Blockchain: העתיד של מחשוב ענן

המונח “בלוקצ’יין” הפך למילה נרדפת ל”קריפטוגרפיה “עבור רבים מאיתנו. עם זאת, זוהי למעשה הטכנולוגיה הפיננסית העדכנית והגדולה ביותר אשר הופכת לחלוטין עסקאות עסקיות, תוך תמיכה ושימוש במודלי הצפנה שונים. למרות שהתנופה הראשונה בפופולריות הבלוקצ’יין אכן באה מטבעות קריפטוגרפיים, ההרחבה המתמשכת של טכנולוגיה זו לתחומים אחרים נמצאת כעת בעיצומה. 

אחד החידושים הנפיצים ביותר המתפתח במהירות הוא השימוש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין במחשוב ענן. ארגונים רבים משתמשים באחסון ענן ונהנים מטכנולוגיית מחשוב ענן. אם בלוקצ’יין ישתלב בתערובת, הסיכויים לחזות במהפכה אמיתית בעיצוב תעשיות שלמות עולים באופן דרמטי. במאמר זה, נבחן מקרוב את היישום של בלוקצ’יין במערכות מחשוב ענן.

מה זה מחשוב ענן?

 

 מפעילי ענן מספקים שירותי מחשוב כגון אחסון, בסיסי נתונים, רשתות ועיבוד נתונים דרך האינטרנט ולא בשרתים מקומיים או במחשבים אישיים. “הענן” מתייחס לפלטפורמה לאירוח משאבי מחשוב ואחסון. זהו מה שמכונה מרכז נתונים וירטואליסטי אשר זמין להשכרה בתמורה לתשלום מוגדר.

שירותי ענן חסכוניים יותר ממרכזי נתונים מסורתיים. ארגונים גדולים רבים ברחבי העולם משתמשים במערכות מחשוב ענן כדי לפתור אתגרים בניהול נתונים, להפחית עלויות תשתית ועלויות אחזקה.

עקרונות עבודה של מחשוב ענן

שירותי מחשוב ענן מספקים לוחות מחוונים מבוססי דפדפן המאפשרים לאנשי IT ומפתחים לארגן משאבים ולנהל ביעילות חשבונות.

שירותי ענן נועדו לעבוד גם עם ממשקי API של REST וממשקי שורת פקודה (CLI). מחשוב ענן משתמש בארכיטקטורת מסד נתונים מבוזרת מסורתית בה הנתונים מאוחסנים במחשבים של כל המשתתפים.

היסטוריית מחשוב ענן

מחשוב ענן ניתן לייחס לשנות השישים, כאשר ג’ון מקארתי ודאגלס פארהיל בחנו את הרעיון לספק מחשוב ככלי עזר ציבורי..

יבמ הציגה את היישום המעשי של שיתוף משאבים בשנות השבעים עם המושג “שיתוף זמן”. בתקופה בה משתמשים הוגבלו בזמני הזמנות ומחשוב רציף או “עיבוד אצווה”, IBM הציגה את RUSH (משתמשי חומרה משותפים מרחוק). זה אפשר למשתמשים מרובים להשתמש בו זמנית במשאבי המחשוב של מחשב אחד דרך מה שמכונה מסופים וירטואליים, המכונים גם “לקוחות רזים”..

אירועים אלה נחשבים ללידה של וירטואליזציה במחשוב, ובשנות התשעים הם היוו אבן דרך למחשוב ענן. ככל שכוח המחשוב של מכונות ורוחב הפס של האינטרנט גדל בהדרגה, החלו חברות להשתמש במשאבים אלה לפי דרישה ובאופן מדרגי דינמי. Salesforce שהוצגה בשנת 1999 יכולה להיקרא הטמעת המחשוב הענני המצליחה הראשונה שמארחת את מערכת ה- CRM שלה.

מחשוב ענן היום

מחשוב ענן מגלם את יסודות העסק הדיגיטלי. ענף זה צמח בקצב יוצא דופן בעשר השנים האחרונות. ענף מחשוב הענן צפוי לעלות על 210 מיליארד דולר עד שנת 2022. אנו רואים יותר ויותר דרכים להתחבר ולשתף פעולה, ועוברים לענן..

צמיחה מואצת זו נובעת מהגידול בהיקף העבודה ובמספר המשחקים באינטרנט, הביקוש הצרכני להגדלת רוחב הפס והתוכן, הגידול העולמי במספר הטלפונים החכמים, ההתפתחות המהירה של יישומי אינטרנט ומובייל, וגבוהה. עלויות ניהול מפתחים בשרת מקומי.

ספקי שירותי ענן מרכזיים מובילים (CSP) – שירותי האינטרנט של אמזון (AWS), Google Cloud, Microsoft Azure ו- Alibaba Cloud – שולטים עם נתח שוק של 71%. AWS לבדה היא פי שלושה מגודל Microsoft Azure, השחקנית השנייה בגודלה בשוק ה- CSP. מחשוב ענן הוא שוק מרוכז ואוליגופוליסט עם תמחור לא יעיל ושיטות נגד תחרות כגון כרייה מפוצלת, שם CSP גדול מעתיק את המוצרים של חברת ענן קטנה (שכבר מוצעת בפלטפורמה שלה) ומוכר מוצרים הכוללים לרוב פיתוחים של מתחרים ללא תחרות … עם אוליגופוליזציה בשוק, חדשנות, בחירה וגמישות נחנקים, והשירותים השוטפים הם יקרים. בהקשר שוק זה ישנם 8.4 מיליון מרכזי נתונים, ומומחים מעריכים כי 85% מקיבולת השרתים מנוצלת פחות.

בלוקצ’יין ומחשוב ענן

חברות ברחבי העולם הבינו שעמידה בדרישות התשתית העסקית הדיגיטלית נוקטת גישה מבוזרת יותר. לקבלת גישה גדולה יותר, גמישות, יעילות וביטחון, הענן חייב להתפתח לתשתית מבוזרת. חידושים כמו טכנולוגיה ללא שרת גורמים לשינוי פרדיגמת המחשוב, ומשחררים מפתחים מהתצורה והניהול של השרת ומאפשרים להם לנהל את המשאבים הנדרשים להפעלת יישומים..

ההתעניינות בטכנולוגיית הבלוקצ’יין גוברת ברחבי העולם ובכל ענף. דליפות רבות בתחום מחשוב הענן דחפו חברות סטארט-אפ רבות לשקול להשתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין לצורך עסקאות פיננסיות ואחסון מידע חסוי. זה מראה שגישה ממוחשבת של מחשוב ענן מתחילה לאבד את אחיזתה. מצב זה מחזיר אותנו לגישת ענן היברידית, בה חברות משלבות בלוקצ’יין במחשוב ענן ומאחסנות נתונים בעננים ציבוריים ופרטיים כאחד..

שימוש בטכנולוגיית בלוקצ’יין במחשוב ענן קשור למספר יתרונות:

  • עליית יעילות מעקב הבעלות
  • ביזור
  • אבטחת נתונים משופרת
  • אבטחה משופרת של מפתחות פרטיים
  • בקרת ספר חשבונות רציפה
  • גיאו-עצמאות
  • התאוששות מהירה במצבי כוח עליון
  • פעולות מיקרו
  • מחשבי על מבוזרים

פרויקטים של מחשוב ענן מבוססי בלוקצ’יין

Golem הוא שוק מבוזר בו תוכלו לשכור או להשכיר את כוח המחשוב שלכם בתמורה לאסימוני Golem. זהו מעין מחשב-על המשתמש בכוח המחשוב ברשת. הפיתרון שלהם מיועד לשוק קטן וניתן לפנייה, מחייב את המשתמשים ללמוד שפה חדשה, ואין לו יתרון בעלות מכיוון שאין מבנה מחירים קבוע.

Dfinity מחויבת לחקור את שטחי הבלוקצ’יין המחוברים למטרות המקוריות של פרויקט את’ריום. החזון של Dfinity בנוי סביב הרעיון שתשתית האינטרנט החדשה צריכה לתמוך במגוון רחב של יישומים עבור משתמשי קצה ועסקים. רשת חברתית, העברת הודעות, חיפוש, אחסון ואינטראקציה בין עמיתים הם כולם דוגמאות לפונקציונליות שהם מתכננים לארח בענן ה- Web 3.0 הציבורי שלהם. ראוי לומר ש- Dfinity מתמקדת בחוזים חכמים שיש להם מגבלות רבות.

Blockstack שואפת לספק סוג חדש של אינטרנט מבוזר שנותן למשתמשים יותר שליטה על הנתונים שלהם ומקשה על צנזורה של תוכן. Blockstack הופכת בניית אפליקציות מבוזרות לקלות כמו בניית אפליקציות ענן. מפתחים משתמשים בספריות נפוצות שמפשטות את תהליך יצירת הפתרונות בבלוקצ’יין ואינן דורשות לימוד שפת תכנות חדשה. משתמשים מקבלים כניסה אוניברסלית שאינה מצריכה סיסמאות וכונן מוצפן המאפשר להם להעביר את הנתונים שלהם לכל יישום שהם רוצים. שימו לב שהפרויקט מבוסס על פרוטוקול הביטקוין ואינו מתאים למחשוב באופן מלא.

רשת Ankr מספקת פלטפורמת ניהול משאבי מחשוב ענן, בונה מערכת אקולוגית של משתמשי משאבים, ספקים, מפתחי אפליקציות, צרכנים ועוד. אנקר בונה תשתית ענן מלאה ושוק עבור שירותי ענן מכולים. בעלי מרכזי נתונים יכולים לייצר רווח ממשאבי מחשוב פנויים באמצעות פלטפורמת הענן של Ankr. מפעילי צומת יכולים להשתמש במשאבי ענן לא פנויים ממרכזי נתונים כדי להשיק צמתים של בלוקצ’יין במחיר תחרותי. אסימון ANKR משמש כנכס לתמריצים, תשלומים ומיקום ברשת Ankr.

רשת אקש היא הדובדבן שבקצפת הסקירה שלנו. כחלופה מבוזרת לאוליגופול בענן, רשת אקש מפתחת את Supercloud. שוק מחשוב ענן מבוזר זה מאפשר לכל מרכז נתונים ולכל מי שיש לו מחשב להפוך לספק שירותי ענן על ידי הצעה מאובטחת של מחזורי המחשוב שאינם בשימוש. פלטפורמת Supercloud מנצלת ביעילות את Tendermint ו- Cosmos ומשיגה תוצאות מרשימות על ידי שילוב טכנולוגיות מיכל חדישות במודל הצעות מחיר ייחודי כדי להאיץ את האימוץ. AKT הוא אסימון שירות המספק ביטחון כלכלי, לעורר אימוץ מוקדם ולייצב את שערי החליפין. Akash מפתחת גם את Supermini, מחשב-על נייד רב-עוצמה המאפשר למשתמשים להפוך לספקי ענן של Akash מהנוחות של הבית או המשרד. טכנולוגיית Akash נועדה לענות על צורכי מחשוב כלליים ושימוש רחב יותר בשוק. הפלטפורמה נועדה לשרת את שוק המיינסטרים ולענות על צרכיו הגוברים. אם האפליקציה פועלת על ספקי ענן קיימים כמו AWS, Google Cloud או Azure, היא תוכל לפעול ב- Akash.

העתיד קרוב

Blockchain הוא בהחלט השלב הבא בהבטחת אבטחת המידע. הנתונים נשמרים במספר צמתים ברחבי העולם ואין להם נקודת פגיעות אחת. זה פותר את בעיית ההגנה על נתונים בתרחישים רבים בלתי צפויים אפשריים. קבצים שהועלו לבלוקצ’יין נשלטים ונגישים רק לאותם צדדים שיש להם מפתח מתאים לגישה לקבצים מוצפנים. לפרויקטים קיימים של בלוקצ’יין חסרונות מסוימים, אך פתרונות כמו רשת Akash מאפשרים גישה מאובטחת למחשוב ענן בהפחתת עלויות פי עשרה בהשוואה לספקים הנוכחיים בשוק..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map