Atómové zámeny

Proces výmeny kryptomien na burzách a iných špecializovaných platformách môže stále trvať veľa času a často sú spojené s nafúknutými poplatkami. Nie všetky burzy navyše nepodporujú požadované coiny alebo požadované obchodné páry, v dôsledku čoho obchodník, ktorý chce vymeniť jednu kryptomenu za inú, čelí nútenej potrebe ďalších konverzií..

Atómová výmenná technológia tieto problémy rieši a tiež eliminuje potrebu dôvery tretích strán.

Atomic swap je technológia na výmenu kryptomien medzi rôznymi blockchainmi.

V procese výmeny jednej kryptomeny za druhú existuje množstvo problémov. 

  1. Dôvera. Ak chcete zameniť niektoré kryptomeny, napríklad LTC za BTC, budete musieť buď zadať svoje mince na burze alebo vykonať OTC transakciu. V prvom prípade musíte dôverovať výmene, na ktorej sa výmena uskutoční, a v druhom rade ručiteľovi, ktorý zaisťuje bezpečnosť transakcie.
  2. Dodatočné provízie. Pri výmene na burze potom platíte provízie za samotnú výmenu, výber mincí a niekedy aj za vklad. V prípade OTC výmeny platíte fixné percento ručiteľovi.
  3. Pohodlie. Ak chcete na burze vymeniť kryptomenu, musíte vložiť prostriedky a potom ich vybrať, ale výmena sa môže týkať údržby alebo bude vklad / výber vašich kryptomien nemožný..

Na riešenie týchto problémov bola vyvinutá technológia atómových zámen. Prvýkrát ho opísal Tyr Nolan ešte v roku 2013, ale do praxe sa začal implementovať až nedávno..

Princíp činnosti

Atómové výmenné protokoly sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo podvodom zo strany ktoréhokoľvek z účastníkov. Aby sme pochopili, ako to funguje, predstavme si, že Alice chce vymeniť svoj LTC za Bobov BTC..

Na úvod musí Alice zložiť LTC vklad na adresu zmluvy, ktorá slúži ako trezor. Keď sa vytvorí tento trezor, Alice vygeneruje kľúč na prístup k nemu. Potom zdieľa kryptografický hash tohto kľúča s Bobom. Bob nemá prístup k LTC, pretože nemá samotný kľúč, ale iba jeho hash.

Bob potom použije hash, ktorý poskytuje Alice, na vytvorenie ďalšej zabezpečenej adresy zmluvy, ktorá uchováva jeho BTC. Aby mohla Alice prijímať BTC, musí použiť ten istý kľúč, čím poskytne svoju menu Bobovi (vďaka funkcii hashlock). To znamená, že hneď ako Alica požiada o BTC, Bob zasa požiada aj o LTC, po ktorom bude výmena meny dokončená.

Termín „atómový“ sa používa, pretože tieto transakcie sa uskutočňujú buď úplne, alebo vôbec. Ak si jedna zo strán neplní svoje povinnosti, potom sa zmluva ruší a finančné prostriedky sa automaticky vracajú ich vlastníkom..

K atómovým výmenám môže dôjsť dvoma rôznymi spôsobmi: reťazovým a mimoreťazcovým spôsobom:

  • On-chain swapy sa vyskytujú v ktorejkoľvek z menových sietí (v tomto prípade na bitcoinovom alebo litecoinovom blockchaine). 
  • Výmeny mimo reťazca sa vyskytujú na druhej úrovni, napríklad v Lightning Network. 

Z technického hľadiska je väčšina týchto dôveryhodných obchodných systémov založená na inteligentných zmluvách, ktoré využívajú zmluvy Multisig a Hash Timelock Contracts (HTLC)..

Multisig

Multi-podpis (Multisig) je špeciálny typ digitálneho podpisu, ktorý umožňuje dvom alebo viacerým používateľom podpisovať dokumenty spoločne ako skupina. Multi-podpis je teda vytvorený kombináciou niekoľkých jedinečných podpisov. 

Jednoduchou obdobou je bezpečná skrinka s dvoma zámkami a dvoma kľúčmi. Jeden kľúč je s Alice a druhý s Bobom. Jediným spôsobom, ako môžu bunku otvoriť, je použitie oboch kľúčov súčasne. Preto žiadny z účastníkov nebude môcť box otvoriť sám..

Hash Timelock Contracts (HTLC)

Hash Timelock Contracts sú založené na dvoch funkciách: hashlock a timelock.

Hashlock je zodpovedný za zabránenie vynakladaniu finančných prostriedkov, ak niektoré z údajov zostanú nedostupné (napríklad Alicin kľúč v prvom príklade). Časový zámok je funkcia, ktorá zaisťuje, že zmluva môže byť vykonaná iba v rámci predtým stanoveného časového obdobia. Preto použitie HTLC eliminuje potrebu dôvery, pretože zmluva vytvára špecifický súbor pravidiel, ktoré zabraňujú čiastočnému vykonaniu atómovej výmeny.

Výhody atómových swapov

Hlavnou výhodou atómových swapov je eliminácia potreby tretej strany, to znamená, že všetky transakcie sú P2P, priamo medzi dvoma používateľmi. Bezpečnosť používania swapov sa tiež zvyšuje, pretože používatelia nemusia prevádzať svoje prostriedky na centralizovanú burzu alebo tretiu stranu. Namiesto toho môžu transakcie prebiehať priamo z peňaženiek dvoch používateľov. Používatelia navyše šetria na províziách. Pri použití swapov musíte platiť iba transakčné poplatky, zatiaľ čo burzy musia platiť transakčné poplatky burze, obchodné poplatky a poplatky za výber. Atómové výmeny sú tiež oveľa rýchlejšie a teoreticky trvajú rovnako dlho ako rýchlosť spracovania jednej transakcie.

nevýhody

Na výmenu musia byť dve kryptomeny založené na blockchainoch, ktoré používajú rovnaký hashovací algoritmus (napríklad SHA-256, ako v bitcoinovej sieti). Okrem toho musia byť kompatibilné s HTLC a inými programovateľnými funkciami..

Niektorí vedci sú znepokojení aj otázkou ochrany súkromia, pretože v blockchaine je možné vysledovať atómové výmeny, čo umožňuje vzájomné prepojenie adries používateľov..

Záver

Atómové swapy sú pre bežné použitie stále ťažké, ale táto technológia prináša významné zmeny, pokiaľ ide o interoperabilitu blockchainu a decentralizované obchodovanie. Táto výmenná metóda má teda veľký potenciál, otvára nové možnosti decentralizácie a peer-to-peer prevodov peňazí.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map