הפיתוח בקנה מידה נרחב של תעשיית הקריפטוגרפיה איפשר שימוש בביטקוין מחוץ לבלוקצ’יין שלו. ברגע הכתיבה, נפח הביטקוינים החסומים ברשת ברק הוא 1100 מטבעות, ו 2600 מטבעות נעולים ברשת נוזלית. עם הפופולריות הגוברת של מימון מבוזר, גדל גם הביקוש לביטקוינים בפלטפורמות אחרות.

במאמר של היום נדבר על אסימונים מגובים ביטקוין, האינטראקציה שלהם עם תשתית DeFi, תכנון וסיכוי עתידי..

ביטקוין מטומן

אסימון ביטקוין הוא יצירת אסימוני אבטחה עם ערך אמיתי, כלומר ביטקוין. אסימונים אלה יכולים לשמש להעברת בעלות, סחר או אינטראקציה עם שירותי DeFi.

בשנת 2015, חברת Blockstream הציגה את רשת ה- Liquid Network Sidechain מבוססת הפדרציה שלה, הפועלת כרשת תשלומים עבור משתתפי השוק. אסימון הדמה הפנימי של L-BTC משמש לעסקאות, מה שמקטין את הזמן הדרוש להעברת פיקדונות מ -60 לדקות. 

רשת נוזלית נועדה לפתור את בעיית מדרגיות רשת הביטקוין על ידי יצירת רשת צדדית, עצמאית חלקית מהבלוקצ’יין הראשי.

מנקודת מבט טכנית, תמיד ניתן היה להשתמש וליצור חוזים חכמים ברשת הביטקוין. An דוגמא יצירת חוזה חכם ברשת הראשית של ביטקוין היא הימור שנחתם בין שני מפתחים בארה”ב. תוצאות הבחירות לנשיאות. גישה זו התאפשרה הודות לחוזים יומני דיסקרטיות (DLC) המאפשרים לצדדים לבצע עסקאות הקשורות לאירועים עתידיים.

דוגמא נוספת לשימוש בחוזים חכמים ברשת הביטקוין היא מעבדות RSK, שפיתחה פלטפורמה חכמה דו-כיוונית המקושרת לביטקוין המטמיעה חוזים חכמים ברשת כדי להגדיל את הערך והפונקציונליות של המערכת האקולוגית. עקרון הפעולה של הפלטפורמה דומה לנוזל. ה- RSK מאפשר למשתמשים לשלוח BTC ישירות לרשת Rootstock באמצעות יתד דו כיווני, שם הביטקוינים נעולים ומחליפים עבור האסימון הפנימי של SBTC..

אך למרות פיתוח פעיל של ביטקוין חכם ביטקוין, את’רום נותרה המובילה בתחום זה.

הסיבה מאחורי הדרישה?

כיום, רוב שירותי ה- DeFi מבוססים על Ethereum, בעוד שביטקוין משמש כסגן אלוף. אם ניתן להשתמש בביטקוין ברשתות צדדיות, ניתן להשתמש בו גם בבלוקצ’נטים אחרים. לפיכך, יש ביקוש לפתרונות לשימוש בביטקוין ברשת את’ריום, מה שהוביל להופעתם של ביטקוין אסימוני..

ההיוון של כל שוק DeFi כיום הוא כ -16 מיליארד דולר; מספר הדולרים שנחסם ב- DeFi הוא כ- 11 מיליארד דולר. במקביל, ישנם 141 אלף ביטקוינים נעולים במספר פרויקטים של DeFi.

כדי להגביר את היעילות של הביטקוין כאמצעי תשלום, ניתן להשתמש בו להסדרים בעת אינטראקציה עם שירותי DeFi. פרויקטים כאלה קיימים שנים רבות, אך רק לאחרונה הם נפוצו בשל תשומת הלב המוגברת למימון מבוזר. גם כעת, מספר הביטקוין שנחסם ב- Ethereum גבוה פי 50 מהכספים הנעולים ברשת ברק; והמספר הזה ממשיך לגדול.

יכולות טוקניזציה של ביטקוין בפלטפורמות כמו Ethereum הן בעלות רמות שונות של ביזור ואמון. התפשטות הביטקוין לרשתות אחרות מגדילה את היקפו ומאפשרת את השימוש בה בסוגים שונים של יישומים מבוזרים. 

פרוטוקולים כגון Lightning Network, Liquid ו- RSK משפרים את התשתית של רשת הביטקוין, ופרוטוקולים לאסימון ביטקוין בפלטפורמות אחרות, מרחיבים את האפשרויות הכספיות של מחזיקיהם..

ביטקוין ב- Ethereum

בתחילת 2019 הוצג ביטקוין עטוף (WBTC), האסימון המגובה בביטקוין. WBTC אפשרה לבעלי ביטקוין להשתמש בחוזים חכמים בפלטפורמת את’ריום.

WBTC הוא אסימון רגיל של ERC20 עם איגוד ביטקוין 1: 1 המשמש לתשלום עבור חוזים חכמים. WBTC מספק הזדמנות להשיג הלוואות בגיבוי BTC באמצעות שירותי DeFi. על ידי מתן נזילות בביטקוינים המשתמשים מקבלים גישה ליישומי DeFi, ובכך מרחיבים את הפונקציונליות ואת היקף רשת הביטקוין.

היוון ה- WBTC הוא כמעט מיליארד דולר, מה שהופך אותו למוביל בקרב אסימוני BTC ב- Ethereum והחמישי מבין אסימוני DeFi..

חסרון מהותי של WBTC הוא העובדה שהוא דורש אמון בצד ג ‘. WBTC בנוי על מודל הקונסורציום המורכב מארגונים מוכחים. המערכת האקולוגית של WBTC מורכבת מאפוטרופוסים, סוחרים ומשתמשים. האפוטרופוסים הם שמחליפים BTC ל- WBTC, מנהלים ארנק BTC רב-סיגי, עוברים ויוצרים WBTC ב- Ethereum. כמו כן, כדי לבצע את המסחר, על המשתמש לבצע נוהל KYC על מנת שהביטקוינים של המשתמש יועברו לאפוטרופוס, אשר לאחר מכן אמור לשחרר את הסכום המקביל של WBTC..

הערך העיקרי של מטבעות קריפטוגרפיים הוא הגישה חסרת האמון והמבוזרת שלהם המאפשרת להם להימנע מתלות מצדדים שלישיים. זו הסיבה ש- tBTC – אסימון ERC-20 המגובה על ידי BTC – נוצר.

tBTC הוא פרויקט מקבוצת Cross Chain, בנוי על Keep Network, המאפשר לך לתרום את ה- BTC שלך וליצור אסימונים של ביטקוין ב- Ethereum עוקף מתווכים ו- KYC. פרוטוקול tBTC פועל באמצעות ארנק רב חתימה ומשחרר tBTC לאחר אישור ההפקדה. 

במאי 2020 הושק שרשרת הצד של tBTC, אך יומיים לאחר מכן נאלצו להפסיק לקבל פיקדונות עקב פגיעות שהתגלתה. ב- 22 בספטמבר שרשרת הצד הפכה לזמינה ברשת tBTC. 

פרויקטים של DeFi ו- DEX כגון Maker, Uniswap, Compound, Balancer, Kyber, 1inch ואחרים תמכו בהשקת sidechain של tBTC. מאגר tBTC, שנועד להגדיל את הנזילות ולתגמל את כורי ה- tBTC המוקדמים, הושק ב- Curve Finance.

בנוסף ל- WBTC ו- tBTC, השוק מציע אסימונים של ביטקוין כמו imBTC ב- Tokenlon, renBTC (Ren), BTCB (Binance), sBTC (Synthetix), ואחרים..

imBTC הוא ביטקוין סמלי לעבודה עם חוזים חכמים בפלטפורמת Tokenlon. בעלי imBTC יכולים להחליף את האסימונים שלהם ולקבל הכנסות מעמלות פלטפורמה על ידי החזקת imBTC.

פתרונות של רן מאפשרים העברת נזילות בין ביטקוין, את’ריום וביטקוין מזומנים, ואילו שחרור ושריפת נכסים נעשים בעזרת חוזים חכמים. בקרב ביטקוין מסומן, renBTC מדורגת במקום השני אחרי WBTC, ומתגאה בנפח של 270 מיליון דולר.

BTCB הוא אסימון BEP2 בגיבוי ביטקוין המתפקד ברשת Binance Chain.

sBTC – ביטקוין “סינתטי” ממפתחי פרוטוקול Synthetix DeFi.

סיכויים

בחצי השנה האחרונה מספר הביטקוינים ברשת את’ריום גדל יותר מפי 30. אם ניקח בחשבון את העובדה שההיוון של ביטקוין הוא כמעט 200 מיליארד דולר, והשליטה בשוק סביב 58%, אנו יכולים לומר שהופעתם של אסימונים המגובים על ידי ביטקוין היא למשוך נזילות נוספת למערכת האקולוגית של DeFi..

מצד שני, גישור ביטקוין לתחום DeFi מספק מגוון שלם של הזדמנויות חדשות. העובדה שביטקוין השתלב באת’ריום, ולא להיפך, היא אינדיקטור לערכו של הביטקוין כמכשיר פיננסי. מסיבה זו, תהליך שילוב הביטקוין כלפי פלטפורמות אחרות רק יואץ.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me