לוגיסטיקה היא אחד האלמנטים הקריטיים בכל ענפי התעשייה המודרנית. זה מבטיח שהפריטים יגיעו ליעדם במינימום זמן ועלות. במילים פשוטות, מדובר בביצוע וארגון של פעולות מורכבות להובלת סחורות מנקודה A לנקודה B (בדרך כלל מאתר הייצור לצרכן). ענף הלוגיסטיקה כיום הוא עצום. זה היה מוֹעֳרָך בסכום מדהים של 8.1 טריליון דולר נכון לשנת 2017, וההערכה הזו צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2023. אלה מספרים אסטרונומיים, וזה גם הופך את ענף הלוגיסטיקה לאחד המאתגרים ביותר. לפיכך, אנו ממשיכים בסדרת המאמרים שלנו על יישומי טכנולוגיית בלוקצ’יין בעולם האמיתי, ומתמקדים בתפקיד הבלוקצ’יין בתעשיית הלוגיסטיקה ושיפורו..

למה בלוקצ’יין?

יותר ויותר תעשיות בוחנות בלוקצ’יין מדי יום. יזמים מנסים לרתום את טכנולוגיית הבלוקצ’יין בתחומים שונים בעסק שלהם, וחלון ההזדמנויות נראה מרשים. היתרון העיקרי של blockchain הוא השקיפות שלו והיכולת לייעל מערכות אקולוגיות למידע דיגיטלי. על מנת לממש את האפשרויות של בלוקצ’יין, חברות סטארט-אפ רבות מתחילות להשתמש בטכנולוגיה מבטיחה זו גם באזורים שאין להם שום קשר למטבעות קריפטוגרפיים ומימון. טכנולוגיה זו יכולה להיות שימושית במובנים רבים. ראשית, בלוקצ’יין מציע פתרונות רבים למי שרוצה לשפר את האבטחה ולבצע עסקים עם נתונים דיגיטליים בצורה שקופה יותר, כמו גם פתרונות מקיפים לחברות שרוצות לחסוך בעלויות, תוך שמירה על סידור ויעילות. טכנולוגיה זו מאפשרת לחברות להשתמש בחוזים חכמים מוכחים שמייצרים אוטומציה של כל תהליך הקנייה, חוסכים זמן וכסף. ספרים מבוזרים ומבוזרים מצמצמים גם צווארי בקבוק ושגיאות משרדיות.

בלוקצ’יין בלוגיסטיקה

ענף הלוגיסטיקה כולל מספר רב של גורמים: יצרנים, לקוחות, ספקים, רואי חשבון ועוד. טכנולוגיית Blockchain מציעה יתרונות לכל משתתף. בעוד שתהליכי הפעלה יכולים להיות רווחיים, חברות ספנות וקמעונאים מאבדות חלק ניכר מהכנסותיהן באמצעות שיטות לא יעילות, עלויות תיווך מיותרות, גניבה, התקפות סייבר ובזבוז מזון. משלוחים מטעים, משלוחים שגויים או גנובים בלבד גורמים לפחות הפסדים של 50 מיליארד דולר בכל שנה. הדרך הטובה ביותר לבלוקצ’יין יכולה לעזור בלוגיסטיקה היא על ידי ביטול חוסר יעילות. נכון לעכשיו, כמעט לכל מרכיב בשרשרת האספקה ​​יש המון שיפורים ליישום. מתווכים, שולחים ואחרים צריכים להתמקד ביעילות במקום לבחור בשיטות היישום הטובות ביותר. 

נוסף על כך, תמיד יש ערימת ניירת שצריך לעבד. תיעוד הופך את המשלוח הקצה אל הקצה כבר איטי ליעיל יותר. למעשה, תהליכים מורכבים והיעדר מקור נתונים יחיד שוללים את כל התהליך הלוגיסטי. יש צורך במערכת מבוזרת שתוכל להתמודד עם כל העסקאות ולשמש כמוקד לאימות ושיפור התהליך כולו.

בלוקצ’יין הופך את הלוגיסטיקה ליעילה ושקופה יותר. היכולת של הבלוקצ’יין לפעול כספר חשבונות הופכת אותו לטכנולוגיה אידיאלית לפשט מעקב אחר משלוחים, חוזים גלובליים ועיבוד תשלומים בענף הלוגיסטיקה. זה מאפשר ללקוחות לעקוב אחר המוצר ואת כל שרשרת הייצור שלו. מבקרים יכולים לאמת בקלות כל עסקה. לא ניתן לשנות את המידע השמור בבלוקצ’יין על ידי גורם שלישי כלשהו, ​​מה שהופך את הטכנולוגיה הזו לבטוחה יותר מכל פיתרון קיים. הטכנולוגיה יכולה לסייע בתכנות תהליך מקוטע ומורכב כך שרשת האספקה ​​והלוגיסטיקה עצמה יעילים מתמיד. על מנת להצליח, על הבלוקצ’יין לשמש כעמוד השדרה של רשת הלוגיסטיקה. היא מסוגלת להתמודד עם הכל, כולל מתן כספים לרישום עסקאות, יצירת מערכת יעילה ושקופה ומעקב אחר נכסים עם כל התיעוד הדרוש. מכיוון שהבלוקצ’יין הוא דיגיטלי, התיעוד יישמר באופן מקוון וייתן לכל גורם מודאג גישה לנתונים מכל מקום. זה יכול לעזור לחברות לשפר את זרימת העסקאות ולהפוך את שרשרת האספקה ​​שלהם לבטוחה יותר. כל מוצר מקבל תג ספציפי המאפשר לחברות לאבטח את רשתות האספקה ​​שלהן בכמה לחיצות בודדות.

Blockchain היא מערכת רישום ציבורית מבוזרת המתעדת את כל השינויים בפנקס בזמן אמת, מתעדת את התנועות של כל מכולה למשלוח ומאפשרת אחסון מידע על מקוריות, מקור, תעודות בעלות ומיקום אחסון. לפיכך, כל המידע הדרוש נשמר במקום נגיש אחד בקלות, מה שהופך את שרשרת האספקה ​​לשקופה לחלוטין. חמושים בנתונים אלה, חברות יכולות ליישם מסלולים מהירים יותר ולבטל צעדים מיותרים בתהליך המשלוח. יחד עם זאת, טכנולוגיה זו מסייעת בהפחתת הונאות וגניבות. על ידי שימוש בחוזים חכמים, קמעונאים כבר לא צריכים להסתמך על מתווכים, עורכי דין או צדדים שלישיים אחרים כדי להשלים משימות. חוזים חכמים מאפשרים לקמעונאים ולחברות לוגיסטיות להתקשר בהסכמים מחייבים שמסתיימים באופן מיידי אלא אם כן מתקיימים כל התנאים המוסכמים. חוזים כאלה מגבירים את השקיפות והרווחיות תוך הפחתת זמני אספקה ​​ושגיאות יקרות.

השפעת הבלוקצ’יין

תעשיית הלוגיסטיקה מעסיקה מספר עצום של אנשים והיא צומחת כל העת. לכן, כדי להתמודד עם הביקוש הגובר למשלוח, יש צורך בפתרונות חדשניים. הרעיון של IoE (Internet of Everything) יוצר אתגרים חדשים עבור מכשירים מחוברים. הם דורשים רמת אבטחה גבוהה יותר, ובלוקצ’יין הוא הפיתרון הטוב ביותר כיום, מכיוון שהוא מוגן על ידי שיטות הצפנה מתקדמות, ספרים מבוזרים וחוזים חכמים. תכונות בלוקצ’יין אלה מאפשרות לחימה בגניבה, כופר, שחיתות, פרמיות ומעקב אחר בעיות. משלוח ומשא ישתפרו באופן מאסיבי עם הטמעת הבלוקצ’יין. ניתן להשתמש בו בכדי לשפר תהליכי שילוח בינלאומיים ומקומיים. זה גם יאלץ יצרנים וחברות הובלה להגביר את כושר הייצור שלהם ואת היעילות של תהליכי הייצור שלהם. כאשר מיושם כראוי, בלוקצ’יין מספק שקיפות טובה יותר בשרשרת האספקה, מה שמבטיח שקיפות לוגיסטית. כמו כן, טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה לסייע בפתרון בעיית המעקב אחר מלאי על ידי כך שהיא מציעה לחברות אפשרות לנהל את המוצרים שלהם ברמת המאקרו והמיקרו. בנוסף, ניתן לפתור סכסוכים הרבה יותר מהר באמצעות נתונים בלתי ניתנים לשינוי ומידע מטען בזמן אמת. הודות לאוטומציה, ניתן לפתור סכסוכים רבים תוך דקות תוך שימוש בנתונים אמינים, מה שיעזור גם לחברות לפתור סכסוכים עם לקוחות. לבסוף, בלוקצ’יין יכול לסייע בשיפור חיובים ותשלומים באמצעות מערכת יעילה ומאובטחת. חברות יכולות להשתמש בחוזים חכמים כדי להפוך את התהליך כולו לאוטומטי, מה שהופך אותו ללא שגיאות ושקוף. זה גם יהפוך את החיוב והתשלום ליעילים במיוחד. ללא ספק שרשרת האספקה ​​מבוססת הבלוקצ’יין תעזור לחסוך מיליוני דולרים ולהפחית את התלות של המערכת כולה במתווכים רבים ותגביר משמעותית את השקיפות..

אתגרי יישום בלוקצ’יין

לפני הטמעת טכנולוגיית הבלוקצ’יין בלוגיסטיקה, על חברות להתמודד עם אתגרים רבים, כולל:

  • היעדר מודל אחסון נתונים אוניברסלי: לא כל החברות או המערכות משתמשות באותו מודל נתונים כדי לשתף פעולה בבלוקצ’יין.
  • שילוב הבלוקצ’יין במערכת האקולוגית הקיימת ב- IT: תמיד יהיה מאתגר לשלב את הבלוקצ’יין ביישומי תוכנה פנימיים קיימים שלעתים קרובות מותאמים וייחודיים לכל חברה.
  • פיתוח טכנולוגיות בלוקצ’יין: אתגר נוסף הוא לעבוד עם הבלוקצ’יין עצמו. Blockchain היא טכנולוגיה חדשה ומתפתחת במהירות. יישום מיידי של בלוקצ’יין יביא לבעיות יישום נוספות בעתיד.
  • זרם מידע: אתגר משמעותי נוסף הוא ניהול זרימת המידע בין ארגונים שונים בלוגיסטיקה. אם הסחר הוא בינלאומי, הוא הופך מורכב יותר ככל שיותר שחקנים מעורבים בתהליך.

ההצלחה של בלוקצ’יין בלוגיסטיקה תלויה בגורמים רבים. כל חברה חייבת לקחת יוזמה ולעבוד על כל אחת מהן על מנת ליישם בהצלחה בלוקצ’יין במערכות הקיימות שלה. בעיקרון, כל אחד צריך לשתף פעולה, לשפר את הידע שלהם בנושא בלוקצ’יין ולקדם את ערכו. דוגמה אחת כזו תהיה שיתוף פעולה עם מתחרים ליצירת תקני בלוקצ’יין ללוגיסטיקה. על בעלי העניין להשקיע את זמנם ומאמץם בהוספת ערך למערכות או פרויקטים קיימים הנמצאים על סף היישום. לפני שניתן להשתמש בבלוקצ’יין, צריך לבנות אותו מחדש עבור הצעות ספציפיות. על הארגונים להגדיר בבירור אילו פעולות עסקיות יתבססו על הבלוקצ’יין. Blockchain היא טכנולוגיה חדשה הדורשת עזרה רבה ככל האפשר להבשלה. זה יעזור לחברות לוגיסטיקה למצוא מודלים חדשים שעובדים בעולם האמיתי.

מה העתיד צופן

לוגיסטיקה היא אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור דור החברות הנוכחי. התעשייה מחפשת טכנולוגיות חדשות לשיפור תהליכים קיימים, הפחתת עלויות והגברת השקיפות בשרשרת האספקה. טכנולוגיית Blockchain מציעה פיתרון לרוב הבעיות הנוכחיות. ישנם אתגרים מיוחדים הקשורים ליישום הבלוקצ’יין, אך ככל שחברות נוקטות בכיוון זה, כך נראה יותר דוגמאות לתוצאות מוצלחות. ישנן מספר אסטרטגיות יישום יעילות שנבדקות כעת, והלוגיסטיקה תשתנה לנצח ככל שארגונים נוספים יהיו מעורבים. תעשיית הלוגיסטיקה מתמקדת בחדשנות טכנולוגית, וחשבונות מבוזרים יהיו המהלך הגדול הבא עם רשומות שקופות, חסכון בעלויות ומידע יעיל על המסלולים. בשילוב עם טכנולוגיות חדשות כמו Big Data ובינה מלאכותית, blockchain יכול להגדיל את התוצר העולמי בשיעור של עד 5%.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me