvapí. Koniec koncov, teraz je to všeobecné pravidlo všetkých hlavných platforiem kryptomeny..

Z vyššie uvedeného možno predpokladať, že banka bude schopná identifikovať a okamžite zmraziť účty v digitálnych juanoch v reálnom čase. Účty, ktoré sa používali na podozrivé transakcie.

O budúcej čínskej sieti kryptomien nemôže byť reč o nijakej anonymite. Peňaženky budú pevne spojené s údajmi o pasoch používateľa.

Moderné štáty vo všeobecnosti nechápu anonymitu vo finančných záležitostiach. Zvyšok anonymity je povolený iba pri hlasovaní.

Možné dátumy spustenia CBDC

Spustenie kryptomenySpustenie kryptomeny

Rôzne publikácie uvádzajú rôzne dátumy oficiálneho spustenia národnej čínskej kryptomeny. China Daily píše, že uzavreté testovanie digitálneho jüanu sa už začalo. Na testovaní sa zúčastňujú komerčné aj vládne organizácie.

Iné médiá uvádzajú, že Číňania chcú spustiť svoju kryptomenu skôr, ako Facebook môže spustiť Váhy. Zatiaľ nie je jasné, kto tieto preteky vyhrá. V každom prípade by sa spustenie CBDC malo očakávať najskôr v druhej polovici roku 2020. A s najväčšou pravdepodobnosťou bližšie k jeho koncu.

Zostáva nejasné, ako veľké čínske korporácie Alibaba, Tencent a Union Pay sa budú podieľať na novom systéme kryptomeny. Global Times tvrdí, že nová kryptomena bude spočiatku testovaná v meste Šen-čen. Nachádza sa tam ústredie Tencentu. Spoločnosť bude zrejme spolu s vládnymi agentúrami testovať digitálny jüan. Svedčí o tom skutočnosť, že nedávno bol na tomto mieste otvorený ústav. Jeden robí výskum v oblasti finančných technológií. Od neho už bolo podaných viac ako päťdesiat patentových prihlášok. Zároveň nie je známy presný dátum spustenia CBDC.

Kto to ešte urobil?

Národná digitálna mena má ďaleko od čínskeho know-how. V prvom rade si môžete spomenúť na petrovskú kryptomenu Venezuely. Čína však mnohých predbehla. Zvyšok krajín len uvažuje o vydaní svojej národnej kryptomeny. Na Ukrajine stále nemôžu spustiť elektronickú hrivnu. Švédsko uvažuje o zavedení franku kryptomeny. V Nemecku sa všeobecne verí, že národné kryptomeny negatívne ovplyvnia globálny finančný systém. Zdá sa mi, že Čína nie je veľmi znepokojená osudom západného finančného systému. Preto bez akýchkoľvek pochybností spustí svoju kryptomenu..

V Rusku už dlho hovoria o vytvorení krypto-rubľa. Realizácia tejto myšlienky sa však nikdy nezačala. Podobná situácia je pozorovaná vo väčšine krajín sveta. Zatiaľ čo miestne vlády iba skúmajú možnosť zavedenia národných kryptomien, Čína začala konať.

Zhrnutie

Digitálny jüanDigitálny jüan

Nová čínska digitálna mena teda môže v tejto krajine čoskoro nahradiť papierové peniaze. Zároveň bude veľmi vysoká likvidita novej kryptomeny. Koniec koncov, bude to poskytnuté za juan 1: 1.

Čínska ľudová banka vydá kryptomenu. Hodnotu kryptomeny bude určovať iba dôvera obyvateľstva v ich vládu a ekonomika Číny.

V budúcnosti bude možné na novej kryptomene zarobiť peniaze. Úrady koniec koncov nezakážu nákup a predaj krypto-juanov. Je pravda, že s jeho pomocou nebude možné vykonať „šedé“ operácie. Pretože používatelia siete budú úplne zbavení anonymity.

Na nákup a predaj digitálnych jüanov nemusíte mať bankový účet. Bude stačiť založiť digitálnu peňaženku a prejsť identifikačným postupom.

Na obeživu bude možné zarobiť niekoľkými spôsobmi. Vrátane kolísania sadzieb pomocou automatického obchodovania a dlhodobých investícií.

Dvojstupňový systém

Mena CBDC sa bude používať v dvojstupňovom menovom systéme. To znamená, že centrálna banka poskytne bankám digitálny jüan. A tie zase budú slúžiť bežným občanom.

Čína bude s pomocou novej digitálnej meny schopná ustanoviť yuan ako menu medzinárodného významu. Odklon od papierových peňazí v prospech CBDC uľahčí plánovanie ekonomického rozvoja. A zhromažďovanie informácií o operáciách majiteľov kryptomien. Údaje sa do centrálnej banky odošlú v reálnom čase. NBK bude mať silné nástroje proti praniu špinavých peňazí. Rovnako ako financovanie terorizmu a daňové úniky. K tomu sa budú využívať blockchainové technológie „Big Date“ a „smart“ kontraktov.

Je možné poznamenať, že s pomocou digitálneho jüanu prevezme Čína ešte väčšiu kontrolu nad národným hospodárstvom a financiami. Účty, ktorých vlastníci sú podozriví z vykonávania pochybných transakcií, budú bezodkladne zmrazené.

Podľa môjho názoru sa CBDC nestane skutočným konkurentom konvenčných digitálnych mien. Ako napríklad bitcoin, ethereum a dokonca aj váhy. Digitálny jüan bude s najväčšou pravdepodobnosťou konkurovať doláru. Koniec koncov, yuan a bitcoin (dokonca spárované s Váhami) majú rôzne hmotnostné kategórie.

Pripomínam, že správy o začatí testovania národnej čínskej kryptomeny sa objavili pred dvoma rokmi:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me