אם אתה מסתכל על המערכת האקולוגית של DeFi בצורה רחבה יותר, אתה יכול לראות שפרויקטים פיננסיים מבוזרים עובדים ומתפתחים בממוצע של שנים עשר כיוונים. ניסיון להביא לצורה מבוזרת כמעט את כל מה שנוגע למערכת הפיננסית המסורתית פירושו גם הרצון לעבור כמה שיותר מהר לסוגים חדשים של אינטראקציה עם מכשירים פיננסיים ולביזור תהליכי האינטראקציות הללו..

במאמר של היום, ניגע בתחום פיננסי כזה כמו שווקי חיזוי. אנו נתאר פרויקטים המפתחים פלטפורמות לא רק לצורך השערות על תוצאות האירועים האמיתיים, אלא גם המאפשרים לך לגדר סיכונים ולאסוף מידע רב ערך על אירועים שיתרחשו בעתיד..

שוקי חיזוי

אחד משווקי החיזוי הידועים הראשונים הוא פרויקט המבוסס על אוניברסיטת איווה – השוק האלקטרוני של איווה. IEM הוא ארגון מחקר וחינוך ללא כוונת רווח המאפשר לסוחרים לסחור בחוזים על בסיס תוצאות בחירות פוליטיות וביצועים כלכליים. 

היווצרות שווקי חיזוי והתנסות לאורך חייהם מדגימים את היכולת להפוך הנחות יסוד בודדות לתחזיות. שווקי חיזוי מאפשרים לאנשים לאסוף מידע אובייקטיבי ללא משוא פנים המפריע לשיטות החיזוי המסורתיות כגון סקרים או ניתוח מומחים..

לשווקי החיזוי מספר שמות – חיזוי, מידע, נגזרות אירועים או שווקים וירטואליים.

האפשרויות של שווקים כאלה רחבות הרבה יותר ממה שניתן היה לחשוב במבט ראשון. כל שוק הוא בעיקר מנגנון לאיסוף כמות עצומה של מידע המאוחסן על ידי אנשים פרטיים. הנתונים שנאספו משווקים אלה יכולים לשמש בסיס לקבלת החלטות. משתמשים למשל בנתונים כאלה, בורסת הוליווד – הבורסה, שהיא שוק חיזוי הקשור לקולנוע. אז, ב -1996, ניבאו נכון 7 מתוך 8 זוכי אוסקר.

השווקים הווירטואליים משמשים לחיזוי שינויים בתחומי החברה השונים, אירועים במשחקי הימורים וספורט, הימורים, חיזוי הדינמיקה של פיתוח סחר, כמו גם ניהול סיכונים או בתחום הביטוח..

הופעת הבלוקצ’יין פתרה בעיה חשובה אחת בכל שוק חיזוי, כלומר שקיפות נתונים. אחרי הכל, שווקי החיזוי רוכזו, שם המשתמש לא יכול היה להיות בטוח שאין כל השפעה על התוצאות.. 

האמון

האורקלים, עליהם כבר כתבנו באחד המאמרים הקודמים שלנו, בשווקי חיזוי מבוזרים נחוצים כדי להזין נתונים חיצוניים שנאספו מחוץ לבלוקצ’יין לבלוקצ’יין. בשימוש בשוק הווירטואלי נוצר חוזה, ברגע שלפני סגירתו הרשת חייבת לקבל מידע על תוצאות האירוע. אורקל הם סוכנים שמוצאים, מאשרים ומעבירים נתונים על אירוע שהתרחש.

כמובן, תלוי בסוג האורקל, גם מידת האמון בנתונים הנכנסים מוסדרת. הדרך האמינה ביותר היא להשתמש באורקלים של קונצנזוס – זו קבוצת אוראקים, המתייחסת למקור המידע שלהם, ללא תלות באחרים. לאחר מכן, על קבוצת הסוכנים להגיע להסכמה, אשר ניתן להשיג בהתאם לתנאים באתר או שנקבעו בחוזה..

שוקי התחזית אוספים מידע בשתי דרכים. העיקרון הראשון, המכונה “חוכמת הקהל”, אומר שקבוצת אנשים עם מגוון רחב למדי של דעות יכולה להיות חכמה יותר מכל אדם. אך גישה זו תהיה נכונה אם יש מספיק דעות מגוונות. אם זה לא קורה, אזי פסקי דין עצמאיים יכולים להיות מעוותים בגלל לחץ מהצד.

השיטה השנייה לאיסוף מידע מניחה שתמיד יהיו מי שחושבים שהקהל טועה. סוחרים כאלה יזהו חוזי קנייה נמוכים וחוזי מכירה מוערכים יתר על המידה, שידחפו את המחירים לעבר ערכם הסביר..

שווקי ניבוי מעוצבים היטב הם משאב יקר לאיסוף ידע קולקטיבי ועריכת תחזיות מדויקות. שווקי חיזוי זוכים למידע היקר ביותר כאשר משתתפיהם מקבלים החלטות משלהם על סמך מקורות נתונים שונים. 

ולמרות שיש עדיין כמות עצומה של מחקרים בתחומי הפסיכולוגיה של התנהגות חברתית וקבלת החלטות המבוססים על התנהגות זו, שווקי החיזוי צוברים פופולריות, במיוחד עם הופעתה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, בעזרתה החלטות יכולות להיעשות על בסיס נתונים שקופים לחלוטין המגיעים מבחוץ.. 

PlotX

PlotX הוא פרוטוקול חיזוי מבוזר שאינו משמורני המשתמש במודל של יצרנית שוק אוטומטית (AMM) במקום פנקס הזמנות. גישה זו מאפשרת לך ליצור מאגרי נזילות לתמיכה בשוק ולהפיץ תגמולים..

פרוטוקול PlotX משתמש ב- Oracle Chainlink וב- Oracle כדי להשיג נתוני הצעות מחיר. הפרויקט גם שותף עם Matic כדי ליצור פיתרון דרג שני ולהרחיב אותו עוד יותר. נכון לעכשיו, PlotX פועלת ברשת המבחנים של Ethereum Kovan, והיזמים נערכים להשקת הפרויקט במלואו.. 

אוגור וגנוסיס

Augur הוא פרויקט המפתח שוק חיזוי מבוזר בבלוקצ’יין את’ריום. אסימון REP הוא אסימון פלטפורמה פנימי המשמש כאמצעי תשלום בפלטפורמה וככלי השקעה.

יש לומר שיש שלושה סוגים של אירועים בפלטפורמה:

1) בינארי – יש שתי תוצאות (כן / לא);

2) קטגוריות – יש אפשרויות רבות לתוצאה;

3) סקלר – יש טווח תוצאות (טווח ערכים).

בפלטפורמת Augur קיימות הזדמנויות ליצור שווקי חיזוי ותחזית משלך עם מימון נוסף, כמו גם רווחי REP להשתתפות בתחזוקת המערכת.

עובדה מעניינת היא שבדצמבר 2019 משתמשים באוגור ברוב קולות – 75%, ניבאו את הדחתו של הנשיא דונלד טראמפ. 

גנוסיס היא פלטפורמה מבוזרת חלופית לארגון שווקי חיזוי ברשת את’ריום. הפלטפורמה נשלטת על ידי שווקי חיזוי בתחומי הביטוח והשווקים הפיננסיים.

נכון לעכשיו, פרויקט Gnosis מיוצג על ידי שלוש פלטפורמות שוק חיזוי:

1) אפולו – פלטפורמת שוק חיזוי עם יכולת ליצור נכסים משלך;

2) DutchX היא בורסה מבוזרת למכירות פומביות ומסחר בנכסים;

3) Gnosis Safe – ארנק קריפטוגרפי ודפדפן לאינטראקציה עם יישומי Ethereum.

שני הפרויקטים הללו נבדלים רק מההזדמנויות הניתנות למשתמשים, בעלי חזון משותף וכיוון פיתוח.

רשת הלנה

הלנה היא פלטפורמת Web 3.0 מבוזרת המשתמשת בשווקי חיזוי לייצוג נתונים כמותיים של בלוקצ’יין בזמן אמת, שנוצרה כשרשרת צד של xDai ברשת את’ריום. הלנה נבנתה בשיתוף עם ה- DAO Maker, שם האסימון Dai העטוף הוא אמצעי תשלום פנימי, והפלטפורמה עצמה מנוהלת על ידי ארגון DAO אוטונומי.. 

למשתמשים בפלטפורמה עומדים 10 שווקי חיזוי. כאן תוכל למצוא חיזויים לאירועים כגון קצב חשיש של ETH, קיבולת רשת ברקים כוללת או סך DAI במחזור..

ההחלטה ליצור רשת צדדית נפרדת התקבלה בשל יכולת המידה המוגבלת של רשת את’ריום. רשת ה- XDai מספקת יכולת פעולה הדדית מוגבלת עם רשת Ethereum וכתוצאה מכך עסקאות מהירות יותר ועלויות דלק נמוכות יותר.

סוף סוף

יש הרבה יותר פלטפורמות מתפתחות בשווקים החזויים: הפלטפורמה ליצירת שוק חיזוי – בודהי, הממוקדת בשוק הסיני; גיסר היא פלטפורמה הממוקדת רק בתחזיות ואירועים פוליטיים.

בהיסטוריה של השווקים הווירטואליים המבוזרים, למרות כל הדיבורים על סיכויי הפיתוח העתידיים, קיים פרויקט שלא הצליח להשיג את יעדיו. הפלטפורמה לחיזוי אירועים רעלה, נסגרה בקיץ 2019, בגלל מספר המשתמשים המצומצם, ביזור לא מספיק והיעדר ממשק מובן לאנשים רגילים..

גישה מבוזרת לאיסוף מידע על אירועים עתידיים באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין לאחסון נתונים שקוף ומאובטח מנוגדת לתקנות ההימורים במדינות רבות. הופעתם של פתרונות כאלה היא תגובה לצנזורה מצד מדינות שיש להן אינטרסים בסוגים כאלה של ארגון שוק כמו סוכנויות הימורים ושווקי חיזוי. ועם הפופולריות הגוברת של DeFi, שווקי חיזוי מבוזרים, שמאפשרים לכל אחד מכל מקום בעולם לגשת אליהם, יפגשו גל חדש של משתמשים ויישומים המבוססים עליהם.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me