DeFi לביטקוין

Ethereum הוא ללא ספק המוביל במספר היישומים והפרוטוקולים שנבנו עליו בתחום הפיננסים המבוזרים. לפי מחקר פורטל DappRadar, היקף העסקאות ב- DeFi בשנה עמד על כ -270 מיליארד דולר, שהם פי 12 יותר משנה קודם..

במאמר של היום נדבר על תפקידו של ביטקוין בעתיד הכספים המבוזרים, בבניית DeFi על ביטקוין ועל הקשיים שעומדים בפני הקהילה בניסיון ליישם מכשירים פיננסיים משתלמים ברשת המטבעות הקריפטו.. 

תפקיד הביטקוין

עם עליית המחירים מעל 20 אלף דולר והשליטה עולה על 60%, השאלה של הרחבת האפשרויות לשימוש בקריפטוגרף הראשון הופכת חריפה עוד יותר. כחלופה למערכת הפיננסית המסורתית ביטקוין מבטל את התלות במתווכים ובעל פוטנציאל להפוך למערכת חסרת מזומנים עולמית לתשלומים מיידיים ברחבי העולם..

יצירת מערכת פיננסית מבוזרת המבוססת על ביטקוין תאפשר לה להפוך לא רק לנכס לאחסון ערך או למערכת להתנחלויות, אלא גם לסביבה גלובלית ובטוחה לבניית קשרים פיננסיים וכלים שכל מי שיש לו גישה לאינטרנט יכול להשתמש בו..

ניתן לחלק את תפקידו של ביטקוין בבניית כספים מבוזרים לשני תחומים:

  1. פיתוח פתרונות למשיכת BTC ל- DeFi;
  2. בניית DeFi ברשת הביטקוין.

חלוקה זו מותנית, וגישות שמטרתן ליישם פתרונות בשני הכיוונים קשיים וחסרונות. לכן, בהתחשב בתפקידו של הביטקוין בפיתוח DeFi, יש צורך לקחת בחשבון את מכלול הפתרונות הללו לצורך הבנה והבנה רחבה יותר של העתיד של המטבע הצפוני הראשי בתחום בניית מימון בחינם.. 

מוסדות פיננסיים מרכזיים

עם הפופולריות של מטבעות קריפטוגרפיים, הבורסות המרכזיות ופלטפורמות ההלוואות הריכוזיות המספקות מכשירים פיננסיים שונים המובטחים על ידי BTC הפכו נפוצה. החסרונות הברורים בשימוש בשירותים כאלה הם אספקת נתונים אישיים לשימוש בשירות ואחסון כספיך באתרים לא שקופים אלה..

כספי המשתמשים והנתונים שלהם נמצאים בסיכון, מכיוון שניתן לפרוץ אתרים כאלה. המשתמש יכול להימנע משירות בשל דרישות הסמכות בה הוא נמצא. כמו כן, ניתן לחסום כספים על פי בקשת רשויות אכיפת החוק או במקרים בהם כספים תויגו עם פלטפורמות מעקב כמו Crystal או Chainalysis..

שרשראות צד

רשתות צד הן חסימות נפרדות עם כריכה דו כיוונית לשרשרת הראשית. חברות כמו RSK או Liquid בונות רשתות צדדיות עם יכולת ליצור חוזים חכמים ברשת הביטקוין. בעיקרו של דבר, רשתות הצד הן פלטפורמות לבניית DeFi בהן כל משתמש יכול ליצור את הנכסים הדיגיטליים שלו..

פלטפורמת RSK מאפשרת להשתמש ב- BTC בחוזים חכמים, הודות לגשר הדו כיווני ואסימון פלטפורמת SBTC. נבנה גם גשר בין רשתות הביטקוין ואתרום, המאפשר העברת כל אסימוני אתריום ERC20.

Money on Chain, מפתח פרוטוקולי DeFi המגובים על ידי BTC, יצר פרוטוקול מבוסס RSK של ארבעה אסימונים המספקים מקרי שימוש מרובים לבעלי BTC, כולל עסקאות ממונפות.. 

החברות עובדות כעת על שילוב רשתות RSK, נוזלים וברקים כדי לקיים אינטראקציה עם נכסים ברשתות אחרות. כמו כן, מפתחי RSK הודיעו על השקת כלי לאינטראקציה של אסימוני שירות Aave עם BTC.

החלפות אטומיות

טכנולוגיית ההחלפה האטומית, עליה כבר כתבנו בבלוג שלנו, הופיעה הרבה לפני תקופת הזוהר של DeFi. המורכבות ביישום החלפה מיידית של מטבע קריפטוגרפי זה למשנהו ללא השתתפות של צד שלישי מתבטאת בבניית רשתות צולבות, כלומר בארגון האינטראקציה בין זוג חסימות עצמאיות.. 

היישום הראשון של החלפות אטומים היה החלפת LTC ל- DCR באמצעות חוזי HTLC. HTLC הוא סוג של חוזה חכם המאפשר עסקאות עם חותמת זמן. יישום החלפות אטום דורש גם ערוצי תשלום חוצה שרשראות המופעלים על ידי רשת הברק. ולמרות שנוכחותה של רשת הברק (LN) אינה תנאי מוקדם, שילוב LN בהחלפות אטומיות מאפשר לך לקשר בין חסימות שונות, בהן משתתפי ההחלפה יכולים לשמש כשער תשלום..

מאוחר יותר יושמו בהצלחה החלפות אטומיות בין BTC ל- LTC, ואז מפתחי קומודו ביצעו החלפת BTC ו- KMD.

כדי להחליף BTC במטבעות קריפטוגרפיים אחרים באמצעות החלפות, עליך לדעת את כתובת הנמען כדי להשלים את העסקה, וליצור מאגר נזילות ללא אסימון, כמו בבורסה המבוזרת של Uniswap, אי אפשר. זה מוביל לבעיית האינטראקציה עם נכסי Bitcoin DeFi, שכן היעדר בריכות ו- AMM מוביל להיעדר ספקי נזילות שחייבים להיות מקוונים 24 שעות ביממה..

פרויקט הנזילות שחרר את ארנק ההחלפה האטומית, אשר פועל באמצעות החלפות אטום וחוזי HTLC. הארנק עצמו משמש כנגד לכל החלפות הזמינות. החלפות אטומיות מאפשרות למשתמשים לשמור על המפתחות הפרטיים שלהם לאורך כל תהליך החלפת המטבעות הקריפטוגרפיים. פתרון זה משמש חלופה לביטקוינים עטופים כגון WBTC.

פיתרון דומה הוא פרוטוקול ההחלפה האטומית בין ג’לי מרקט, המאפשר להוסיף נזילות, להרוויח מעסקאות ולהחליף נכסים. החלפות זמינות בפלטפורמה עבור אסימוני ERC20, BTC, AE ובלוקצ’יינים אחרים.

החלפות אטומיות ופיתוח פתרונות להעברת ערך מבלוקצ’יין אחד למשנהו ללא צדדים שלישיים ואמון, מה שמוביל לגישור הפער בין ביטקוין לדפי מבוסס על Ethereum.

ביטקוין מטומן

המשיכה של נזילות נוספת לתחום DeFi מתבצעת באמצעות פיתוח מה שנקרא ביטקוין מסומן, עליו דיברנו באחד המאמרים הקודמים שלנו. אז האסימון הראשון שגובה הביטקוין היה Wrapped Bitcoin (WBTC), המאפשר לבעלי BTC להשתמש בחוזים חכמים ב- Ethereum. עם עליית המחירים, WBTC עברה לשורה השנייה בקרב פרויקטים של DeFi עם היקף כספים חסומים של 2.7 מיליארד דולר או 116,000 BTC, שהם כ 0.6% ממספר המטבעות הממוקשים..

יחד עם זאת, בעת יצירת WBTC, המשתמשים צריכים לחסום את המטבעות המקוריים שלהם ולקבל תמורתם נכסים מסומנים. WBTC בנוי על פי מודל של קונסורציום של ארגונים מאומתים ומשמעותו שהחלפת מטבעות מקוריים ל- WBTC ולהיפך מתבצעת על ידי צדדים שלישיים – אפוטרופוסים.. 

אמנם ישנם פתרונות לאסימון ביטקוין עם מנגנונים הדורשים הרבה פחות אמון, אך יש להם חסרונות. לפיכך, tBTC דורשת מהאפוטרופוסים לספק סכום משמעותי של ביטחונות ב- ETH, מה שהופך אותו לפחות מדרגי..

פתרון RenVM, המתפקד באופן דומה ל- tBTC, אינו משתמש ב- ETH כבטוחה, אלא באסימוני REN. החיסרון בגישה זו הוא, בהיותם פרוטוקול חדש, המשתמשים צריכים להחליף את ה- BTC שלהם עבור אסימוני REN, ובמקרה של אובדן אמון בפרוטוקול, האסימונים עשויים לאבד מערכם והמשתמשים לא יוכלו להחזיר את הנעול מטבעות..

העתיד של DeFi לביטקוין

הביטקוין, המשמש כאחסון והעברת ערך, הוא הבלוקצ’יין המאובטח ביותר בשל כוח הגיבוב הגבוה שלו ועלויות אחזקת התשתית הגבוהות. מסיבה זו, יצירת כספים מבוזרים המבוססים על בלוקצ’יין ביטקוין היא תחום מבטיח לפיתוח..

ההתפתחות המהירה של מימון מבוזר בפלטפורמת את’ריום נובעת מיכולות הפלטפורמה לכתיבת חוזים חכמים שונים מכל מורכבות שהיא. היעדר כלים שונים ליצירת חוזים חכמים הוא אבן נגף ליצירת פתרונות הקשורים למימון מבוזר המבוסס על ביטקוין..

הביטקוין כתוב בשפת סקריפט ביטקוין פשוטה ופרימיטיבית, שאינה מתאימה לכתיבת חוזים חכמים מורכבים. לכן, Blockstream עובד על שפת תכנות של פשטות לביצוע חוזים חכמים שניתן לשלב עם שפת אייבי ברמה הגבוהה יותר..

הופעתם של חוזים חדשים מסוג DLC המאפשרים למשתתפים לבצע אירועים עתידיים אפשרה יצירת נגזרים ושווקי חיזוי המבוססים על ביטקוין..

במקביל, פרוטוקול RGB, שהוא הסטנדרט להנפקה, העברה ואחסון של נכסי ביטקוין, שאינם ביטקוין, יאפשר ליצור מכשירים דיגיטליים על גבי הבלוקצ’יין ביטקוין ו- LN..

ולמרות שתשתית הביטקוין אינה מוכנה ליצור כרגע מערכת אקולוגית פיננסית מן המניין, בעתיד הביטקוין יוכל לספק קרקע בטוחה יותר ליצירת יישומי DeFi..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map