מטבע הקריפטו חוזר על נתיב ההייפ של האינטרנט

הדרך היחידה להגדיר את גבולות האפשרי היא לעבור את הגבולות הללו..

ארתור קלארק

האנושות תמיד ניסתה לעשות פריצת דרך מהותית בהתפתחותה. עם כל מאה, הסיכוי לגלות משהו חדשני ומדהים הפך לבהיר יותר. הגלגל, החשמל, הרדיו – כל המצאה היא ההייפ של עידן שלה. המאה ה -20 הייתה מלאה בהפתעות. הבולט שבהם היה האינטרנט, שלא רק שהפך את כל חיי האנושות, אלא גם את החשיבה. ואז הופיעו מטבעות קריפטוגרפיים. איזה מסלול פיתוח עבר החדשנות הזו ואילו דברים חדשים היא הביאה לאנושות??

ההיסטוריה אוהבת חזרה

31 באוקטובר מלאו 11 שנים להופעתו של הביטקוין. עם הופעתו, העולם בחן מחדש את המערכת הפיננסית הקיימת ואת העצמאות הפיננסית. מטבעות קריפטו כבשו את מוחות האנושות והפכו ליותר מכלי השקעה בלבד. הייפ צמח למשהו נוסף. הוא הפך לסמל של חופש.

האם זה מזכיר לך משהו? לֹא? אז בואו נחשוב על האינטרנט. האנושות לא ראתה הייפ כזה מאז ימי הגלגל. זהו אחד ההישגים הגדולים ביותר של המהפכה הדיגיטלית. החידוש חולל מהפכה בדברים רבים בעולם. בסיסי הידע, תמיכה ארגונית, מערכות תשלומים משופרות ופיתוחים חדשים רבים במודלים עסקיים, מדעי הרפואה, החלל והטכנולוגיה הם כעת חלק מהמצאה זו. אירוע נוסף שהתאפשר בזכות האינטרנט הוא תקשורת עם אנשים..

אנשים כמו פייסבוק, טוויטר או אפליקציות כמו וואטסאפ. הם מתאפשרים על ידי קיומו של האינטרנט. זה אפשר לנו לחשוב אחרת ועשה שינויים רבים בחיי האדם. אפשר למוח האנושי להביא רעיונות ולפרסם אותם באינטרנט.

אבל בואו נצייר אנלוגיה בין רשת לקריפטה, ותראו כמה הדרך שלהם דומה..

ההיסטוריה של ההייפ האינטרנטי

לדוט-קום המצליח של סוף שנות ה -90 ותחילת שנות האלפיים היו כמה דברים משותפים: כולם נשבעו “לשנות את העולם”, היו בעלי דירוגים גבוהים בטירוף והיו בלתי רווחיים בפראות. בשנת 1999, הפסד כסף היה סימן ההיכר של דוטקום מצליח. ומעטים האנשים שיכולים להפסיד כסף באותה פרי ויצירתיות..

חברות כמו Amazon.com, eBay, Pets.com, eToys, Kozmo.com, UrbanFetch ועוד התאמצו מאוד להגיע לכל מקום ולמקד שוק ספציפי. יש נטייה למכור סחורות בהפסד כדי להשיג נתח שוק זה. הם השקיעו בשפע על מיתוג ופרסום כדי להעלות את המודעות. אך הדבר החשוב ביותר הוא הערכת השווי הגבוהה ביותר של שוק המניות, שהופרד מכל סוג של רווחיות או רציונליות..

Dot-coms, שהתחילו להבטיח דרך יעילה יותר לעסקים, היו כמעט לא רווחיים עבור החברה. יתכן שרבים מהם יוכלו להתמקד ביעילות האמיתית מאוד שמכירת אינטרנט אפשרה. כך הם יכולים להתפתח בהדרגה לעסק בר קיימא. אבל זה לא קרה בסוף שנות התשעים.

בעלי ההון סיכון שתמכו בחברות הללו חיפשו הנפקה כי זה היה הייפ באותה תקופה. כל הנפקה פירושה אקזיט עבור בעלי הון סיכון. הפליטות המדהימות של יום ראשון שחוו מניות הדוט-קום היו מדהימות. 

בועת הדוט-קום הייתה תקופה של פנטזיה בה רבים מההון סיכון לא היה אכפת אם עסק ירוויח כי הם לא צריכים את זה. “אנו נמצאים במצב בו חברה לא צריכה להצליח בכדי שנוכל להרוויח כסף”, הודה איש הון סיכון בבנצ’מרק כשהוא שוקל השקעה לקראת ההנפקה של מחיר מחירון..

עידן בועת הדוט-קום

חובה היה לתמוך בשיטפון הקרוב של חברות חדשות והנפקות חדשות. למרבה המזל, עידן הבועות הוליד קדחת יזמות שככל הנראה לא הייתה קיימת בעולם קודם לכן. באביב 1999, אחד מכל שתים עשרה אמריקאים שנבדקו אמר כי הם בשלב מסוים פותחים עסק..

באוקטובר 1999, שווי השוק של 199 מניות אינטרנט שביצע מרי מיקר ממורגן סטנלי היה סכום עתק של 450 מיליארד דולר. אולם סך המכירות השנתיות של חברות אלה הכניס רק כ -21 מיליארד דולר. ומה לגבי הרווח השנתי שלהם? מה הרווח? ההפסדים הקולקטיביים הסתכמו ב -6.2 מיליארד דולר.

במחצית השנייה של 1999 השאלה לא הייתה האם הבועה קיימת, אלא כמה היא גדולה ומתי היא תתפוצץ. רוב האנשים ידעו שזה אפשרי, אך איש לא רצה להודות בכך. אם אתה יכול לסחוט הכל מההנפקה שלך לפני שהיא נסגרת, אתה יכול לבחור לפדות לפני שכולם יקבלו את אותו הרעיון..

בזה אחר זה החלו החלשים מבין הדוטקומים להיעלם. הם כבר לא זוכים בביטחון. במיידי. צניחת מחירי המניות הפכה לרישום בשוק המניות ואז הפכה לפשיטת רגל בפועל. ב- 14 בינואר 2000, הממוצע התעשייתי של דאו ג’ונס הגיע לשיא – רמה שהיא לא תחזור אליה למעלה משש שנים. בורסת ההיי-טק בנאסד”ק הגיעה לשיאה ב -10 במרץ 2000 והגיעה ל -5,048.62. היא תחזור לציון זה רק במרץ 2015.

באפריל 2000, חודש בלבד לאחר השיא, איבד הנאסד”ק 34.2 אחוז מערכו. במהלך השנה וחצי הקרובות מספר החברות שמחיר המניות שלהן צנח ב -80 אחוז ומעלה מונה מאות. ולרוב, ההתאוששות מעולם לא הגיעה, אפילו עבור המותגים המפורסמים ביותר. שורת מחירים 94%.

ישנן דרכים שונות למדוד את כמות הכספים שאבדו עם התפוצצות הבועה. בחודש נובמבר 2000 העריך CNNFN.com הפסדים של 1.7 טריליון דולר. ואלה רק חברות ציבוריות. בנוסף, בין 7,000 ל -10,000 עסקים מקוונים חדשים נוצרו בסוף שנות התשעים. עד אמצע 2003 נמכרו כ -4,800 מהם או חדלו להתקיים. טריליוני דולרים נעלמו כמעט בן לילה.

בין ספטמבר 1999 ליולי 2000 פרשו מקורבים בחברות דוט-קום 43 ​​מיליארד דולר, כפול מהסכום שנמכר בשנים 1997 ו -1998..

ברור שלכסף הגדול שעוזב את המגרש הייתה השפעה מסוימת על הכלכלה. ממשלת ארה”ב תקרא את תחילת מיתון הדוט-קום בתחילת מרץ 2001. ועד ההלם הכלכלי של פיגועי הטרור ב -11 בספטמבר 2001, כבר לא היה ספק. בחודש ספטמבר הטרגי הזה, לראשונה מזה 26 שנה, לא הגיעה אפילו הנפקה אחת לשוק. תם עידן הדוט-קום.

התפוצצות בועת הדוט-קום הייתה פתיחת העידן הכלכלי הנוכחי. השלכותיה נותרות איתנו עד היום מבחינה כלכלית, חברתית ופוליטית. גם כאשר יזמים מדברים על האופן שבו הטכנולוגיה שלהם תשנה את העולם, עמוק בפנים הם זוכרים את התפוצצות בועת הדוט-קום..

רבים טוענים שתקופת הדוט-קום נידונה להיכשל פשוט מכיוון שהיו מעט מדי משתמשים באותה תקופה. עם התפוצצות הבועה בשנת 2000 היו בעולם רק כ -400 מיליון משתמשי אינטרנט. עשר שנים לאחר מכן, יהיו מעל 2 מיליארד. בשנת 2000 היו כ- 17 מיליון אתרים. אבל נקודות הצילום של אז והסרטונים החינוכיים לימדו אותנו איך לחיות באינטרנט..

ההיסטוריה של ההייפ הקריפטוגרפי

המערכת הפיננסית העולמית נמצאת בלחץ הולך וגובר עקב זמן ופיתוח צרכי לקוחותיה. משברים ותאונות מטבע הובילו אנשים לחפש חלופות למערכות בנקאיות ופיננסיות מסורתיות.

אנשים רבים פנו לביטקוין כפתרון שיכול לשמש כמערכת תשלומים בינלאומית. מערכות ללא מעורבות של צדדים שלישיים או ממשלות.

למרות שביטקוין צובר כוח בעיקר בשלוש השנים האחרונות, הודות לתקשורת ולתשומת הלב הציבורית הוא קיים כבר למעלה מעשור..

בשנים 2010-2014, מטבעות קריפטוגרפיים לא היו ידועים. באותה תקופה כינו אותם כלי התקשורת ככלי לרכישת נשק וסמים ברשת החשוכה. וגם לאסלו האנטס קנה שתי פיצות תמורת 10,000 BTC בפיצריה סמוכה. יום זה עדיין נחגג בתור יום פיצה ביטקוין על ידי כל קהילת הקריפטו..

אך עד מהרה חדשנים וטכנאים ראו את הפוטנציאל ככלי להעברת כספים מהירה ויציבה..

אנשים מכל שכבות האוכלוסייה, שמאסו במערכת הבנקאית ובעמלות גבוהות, החלו לערוך מחקר משלהם. ברגע שהחברה החלה לגלות עניין בנכס חדש, מטבעות קריפטוגרפיים החלו לעלות בערכם והופץ הצפנה.

הזינוק העצום של האינטרס והמודעות הציבורית הוא שאילץ את המוסדיים לפעול. הייפ דחף בנקים, ממשלות וחברות כמו IBM, מיקרוסופט ואמזון למטבעות דיגיטליים והטכנולוגיות הבסיסיות שלהם. שלוש השנים האחרונות הניחו בסיס מרתק למה שיכול להיות עתיד הכסף..

עניין מרכזי

הידיעה על כורים ומשקיעים מוקדמים שרואים את הקריפטו שלהם ממיר למיליוני דולרים החלו לצוץ כשהמחיר החל לעלות.

מיליונרים צצו בכל מקום כאשר מחיר הביטקוין זינק ל -1,000 דולר. לפתע, המשקיעים ראו סיכוי להגשים את חלומם להתעשר במהירות.

הקריפטו היה קל להשגה, קל לסחור ונראה כאופציה טובה להרווחת כסף. העניין במטבע הדיגיטלי גרם לעליית בועת המחירים. לקח כדור רמז פחות משנה כדי להעלות את ערכו פי 20 עד 2017.

למרות כל ההייפ, הצעות מטבע ראשוניות (בדומה להנפקות של dot-com) החלו לצוץ בכל מקום. 

הודות ל- ICO, חברות הצליחו לממן את המיזם שלהן בדקות, שעות וימים, עלו על הציפיות הפרועות ביותר וללא כל רגולציה..

ההייפ עורר בועה שהתפוצצה במהירות והמחיר ירד מ -20,000 דולר לשפל של 3,000 $ בשנת 2018, מה שהוביל לשוק דובי ארוך ולנסיגה של משקיעים ספקולטיביים..

שוק הדובים אילץ רבים לסגת. אך באופן כללי, מומחים מסכימים כי בהקבלה עם נקודות נקודה, תופעה זו תגרום לשוק קריפטוגרפי בריא יותר..

עם פחות אנשים שתפסו מקום, עסקים ורגולטורים הצליחו להיכנס ולהתמקד במה שהכי חשוב בקריפטו..

פתאום, יבמ, מיקרוסופט, אמזון ואחרות יצרו יחידות בלוקצ’יין. בנקים שצחקו פעם על המערכת האקולוגית שכרו עכשיו מהנדסי בלוקצ’יין והעניקו לגיטימציה מדהימה למרחב הקריפטו..

כעת, הרגולטורים ראו שבלוקצ’יין ואסימונים דיגיטליים הם בעלי ערך רב וניתן לנתק אותם מהונאות ופריצות. הרגולטורים רצו לעבוד עם הטכנולוגיה, ועסקים רצו להשתמש בה למערכות שלהם.

בשנת 2018 זכה להיט ענק, שוק הקריפטוגרפים החל להסתמך על הלגיטימיות שרכשה הטכנולוגיה שלו – הבלוקצ’יין. עד מהרה, החדשות החיוביות על קריפטוגרפיה חזרו לעניין ציבורי. רק שהפעם העניין לא התבסס על ספקולציות, אלא על כסף מוסדי גדול. ההייפ נעלם, אך המטבעות הקריפטוגרפיים נשארים.

סיכום

אם אתה מסתכל על הדרך שהאנושות הולכת להשיג את יעדיה, אז אתה עשוי לחשוב שזו הבחירה של מטורף. כמה מכשולים ומחסומים אדם בונה לעצמו בדרך לטובתו!

היווצרות האינטרנט והמסלול שעבר חוזרים על עצמם על ידי מטבעות קריפטוגרפיים. להייפ תמיד יהיו יריבים. במיוחד מול סנובים ושמרנים.

מה שקורה כיום לתעשיית הקריפטו הוא ההפיכה ההגיונית של הייפ למגמה בכל מקום. ההייפ של בועת הדוט-קאם יצר בדיוק את האינטרנט שיש לנו כיום. הייפ בועת ההצפנה 2018 נתן לתעשיית הקריפטו הזדמנות לעמוד על הרגליים. כמו שאדם עבר פעם מקליפות למטבעות נחושת, וממטבעות לשטרות, כך כיום יש מעבר לקריפטה. 

מטבעות קריפטוגרפיים כפי שאנו מכירים אותם כיום הם רק קצה הקרחון. בעתיד נראה אסימונים לכל דבר, החל מאמנים ויצירות אמנות ועד ארגוני צדקה, סטארטאפים ועוד. יצירת מודלים חדשים של רשת והכנסת מבני תמריצים מקומיים בקהילות מקוונות ומקוונות ברחבי העולם כבר איננה פנטזיה. והכל התחיל רק בהייפ.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map