„Keby bolo na svete menej jednoduchých ľudí, bolo by menej tých, ktorým sa hovorí mazaný a riskantný.“.

J. Labruyere

Obsah

  • Ako nestratiť svoje kryptomeny
  • Zašifrujte pravidlá bezpečného ukladania
  • Záver

Ako nestratiť svoje kryptomeny

Za posledných pár rokov sa bitcoiny a kryptomeny stali lídrami na celom svete, najmä keď bitcoiny v decembri 2017 dosiahli historické maximum 20 000 dolárov, čo vyvolalo obrovský záujem verejnosti o oblasť kryptomeny a blockchainovej technológie..

Za všetko môže revolučná technológia, ktorú Bitcoin predstavil svetu: prvá skutočná implementácia technológie blockchain je založená na platobnej transakcii peer-to-peer (P2P), ktorá do procesu nezahŕňa sprostredkovateľov, ako sú banky alebo vlády..

Ale, bohužiaľ, upútal pozornosť aj zločincov a podvodníkov všetkého druhu. V skutočnosti je obava z hackerov a krádeže peňaženky hlavným záujmom investorov, pokiaľ ide o investovanie do priestoru kryptomeny..

Každý rok sú súkromným investorom a burzám ukradnuté milióny dolárov. Aj keď to znie, že kryptomeny sú nočnou morou bezpečnosti, v skutočnosti to tak nie je. Pre niektorých ľudí je ťažšie udržať svoje úspory úplne nezávislé od outsiderov..

S týmto všetkým sme si mysleli, že by bolo užitočné zostaviť rýchly návod, ako zabrániť krádeži kryptomeny. Tento článok by mal slúžiť iba ako sprievodca pre začiatočníkov. Odporúčame vám však tiež vykonať hĺbkový prieskum ukladania digitálnych mien, pretože sa musíte cítiť dobre pri správe vlastného majetku..

Pozrime sa na niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete dnes urobiť, aby ste chránili svoje kryptomeny pred krádežou..

Zašifrujte pravidlá bezpečného ukladania

1. Buďte opatrní pri zabezpečení svojich súkromných kľúčov

Krypto peňaženky pozostávajú z dvoch typov kľúčov – verejného a súkromného. Jednoducho povedané, je to len dlhý reťazec písmen a čísel. Funkciou vášho súkromného kľúča je umožniť vám posielať finančné prostriedky. Toto je bezpodmienečne potrebné uchovávať pre všetkých, s výnimkou tých, ktorí majú povolené míňať alebo presúvať uložené finančné prostriedky..

Váš súkromný kľúč je nástroj na správu vašej kryptomeny. Vašu kryptomenu môže použiť niekto, kto ho pozná. Každá bitcoinová peňaženka vám odporučí tento prístup. Vaše heslo musí byť ťažko uhádnuteľné alebo dešifrovateľné, čo je hlavným dôvodom tohto opatrenia.

Ak máte silné heslo, uistite sa, že ho nepoužívate mimo svojej peňaženky ani ho s nikým nezdieľate. Vaše mince by mali byť uchovávané oddelene od všetkého ostatného. Mnoho ľudí napríklad používa rovnaké heslo pre svoj e-mail a peňaženku. Nerobte túto chybu.

2. Zabezpečenie internetu

Ďalším dôležitým faktorom bude používanie silnej antivírusovej ochrany v počítači. Je to dobrá rada pre každého, ale obzvlášť dôležitá, ak uchovávate kryptu. Škodlivý softvér a vírusy sú pravdepodobne najjednoduchšie spôsoby, ako prísť o peniaze.

Nakoniec by ste mali byť vždy opatrní, pokiaľ ide o stránky, ktoré navštevujete, a tiež o e-maily a odkazy, ktoré otvoríte. Existuje veľa podvodníkov, ktorí používajú phishingové techniky. Používajú falošné domény, ktoré sú podobné tým existujúcim a môžu vás prinútiť k vyplneniu podrobností. Jedná sa o jednoduchý prístup, ale veľa ľudí sa s ním stretne..

Vytvárajte silné heslá (malé a veľké písmená, symboly a číslice) a sami si nesťahujte neznámy materiál ani nenavštevujte nespoľahlivé webové stránky..

3. Neukladajte príliš veľa do online peňaženiek

Sú ideálne na ukladanie malého množstva, ktoré by ste možno chceli použiť v každodennom živote, ale nie všetky svoje úspory..

Mnoho najobľúbenejších peňaženiek je úplne založených na internete. To znamená, že nemusíte kryptomenu ukladať do počítača, flash disku alebo iného fyzického zariadenia..

Tieto peňaženky majú veľa výhod a sú ľahko použiteľné. Stačí sa prihlásiť do svojho účtu a je to. Neexistuje žiadne riziko technického problému, ktorý by mohol viesť k strate, čo je ďalšia výhoda používania webových peňaženiek pre vaše BTC.

Takéto riešenia sú však zraniteľnejšie ako alternatívy. Existuje väčšie riziko napadnutia online peňaženkami ako fyzickými zariadeniami. Podľa všetkého sa kvôli flexibilite v podstate vzdávate kontroly nad svojimi kryptomenami. S týmto typom platformy vždy boli problémy. Niektoré peňaženky boli napadnuté hackermi a zákazníci prišli o všetky svoje peniaze.

4. Chladiarenské sklady poskytujú lepšiu ochranu

Jedným z najlepších spôsobov skladovania veľkého množstva krypty je zvoliť si možnosť takzvaného „chladného skladu“. To znamená, že všetko budete mať uložené na fyzickom zariadení, ktoré nie je pripojené k internetu. Dobrým príkladom by mohla byť jednotka USB flash, ale existujú aj ďalšie možnosti, ako napríklad papierová a zvuková peňaženka..

Hlavnou výhodou chladiaceho úložiska je, že vaša peňaženka je offline. Nikto sa k nemu nemôže pripojiť a pokúsiť sa ho nabúrať. Považuje sa to za najbezpečnejší spôsob ukladania vašich krypto úspor..

Kombinácia online peňaženky, ktorá pokryje vaše krátkodobé potreby a chladného úložiska pre zvyšok, je lepší nápad..

5. Vytvorte pravidelné zálohy

Je to nevyhnutné, ak chcete vylúčiť riziko straty kryptomien z niekoľkých dôvodov. Napríklad ak zariadenie, ktoré používate, z nejakého dôvodu zlyhá, spoľahlivé zálohovanie môže byť jediným spôsobom, ako získať späť svoje peniaze..

Aj keď vám niekto ukradne počítač, mobilné zariadenie alebo USB, môžete kedykoľvek použiť novú zálohu, aby ste získali späť svoje kryptomeny..

Na ukladanie záloh použite viac zariadení, aby ste sa nespoliehali iba na jedno miesto. Mali by ste sa zamerať na minimálne 2 – 3 bezpečné miesta.

Je tiež dobré zašifrovať svoje zálohy, najmä ak ich ukladáte online. Ak to urobíte správne, budete v bezpečí, aj keď sa ich niekomu podarí ukradnúť. Nebudú mať priamy prístup k vášmu kľúču.

6. Softvér pravidelne aktualizujte

Rovnako ako v prípade každého softvéru, aj v prípade vašej peňaženky bude občas použitá aktualizácia. To sa deje z niekoľkých dôvodov a jedným z nich je zaistenie bezpečnosti bitcoinovej peňaženky každého klienta..

Ak vynecháte jednu alebo dve aktualizácie, vaše peniaze budú zraniteľné.

Najlepšia ochrana je v najnovšej verzii softvéru, takže to majte na pamäti a pravidelne aktualizujte všetky programy spojené s vašim krypto úložiskom.

7. Pridajte do svojej peňaženky ďalšie šifrovanie

Ďalším dôležitým krokom by bolo zašifrovanie peňaženky alebo pridanie hesla pre kohokoľvek, kto sa pokúša vybrať peniaze. To dodáva ďalšiu vrstvu zabezpečenia, pretože to budete jediný, kto to dokáže..

Samozrejme musíte dodržiavať všetky základné pravidlá pre vytváranie a ukladanie hesla. Na začiatok používajte prísny kód písmen a číslic. Nehľadajte nič zjavné, čo by ľudia mohli hádať..

V ideálnom prípade by ste si mali svoje heslo zapamätať, aby ste si ho nemuseli zapisovať. Ak sa rozhodnete zapísať si ho, uložte ho na bezpečnom mieste a nezdieľajte ho s nikým iným..

8. Dvojfaktorová autentifikácia

Jednou z najlepších obranných línií je použitie dvojfaktorovej autentifikácie. Celý systém je dosť jednoduchý. Ak chcete získať prístup do svojej peňaženky, musíte mať kľúče a heslo a tiež prostredníctvom iného zariadenia potvrdiť, že ste vlastníkom účtu. Toto je zvyčajne váš mobilný telefón, ale môže to byť akékoľvek zariadenie.

Dvojfaktorovú autentizáciu ponúka veľa existujúcich bitcoinových peňaženiek na trhu. Aj keď túto možnosť nemáte, na ochranu svojich peňazí môžete kedykoľvek použiť ďalší softvér. Stačí s ním nainštalovať a spárovať svoje mobilné zariadenie.

9. Viac podpisov

Ďalším veľmi efektívnym bezpečnostným opatrením je ochrana viacerých podpisov. V zásade môžete vytvoriť skupinu ľudí, ktorým dôverujete. Najbežnejšie číslo je medzi 3 a 5. Výsledkom je, že ak sa ktorýkoľvek člen skupiny rozhodne vybrať alebo poslať peniaze do inej peňaženky, transakcia musí byť overená ostatnými členmi.

Takto je nesmierne ťažké ukradnúť vaše peniaze. Aj keď sa útočník dostane na váš účet a získa prístup k vašim finančným prostriedkom, bude musieť získať povolenie od ostatných členov vašej skupiny..

10. Nechváľte sa svojimi majetkami

Nakoniec sa nenechajte oklamať. To by vás mohlo dostať do nebezpečenstva. Ak nikto nevie o vašej akumulácii kryptomien, ste bezpečnejší, ako keby to vedeli všetci. V priebehu rokov existovalo veľa príkladov známych investorov alebo obchodníkov s digitálnymi menami, ktorí prepadli vydieraniu alebo výkupnému uvoľnením svojho jazyka. Len buď rozumný. A do ktorej mince investovať pre počiatočné investičné portfólio – rozhodnite sa sami na základe názoru profesionálov.

Záver

Možno nebudete musieť implementovať všetky vyššie uvedené opatrenia na ochranu svojich mincí. Základné informácie sú dobrým začiatkom a ak pridáte ešte jednu vrstvu ochrany, už vás nebude bolieť hlava..

Samozrejme, čím viac kryptomien máte, tým väčšie úsilie musíte vynaložiť na ich ochranu..

Ak máte v pláne uložiť do peňaženky veľa peňazí, odporúčame vám pridať aspoň pár ochranných sietí, aby ste nemali žiadne problémy. Aj keď ich máte len malé množstvo, tieto preventívne opatrenia ešte stále nemajú zásadné nevýhody..

Bezpečnosť na prvom mieste je dobrým mottom, podľa ktorého treba žiť!

Zrieknutie sa zodpovednosti. Poskytnuté informácie nie sú finančným poradenstvom a slúžia na informačné účely. Tento príspevok vyjadruje osobný názor autora, nemusí sa zhodovať s názorom správy 3commas.io.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me