אחד המכשולים העיקריים בפתרון בעיות הרחבה של רשתות הבלוקצ’יין הוא חוסר היעילות שלהם בתקשורת צולבת. בעיית התקשורת בין רשתות חסימות נפתרת על ידי יצירת ויישום כריכות שונות, כגון רשתות צד, גשרים, אינטראקציות חוזיות חכמות, החלפות אטומיות ופתרונות אחרים.

במאמר של היום נדבר על פתרון Polkadot, שכבר מספק אינטראקציה בין ארנקים, פרויקטים, אסימונים, אורקלים ופלטפורמות DeFi שונות. נדון אילו יתרונות מציע הפרוטוקול, כיצד הוא מאפשר תקשורת בין רשתות חסימות שונות, ועד כמה הוא יכול להיות שימושי בהקשר לפיתוח טכנולוגיות בלוקצ’יין והרחבת כספים מבוזרת..

מאפייני המפתח של הרשת

נקוד (נְקוּדָה) הוא פרוטוקול ומערכת אקולוגית שנועדה לבנות ולחבר רשתות חסימות שונות, המאפשרות להם לתקשר בצורה יעילה. פולקדות מאפשרת פלטפורמות שונות להתמקד באמצעות שילוב מטבעות ומספקת פונקציות כמו: 

  • העברת כל סוג נתונים בין חסימות רשת;
  • שמירה על תקשורת מתמדת בין רשתות;
  • איחוד אבטחה; 
  • בניית רשתות המבוססות על חסימות תפקוד מקבילות – מצנחים.

מספר גדל והולך של רשתות חסימות מפותחות כדי לענות על הצרכים של תעשיות ספציפיות. לפרויקטים תכונות טכניות שונות & יישומים ועשויים לפעול במנגנונים שונים לבניית קונצנזוס. כדי להתגבר על חוסר עקביות שכזה ולהבטיח פעולה חלקה, פולקדות משלבת חסימות בודדות לביצוע עסקאות הדדיות ומייעלת בלוקצ’ים למשימות ספציפיות באמצעות מודל רסיסה שפיתחו. Polkadot מבוסס על מצע, פרוטוקול יצירת בלוקצ’יין, המתגאה בנגישות של שפות התכנות שלו למגוון רחב של מפתחים.

האינטראקציה של האבטחה והרשתות מושגת באמצעות שרשרת ממסר (הבלוקצ’יין הראשי). שרשרת עיקרית זו מקיימת אינטראקציה עם מצנחים מרוסקים – חסימות בודדות עם אסימונים משלהם.

אחת המשימות העיקריות שפולקדות פותרת היא העברת ערך מבלוקצ’יין אחד למשנהו, כאשר לכל בלוקצ’יין יש מנגנון משלה, טוקומניקה ומבצע. יישום מנגנון ממסר העברת ערך מושג על ידי בניית המצנחים הנ”ל.

בנוסף לאפשר אינטראקציה ברשת, פולקדות מאפשרת “לבנות” גשרים עם רשתות כמו ביטקוין ואת’ריום. לדוגמא, הפעלה של Interlay פרסם מפרט האומר כי בקרוב יציג את PolkaBTC – ביטקוין עטוף ברשת פולקדות כדי לגבות את האסימון הפנימי של רשת DOT. 

בניית מצנח ביטקוין והטמעת אסימון המותאם ל- BTC תעשה באמצעות פלטפורמת יצירת הנכסים, טענה, הנפקה ומימוש אסימונים המותאמים ל- BTC. 

במקביל, שלושה גשרים שונים בין פולקדות לאת’ריום מפותחים באמצעות Parity and Substrate.

ניהול רשת וקונצנזוס 

Polkadot blockchain משתמש במכשיר שונה NPoS אלגוריתם קונצנזוס. בנוסף לאספקה, אסימון ה- DOT הפנימי מאפשר לבעליו לשמש מאמתים לניהול הרשת (שינוי עמלות, עריכת עדכונים, הוספה והסרה של מצנחים וכו ‘).. 

בנוסף לאימות, הרשת מנוהלת על ידי מה שמכונה מניינים, המאבטחים את שרשרת הממסר על ידי בחירת מאמתים אמינים. על ידי הצבעה למאמת, המועמדים האצילים אסימונים משלהם. חלק מהתגמולים מהבלוקים שנכרתו על ידי המאמתים מועברים למועמדים על אספקת כספם.

מה שמכונה קולטים לוקחים חלק גם בניהול הרשת. הם מסייעים למאמתים ליצור בלוקים של פרג’ין תקפים, לשמור על הצמתים המלאים שלהם, להבטיח שניתן ליצור חסימות חדשות & ניתן לבצע עסקאות. קבוצה נוספת של משתתפי שוק היא דייגים, שעשויים להיות אספנים או בעלי צומת מלאים, המונעים פעילות זדונית ברשת.

מצנחים

פולקדות תומכת כיום במספר מצומצם של מצנחים (בסביבות 100) ולכן מחלקת אותם לקטגוריות הבאות:

  • מצנחים ברמת המערכת, הכוללים גשרים המובילים לרשתות אחרות, מצנחי ניהול ומצנחים, המספקים ערך כולל ברשת;
  • מכירות פומביות של Parachain, המציעות חריצים לרכישה באמצעות אסימונים של DOT. מאפיין מעניין בשימוש במצנחים הוא הצבת קבוצה של פרויקטים רבים במשבצת מצנח יחיד, כמו גשרים או פלטפורמות המספקות שירותים קשורים;
  • Parathreads – מצנחים זמניים הניתנים להשכרה לפרקי זמן קצרים ומשמשים לפי הצורך.

הסיבה מאחורי מספר מצומצם של מצנחים היא משאבים סופיים לאבטחה ולתחזוקה של הרשתות. מצנחים ברמת המערכת מוגדרים על ידי העמותה קרן Web3 וכוללים כיום גשרים של ביטקוין-פולקדות, אתריום-פולקדות, אדג’וור פלטפורמת חוזים חכמים וכמה פרויקטים תשתיתיים.

רשת קוסאמה

קוסאמה (KSM) היא רשת הקנריות של פולקדות, גרסה מוקדמת שלא מבוקרת של הפרוטוקול המיועדת לבדיקת עדכונים ושינויים חדשים. למרות ששתי הגרסאות של הפרוטוקול חולקות את הקוד הבסיסי, הן רשתות עצמאיות. לקוסאמה פרמטרים שונים לבקרת פרוטוקולים, מה שמוביל ליישום עדכונים מהיר יותר ומזרז את ההצבעה.

לקוסאמה יש גם אסימון משלה, תפקידי ניהול פלטפורמה, כיווני קהילה ופיתוח כפרוטוקול עצמאי ומספיק. קוסאמה מהווה במידה מסוימת “קרקע בדיקה” לניסויים שונים בסביבה מאובטחת.

Polkadot Parachain Rococo V1

ה רוֹקוֹקוֹ רשת המבחנים, שהושקה בדצמבר 2020, היא רשת ציבורית הנתמכת על ידי Parity Technologies ומפתחי פולקדות כדי לבדוק את האינטראקציה בין המצנחים. רשת הרוקוקו מבוססת על הוכחת הסמכות (PoA) אלגוריתם, שבו מאמתים מבטיחים את הפונקציונליות של הרשת.

השחרור הרשמי של רשת רוקוקו פירושו גם שרשת קוסאמה ורשת פולקדות הראשית יוצאות במכירות פומביות לחריצי צניחה. פרויקטים כמו Acala Network, Ontology, ChainX, Edgeware ואחרים כבר הודיעו על השתתפותם.

תוכניות וסיכויים עתידיים

בזמן כתיבת שורות אלה, לפי פולקפרויקט פורטל, הפולקדות&מערכת אקולוגית תשתית כוללת 349 פרויקטים, כולל פרוטוקול מסירת נתוני אורקל ChainLink, פרוטוקול חילופי נתונים מבוזר Ocean Protocol, פלטפורמת קנה המידה של רשת Celer, imToken ואחרים. 

כרגע, רשת פולקדות מארחת מכירות פומביות ייחודיות של חריצי פרג’ין ומספקת יכולות העברת הודעות בין רשתות. ראשית, המצנחים יפעלו ברשת קוסאמה, ואחריה מכירות הפומביות. לאחר שהמצנחים יפעלו בקוסאמה, המכירה הפומבית הראשונה תתקיים ברשת פולקדות.

כמו כן, ב- 21 בינואר, LD Capital הוכרז השקת קרן Polkadot Ecosystem. הקרן, שמנהלת 10 מיליון דולר, תתמקד בבניית קהילה לפיתוח במגוון תחומים. 

בנוסף לפולקדות, פרויקט קוסמוס מפתח פתרונות לשיפור האינטראקציה ולחסימות. עם חזון משותף לעתיד פעולה הדדית של בלוקצ’יין, שני הפרויקטים נוקטים גישות שונות כדי לבצע את המשימה של אינטראקציה ושילוב של רשתות חסימות שונות.. 

ראוי גם לציין שרשת האסימונים של DOT עלתה ל -4 במקום מבחינת שווי שוק, ועומדת על 17 מיליארד דולר; מחיר האסימון הושלש יותר מחודש. על פי א לימוד על ידי The Block, לרשת Polkadot יש אסימונים בשווי של כמעט 3 מיליארד דולר הנעולים להימור.

Polkadot היא ללא ספק המערכת האקולוגית השנייה של DeFi הפעילה ביותר אחרי Ethereum. מפתחים כבר נמצאים בתהליך חקר גרסה חדשה של Polkadot 2.0, אשר נועדה להתמודד עם המגבלות של פרצופי הרשת בשלב זה של התפתחותה..

הצהרת אחריות: תוכן מאמר זה אינו מיועד לייעוץ פיננסי ואין להתייחס אליו ככזה. 3commas ומחבריה אינם לוקחים אחריות על הרווחים או ההפסדים שלך לאחר שקראת מאמר זה. המאמר הוצג בכדי לספק לקוראים מידע כללי. יש רק ניסיון אישי המתואר כאן. על המשתמש לעשות מחקר עצמאי משלו כדי לקבל החלטות מושכלות בנוגע להשקעות הקריפטו שלו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me