רובוטים, בינה מלאכותית ובלוקצ’יין

כיום, טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות חדרו עמוק לתחומים רבים בחיינו. למרות גילם הצעיר, רשתות חסימות כבר נתפסות כאלטרנטיבה למערכות או תהליכים ישנים רבים, וקצב המעבר לחברה הדיגיטלית מואץ.

במאמר של היום, נדבר על יישום הבלוקצ’יין בתחום הרובוטיקה, האינטראקציה של הבלוקצ’יין עם בינה מלאכותית, ונדון בתפקידן של מערכות מבוזרות בתהליכי רובוט..

בלוקצ’יין ורובוטיזציה

טכנולוגיית בינה מלאכותית מנסה בעצם לגרום לחומרת מחשב ותוכנה לחקות את פעולתו של המוח האנושי, ולהשתמש בנתונים כדי לקבל החלטות כמו שאדם היה עושה, אם כי בקצב מהיר בהרבה. חיקוי האינטליגנציה האנושית יהיה חיוני בכדי ש- AI יקבל החלטות רציונליות ומושכלות המביאות למימוש המשימה.

למערכות מבוזרות בדרך כלל, ולבלוקצ’יין בפרט, יש מספר יתרונות ותכונות שיכולים להועיל בבניית מערכות רובוטיות:

  1. חוסר שינוי של נתונים שהוזנו בבלוקצ’יין;
  2. אחסון נתונים מבוזר;
  3. זיהוי גישה דיגיטלית; 
  4. ויסות רמת גישה לנתונים;
  5. אבטחת נתונים ופרטיות.

המאפיינים הנ”ל של הבלוקצ’יין, כאשר הם משולבים עם AI, יכולים לשפר את האבטחה, הגמישות, האוטונומיה והרווחיות של פעולות רובוטיות, ולהיות חיוניים כשמשלבים מערכות רובוטיות מרובות לאחת.

כבר בשנת 2017, Castello Ferrer, חוקר ומהנדס במעבדת המדיה MIT, יישם את הרעיונות של שילוב AI ו- Blockchain. הוא התמחה ברובוטיקה “נחילית”: שילוב ושיתוף פעולה של קבוצות גדולות של מחשבים המסוגלים לשתף פעולה לביצוע משימה ספציפית. זה המקרה עם מחשבי מזון, חממות רובוטיות שיכולות לייצר תנאי אקלים שונים לגידול מוצרים בכל מקום בעולם.

רובוטיקה נחיל כוללת פריסת רובוטים בודדים עם בינה מלאכותית כדי לקיים אינטראקציה עם הסביבה ורובוטים קשורים אחרים. 

קסטלו שילב את הבלוקצ’יין במערכת “הנחיל”, ובכך לפתור את הבעיות החשובות ביותר בבניית קבוצות גדולות של מחשבים – אינטראקציה מתואמת בין רובוטים ושיפור האבטחה של מערכות כאלה. פעולות מתואמות בין מספר רובוטים מבוצעות על ידי הצבעה ושליחת עסקאות המכילות את הבחירה בפעולות עתידיות. כאשר מגיעים להסכמה, הפעולה שנבחרה מבוצעת על ידי כל הרובוטים ברשת. Blockchain מספקת אבטחה למערכות כאלה באמצעות פרוטוקולי קונצנזוס המסדירים את ההתנהגות העתידית של הרובוטים. בשל מערכות מבוזרות, המידע שנוצר על ידי מערכות רובוטיות מעובד ומשווה אותו מהר יותר, מה שמשפר את ביצועי הרשת. 

כעת, ישנם כלים וטכנולוגיות להבטחת אינטראקציה בין מזל”טים. דוגמה לכך היא מה שמכונה Drone Light Show, שם מזל”טים, המשתמשים בטכנולוגיית GPS RTK ותגים גיאוגרפיים על הקרקע, מקרינים תמונות שונות. המזל”טים משמשים לביצוע חקר גיאולוגי וצילומי אוויר, וכן לביצוע פעולות חיפוש והצלה.

יש לציין כי מל”טים משמשים הן משתמשי קצה והן חברות ביטוח, ספקי אינטרנט ושירותי נתונים טופוגרפיים. Blockchain מסוגלת להאיץ את תהליכי האינטראקציה וקבלת ההחלטות. היבט חשוב באינטראקציה בין blockchain ל- AI הוא להבטיח את אבטחת הנתונים המתקבלים על ידי רובוטים. Blockchain מספק אבטחה להעברת נתונים ואחסון באמצעות חתימות דיגיטליות קריפטוגרפיות וקריפטוגרפיה עם מפתח ציבורי.

“יחסים” בין רובוטים

אם ניקח בחשבון את האינטראקציה בין הצמתים מנקודת המבט של ה- AI, אז בלוקצ’יין יכול להיות פיתרון מצוין לבניית כלכלת רובוטים. האינטראקציה של רובוטים במרחב הפיזי בנויה על עקרונות כלכליים. בלוקצ’יין יכול להפוך לקישור שמאפשר לקבוצות של רובוטים לתקשר זה עם זה ללא התערבות של צדדים שלישיים, למשל, אנשים. 

דוגמה לאינטראקציה כזו היא פיתרון של חברת Airalab – מערכת השכרת מזל”טים אוטונומיים באמצעות חוזים חכמים של Ethereum, שיכולה לשמש, למשל, חברות סטרימינג לצילומי אירועים.

דוגמא נוספת לשימוש בחוזים חכמים היא ניסוי מוצלח לשכור מזל”ט להשגת יעד מרוחק ללא מפעיל. עם חוזה חכם של Ethereum, המשתמש הצליח לתקשר ישירות עם הרובוט ולהשתמש בשירות הצילומים.

הרשת הסיטונאית והקמעונאית הגדולה בעולם וולמארט הגישה בקשה לפטנט על מערכת העברת הנתונים למזל”טים: מספרי זיהוי, גובה, מהירות, מסלולי טיסה, רמת טעינת סוללה ועומס מטען. Blockchain מאפשר לך לאחסן מידע בכל פורמט: רשימה מקיפה של פקודות, נתוני ניווט או מפות. הצפנת נתונים ואלמנטים קריפטוגרפיים מבטיחים תקשורת ותיאום אמינים.

סיכויים להתפתחות 

התפתחות הרובוטיקה מתרחשת בכל תחומי הפעילות האנושית. על פי מספר מחקרים, נפח השוק הכולל של הרובוטיקה הוא בין 15 ל -30 מיליארד דולר. המחקר “דוח המל”טים” של BI Intelligence קובע כי הרווח הממומש ממכירת מזל”טים בשנת 2021 יעמוד על כ- 12 מיליארד דולר..

כיום אנו יכולים לראות עלייה בביקוש לרובוטים מקומיים. זאת בשל פיתוח אינטנסיבי של טכנולוגיות IoT. נפח שוק הרובוטים המקומי הגיע ל -3 מיליארד דולר בשנת 2018. אוטומציה של הייצור הובילה לביקוש רב לרובוטים תעשייתיים; נפח השוק העולמי בשנת 2017 לכמעט 17 מיליארד דולר.

שוק הרובוטיקה הוא אחד המבטיחים והמתפתחים במהירות. פיתוח טכנולוגיית הבלוקצ’יין, שילובה עם בינה מלאכותית ו”אינטרנט של הדברים “, מפשט את האינטראקציה בין רובוטים ומשפר את האבטחה של אחסון נתונים, שיתוף וניהול.. 

שימוש בבלוקצ’יין כפלטפורמה או מערכת לתיאום רכיבי AI, בין אם נתונים או אלגוריתמים, ניתן להפוך את הפתרונות לשקופים יותר לצופים. 

בלוקצ’יין לתיאום וקבלת החלטות קולקטיבית פותח אפשרות לאוטומציה של מערכות ביתיות, כגון משיכת הווילונות או הפעלת תאורה או משימות מסובכות בהרבה כמו פעולות חיפוש והצלה באמצעות מזל”טים..

כמו כן יש לציין כי רשתות חסימות ו- AI משלימות זו את זו. לפיכך, בינה מלאכותית יכולה לסייע בקבלת החלטות על ידי ביצוע אוטומציה וביצוע אופטימיזציה של עבודת הבלוקצ’יין.

הסיכויים לשילוב בלוקצ’יין ו- AI בתחום הרובוטיקה הולכים וגדלים. אך עדיין לא ניתן לדבר על ההשפעה המשמעותית של פתרונות מוכנים או פיתוחים על חיינו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map