Putovanie vesmírom DeFi: Decentralizované platby

Ak sa pozriete na ekosystém DeFi širšie, môžete vidieť, že projekty decentralizovaného financovania fungujú a rozvíjajú sa v priemere dvanástimi smermi. Pokus preniesť do decentralizovanej podoby takmer všetko, čo sa týka tradičného finančného systému, znamená aj túžbu čo najrýchlejšie prejsť k novým typom interakcií s finančnými nástrojmi a decentralizáciu procesov týchto interakcií..

Jedným z najvýnosnejších a rastúcich sektorov decentralizovaného financovania sú platobné riešenia, ktoré sa vytvárajú s cieľom vytvoriť otvorený globálny finančný ekosystém a umožniť bezpečné denné a rýchle transakcie pomocou inteligentných zmlúv..

V dnešnom článku si povieme niečo o aplikáciách, riešeniach a protokoloch, ktoré umožňujú používateľom uskutočňovať cezhraničné platby bez sprostredkovateľských poplatkov, ako aj uskutočňovať transakcie s používateľmi, ktorí nemajú prístup k tradičným finančným systémom..

DeFi pre okamžité platby

Nástup bitcoinu a blockchainovej technológie umožnil prechod na digitálne platobné mechanizmy využívajúce kryptomeny. Jedným z takýchto riešení v bitcoinovom ekosystéme je Lightning Network, navrhnutý a vyrobený ako protokol druhej vrstvy. Spoločnosť Lightning využíva inteligentné zmluvy na zvýšenie priepustnosti bitcoinov.

S príchodom Lightning Network je teraz možné uskutočňovať okamžité mikroplatby s rýchlejšími rýchlosťami a nižšími poplatkami ako hlavná bitcoinová sieť. Okrem lacných a okamžitých transakcií vám Lightning Network umožňuje znížiť množstvo dát na bitcoinovom blockchaine a zvýšiť anonymitu prevodov..

Hlavnými problémami, ktoré sa projekty v oblasti vytvárania systémov okamžitých platieb snažia vyriešiť, sú nízka šírka pásma a náklady na provízie. Sieť Ethereum v súčasnosti dokáže spracovať asi 20 transakcií za sekundu, čo nestačí na to, aby sieť mohla využívať veľký počet používateľov..

Existuje pomerne veľa spôsobov riešenia problému škálovateľnosti: on-chain a off-chain solutions, protokoly konsenzuálneho mechanizmu, zväčšenie veľkosti bloku a ďalšie. Rôznorodosť takýchto riešení a rôzne prístupy k ich implementácii viedli k vytvoreniu veľkého počtu projektov zameraných na zlepšenie schopnosti vykonávať okamžité cezhraničné platby s nízkymi poplatkami a využívanie inteligentných zmlúv..

Sieť Celer

Celer Network je platforma pre škálovanie druhej úrovne pre rýchle a bezpečné transakcie mimo reťazca a inteligentné zmluvy. Celer je systém založený na blockchaine so štvorstupňovou architektúrou, ktorý poskytuje vysokú úroveň škálovateľnosti a flexibility pri zachovaní bezpečnostných a súkromných aspektov..

Celer umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať škálovateľné dApps a dáva im možnosť ich správy. Interný token CELR je okrem toho, že sa používa ako mena platformy, zahrnutý v PoLC – stávkovom systéme, v ktorom môžu používatelia blokovať tokeny na zabezpečenie likvidity, ako aj na aukciách LiBA na zachovanie mechanizmov likvidity.

Celer môže byť integrovaný do ľubovoľného existujúceho blockchainu a je už podporovaný blockchainmi bežiacimi na EVM. Platforma poskytuje používateľom možnosť komunikovať s dApps 10 000-krát rýchlejšie, aby mohli uskutočňovať okamžité platby, obchodovať na burzách alebo využívať predikčné trhy..

Matic Network

Z množstva navrhovaných riešení na zvýšenie škálovateľnosti blockchainov vyniká decentralizovaná platforma Matic Network, ktorej vývojári ponúkajú riešenie na vytváranie bočných reťazcov (sidechains) Plasma.

Vedľajšie reťazce sú poháňané decentralizovanou sieťou validátorov Proof-of-Stake (PoS), ktoré podporujú systém a získavajú odmeny.

Plazma sa používa na zabezpečenie digitálnych aktív, ako aj tokenov ERC-20 a ERC-721 v hlavnom reťazci. Vedľajšie reťazce je možné použiť na podporu decentralizovaných finančných protokolov dostupných v ekosystéme Ethereum.

Vývojári spoločnosti Matic budujú ekosystém mobilných aplikácií, peňaženiek a rozšírení pre pohodlné a ľahké využitie možností prenosu a ukladania dát. Matic poskytuje užívateľské rozhranie a platobné API pre dApps, používateľov a vývojárov. Matické atómové swapy a inteligentné kontrakty umožnia používateľom platiť ľubovoľným tokenom a sieť sa dá použiť na výmenu tokenov pomocou likviditnej rezervy.

Stabilná reťaz xDAI

Prvý platobný stabilný blockchain Stabilná reťaz xDAI, naviazaný na stablecoin Dai, umožňuje rýchle a lacné transakcie s tokenmi xDAI. V súčasnosti toto riešenie funguje iba v balíku DAI-xDAI, ale v budúcnosti existuje potenciál pre vytvorenie mnohých ďalších stabilných coinov, napríklad xUSDT alebo xUSDC.

Pri implementácii takéhoto riešenia sa využíva technológia budovania mostov medzi reťazcami, v ktorých sa po blokovaní tokenov DAI v inteligentnej zmluve vytvárajú natívne xDAI stablecoiny. xDAI sa používa pri platbách aj pri províziách, provízia za 500 transakcií je približne 0,01 USD.

Sieť xDAI je plne kompatibilná s projektmi Ethereum a na prenos svojich projektov do blockchainu xDAI nevyžaduje zložité operácie vývojárov Ethereum dApps. Prebieha vývoj implementácie protokolu nulových znalostí v xDai na vykonávanie súkromných transakcií, ako aj implementácie mechanizmu konsenzu POSDAO so samostatným tokenom STAKE na odmeňovanie validátorov xDAI..

Vyžiadajte sieť

Žiadosť je otvorená sieť na vyžiadanie transakcií, ktorá umožňuje komukoľvek vytvárať, ukladať a pristupovať k platbám typu peer-to-peer v decentralizovanej sieti. Decentralizovaná platobná platforma Request Network vám umožňuje vykonávať akékoľvek transakcie, či už ide o platy, dary alebo splátky pôžičiek. 

Sieť s požiadavkami sa dá použiť na online platby bez tretích strán a s vysokými poplatkami, fakturáciou, vedením záznamov a auditom. Projekt už spolupracuje so spoločnosťou Civic na identifikácii totožnosti používateľov, ako aj s projektom Kyber a 0x na úhradu tovaru a služieb prevoditeľnými digitálnymi tokenmi..

Whisp

Platforma Whisp je riešenie decentralizovaného zúčtovania a zjednodušenia platieb pre nezávislých pracovníkov a vzdialených pracovníkov. Whisp umožňuje používateľom vytvárať digitálne platobné požiadavky prostredníctvom jasných platobných mechanizmov pomocou kryptomien. Relatívne ľahko použiteľný protokol Whisp môžu spoločnosti použiť na zníženie nákladov na nástroje na správu miezd, vylúčenie poskytovateľov služieb tretích strán a zabránenie oneskoreniam a odmietnutiam zo strany tradičných finančných inštitúcií..

Pre získanie prístupu k platforme je potrebné, aby sa k nej používatelia pripojili prostredníctvom MetaMask. Whisp podporuje platby pomocou tokenov DAI stablecoin, ETH, DATA, DGX a DGD. Podobné riešenie na zjednodušenie vyplácania miezd je projekt Sablier, ktorým je možné platiť a rozdeľovať prostriedky vopred stanovenou rýchlosťou..

Budúcnosť platobných riešení

Decentralizované riešenia v ich súčasnej implementácii nie sú schopné škálovať v súlade s mierami rastu, ktoré sa pozorujú na trhu s kryptomenami. Problémy ako obmedzenie veľkosti bloku, pomalé transakcie, vysoké poplatky, nízka šírka pásma, zložité rozhranie a ďalšie musia byť vyriešené pred hromadným prijatím väčšinou používateľov.

Riešenia pre uskutočňovanie okamžitých a lacných platieb s pohodlným a zrozumiteľným rozhraním pre každého používateľa podporia popularizáciu kryptomien medzi novými používateľmi a decentralizované finančné nástroje sa viac zamerajú na vytváranie otvoreného finančného ekosystému dostupného pre každého používateľa kdekoľvek na svete.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map