מקושר לביטקוין – אסימונים המגובים בביטקוין

הפיתוח בקנה מידה נרחב של תעשיית הקריפטו איפשר להשתמש בביטקוין מחוץ לבלוקצ’יין שלו. ברשת ברקים, נפח הביטקוינים החסומים, נכון לכתיבת שורות אלה, הוא 1100 מטבעות, וברשת הנזילה – 2600. עם הפופולריות הגוברת של מימון מבוזר, הביקוש לביטקוינים בפלטפורמות אחרות גדל גם כן..

במאמר של היום נדבר על אסימונים המגובים בביטקוין, המבנה שלהם, האינטראקציה בתשתית DeFi וסיכויי הפיתוח העתידיים..

ביטקוין מטומן

אסימון ביטקוין הוא יצירה של אסימוני אבטחה המגובים בערך אמיתי, כלומר ביטקוינים. אסימונים אלה יכולים לשמש להעברת בעלות, סחר או אינטראקציה עם שירותי DeFi.

בשנת 2015, חברת Blockstream הציגה את רשת ה- Liquid Sidechain המאוחדת שלה עם יתד דו כיווני לבלוקצ’יין ביטקוין, המשמש רשת תשלומים עבור משתתפי השוק. אסימון הפיקטיבי L-BTC הפנימי משמש לביצוע עסקאות, מה שמקטין את הזמן שלוקח להעביר פיקדונות מ -60 לדקות. 

רשת נוזלית נועדה לפתור את בעיית המדרגיות של רשת הביטקוין על ידי יצירת שרשרת צד שאינה תלויה חלקית בבלוקצ’יין הראשי..

מנקודת מבט טכנית, תמיד ניתן היה להשתמש וליצור חוזים חכמים ברשת הביטקוין.. דוגמה יצירת חוזה חכם במערכת הביטקוין היא הימור בין שני מפתחים על תוצאות הבחירות לנשיאות ארה”ב. גישה זו התאפשרה הודות לסוג חדש של חוזים חכמים, Discreet Log Contracts (DLC), המאפשר לצדדים לבצע עסקאות בנוגע לאירועים עתידיים..

דוגמא נוספת לשימוש בחוזים חכמים ברשת הביטקוין היא מעבדות RSK, שפיתחה פלטפורמה חכמה עם יתד דו כיווני לביטקוין המיישמת חוזים חכמים ברשת כדי להגדיל את הערך והפונקציונליות של המערכת האקולוגית. עקרון הפלטפורמה דומה לנוזל. RSK מאפשר למשתמשים לשלוח BTC ישירות לרשת Rootstock באמצעות יתד דו-כיווני, שם הביטקוינים נחסמים ומחליפים באסימון SBTC פנימי..

אך למרות העבודה הפעילה לקראת פיתוח חוזים חכמים עבור ביטקוין, את’רום נותרה המובילה בתחום זה..

למה זה מבוקש?

כיום, רוב שירותי DeFi מבוססים על Ethereum. אם ניתן להשתמש בביטקוין ברשתות צדדיות, ניתן להשתמש בו גם בבלוקצ’נטים אחרים. לפיכך, הייתה דרישה בשוק לפתרונות לשימוש בביטקוין ברשת את’ריום, מה שהוביל להופעתם של ביטקוין אסימוני..

היוון של כל שוק DeFi כיום הוא כ -16 מיליארד דולר, מספר הדולר שנחסם בשירותי DeFi הוא כ -11 מיליארד דולר, ו- BTC חסום – 141 אלף מטבעות.

כדי להגביר את היעילות של הביטקוין כאמצעי תשלום, ניתן להשתמש בו לניהול התנחלויות בעת אינטראקציה עם שירותי DeFi. פרויקטים כאלה קיימים יותר משנה, אך רק לאחרונה הם נפוצו בשל תשומת הלב המוגברת למימון מבוזר. כבר כעת מספר הביטקוין שנחסם ב- Ethereum גדול פי 50 מאשר ברשת ה- LN וממשיך לגדול.

יכולות טוקניזציה של ביטקוין בפלטפורמות כמו Ethereum הן בעלות רמה שונה של ביזור ואמון. משיכת הביטקוין לרשתות אחרות מגדילה את היקפה ומאפשרת להשתמש בה בסוגים שונים של יישומים מבוזרים. 

פרוטוקולים כמו רשת ברקים, נוזלים ו- RSK משפרים את התשתית של רשת הביטקוין, ופרוטוקולים לאסימון ביטקוין בפלטפורמות אחרות מרחיבים את היכולות הפיננסיות של בעליהם..

ביטקוין לאת’ריום

בתחילת 2019, האסימון הראשון בגיבוי הביטקוין היה Wrapped Bitcoin (WBTC), שאיפשר לבעלי BTC להשתמש בחוזים חכמים בפלטפורמת Ethereum..

WBTC הוא אסימון ERC20 שמוצמד לביטקוין ביחס של 1: 1 המשמש לתשלום עבור חוזים חכמים. WBTC מספק הזדמנות לקבל הלוואות ב- BTC באמצעות שירותי DeFi. על ידי מתן נזילות בביטקוינים המשתמשים מקבלים גישה ליישומי DeFi ובכך מרחיבים את הפונקציונליות ואת היקף הביטקוין.

WBTC המוצמד לביטקוין יש היוון של כמעט מיליארד דולר, מה שהופך אותו למוביל בקרב אסימוני BTC באתריום וחמישי מבין אסימוני DeFi..

חסרון חשוב של WBTC הוא העובדה שאמון על כספיו לצד שלישי. ה- WBTC בנוי על מודל קונסורציום של ארגונים מוכחים. המערכת האקולוגית של WBTC מורכבת מאפוטרופוסים, סוחרים ומשתמשים. האפוטרופוסים הם אלה שמחליפים BTC ב- WBTC, מנהלים את ארנק ה- BTC multisig, עוברים ויוצרים WBTC ב- Ethereum. כמו כן, כדי לבצע החלפה, המשתמש צריך לעבור דרך KYC, על מנת שהביטקוינים של המשתמש יועברו לאפוטרופוס, אשר ינפיק סכום שווה ערך של WBTC. 

הערך העיקרי של מטבעות קריפטוגרפיים הוא גישה מבוזרת ללא עובדת אמון, כדי למנוע תלות בצד שלישי. מסיבה זו אסימון ה- ERC-20 נוצר עם תמיכה של BTC 1: 1 – tBTC. 

tBTC הוא פרויקט מקבוצת Cross Chain שנבנה ברשת Keep, ומאפשר לך להפקיד את ה- BTC שלך וליצור אסימונים של ביטקוין ב- Ethereum ללא מתווכים ו- KYC. פרוטוקול TBTC, פועל באמצעות ארנק רב חתימה ומנפיק tBTC לאחר אישור ההפקדה. 

במאי 2020 הושק שרשרת הצד של tBTC, אך יומיים לאחר מכן, עקב פגיעות שנמצאה, קבלת ההפקדות הופסקה. וכבר ב -22 בספטמבר, שרשרת הצד הפכה לזמינה ברשת tBTC. 

ההשקה של שרשרת הצד של tBTC נתמכה על ידי פרויקטים של DeFi ו- DEX כמו: Maker, Uniswap, Compound, Balancer, Kyber, 1inch ואחרים. והמשיך מימון עקומות הוצע בריכת tBTC שנועדה להגדיל את הנזילות ולקבל תגמולים לכורי tBTC מוקדמים.

בנוסף ל- WBTC ו- tBTC, קיימים בשוק אסימונים של ביטקוין כמו: imBTC ב- Tokenlon, renBTC (Ren), BTCB (Binance), sBTC (Syntetix) ואחרים..

imBTC הוא ביטקוין סמלי לעבודה עם חוזים חכמים בפלטפורמת Tokenlon, שבעליה יכול לממש ולהחליף imBTC, כמו גם לקבל הכנסות מעמלות פלטפורמה על ידי החזקת imBTC..

הפתרונות של רן מאפשרים העברת נזילות בין ביטקוין, את’ריום וביטקוין מזומנים, והנכסים מונפקים ונשרפים באמצעות חוזים חכמים. RenBTC מדורגת במקום השני אחרי WBTC עם היקף של 270 מיליון דולר בקרב ביטקוין אסימוני.

BTCB הוא אסימון BEP2 המגובה על ידי bitcoin לתפקוד בשרשרת Binance.

sBTC – ביטקוין “סינתטי” של מפתחי פרוטוקול Synthetix DeFi.

נקודות מבט

רק בחצי השנה האחרונה מספר הביטקוינים ברשת את’ריום גדל יותר מפי 30. לאור העובדה כי היוון הביטקוין הוא כמעט 200 מיליארד דולר ודומיננטיות השוק היא כמעט 58%, ניתן לטעון כי הופעתם של אסימוני ביטקוין נועדה למשוך נזילות נוספת למערכת האקולוגית של DeFi..

מצד שני, משיכת ביטקוין לתחום DeFi מספקת מגוון שלם של הזדמנויות לשימוש בו. הצורך למשוך ביטקוין לאת’רום, ולא להיפך, הוא אינדיקטור לערכו של הביטקוין כמכשיר פיננסי. מסיבה זו, תהליך משיכת הביטקוין לפלטפורמות אחרות רק יואץ.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map