Nedávne udalosti vedúce k rastu dogecoinovej kryptomeny nepochybne priniesli popularitu samotnej minci a komunite, ktorá sa sformovala okolo „meme coin“. Kryptomena, ktorá bola vytvorená pre žart, výrazne ovplyvnila vývoj a popularizáciu myšlienok decentralizácie..

V dnešnom článku si povieme niečo o dôvodoch popularity takejto kryptomeny ako Dogecoinu a zvážime aj dopad tých udalostí, ktoré viedli k viacnásobnému rastu mince po celú dobu jej existencie..

Čo s tým má pes spoločné?

Dogecoin je kryptomena založená programátorom Billy Markusom, ktorý vytvoril upravenú litecoinovú peňaženku dogecoin-qt a Jackson Palmer, marketingový manažér spoločnosti Adobe. Podľa vývojárov bolo cieľom mince poskytnúť schopnosť vykonávať jednoduché, lacné a cenovo dostupné transakcie..

Dogecoin bol vytvorený na základe Luckycoinu, ktorý bol zase vidličkou litecoinu. Kryptomena funguje na základe algoritmu PoW a nemá žiadne obmedzenia týkajúce sa počtu vydaných coinov. Nedostatok limitu na vydávanie mincí umožňuje systému udržiavať v obehu asi 100 miliárd DOGE, čo poskytuje neustály záujem o ťažbu od používateľov na udržanie blockchainu.

Dogecoin dostal svoje meno na počesť populárneho memu o psovi Shiba-Inu a prístup tvorcov ku kryptomene bol v ranom štádiu komický. Projekt sa rýchlo začal rozvíjať a za 6 rokov svojej existencie zdražel viac ako 200-krát.

Prvé záznamy

Začiatkom decembra 2013, v priebehu troch dní, sa kryptomena DOGE viac ako strojnásobila na pozadí čínskej politiky voči kryptomenám a odporúčaní Čínskej ľudovej banky finančným inštitúciám zakázať obchodovanie s bitcoinmi. Po prudkom raste stratila minca viac ako 80% svojej hodnoty.

Rok 2013 sa tiež ukázal ako strata finančných prostriedkov pre majiteľov dogecoinov. V decembri sa teda kryptomena dostala do centra pozornosti kryptomenovej komunity kvôli tomu, že používatelia jednej z dogecoinových peňaženiek podstúpili vlámanie do krádeže v hodnote asi 21 miliónov DOGE, čo v čase krádeže bolo asi 13 000 dolárov za cenu DOGE za jednu mincu v oblasti 0,0006 dolárov. 

Po prvej pumpe sa v polovici decembra cena opäť zvýšila. Rast ceny bol takmer 600% a hodnota mince sa odhadovala na 0,00151 USD.

Vlastnosti:

Jednou z hlavných výhod DOGE je rýchlosť jeho prenosu a cena takýchto prevodov. Provízia za prevod mincí je jeden DOGE bez ohľadu na sumu prevodu. Z tohto dôvodu sa DOGE často používa na prevody medzi výmenami..

Spočiatku bol program DOGE obmedzený na 100 miliárd mincí, ale kvôli veľkému počtu vopred vyťažených mincí a nízkym požiadavkám na ťažbu dosiahol v roku 2014 počet vyťažených mincí 98 miliárd. Z tohto dôvodu bola emisia nekonečná a dnes je v obehu asi 128 miliárd mincí, zatiaľ čo počet vyťažených mincí sa každoročne zvyšuje o 5%.

Komunita dogecoinov je jednou z najaktívnejších v priestore kryptomeny. Subreddit dogecoinov sociálna sieť Reddit má viac ako 800 tisíc členov, čo sa vlastne stalo dôvodom založenia Dogecoinová nadácia – nezisková organizácia navrhnutá na popularizáciu kryptomeny a zabezpečenie jej dostupnosti a atraktivity použitia prostredníctvom charitatívnych akcií.

V roku 2014 fond vyzbieral zhruba 55 000 dolárov zo 120 000 dolárov potrebných na podporu národného tímu bobov z Jamajky na účasť na olympijských hrách v Soči. Pozoruhodná je skutočnosť, že tím nakoniec obsadil posledné 29. miesto.

Ďalší projekt Dogecoinová nadácia, ktoré bola vykonaná na podporu Svetového dňa vody zameraného na podporu odľahlej oblasti zasiahnutej suchom vo východnej Keni. Nadácia Dogecoin Foundation spolu s neziskovou charitatívnou organizáciou Charitywater dokázali vyzbierať 40 miliónov DOGE, čo bolo v tom čase asi 30-tisíc dolárov..

Aj v roku 2014 komunita vyzbierala zhruba 55 000 dolárov na financovanie pretekára NASCAR, ktorý v nasledujúcich súťažiach súťažil v automobile s názvom „Moonrocket“ s logom Dogecoin.

Dogecoin dnes

Ak sa v ranej fáze svojej existencie považoval dogecoin za žart, dnes je to:

  • minca s trhovým stropom takmer 4 miliardy dolárov;
  • komunita s 800 tisíc členmi;
  • kryptomena, ktorá dosiahla cenu 7 centov za mincu a je zastúpená na najväčších burzách;
  • populárne spôsoby platby a výmeny

Spolu s tým sa dogecoinový ekosystém skladá z obrovského množstva peňaženiek, banských bazénov a jednotlivých baníkov. Taktiež sa vyskytli pokusy o vývoj mostov na použitie dogecoinu v iných blockchainoch..

Takýmto projektom bolo Dogethereum, platobná sieť, ktorá využívala inteligentné zmluvy a umožňovala uskutočňovať jednoduché a lacné platby, ako aj prechod z blockchainu Dogecoin do siete Ethereum. Takéto mosty je možné potenciálne použiť na škálovanie do interoperabilných blockchainov..

Ale kvôli poklesu ceny Etherea na 100 dolárov za token v roku 2018 nebolo dostatok prostriedkov na ďalší vývoj mosta. Z tohto dôvodu bol projekt uzavretý a neexistujú žiadne informácie o ďalšom vývoji..

Najlepšia rally psov

V roku 2017, počas všeobecného zhromaždenia, dogecoin bez zrnka soli vzrástol v priebehu roka o 80 000% a na niektorých burzách dosiahol 0,018 USD, potom stratil viac ako 80 percent svojej hodnoty..

Ale aj napriek takémuto poklesu, začiatkom roku 2021, stanovila cena dogecoinu nové historické maximum takmer 5 centov za „meme-coin“. Zvýšenie ceny bolo spôsobené pípanie Ilona Musk, ktorý pripomenul svoje sympatie k Dogecoinu, a pumpa od účastníkov subredditu WSB, ktorí sa po tradičnom finančnom trhu rozhodli prejsť na pumpu kryptomien, počnúc Dogecoinom. 

Zhrnutie

Keďže si Dogecoin našiel popularitu medzi obrovským počtom používateľov nielen priestoru kryptomeny, ale aj celého internetu, predstavuje pohodlný spôsob platby za obsah na sociálnych sieťach, ako aj prostriedok na zabezpečenie zbierok, darov a prevodov.. 

Dogecoin je nepochybne projekt so zaujímavou históriou. Vplyv, ktorý komunita vytvorená okolo hravej digitálnej mince mala na celý trh s kryptomenami, prilákal tiež obrovskú pozornosť používateľov, ktorí kryptomeny nepoznajú. Dogecoin, ktorý je vtipom a memom, sa stal akousi legendou v krypto priestore a zanechal svoju stopu v histórii formovania digitálneho priestoru..

Poznámka: Obchodovanie s kryptomenami je vo svojej podstate riskantné, a aj keď výnosy môžu byť dosť vysoké, je potrebné mať na pamäti riziká. Ak cena majetku, s ktorým obchodujete, prudko poklesne, môžete prísť o časť svojej investície a ste nútení predať majetok za nižšiu cenu. Príspevky v blogu 3Commas sú určené na vzdelávacie účely a nemali by sa interpretovať ako „finančné poradenstvo“.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me