Nezdieľajte svoje tajomstvo s ľuďmi, 

Napokon neviete, ktorá z nich je zlá. 

Ako vy sám robíte s Božím stvorením, 

To isté čakajte od ľudí

Omar Khayyam

Satoshi Nakamoto je tvorcom bitcoinu a autorom jeho pôvodného dokumentu. Ale kto to vlastne je? Odpoveď na túto otázku roky obchádzala fanúšikov kryptomeny a profesionálnych vyšetrovateľov, čo z nej robí najväčšiu záhadu storočia..

Pod rúškom tajomstva

Jednou z úžasných stránok bitcoinu je, že jeho tvorca stále nie je známy. „Satoshi Nakamoto“ je pseudonym. A milujem to. Pri veľkých vynálezoch v histórii sú až príliš často mená, ktoré získavajú nespravodlivý podiel na sláve len preto, že sa vyskytujú v patentových záznamoch. Je to prinajmenšom nespravodlivé a vzniká falošné rozprávanie.

Spomeňte si na všetkých slávnych ľudí, ako sú Eli Whitney, bratia Wrightovci a Thomas Edison. Nikto neháda – úžasní ľudia, ale ich prínos bol v porovnaní s ostatnými, ktorí pracujú na rovnakých projektoch v rovnakom čase, značne nadhodnotený. Napokon, stále sa vedie spor o to, kto konkrétne bol prvý pilot..

Nikto však nevie, kto vynašiel podkovu, ktorá dramaticky zmenila produktivitu poľnohospodárstva. Až od vynájdenia patentových záznamov spoznáme názov, ktorý stojí za inováciou.

Takže Satoshi Nakamoto

Bitcoin je iný. Jeho technológia bola prenesená do sveta a vyhla sa tak „duševnému vlastníctvu“, ako aj komerčným plateným sieťam. A to je meno! Znie to tak zvláštne a dnes už legendárne, najmä preto, že nikto presne nevie, o koho ide. Niektorí sa dokonca pokúsili získať titul „Tvorca“, ale zdá sa, že takéto tvrdenie je neúspechom. „Satoshi“ sa objavilo a potom zmizlo. A bol by som rád, keby to tak zostalo navždy.

Nakamoto vynašiel bitcoin v roku 2009 a ako dôkaz máme záznamy blockchainu, ale okrem toho sa o záhadnom tvorcovi kryptomeny vie len málo. V skutočnosti nie je ani jasné, či je satoshi vôbec človek. Je možné, že tento názov je iba pseudonymom pre vývojovú skupinu alebo kryptografov.

Okrem zostavenia pôvodnej správy o bitcoinoch je Nakamoto zodpovedný za implementáciu mnohých zásadných prelomov, ku ktorým došlo v začiatkoch bitcoinu. Považovaný za zakladateľa Cue Ball, pomohol vytvoriť úplne prvú blockchainovú databázu. V roku 2009 tiež nasadil úplne prvú pracovnú kópiu bitcoinu.

Úloha Nakamota ako prvého baníka je tiež predmetom dôkladnej kontroly. Verejné záznamy ukazujú, že jeho známe adresy obsahujú okolo 1 milióna BTC, čo by ho pri súčasnej trhovej hodnote takmer určite stalo jedným z najbohatších ľudí na svete.!

Intenzívny záujem o nájdenie tohto záhadného miliardára chytil predstavy mnohých, ale samotný Nakamoto zostáva nepolapiteľný..

Pôvod tvorcu bitcoinu 

Uskutočnilo sa množstvo hĺbkových štúdií na zistenie Nakamotovej skutočnej identity, ale bezvýsledne. A hoci sa našli niektoré fakty, nikto nemohol dospieť k jedinému záveru..

Aby toho nebolo málo, po vytvorení bitcoinu Nakamoto skutočne prešiel do podzemia a od roku 2009 od neho už nič iné nebolo počuť..

Na globálnom fóre o sieťach Nakamoto pôvodne uviedol, že má bydlisko v Japonsku a narodil sa v roku 1975. Neskôr toho roku Nakamoto vytvoril fórum BitcoinTalk a zverejnil vôbec prvý príspevok na svojom webe pod svojim pseudonymom „Satoshi“.

Nakamoto pokračoval v práci na zdrojovom kóde bitcoinu a vydal aktualizácie protokolu až do polovice roku 2010. Zároveň preniesol kontrolu nad zdrojovým kódom siete na legendárneho vývojára Gavina Andresena, ktorý potom začal viesť vývoj projektu. Potom išiel Nakamoto do tieňa.

Začiatkom tohto roka dostal svet krátky mail od Nakamota v podobe ním údajne napísaného výňatku z knihy. Ale aj táto informácia je pochybného pôvodu..

Po rokoch hľadania sa Satoshi Nakamoto stal v krypto priemysle takmer mýtickou postavou. Stovky analytikov, vedcov a novinárov sa bezvýsledne pokúsili skontaktovať sa s ním (alebo s nimi)..

V tejto chvíli bolo rozhodnuté iba jedno: Nakamoto nechce byť nájdený. Nie je to také zlé. Jeho identita sa už stala jednou z najtrvalejších záhad v technológii, ale je to tiež príbeh demokratizácie a inovácie..

Môžu to byť ľudia Satoshi Nakamoto?

Členovia kryptokomunity už roky diskutujú o skutočnom pôvode Satoshi Nakamota..

Názory na to, kto sú „skutoční satoshi“, sú stále rozdielne. Po preosievaní stoviek potenciálnych satoshi sa zdá, že väčšina krypto sveta súhlasí s tým, že je pravdepodobné, že Nakamoto môže byť jedným z nasledujúcich ľudí:

Nick Szabo

Aj napriek opakovanému popieraniu, že je vlastne tvorcom bitcoinu, niet pochýb o tom, že ten, koho hľadajú, je legendárny počítačový vedec Nick Szabo..

V mnohých ohľadoch bol Szabo človekom, ktorý predbehol svoju dobu a pripisuje sa mu zásluha vytvorenia „Bit Gold“, predchodcu bitcoinu. Bit Gold bol jedným z prvých príkladov platnej digitálnej meny.

Keď Szabo spätne zverejnil príspevok na blogu, mnohí to brali ako znamenie. Odkazuje na bitové zlato, dátum, kedy bol bitcoin skutočne spustený. To niektorých viedlo k domnienke, že záhadný geek je v skutočnosti Nakamoto Sam..

Hal Finney 

Mnoho z nich „pohltilo“ jeden z najpútavejších argumentov, aký kedy padol, a objavil sa na zozname súkromných adries CounterMarkets od programátora a spisovateľa Vin Armaniho. Presvedčivo dokazuje, že skutočným satoshi je Hal Finney (1956-2014). 

Mnohé z podozrení, že Finney bol tvorcom bitcoinu, sa zakladá na dôležitej skutočnosti. Bývalý vývojár PGP skutočne dostal vôbec prvú bitcoinovú transakciu, ktorú kedy uskutočnil samotný Nakamoto. Bol jedným z prvých pravidelných používateľov bitcoinu a v prvých dňoch kryptomeny sa aktívne zúčastňoval na komunitných fórach..

O Finney je známe, že je horlivým zástancom kryptografie. Jeden z prvých systémov kontroly zdravotného stavu (ktorý sa neskôr ukázal ako neoddeliteľná súčasť bitcoinu – jeho základná funkčnosť) vynašiel v roku 2004, teda viac ako päť rokov pred uvedením kryptomeny na trh..

Je pozoruhodné, že v každej fáze účasti Satoshiho na bitcoinoch bol „Hal tam“. Bol na zozname adresátov krypty, kde Satoshi zverejnil správu aj pôvodný klientský softvér. Bol účastníkom oboch tém. Na týchto témach sa nezúčastnili nijakí ďalší podozriví zo satoshi. 

Hal bol prvým človekom okrem Satoshi, ktorý spustil klientský softvér Bitcoin. Inými slovami, bol prvým baníkom okrem Satoshiho a prvým príjemcom transakcie BTC. Satoshi v skutočnosti neposlal testovaciu transakciu ani sebe, kým poslal Hal. 

Hal bol prvým programátorom kódu (vrátane opráv chýb v prvom týždni) pre projekt Satoshi. Bol tiež posledným človekom, na ktorého Satoshi konkrétne reagoval na fóre BitcoinTalk pred zmiznutím.. 

Zaujímavý fakt!

Jedným z najzaujímavejších, ktorý tam Hal bol, je program Crypto Twitter. Hal, a iba Hal bol na začiatku Crypto Twitter. Večer 10. januára 2009 sa vydal na Twitter a do databázy tejto sociálnej siete sa najskôr dostalo slovo „bitcoin“. Hal oznámil svetu jednoduchým dvojslovným tweetom, že „spúšťa bitcoiny“. 

O tomto momente hovoril v akomsi „príspevku na rozlúčku“ na fórach BitcoinTalk v roku 2013. “Keď Satoshi ohlásil prvé vydanie softvéru, hneď som na to skočil a myslím si, že som bol prvým človekom okrem Satoshi, ktorý prevádzkoval bitcoiny.” A bol som príjemcom prvej bitcoinovej transakcie, keď mi Satoshi poslal ako test desať mincí, “napísal.

Od spoločnosti Finney boli ďalšie dva tweety a Armani tvrdí, že obe túto myšlienku podporujú. Pokiaľ ide o motiváciu Finneyho bábkového obrazu, je zrejmé, že vynálezca nových súkromných peňazí, ktorý by v zásade mohol nahradiť centrálne banky a všetky štátne tlačiarenské stroje na svete, by chcel zostať v anonymite.

Feeney opakovane popieral, že by bol Satoshi Nakamoto. Spravodajské organizácie a novinári o tom naďalej zvonili až do jeho tragickej smrti v polovici roku 2014. Toto je poznámka, ktorú napísal 19. marca 2013:

„Keď Satoshi oznámil bitcoin na zozname kryptomien, dostal skeptické privítanie. Kryptografovia videli príliš veľa veľkolepých schém od neznalých noobov. ““.

Začína to byť dosť sakramentsky presvedčivé, že? Ale toto je problém tohto typu teoretizovania: konšpiračné teórie všetkého druhu sa môžu stať „čiernymi dierami“. Ak vopred uvediete svoj záver a potom nájdete fakty, všetko začne vyzerať ako dôkaz..

Nakamoto alebo nie, Finney bol nepochybne kľúčovým prispievateľom k rozvoju bitcoinu a jeho odkaz bude žiť ďalej..

Craig Wright

Zo všetkých podozrivých, že ide o Nakamota, ktorí popreli svoju údajnú úlohu pri tvorbe bitcoinu, sa minimálne jeden od začiatku pustil do dokázania opaku. Austrálsky vedec Craig Wright sa dlhé roky vyhlasoval, že je tvorcom bitcoinu.

V roku 2016 údajne podpísal niekoľko správ s niektorými z prvých kryptografických kľúčov Bitcoinu v snahe overiť svoju totožnosť pre BBC a The Economist. Kritici potom tvrdili, že príslušné kľúče boli jednoducho znovu použité z predchádzajúcich transakcií. Sami nedokázali, že Wright bol Nakamoto..

Wright neskôr tvrdil, že nebol sám Nakamoto a že Satoshi Nakamoto bol tím ľudí, ktorého bol vodcom. Mnohí hovorili, že s úsmevom spomínali na stretnutie s Wrightom na rôznych konferenciách. Každému bol predstavený ako Satoshi Nakamoto.

Wright zostáva jedným z hlavných cieľov prebiehajúcej debaty o osobe Satoshi Nakamota v krypto komunite.. 

Dorian Nakamoto

V roku 2014 sa časopis Newsweek rozhodol, že má senzáciu storočia. Za tvorcu bitcoinu označil 67-ročného obyvateľa Kalifornie, jeho odhad sa však ukázal ako nesprávny. Dorian Nakamoto, starší inžinier, opakovane popieral, že je tvorcom kryptomeny..

Je zaujímavé, že Hal Finney roky žil po boku podozrivého Doriana. To niektorých viedlo k domnienke, že Finney bol skutočne tvorcom kryptomeny a že samotný Dorian bol inšpiráciou za dnes už známym aliasom. Finney to poprel, ale náhoda je pre niektorých príliš zaujímavá na to, aby to jednoducho zobrali a zabudli..

Je ironické, že Dorian Nakamoto sa odvtedy stal jednou z mnohých verejných tvárí bitcoinu. Fyzik, ktorý kedysi býval na dôchodku, dnes cestuje po svete a hovorí o sile kryptografie a o tom, ako môže kryptomena demokratizovať prístup na finančné trhy..

Skutočná satoshiho identita zostáva záhadou

Napriek všetkým dôkazom na internete stále nie je jasné, kto (alebo čo) sa v skutočnosti skrýva pod menom Nakamoto. Analýza výskumníkov kryptomeny ukázala, že hoci Nakamoto tvrdil, že je Japonec, je to tak len ťažko. História jeho príspevkov na fóre v začiatkoch bitcoinu ukázala časové pásmo Európy alebo Severnej Ameriky..

Väčšina z jazykov, ktoré satoshi vo svojich prvých príspevkoch na fóre používal, je navyše britská angličtina. Je tiež zriedkavé u väčšiny ľudí, ktorí hovoria japonsky ako svojim prvým jazykom..

Celkovo desiatky ľudí vydali vyhlásenia alebo boli identifikovaní ako „skutoční“ Satoshi Nakamoto. Je čoraz pravdepodobnejšie, že svet nikdy nebude poznať skutočnú identitu Satoshi Nakamota.

Záver

Keby sa dnes objavil skutočný satoshi, jeho bitcoinová vyrovnávacia pamäť by ho obohatila o 6 miliárd dolárov iba na jednej krypte. Tí, ktorí ovládajú súkromné ​​kľúče, k nim majú prístup a svet ich sleduje, či sú v pohybe. Možno sa však nikdy nepohnú. Lepšie je, aby zostali tam, kde sú, a že Satoshiho identita zostáva navždy záhadou..

Všetky skutočne veľké inovácie sú crowdsourcing. Génius je individuálny, ale nikto nemá intelektuálne schopnosti vytvoriť od nuly niečo skutočne zmysluplné. To platí rovnako pre hudbu, produkty, nápady a transformačný softvér..

V jednej zo svojich posledných poznámok pred svojím zmiznutím Satoshi skutočne napísal: 

“Prial by som si, aby si o mne ďalej nerozprával ako o tajomnej tieňovej postave.” Tlač to iba mení na tému „pirátskej meny“. Namiesto toho povedzte o projekte otvoreného zdroja a poskytnite úver svojim vývojárom. Pomáha ich motivovať. ““.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me