בלוקצ’יין ופרסום

הופעתה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין ובמיוחד ביטקוין סיפקה הזדמנות ליצור מטבעות קריפטוגרפיים וחוזים חכמים. אבטחה, שקיפות ובלתי הפיכות של נתוני עסקאות הם קריטריונים מרכזיים לפיתוח פתרונות מבוססי בלוקצ’יין. תעשיית הפרסום היא תחום שבו העניין בבלוקצ’יין גדל במהירות, ולכן הצורך בטכנולוגיה ובדרכי השימוש בה עולה.

במאמר של היום נדבר על תהליך המעבר של פרסום דיגיטלי לבלוקצ’יין, נבחן את פתרונות העבודה ליישום מעבר זה, וכן נדון בפיתוחים עתידיים אפשריים מבוססי בלוקצ’יין בפרסום דיגיטלי..

שוק פרסום דיגיטלי

המחקר “הוצאת מודעות דיגיטליות גלובליות ברבעון השני של שנת 2020” מראה כי היקף הפרסום הדיגיטלי בשנת 2019 היווה למעלה מ -50% מסך נתח שוק הפרסום. הוצאות הפרסום הדיגיטלי העולמי בשנת 2020 צפויות לגדול ב -2.4% ל -332.84 מיליארד דולר, הרמה הנמוכה ביותר אי פעם בשל המגיפה העולמית. 

חלק גדול מהפרסום הדיגיטלי מתרכז בידי החברות הגדולות בעולם, כמו גוגל, פייסבוק ואמזון. ככל שחלקם בשוק הפרסום הדיגיטלי גדל, כך עולה ערך המודעות. יותר ויותר נתוני משתמשים מרוכזים בידי חברות אלה, ומאפשרים להם לא רק לעקוב אחר העדפותינו אלא גם למכור את המידע האישי שלנו למפרסמים..

טכנולוגיות מבוזרות, כולל בלוקצ’יין, יכולות לפתור את בעיית הריכוזיות. ניתן להפחית את עלויות הפרסום על ידי החלפת משווקים בחוזים חכמים בין מפרסמים, מפיקים ומשתמשי קצה. 

נצלול למספר פרויקטים ופתרונות מעניינים בתחומים שונים של פרסום דיגיטלי ונשקול לפתור בעיות כגון:

  1. קניית הנתונים האישיים של המשתמשים ללא הסכמתם;
  2. הונאה המתבטאת בבאנרים מזויפים, ספירת תצוגות מזויפות, בוטים וגניבת נתונים. מבוסס על ה להגיש תלונה על ידי “Juniper Research”, פעילות הונאה בשנת 2019 גרמה למפרסמים להפסיד כ -42 מיליארד דולר;
  3. מספר רב של מתווכים;
  4. הכרח באמון על הנתונים המסופקים.

רשתות פרסום מבוזרות

אחד מתחומי היישום של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הוא יצירת רשתות פרסום מבוזרות. מערכות אקולוגיות מבוזרות כאלה מפגישות משתמשים, מפרסמים, מפרסמים ומפתחי dApp כדי להבטיח אינטראקציה שקופה, הוגנת ויעילה.

שליטת משתמשים בנתונים שהם מספקים למפרסמים, הגנה מפני מודעות הונאה, השתתפות מלאה בפעילויות פרסום, ומונטיזציה של הנתונים הניתנים – ניתן לממש את כל ההזדמנויות הללו עם הטמעת פתרונות פרסום מבוזרים כגון בלוקצ’יין..

שוק הפרסום המבוזר AdEx הוא מערכת אקולוגית מבוססת בלוקצ’יין, שמטרתה לספק יתרונות לכל משתתפיה. רשתות חסימות נועדו להבטיח אינטראקציות שקופות, וחוזים חכמים משמשים ערובה לעמידה. 

AdEx, כמו גם פרויקטים דומים אחרים שיוצרים מערכות אקולוגיות מבוזרות של פרסום (Ubex, Mass Mass, Network Papyrus), מבטיחים שמפרסמים יכולים ליצור מודעות ולשלב אותן במספר נבחר של הצגות, תוך תשלום עבור קליקים והמרות עם אסימונים פנימיים.. 

בסוף 2017, AdEx, שותפה עם חברת ההוצאה לאור Ink לקיים מכירה פומבית להצבת יותר משני מיליון שטחי מודעות בכרטיסי טיסה..

פרויקט נוסף שמנסה לפתור את בעיית ניהול הנתונים שלו ולבנות מערכת אקולוגית מבוזרת הוא הדפדפן Brave עם אסימון BAT מקורי. הדפדפן נועל מודעות ועוקבים חיצוניים, ומציע אפשרות להרוויח אסימונים של BAT לצפייה במודעות בטוחות ורלוונטיות בהתבסס על פעילות האינטרנט של המשתמש..

למרות האשמות מאושרות בשימוש בתכונת המילוי האוטומטי של הפניות Coinbase, Binance, Trezor ו- Ledger, הדפדפן והמערכת האקולוגית גדלים עם יותר מ -12 מיליון משתמשים ברחבי העולם וכ -4 מיליון משתמשים פעילים בחודש..

להילחם בהונאות

בפני בעיית הפרסום המרמה משתמשים, מפרסמים ומארגני פלטפורמות פרסום. תוכניות ליירט תנועה או לגנוב כספים ממפרסמים ומשתמשים גורמות נזק עצום לכל ענף הפרסום. 

חוזים חכמים יכולים להיות הפיתרון לבעיית ההונאה. עמידה בתנאי העסקה מובטחת באמצעות חוזים חכמים הקובעים את כל התנאים אשר מילוים יספק גישה לכספים / תשלום..

 הפיתרון של חברת Amino Payments המשתמש בחוזים חכמים משמש את מפתחי תוכנת הפרסום Mediaocean. הפתרון מאפשר למפרסמים לקבל את כל המידע המפורט אודות מסעות פרסום, תנאי חוזה ותקציב. 

הכנסת חוזים חכמים תפתור את הבעיה של מה שמכונה “זיוף”, שבו פרסום ממוקם על משאבים באיכות נמוכה במקום על האתרים הסמכותיים המוצהרים..

שחקן נוסף בשוק הפרסום, המפתח פתרונות מבוססי חוזים חכמים ומאבטח עסקאות עם בלוקצ’יין, הוא שוק הפרסום NYIAX, שמשתף פעולה גם עם נאסד”ק. פלטפורמת ניהול חוזים זו מאפשרת למפרסמים ולמו”לים לסחור בחוזי פרסום מתקדמים. 

תוכניות נאמנות

שמירה על תוכניות נאמנות עולה לחברות אמריקאיות כ -30 מיליארד דולר בשנה. תוכניות נאמנות נמצאות בשימוש נרחב בשירותי נסיעות, קמעונאות ופיננסים.

Blockchain יעזור לא רק להפחית עלויות אלה על ידי יצירת מערכות אקולוגיות עם ויסות עצמי, אלא גם להפוך אותן ליעילות ואטרקטיביות יותר עבור הלקוחות. נכון לעכשיו, יש מעט יישומים מוצלחים של תוכניות כאלה, והם דומים מאוד לתוכניות מסורתיות.

יישום KrisPay מחברות התעופה של סינגפור הוא אחת הדוגמאות המסייעות ללקוחות לאסוף אסימונים ולהשתמש בהם בחנויות השותפות. בשנת 2018 הודיעה חברת AirAsia הסינית על פיתוח מערכת תגמולים בה הנוסעים יכולים להשתמש באסימונים כדי לשלם עבור כרטיסי טיסה.

בשנת 2018, אמריקן אקספרס שותפה עם Hyperledger והקמעונאית המקוונת Boxed לשילוב בלוקצ’יין בתוכנית הנאמנות שלה. הבלוקצ’יין של HyperLedger מאפשר לך ליצור תוכניות תגמול, ומחזיקים בכרטיסי אמריקן אקספרס מתוגמלים על רכישת סחורות מהשותפים שלהם..

הרחבת הדפדפן Lolli מאפשרת ללקוחות לקבל cashback של BTC לרכישות בחנויות השותפות, כמו Walmart, Hotels.com ו- 900 שירותים אחרים..

נכון לעכשיו, כל תוכנית נאמנות מכסה מספר מועט של משתמשים ושותפויות, אך עם הזמן תוכניות קטנות יגדלו להתחרות ביעילות רבה יותר בשוק. לפיכך, יכולות להיות שותפויות גדולות. אלה עשויים לכלול סוכנויות נסיעות וחברות תעופה שיוצרות תוכניות נאמנות משותפות.

מונטיזציה של תוכן

בתחום תוכן הווידאו YouTube ללא ספק מונופול. השערוריות, שנגרמו על ידי צנזורה כלפי הערוצים הקשורים לקריפטוגרפיה ורשלנות כלפי רמאים שמתיימרים לחלק מטבעות קריפטוגרפיים בשידור חי מטעם אילון מאסק, ויטליק בוטרין, ביל גייטס ודמויות משפיעות אחרות, הובילו להפצה רחבה יותר של וידיאו מבוזר. פתרונות אירוח.

דוגמה לפלטפורמה כזו מבוססת בלוקצ’יין היא DTube – פלטפורמת שיתוף וידאו מבוזרת שנבנתה על בלוקצ’יין Steem. אחסון מבוסס IPFS מבוזר משמש לאחסון וידאו, מה שלא מאפשר לצדדים שלישיים למחוק תוכן. כרגע הפלטפורמה עומדת בפני חוסר תוכן וחוסר רצון של משתמשים להתקדם לעבר פתרונות מבוזרים. אך עם העניין הגובר במטבעות קריפטוגרפיים, בעיה זו תיפתר. 

מלבד DTube, ישנם פרויקטים כאלה של פתרונות מבוזרים כמו: 

  • PeerTube מבוסס על WebTorrent (לקוח BitTorrent);
  • פלטפורמת שיתוף תוכן מבוזרת – Lbry,
  • פלטפורמת קידום תוכן וידאו – תטא מעבדות;
  • VibraVid – פלטפורמה הבנויה על בלוקצ’יין TRON, באמצעות פרוטוקול מערכת הקבצים BitTorrent (BTFS).

בתחום הסטרימינג, אלטרנטיבה לפלטפורמת Twitch הפופולרית, פיתרון מבוזר, DLive מתהווה. אסימונים פנימיים של LINO משמשים למונטיזציה של תוכן בפלטפורמה. באפריל 2019, בלוגר YouTube PewDiePie, עם 94 מיליון מנויים, אמר כי הזרמים הבלעדיים שלו יתקיימו ב- DLive. היד העליונה של DLive על YouTube ו- Twitch היא היעדר מוחלט של עמלות עבור תרומות שנשלחו על ידי האוהדים.

סיכויים לפתרונות בלוקצ’יין בענף הפרסום

במאמר זה הזכרנו רק את התחומים העיקריים והמתפתחים באופן אינטנסיבי בתעשיית הפרסום בהם פותחים פתרונות באמצעות טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. תחומי השימוש הצרים יותר בבלוקצ’יין הם פרויקטים ואזורים כמו פלטפורמת ייצור ההובלה של SNOVio, בה מוחלים מנגנוני תגמול לשמירה על הנתונים המסופקים, או מערכות חיפוש מבוזרות כמו פלטפורמת ה- Active Search Ecosystem – המאפשרת לאחסן ולנהל משתמשים מידע, תוך מתן גישה למפרסמים.

המשך לימוד ויישום של טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות רק ירחיב את היקף היישום שלה. גישה מבוזרת למונטיזציה וניהול נתונים, כמו גם שליטה בנתונים אלה, יובילו לחיסול מתווכים וצדדים שלישיים. היישום של טכנולוגיית הבלוקצ’יין מסובך בגלל חסרונותיה, שטרם נפתרו, כמו מדרגיות, מהירות פעולות ומורכבות השימוש. ההיבטים החיוביים העיקריים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הם אי-משתנותה ואבטחת הנתונים, שמושכים יותר ויותר חברות בענף הפרסום ללמוד וליישם חידושים..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map