“هیچ کس توصیه نمی کند ، اما همه پول را می پذیرند. بنابراین پول بهتر از مشاوره است “

جاناتان سوئیفت

Stablecoins یک نوع جداگانه از ارزهای رمزپایه است که در جهان ارزهای رمزپایه محبوبیت بیشتری پیدا می کند. در این مقاله بررسی می شود که پول های پایدار چیست ، چگونه کار می کنند ، چگونه ثبات قیمت ایجاد می کنند ، تفاوت آنها با ارزهای رمزپایه و پتانسیل آنها چیست..

پایدار کوین چیست

اول از همه ، پول های پایدار نیز ارزهای رمزپایه هستند ، یعنی آنها از فناوری های مشابه بیت کوین ، اتریوم و سایر فناوری ها استفاده می کنند. با این وجود ، تفاوت زیادی به دلیل نیاز به ثبات وجود دارد: آنها به یک دارایی فیزیکی گره خورده اند. 

این دارایی می تواند طلا ، پول نقد یا حتی املاک و مستغلات باشد. صرف نظر از اینکه به کدام دارایی وابسته است ، ثبات سکه را فقط می توان با وثیقه واقعی با این دارایی تضمین کرد.

یک نمونه عالی از چنین امنیتی استاندارد طلا بود – سیستم پولی ایالات متحده آمریکا ، که در آن مقدار پول صادر شده توسط مقدار طلا در ذخایر ایالت به شدت محدود می شد..

اولین دلارها حتی از طلای واقعی ضرب شد. در ترکیب سکه حدود 90٪ و وزن کلی 1.673 گرم بود.

باید بگویم که این سکه ها تا سال 1933 که استاندارد طلا لغو شد ، در گردش بودند..

سکه های پایدار چه کاری می توانند انجام دهند?

بسیاری از کارشناسان دنیای ارزهای رمزنگاری شده معتقدند که موج جدیدی از محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده با پایدار بیت کوین همراه است.

همانطور که می دانید ارز رمزنگاری شده یکی از با ارزش ترین دارایی است که مانع توسعه این ابزار در کار عملیاتی و تجارت واقعی می شود. با این حال ، توسعه پول پایدار ممکن است بزرگترین گام در تاریخ توسعه ارزهای رمزنگاری شده باشد و در دهه آینده ما می توانیم به پولهای ثابت به عنوان یکی از کاتالیزورهای پذیرش ارزهای رمزپایه ، به عنوان یک روش پرداخت همه جانبه برای کالاها و خدمات نگاه کنیم..

همانطور که در بالا ذکر شد ، از نظر فنی ، یک ویژگی متمایز از یک Bitcoin ثابت از یک دخمه معمولی ، پیوند آن با نرخ دارایی اساسی است. گفتیم که یکی از متداول ترین روش های پیوند دادن به دوره ، پشتیبانی مادی است. این به شکل ساده است. با این حال ، در واقعیت ، حداقل سه نوع وثیقه رایج برای پایدار کوین وجود دارد..

 1. فیات این یک نوع پایدار بیت کوین است که فرآیند اتصال به ارز فیات یا دارایی های دنیای واقعی مانند دلار آمریکا ، یورو ، ین یا پوند را طی می کند.. 

2. وثیقه رمزنگاری – ارائه نرخ ثابت به دلیل وثیقه در ارز رمزنگاری شده دیگر. 

نمونه هایی از این پول های ثابت عبارتند از:

DAI ، یک پایدار بیت کوین که توسط ارز رمزنگاری شده دیگری پشتیبانی می شود – MKR ، ایجاد شده توسط MakerDAO. MKR یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از بلاکچین Ethereum ساخته شده است. بسته به نوسانات عرضه و تقاضای DAI نسبت به دلار آمریکا ، این سکه به صورت الگوریتمی به صورت خود تکثیر و سوزانده می شود ، در نتیجه ثبات این ارز را تضمین می کند.

BitUSD (BTS) رمز رمزنگاری مشهور دیگری است که توسط سایر مجموعه های رمزنگاری Bitshares پشتیبانی می شود.

3. دارایی با تضمین کالا. برخی از سکه های ثابت توسط فلزات گرانبها مانند طلا یا هر فلز یا کالای دیگری مانند روغن پشتیبانی می شوند. مشهورترین نمونه های امنیت کالا طلا است. در حال حاضر بسیاری از پروژه های فعال رمزنگاری فعال مشابه وجود دارد ، اما همه آنها در مرحله ICO هستند یا فقط روی کاغذ هستند. یکی از امیدوار کننده ترین پروژه های این نوع نویدبخش اجرای این شرکت از امارات متحده عربی “The Golden M Group” است که قصد دارد ارز رمزنگاری شده “سکه M” را با حمایت 100٪ طلا منتشر کند..

علاوه بر پول های ثابت با پشتوانه دارایی ، نوع دیگری از ثبات کوین نیز وجود دارد که چنین وثیقه ای ندارد.. 

این یک Bitcoin ثابت است که هیچ دارایی پشتیبانی نمی کند ، اما از الگوریتم هایی برای تنظیم عرضه یا تقاضا استفاده می کند. سکه های ثابت بدون ضمانت از هیچ ذخیره ای استفاده نمی کنند ، اما شامل الگوریتم خودکار مانند مکانیزم تنظیم نرخ بانک مرکزی برای ثابت نگه داشتن قیمت هستند. به عنوان یک قاعده ، این مکانیزم به صورت یک قرارداد هوشمند سکه یا در خود بلاکچین سیم کشی می شود ، اصل آن صدور یا سوزاندن یک سکه با نوسانات عرضه و تقاضای آن است..

این اقدامات مشابه بانکهای مرکزی است که اسکناس چاپ می کنند تا ارزش ارزهای فیات را حفظ کنند و پول ملی را با هزینه ذخایر مطلق کشور بازخرید کنند. اما در مورد ما ، این مکانیسم به طور مستقل و غیرمتمرکز کار می کند ، که عامل انسانی را از بین می برد و ثبات را در برابر خرابی ها تضمین می کند..

برخی از نمونه های از این قبیل پول های غیر ایمن CarbonUSD (Carbon) و kUSD (Kowala).

مبادلات ارز رمزنگاری شده بهبود یافته است

استفاده از پول های ثابت در دنیای واقعی

مانند فناوری بلاکچین ، زنجیره های پایدار نیز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند. از این رو ، فرصت های بسیاری برای پایدار سازی های دنیای واقعی وجود دارد که در زیر لیست شده است:

به عنوان ارز روزمره

Stablecoins مانند یک ارز معمولی است که می تواند برای معاملات اساسی مورد استفاده قرار گیرد ، اما با سود اضافی ارزهای رمزپایه با نرخ ثابت. این مزیت به ویژه برای پرداخت های بین قاره ای و بین المللی بسیار مشهود است..

هنگام بهینه سازی پرداخت های P2P

قراردادهای هوشمند به طور خودکار کدگذاری را انجام می دهند که مبادله بین دو طرف مقابل را بدون حضور ارائه دهنده شخص ثالث آغاز می کند. این روش معاملاتی قابل پیگیری ، برگشت ناپذیر ، شفاف است و آنها را برای پرداخت وام ، پرداخت اجاره ، اشتراک و موارد دیگر ایده آل می کند.,

انتقال پول سریع و مقرون به صرفه برای مهاجران کارگری که دوست دارند به خارج از کشور سفر کرده و زندگی کنند.

برای کارگران مهاجر ارسال حواله از آن طرف مرز ، خانه ، برای خانواده هایشان دشوار شده است. این یک فرآیند نسبتاً کند و پرهزینه با کمیسیون های بزرگ و محدودیت های کمی در میزان انتقال است.

Stablecoins می تواند روند کار را برای همه افرادی که غالباً در خارج از کشور هستند و دور از وطن هستند ، آسان کند. کارگران مهاجر ، گردشگران ، بازرگانان و هر کس در خارج از کشور می تواند با خیال راحت از کیف پول های دیجیتال برای ارسال / دریافت پول های ثابت از هرجای دنیا تقریباً بلافاصله ، با هزینه های کم و بدون نوسان قیمت استفاده کند..

محافظت در برابر شکست ارز محلی

برای جلوگیری از استهلاک پس انداز شما ، می توان از پول های ثابت استفاده کرد. به عنوان مثال هنگام مبادله روبل با دلار ، درصد قابل توجهی از تبدیل را از دست می دهید. در مورد پایدار کوین چنین مشکلی وجود ندارد..

Stablecoins می تواند یک راه حل ساده برای اقتصاد در شرایط بحرانی ارائه دهد ، به کاربر اجازه می دهد تا به سرعت ارز محلی را با یک ارز رمزپایه پایدار مبادله کند ، بنابراین از پس انداز خود در برابر تورم فوق العاده محافظت می کند.

نمونه هایی از پول های ثابت

بیایید نگاهی به نحوه کار برخی از محبوب ترین سکه های پولادین بیندازیم..

اتصال به اینترنت (USDT)

Tether توسط دارایی های ارزی در یک حساب ذخیره پشتیبانی می شود. نرخ تبدیل 1 دلار آمریکا است. اگر کلیه دارایی های در گردش با کلیه وجوه فیات موجود در حساب بانکی برابر باشد ، این سیستم عامل به طور کامل وثیقه در نظر گرفته می شود.

فواید: 

در بین کاربران رمز ارز محبوب است. گسترده و یکپارچه با بسیاری از خدمات.

معایب: 

شکستهای حسابرسی متمرکز ، ناامن.

MakerDao

سازنده یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است. پایدارترین Bitcoin آنها Dai است که ارزش هر یک دلار است. ثبات از طریق یک سیستم قرارداد هوشمند مستقل حفظ می شود. ذهنیت دیگری از MarkerDao – DGX – یک Bitcoin ثابت با نرخ طلا مرتبط است. 1 DGX = 1 گرم طلا. از طریق قرارداد هوشمند MKR در همان اصل Dai ارائه شده است

فواید: 

 • شبکه گسترده ای از شرکا و نقاط پرداخت
 • در دسترس بودن خدمات با سپرده و علاقه به ذخیره سازی
 • امکان وام و تبدیل آسان به انواع دیگر ارزهای رمزپایه وجود دارد

معایب: 

 • طرح وثیقه غیر شفاف ، حسابرسی دشوار است

مصنوعی

ثبات سکه با وثیقه بالا تضمین می شود. با تشکر از قرارداد هوشمند ، شما می توانید 10 هزار نشانه SNX برای صدور 1 SUSD ، که برابر با 1 دلار آمریکا است ، واریز کنید. اگر نرخ SUSD شروع به دور شدن از نرخ فیات کرد ، سپس برای باز کردن قفل رمزهای SNX – Syntetix ، باید یا مقدار اضافی SNX را به نسبت 10000 به 1 واریز کنید ، یا مقدار اضافی SUSD را بسوزانید. بنابراین ، سیستم در سطح کاربر سیستم Synthetix خودتنظیم می شود..

فواید:

 • سیستم کاملاً غیرمتمرکز,
 • به سرعت در حال توسعه,
 • به جز دلار آمریکا ، این فناوری تقریباً می تواند هر ارز امنیتی یا ملی را نشانه گذاری کند.

معایب:

 • تازگی فناوری و در نتیجه موانعی به شکل ترس و بی اعتمادی از جانب یک مصرف کننده عادی
 • به دلیل خودتنظیمی در سطح کاربر قرارداد هوشمند ، تاخیری رخ می دهد که امکان گسترش ارزش با دارایی اساسی را فراهم می کند

زیر پایه

Basecoin یک پروژه بسیار جوان است که در اواخر اکتبر 2019 منتشر شد. 1 BAB به 1 دلار آمریکا وابسته است. این پروژه همچنین بر مبنای خودتنظیم از طریق قراردادهای هوشمند ساخته شده بر روی بلاک چین Ethereum ساخته شده است. ماهیت خودتنظیمی به شرح زیر است. وقتی 1 BAB از 1 USD ارزان می شود ، دارندگان BAB این فرصت را دارند که یک Base bond ، آنالوگ یک اوراق قرضه را خریداری کنند. این اثر تقاضا برای BAB را تحریک می کند ، در نتیجه ارزش آن را با 1 دلار برابر می کند. پس از بازیابی برابری ، دارندگان Base Bonds این فرصت را دارند که قرارداد را با BAB اضافی عوض کنند.

اگر ارزش 1 BAB بیش از 1 دلار باشد ، صاحبان سهام پایه ، به ترتیب سهام با سهامداران ، BAB اضافی را به عنوان سود دریافت می کنند ، در نتیجه کل توده BAB های در گردش را در بازار افزایش می دهند و در نتیجه ارزش آنها را کاهش می دهند..

گیلاس بالای کیک این سیستم خودتنظیمی این واقعیت است که Base Share و Base Bonds فقط برای BAB خریداری می شوند ، در حالی که تمام سکه های خرج شده برای خرید این دارایی ها بلافاصله تحت یک قرارداد هوشمند سوزانده می شوند ، بنابراین خودتنظیمی تعداد BAB و مقدار آن رخ می دهد.

فواید: 

 • پشتیبانی از بنیادهای شناخته شده ، توسعه دهندگان – انجمن هشت دانشگاه خصوصی آمریکا لیگ پیچک,
 • سیستم کاملاً غیرمتمرکز و مستقل از عامل انسانی است.

معایب: 

 • اعتماد به پروتکل مورد نیاز است,
 • به دلیل خودتنظیمی در سطح صاحب قرارداد هوشمند ، در تسطیح نرخ ها تاخیری وجود دارد که تفاوت موقت در نرخ ها را بین BAB و USD امکان پذیر می کند.

 تفاوت بین پایدار کوین و سایر ارزهای رمزپایه

ارزهای رمزپایه و پایدار بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده اند. با این حال ، بر خلاف ارزهای رمزپایه معمولی ، که ارزش آنها مستقیماً به رشد یا کاهش استفاده مربوط می شود ، ارزش اوراق بهادار به یک دارایی پایدار در دنیای واقعی از کالاها به ارزها گره خورده است..

تفاوت قابل توجه دیگر بین ارزهای رمزنگاری شده و پولهای پایدار این است که هر مقدار از ثبات کوین باید توسط دارایی های نگهداری شده توسط ناشر پایدار کوین پشتیبانی شود. این به این معنی است که خطر تمرکز وجود دارد ، زیرا باید یک نهاد مرکزی مسئول امنیت وثیقه ، دسترسی به سرپرستان و حسابرسان را فراهم کند.

از طرف دیگر ، سکه های غیرقابل اطمینان با ضریب انتشار خودتنظیم بر اساس قراردادهای هوشمند در حال ظهور هستند. به نظر می رسد که آنها هیچ مشکلی با امنیت دارایی وثیقه ندارند. این پول های ثابت کاملاً غیرمتمرکز و مستقل از تنظیم کننده هستند. اما در این حالت ، هزینه یک خطا زیاد است ، که در قرارداد هوشمند خود نیز امکان پذیر است. همچنین ، یک کاربر بالقوه از چنین فعال ، به دلیل تیرگی و پیچیدگی سیستم ، عدم کنترل میزان انتشار و تأمین لحظه ها.

تفاوت بین پایدار کوین و سایر ارزهای رمزپایه

محبوبیت سکه های ثابت در اکوسیستم رمزنگاری مدرن به دو عامل اصلی بستگی دارد:

تقاضا برای ثبات در بازار ارزهای رمزنگاری شده

نوسانات بسیار زیاد در بازار ارزهای رمزنگاری شده برای سوداگران و سوداگران خوب است ، زیرا به آنها امکان می دهد پول خوبی بدست آورند ، اما برای تجارت واقعی فاجعه بار است ، که به دلیل جهش شدید نرخ ارز رمزنگاری شده ، نمی تواند بودجه ها را برنامه ریزی کند و فعالیت های خود را انجام دهد. . Stablecoins این مشکل را حل می کند و دروازه اقتصاد واقعی را به دنیای ارزهای رمزپایه باز می کند. هر چه پروژه های تجاری بیشتر درگیر فناوری های بلاکچین و رمزنگاری باشند ، تقاضا برای دارایی های با ثبات و در نتیجه برای پول های ثابت بیشتر می شود..

ورود سرمایه خطرپذیر

یکی دیگر از فاکتورهای مهم تأثیرگذار بر رشد سکه های ثابت ، ماهیت ورود سرمایه خطرپذیر است. فرصت ظهور مدل های جدید تجاری در بازار پایدار کوین فرصتی برای تولید سود برای سرمایه گذاران خطرپذیر و سرمایه گذاران بزرگ فراهم می کند.

نتیجه

پایدار کوین (Classcoin) کلاس جدیدی از ارزهای رمزپایه است که نرخ آن به سختی با قیمت دارایی اساسی گره خورده است. Stablecoins در حال تلاش برای ارائه بهترین موارد در دنیای رمزنگاری هستند – پردازش فوری ، امنیت و حفظ حریم خصوصی پرداخت ها.

اتخاذ اشکال جدید پول به جذابیت آنها به عنوان ذخیره ارزش و وسیله پرداخت بستگی دارد. 

اعتماد به زنجیره های ثبات باید با اطمینان از صدور سکه با دارایی های مطمئن و مایع با استفاده از فناوری مبتنی بر بلاکچین غیرمتمرکز صورت گیرد..

نقاط قوت پایدار سکه ها عبارتند از: جذابیت آنها به عنوان وسیله پرداخت با طیف وسیعی از مشاغل و کاربران عادی.

با این حال ، خطرات زیادی برای پول های ثابت وجود دارد. در اینجا حداقل شش مورد از آنها ذکر شده است:

 1. تهدید از دست دادن ذخیره امنیتی برای تأمین کنندگان سکه های ثابت توسط بانک ها و سایر ضامن های ایمنی دارایی اساسی.
 1. ظهور انحصارات جدید
 1. مشکلات تنظیم و قانونی شدن در سطح اقتصادهای ملی.
 1. پتانسیل بالا برای استفاده از دارایی در فعالیت های مجرمانه.
 1. مشکل مقیاس گذاری در صورت نوسانات شدید در عرضه و تقاضای پایدار کوین.
 1. تهدیدهای مربوط به امنیت فعالیت های عملیاتی مشتری (از بین رفتن کلیدهای دسترسی به کیف پول ، خطا در ورود آدرس گیرنده ، مسدود کردن وجوه منتقل شده)

پتانسیل آینده

پذیرش رو به رشد سکه های پایدار به عنوان یک کاتالیزور مهم برای رایج کردن استفاده از ارزهای رمزپایه به عنوان وسیله اصلی معاملات روزمره و همچنین سایر کاربردها عمل می کند. چنین برنامه هایی می تواند شامل استفاده از آنها برای تجارت کالاها و خدمات در شبکه های بلاکچین ، یک راه حل بیمه غیرمتمرکز ، قراردادهای مشتقه ، برنامه های مالی مانند وام های مصرفی و بازارهای پیش بینی باشد. اگر ارز معامله بی ثبات بماند ، که خطرات نرخ ارز را به همراه دارد ، چنین خدماتی غیرممکن است.

علی رغم تازگی و رطوبت فناوری پایدار بیت کوین ، این دارایی واقعاً پتانسیل بالایی دارد و مانند جعبه پاندورا دروازه های ارز رمزنگاری شده را برای تجارت واقعی باز می کند و خود ارز رمزنگاری شده را از یک اسباب بازی سوداگرانه به ابزاری واقعی و بسیار م ofثر تبدیل می کند. اقتصاد جهانی مدرن.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me