Ako kryptomena funguje, kde sa používa a v čom spočíva jej výhoda

„Som otvorený použitiu kryptomien, ak sú riadne kontrolované a regulované …“

Jamie Dimon, generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan.

Ahojte všetci, som s vami, Olga Usim! Kryptomena sa postupne stáva čoraz populárnejšou. Mnoho ľudí však stále netuší, čo to je. Niektorí sa navyše domnievajú, že digitálne meny sú baštou podvodníkov a podvodníkov..

V skutočnosti sú bitcoiny, ethereum a ďalšie altcoiny stavané na základe pokrokových finančných technológií. Otvárajú ľudstvu nové obzory. Je výhodné ukladať aktíva do kryptomien; nákupom a predajom mincí môžete dobre zarobiť.

V tomto článku vám poviem, ako sa prvá kryptomena objavila, na čo je určená, kto ju vytvára, popíšem hlavné charakteristiky digitálnych mien a ich výhody. Dozviete sa tiež, ako fungujú siete s kryptomenami, kde a ako ukladajú digitálne meny, kde získať bitcoiny, ethereum a ďalšie populárne coiny. Každá časť článku odpovie na jednu z položených otázok.

Obsah

 • Ako sa objavila prvá kryptomena
 • Na čo slúži digitálna mena?
 • Kto vytvára digitálne meny
 • Hlavné charakteristiky
 • Aká je výhoda kryptomien
 • Ako fungujú siete s kryptomenami
 • Kde a ako sú uložené digitálne meny
 • Kde získať digitálnu menu

Ako sa objavila prvá kryptomena

Samotné slovo (v angličtine – fráza) „kryptomena“ (kryptomena) sa prvýkrát objavilo v rovnomennom článku magazínu Forbes Crypto Currensy. Stalo sa to ešte v roku 2011. Do tej doby sa bitcoinová sieť rozvíjala viac ako dva roky..

Tento výraz sa páčil médiám i samotnej komunite kryptomien. Čoraz viac sa využíva aj v televízii. Odvtedy sa slovo „kryptomena“ v informačnom priestore pevne zakorenilo..

Forbes a kryptomenyForbes a kryptomeny

Bez podrobností je kryptomena (alebo digitálna mena) iba platobným prostriedkom. „Existuje“ iba v elektronickej podobe, rovnako ako obvyklý programátorský kód. Nazýva sa to preto, lebo operácie s kryptomenami sa vykonávajú prostredníctvom kryptografických prvkov. Na transakcie sa používa aj elektronický podpis..

Všetky digitálne meny sa merajú v takzvaných „coinoch“. V angličtine, coin-ah. Bitcoin (BTC) a ďalšie klasické meny nemajú žiadny skutočný kolaterál. To znamená, že neexistuje viazanie BTC na zlato, ropu alebo dolár. Cena digitálnych mien je určená aktuálnym výmenným kurzom na trhu.

Hlavný rozdiel medzi kryptomenami a bežnými peniazmi (fiat) spočíva v tom, že majú digitálny charakter. Ruble alebo doláre existujú v papierovej podobe. Na doplnenie bankového účtu je potrebné vložiť peniaze prostredníctvom bankomatu. Tlačia papierové peniaze v centrálnych bankách. Bitcoiny a altcoiny sa zasa „rodia“ okamžite v digitálnej podobe.

Na čo slúži digitálna mena?

V roku 2019, desať rokov po nástupe bitcoinov, nie každý rozumie tomu, ako využívať digitálnu menu vo svoj prospech. Dovoľte mi vymenovať, na čo slúžia kryptomeny.

KryptomatKryptomat

Po prvé, na platbu je možné použiť digitálne meny, podobne ako iné prostriedky výmeny. Najčastejšie sú akceptované v internetových obchodoch. EÚ a USA navyše postupne začínajú brať bitcoiny offline. Napríklad v Starbucks môžete kúpiť káva za BTC. Okrem toho je možné mince zameniť za fiat, teda za ruble, doláre, eurá alebo juan..

Po druhé, digitálne meny sa z dlhodobého hľadiska stávajú čoraz vhodnejším prostriedkom na investovanie. Môžete si kúpiť určitý počet mincí a čakať na zvýšenie ich kurzu. Napríklad sadzba BTC vzrástla za desať rokov stotisíckrát..

Po tretie, môžete tiež profitovať z volatility bitcoinov a altcoinov. Kurz sa počas dňa zvyčajne zmení o 5 – 10%. Ak kupujete a predávate mince v pravý čas, môžete každý deň dosiahnuť malý zisk. Je pravda, že na to musíte mať určité analytické schopnosti a talent obchodníka..

Po štvrté, svoje peniaze môžete jednoducho uložiť ako digitálne meny. Je to celkom bezpečné, pretože je veľmi ťažké ukradnúť peniaze z peňaženky. Iba ak vy sami poskytnete útočníkom prístup k vášmu účtu. Mimochodom, nezabudnite, že bez súkromného kľúča sami nebudete môcť vrátiť prístup k peniazom. Tak to nepremrhajte!

Uviedol som iba štyri z najzrejmejších prípadov použitia kryptomien. Digitálne meny sú v skutočnosti celým svetom, takže si nemyslite, že to môže vyčerpať ich hodnotu..

Kto vytvára digitálne meny

Existuje niekoľko hlavných etáp vytvárania kryptomien:

 • ICO,
 • ťažba (PoW),
 • ťažba (DPoS, DPoS, LPoS, PoC, PoI atď.).

Ťažba kryptomien

Ťažba kryptomeny ICO je počiatočné vydanie mincí. Používa sa na zhromažďovanie investícií vo fáze spustenia spustenia kryptomeny. Niekedy je táto etapa obmedzená, to znamená, že už nie sú vydané žiadne mince. Napríklad Ripple spočiatku vytvoril 100 miliárd XRP a už ich neplánuje prepustiť. XRP je podľa kapitalizácie tretia najväčšia digitálna mena.

Ďalšou možnosťou vydávania mincí je ťažba. Napríklad ťažiari sú odmeňovaní za vydávanie bitcoinov a ethereum. „Moja“ znamená vypočítať (vypočítať) nové bloky v blockchaine podľa určitého algoritmu. Jedná sa o veľmi zložité matematické operácie, ktoré si vyžadujú značný výpočtový výkon. Na svete existuje veľa banských fariem. Tam sa používajú špeciálne zariadenia na ťažbu kryptomien – ťažiari ASIC, ako aj výkonné grafické karty.

Ďalšou možnosťou vydávania kryptomien je razba (falšovanie). Toto je zložitejší spôsob vytvárania nových blokov na webe. Pri použití tejto metódy algoritmus vytvárania bloku nezávisí od kapacity zariadenia, ale je pravdepodobnejšie, že blok bude tvorený účtom, ktorý má väčší zostatok prúdu. Inými slovami, čím ste bohatší, tým viac blokov môžete vytvoriť. Tento typ razenia sa nazýva aj ťažba PoS, existujú však aj iné druhy razenia, napríklad: DPoS, LPoS, PoC, PoI, PoB, PoAuthority, PoA, PoET, pBFT. Toto nemusí byť úplný zoznam. Metódy formovania blokov sa zvyšujú spolu s vývojom samotnej technológie blockchain, takže ani pre mňa je ťažké udržať si prehľad.

O všetkých týchto listoch a ich význame si povieme v ďalších článkoch, nenechajte si ujsť &# 128521;

Vo všetkých troch prípadoch – ICO, ťažba a zhromažďovanie – sa nové mince generujú doslova z ničoho nič. Ťažba však vyžaduje veľa elektriny, ktorú musíte zaplatiť. V tomto prípade teda môžeme povedať, že mince sa „ťažia“ z elektriny.

Hlavné charakteristiky

Decentralizácia kryptomienDecentralizácia kryptomien

V súčasnosti podľa Coinmarketcap existuje 2361 mien aktív kryptomeny. Všetky majú odlišné úlohy, ale všetky majú jednu funkciu, ktorá je nevyhnutne prítomná v každej kryptomene – schopnosť prevádzať majetok medzi používateľmi. Rýchlosť prenosu a veľkosť provízie závisia od architektúry blockchainu. Napríklad doba trvania prevodu za Bitcoin a Ethereum môže byť až niekoľko desiatok minút, v závislosti od preťaženia siete a nízkej šírky pásma prvých generácií blockchainu. Na druhej strane, EOS, Stellar a všetky mince vytvorené technológiou Graphene (BTS, STEEM, GOLOS) sa prevedú v priebehu niekoľkých sekúnd.

To isté možno povedať o komisii. Je to úplne iné a niekde vôbec neexistuje, napríklad v IoT coinoch a niekde môže dosiahnuť niekoľko dolárov, ako v prípade bitcoinu.

Aby sme boli spravodliví, treba si uvedomiť, že pri prevode bitcoinu a ethereum si províziu stanovuje sám používateľ. Blokové reťazce týchto mien spracovávajú transakcie v zostupnom poradí, čo znamená, že čím viac odosielateľ nastaví províziu, tým bude prevod rýchlejší. Jedná sa o oveľa čestnejší prístup ako pri bankovom prevode, keď je provízia viazaná na sumu prevodu a je dosť veľká, ale zároveň existuje riziko, že pri veľmi malej provízii môže váš prevod visieť na blockchain siete veľmi dlho.

Trochu o blockchaine

Kryptomeny a blockchainKryptomeny a blockchain

Väčšina kryptomien je založená na blockchainovej technológii. Zhruba to znamená toto: sieťová databáza nie je centralizovaná, ale distribuovaná do mnohých blokov. Blokové kópie sa distribuujú medzi všetkých držiteľov celého uzla – počítača pripojeného k sieti blockchain. Držiteľ uzla zvyčajne prijíma províziu zo siete. Napríklad za bitcoin dostane každý držiteľ špeciálneho uzla, ktorý sa venuje ťažbe, odmenu. Sieť blockchainu sa tak vďaka vlastnému kopírovaniu do každého z uzlov a širokej geografickej distribúcii stáva decentralizovanou a odolnou voči útokom. Pretože všetky uzly sú uzavreté v jednej sieti a synchronizácia záznamu blokov prebieha súčasne pre všetkých účastníkov, bude okamžite detekovaný pokus útočníka „ukryť“ kryptomenu a zmeniť záznam na jednom počítači a zabrániť mu v tom ďalšie uzly, ktorých kópie blockchainu sa líšia od falošných.

Samotnú schému transakcií v blockchainovej sieti možno opísať nasledovne. Povedzme, že majiteľ peňaženky X prevádza svoje aktíva do peňaženky Y. Operácia prevodu je rozdelená do blokov. Každý blok má svoje vlastné číslo a hash z predchádzajúceho bloku. Ďalej prichádzajú na rad uzly. Najskôr skontrolujú chyby v operácii. Potom každý účastník v sieti zapíše operáciu do svojej kópie databázy. Nakoniec sa overený blok pridá do zjednotenej blockchainovej siete. Obsahuje všetky informácie o všetkých transakciách, ktoré boli dokončené skôr. Prevod prostriedkov bol dokončený!

Aké sú výhody a nevýhody kryptomien

Výhody a nevýhody

Začnime s výhodami:

 1. Kryptomeny nemajú fyzický vzhľad. Nie je potrebné vypúšťať veľa nepotrebného zberového papiera. Všetky transakcie sa uskutočňujú elektronicky.
 2. Siete digitálnych mien sú decentralizované, a preto ich neriadi hotelová skupina jednotlivcov ani štát.
 3. Kontrolovaná emisia kryptomien sa nevykonáva v centrálnej banke, ale v procese ťažby alebo podľa algoritmu stanoveného v blockchainovom protokole. Niektoré meny, napríklad Ripple, sú už pôvodne vydané v plnej výške v štádiu umiestnenia a ich počet sa nemôže meniť.
 4. Anonymita kryptomeny. Toto vyhlásenie sa samozrejme nevzťahuje na všetky meny, ale iba na obmedzený zoznam, ktorý využíva technológie anonymizácie. V prvom rade možno Monero a Zcash pripísať anonymným menám..
 5. Prevod kryptomeny sa uskutočňuje bez sprostredkovateľov a po celom svete a náklady na prevod sú niekoľkonásobne lacnejšie ako medzibankové a medzinárodné transakcie.

Teraz o nevýhodách:

 1. Riziko straty finančných prostriedkov v dôsledku hacknutia búrz s kryptomenami a peňaženiek;
 2. Attack 51 je hackerský útok, ktorý je možný, ak útočníci vlastnia viac ako 50% výrobnej kapacity siete. V takom prípade majú možnosť vykonať úpravy blockchainu a sfalšovať transakcie.,
 3. Vysoká volatilita kurzu kryptomien sťažuje ich použitie ako platobného prostriedku, 
 4. Problém právnej regulácie kryptomeny. V niektorých štátoch je ako trieda aktív zakázaný, v iných je v šedej zóne.
 5. Manipulácia s kurzom veľkými držiteľmi a zainteresovanými stranami,
 6. Problém poskytovania nehnuteľného majetku. Napriek vyhláseniam a veľkým sporom zo strany tvorcov digitálnych aktív neexistuje skutočná kryptomena podložená prírodnými aktívami. Kvôli chýbajúcej právnej regulácii čelia v súčasnosti aj meny ako Tether (USDT), ktoré boli pôvodne kryté dolárom v pomere 1: 1, výzvou pri potvrdzovaní svojej skutočnej hodnoty..
 7. ICO podvod. Podľa odborníkov je asi 80% ICO, ku ktorým došlo v rokoch 2017 a 2018, prípadmi podvodu.
 8. Riziko straty prístupového kľúča k peňaženke. Keďže kryptomeny sú decentralizovaným majetkom bez správcu, k aktívu má prístup iba samotný vlastník. V prípade straty kľúča alebo smrti majiteľa kryptomeny bude prístup k aktívu natrvalo stratený.

Kde a ako sú uložené digitálne meny

Kde je možné uložiť digitálne meny, aby sa zabránilo krádeži podvodníkov? Táto otázka často straší nováčikov. Tu je odpoveď: kryptomena je uložená v peňaženkách. Takouto peňaženkou môže byť buď bežný program na notebooku, alebo aplikácia na smartfóne alebo peňaženka na internete, ku ktorej je možné pristupovať pomocou ľubovoľného prehľadávača..

Najbezpečnejšou metódou ukladania digitálnych mien je samozrejme hardvérová peňaženka. Hardvérová peňaženka nie je prístupná cez sieť. Faktom je, že ide o samostatné prenosné kompaktné zariadenie, ktoré nie je pripojené k internetu..

Hardvérová peňaženkaHardvérová peňaženka

Niekedy je takáto peňaženka rozdelená na niekoľko častí, ktoré sú uložené na rôznych miestach. To ďalej zvyšuje bezpečnosť aktív kryptomeny..

Kde získať digitálnu menu

Článok sa končí. Poďme si povedať, ako získať kryptomeny. Aby sa môj príbeh nepredlžoval, uvediem iba hlavné spôsoby. Digitálne meny sa dajú kúpiť na kryptoburzách za fiat, teda za bežnú menu. Môžete tiež využiť služby výmenníkov.

Existujú možnosti, ako zarobiť coiny bez investícií.

Najskôr môžete ísť na ťažbu. Pre ťažbu musíte vytvoriť výkonnú stanicu z grafických kariet alebo minerov ASIC. Dostatočne skúsení technici to zvládnu. Vaša „farma“ vykoná zložité matematické výpočty potrebné na fungovanie siete. A za to dostanete odmenu v podobe kryptomien.

Ťažba kryptomenyŤažba kryptomeny

Po druhé, môžete tiež robiť cloudovú ťažbu. Tento pojem sa chápe ako využitie kapacít iných ľudí na ťažbu. Prenajmete ich a zaplatíte za to určitú sumu peňazí. Môže sa stať, že to pre vás nebude ziskové. Skontrolujte si to sami.

Po tretie, môžete použiť kohútiky. Jedná sa o špeciálne zdroje, ktoré ponúkajú mince takmer zadarmo. Aby ste to dosiahli, budete musieť splniť rôzne úlohy: sledovať reklamy, registrovať sa na webových stránkach atď. Vyskúšajte to, ak vám neprekáža váš čas.

Záver

Pamätajte, že digitálne meny sú veľmi odlišné. Ak sa teda rozhodnete stať sa členom odvetvia kryptomien, nájdite projekt, ktorý vám vyhovuje. Nie je potrebné kupovať bitcoin alebo ethereum, ale je lepšie zamerať sa na kryptomenu, ktorá z hľadiska objemov obchodov zaujíma popredné priečky. Existujú stovky zaujímavých projektov, ale aby ste sa chránili, je lepšie zvoliť kryptomenu, ktorá je spojená so skutočným, fungujúcim podnikaním. Pripomínam, že v jednom zo svojich článkov som vám povedal, ako správne zostaviť investičné portfólio. Veľa šťastia!

„V posledných desaťročiach si americký dolár splnil svoj cieľ relatívne dobre. Ale v krajinách a kútoch finančného systému, kde sú tradičné peňažné služby nedostatočné, môžu bitcoiny (a kryptomeny všeobecne) ponúknuť životaschopné alternatívy. ““,

Analytici spoločnosti Goldman Sachs Zach Pandle a Charles Himmelberg.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map