“اگر فناوری مردم را از روال عادی خلاص نکند تا آنها بتوانند اهداف عالیه بشریت را دنبال کنند ، پس تمام پیشرفت های فناوری بی معنی است.” 

ژاک فرسکو

بازار فناوری بلاکچین تا سال 2024 به 7.7 میلیارد دلار می رسد. با این حال ، بسیاری از اهالی صنعت معتقدند که به طور قابل توجهی بالاتر خواهد بود. به خصوص با توجه به افزایش فوق العاده محبوبیت فناوری های مبتنی بر بلاکچین در نتیجه رشد انفجاری ارزهای رمزپایه در سال 2017. 

بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) چیست

اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که فناوری بلاکچین آماده است تا تقریباً در هر صنعت وضع موجود را مختل کند. با این حال ، تاکنون تأثیر بلاکچین کاملاً محدود بوده است ، زیرا منابع و تخصص برای توسعه فناوری های جدید مانع اصلی مشاغل متقاضی استفاده از بلاکچین بوده است..

بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) چیست

برای حل این مسئله ، چندین شرکت پیشرو در فناوری ، بسترهای Blockchain-as-a-Service را راه اندازی کرده اند که شرکت ها را قادر می سازد تا از طریق معماری ابری و پشتیبانی فنی راه حل های بلاکچین را ایجاد کنند..

به منظور ارائه مزایای بلاکچین به جامعه تجارت گسترده تر ، شرکت هایی مانند مایکروسافت تصمیم گرفته اند فناوری بلاکچین را از طریق مدل تجاری سرویس ابری ارائه دهند..

Blockchain-as-a-service یک راه حل ابری کامل سرویس است که توسعه دهندگان ، کارآفرینان و شرکت ها را قادر می سازد تا برنامه های بلاکچین و قراردادهای هوشمند را که در بستر BaaS میزبانی می شوند ، آزمایش ، آزمایش و استقرار دهند. علاوه بر این ، پلت فرم BaaS تمام زیرساخت های لازم و پشتیبانی عملیاتی را برای عملکرد روان برنامه های شما فراهم می کند..

بیشتر مردم از IaaS ، PaaS و SaaS آگاه هستند زیرا بیشتر ما از برنامه های ابری یا حافظه ذخیره سازی به این روش استفاده می کنیم. مدل BaaS تقریباً به همان روال عمل می کند و به کسب و کارها از هر شکل و اندازه ای اجازه می دهد تا به فناوری مبتنی بر بلاکچین دسترسی داشته باشند بدون این که از ابتدا سرمایه گذاری در توسعه آن انجام دهند. بنابراین ، BaaS به شرکت ها امکان دسترسی به خدمات یک ارائه دهنده بلاکچین را می دهد ، جایی که سپس می توانند به برنامه های مبتنی بر بلاکچین دسترسی پیدا کنند و سپس توسعه دهند..

IaaS ، PaaS و SaaS

معیارهای زیر را می توان از مزایای مدل سرویس AS دانست:

 • دسترسی کم هزینه به فناوری.
 • مقیاس پذیری شرکت ها را ارائه می دهد.
 • امنیت داده پیشرفته.
 • سازگاری.
 • دسترسی به همه جا.
 • بهترین نرم افزار.

تنها اشکال در مدل BaaS این است که به درجه خاصی از تمرکز نیاز دارد زیرا معاملات باید از طریق خدمات بلاکچین پلت فرم میزبان انجام شود. از آنجا که تمرکززدایی یکی از ویژگیهای کلیدی است که بلاکچین را بسیار مفید می کند ، شرکتها باید طولانی فکر کنند که آیا این راه حل صحیح برای مشکل آنها است..

چگونه می توانید از Blockchain به عنوان سرویس استفاده کنید

هر کسی ، از استارتاپ ها گرفته تا شرکت های بزرگ چند ملیتی ، سرانجام می تواند از Blockchain-as-a-service برای حل مشکلات مختلف استفاده کند:

 1. بهبود موجودی کالا.
 2. محافظت از سوابق محرمانه مشتری. 
 3. ثبت املاک.
 4. ایجاد ICO خود. 

بلاکچین می تواند حداقل یک راه حل جزئی برای مشکلات اساسی تعداد زیادی از معاملات و فرآیندهای کل اقتصاد جهان امروز ارائه دهد..

چگونه می توانید از Blockchain به عنوان سرویس استفاده کنید

به عنوان مثال ، بلاکچین مراقبت های بهداشتی در نهایت برای تهیه سوابق بهداشتی الکترونیکی ، سفارش و ثبت سطح موجودی دارو ، بهبود توسعه دارو و ساده سازی رسیدگی به ادعاها استفاده خواهد شد..

زنجیره بلوکی در صنعت بیمه برای ارزیابی دقیق ریسک مشتری در زمان واقعی طراحی شده است. این امر امکان اجرای اولین “برنامه های بیمه هوشمند” در جهان را فراهم می کند ، که می تواند بیمه نامه ها را برای پرداخت در صورت لزوم ساده کند. این فناوری همچنین به ساده سازی فرایندهای داخلی ، کاهش تقلب و حتی بهبود خدمات مشتری کمک خواهد کرد..

این نوآوری همچنین می تواند صنایعی مانند:

 • تبلیغات
 • صنعت سرگرمی
 • خرده فروشی
 • بخش انرژی
 • صنعت مالی
 • دولت

با رویکرد استراتژیک مناسب ، شرکت ها می توانند در بلند مدت از منافع خود بهره مند شوند

نمونه هایی از فعالیت تجاری با Blockchain به عنوان یک سرویس

پتانسیل Blockchain به عنوان یک سرویس (BaaS) قبلاً توسط بزرگترین شرکتهای نرم افزاری جهان شناخته شده است. سه شرکت ارائه دهنده خدمات ابری ، آمازون ، مایکروسافت و IBM سیستم عامل های BaaS را توسعه داده اند که از قبل در دسترس مشتریان آنها قرار دارد. گوگل در حال خرید شرکت های فناوری بلاکچین مانند Firebase است تا تلاش کند جایگاهی در بازارهای بسیار سودآور کسب کند..

سرویس AWS آمازون

آمازون چندین سال است که بزرگترین ارائه دهنده ابر در جهان است. در سال 2017 ، وی بیش از 6 میلیارد دلار از خدمات وب خود دریافت کرد. او یک ارائه دهنده خدمات برجسته IaaS ، SaaS و PaaS است که اخیراً با یک شرکت سرمایه گذاری Digital Currency Group (DCG) همکاری کرده و محیط BaaS را که اکنون از طریق بستر AWS خود ارائه می دهد ، ایجاد می کند..

هدف از این محیط BaaS این است که ارائه دهندگان بلاکچین وابسته به DCG بتوانند با مشتریان خود در یک محیط بلاکچین امن کار کنند تا به رشد کمک کنند. دسترسی به موسسات مالی ، شرکت های فناوری سازمانی و شرکت های بیمه به توسعه دهندگان پروژه کمک می کند تا در مورد نیازهای واقعی تجارت بلاکچین بدانند ، که به آنها امکان می دهد BaaS را در این راستا توسعه دهند..

این همان مدل تجاری حلقه بازخورد است که آمازون در گذشته برای توسعه برنامه هایی مانند IaaS استفاده کرده است. در نتیجه ، بسیاری از افراد داخلی شک ندارند که استراتژی AWS در واقع می تواند BaaS را به جلو سوق دهد و از تصویب سریع آن اطمینان حاصل کند..

خدمات لاجوردی

Microsoft Azure امروز دومین ارائه دهنده ابر در جهان است. مایکروسافت در حالی که مورد توجه AWS قرار گرفت ، به سرعت از مهارت و منابع خود برای ساخت بستر ابری خود به نام Azure استفاده کرد..

مایکروسافت اخیراً ماژول های BaaS را به سیستم عامل ابری موجود خود اضافه کرد و از AWS پیروی کرد. با این حال ، این شرکت تصمیم گرفت توسعه BaaS خود را بر روی بلاکچین Ethereum منبع باز متمرکز کند. برای شما که از پروژه Ethereum اطلاعی ندارید ، این شاید انقلابی ترین پروژه مبتنی بر فناوری بلاکچین باشد. این تمرکز بر استفاده از قراردادهای هوشمند برای تسهیل مجموعه گسترده ای از توافق نامه ها است که شامل مبادله محصولات و خدمات بین طرفین است.

خدمات لاجوردی

Microsoft Azure BaaS برای ایجاد نوآوری در فرایندها و تکنیک های جدید با استفاده از بلاکچین طراحی شده است. همانند آمازون ، مایکروسافت در نظر دارد اجازه توسعه سیستم های جدیدی را در این فضا بدهد که سرانجام به بازار گسترده تری از تجارت عرضه می شود..

مایکروسافت با ترکیب مهارت های یک توسعه دهنده بلاکچین با پلت فرم گسترده آنها ، مقیاس پذیری را ارائه می دهد که باید توسعه راه حل های مورد تقاضا را تسریع کند. این شرکت به قدری متعهد به پیروزی در این مسابقه است که آنها حتی مسئولیت سرویس های هوش مصنوعی خود را نیز بر عهده گرفته اند ، پروژه ای که تجزیه و تحلیل و مدیریت داده ها را با قدرت و کارآیی بیشتری انجام می دهد..

بلاکچین به عنوان سرویس IBM

IBM همچنین در ارائه دهندگان ابر “سه بزرگ” قرار دارد. این یک ارائه دهنده ابر است که تمرکز خود را روی ارائه خدمات به مشاغل قرار داده است. در روزهای آغازین ابر نیز توسط AWS مورد مراقبت قرار گرفت ، اما در سالهای بعد برای جبران آن بسیار تلاش کرده است..

IBM سرویس BaaS خود را مبتنی بر سیستم Hyperledger BaaS توسعه داده است. سیستم آنها همچنین محیطی را برای ایجاد راه حل های بلاکچین در اختیار توسعه دهندگان و شرکت ها قرار می دهد. هدف اصلی آن دیجیتالی کردن گردش کار معاملات از طریق دفتر مشترک و ایجاد شبکه های بلاکچین ایمن است.

بلاکچین به عنوان سرویس IBM

مانند آمازون و مایکروسافت ، IBM امیدوار است که این استراتژی بتواند به پیشرفت فناوری بلاکچین کمک کند تا جایی که بتواند جایگزین بسیاری از راه حل های موجود در حال حاضر شود. از آنجا که مشاغل اصلی IBM از قبل در بخش تجارت متمرکز شده است ، اگر بتواند به توسعه فناوری های مطمئن ، قابل اعتماد و سازگار با بلاکچین کمک کند ، می تواند سود زیادی کسب کند..

سرویس آردور 

Ardor پلتفرمی است که غول های ابر در تلاشند از آن جلوتر بروند. این یکی از چندین شرکت پویا است که می تواند سهم بزرگی در آینده بازار BaaS داشته باشد..

Ardor یک پلتفرم بلاکچین منبع باز است که شرکت ها را قادر می سازد از فناوری بلاک چین NXT استفاده کنند. این فناوری به آنچه که به عنوان “زنجیر کودک” معروف شده است متکی است ، که زنجیره های جداگانه بلوکی است که بر روی بلاک چین “والد” نگهداری می شود و توسط Ardor نگهداری می شود..

سرویس آردور

هر یک از این زنجیره های کودک می توانند عملکردهای کاملاً متفاوتی داشته باشند ، که به این ترتیب Ardor می تواند طیف گسترده ای از خدمات BaaS را به مشتریان ارائه دهد. وب سایت آنها جزئیات نحوه استفاده شرکت از این فناوری و مزایای آن را برای مشتریان خود بیان می کند. استفاده از این زنجیرهای کودک یک روش جدید برای غلبه بر برخی از معایبی است که فناوری بلاک چین از آن رنج می برد..

خروجی

اکنون ، هیچ کس نمی داند که BaaS چقدر بزرگ خواهد بود. از آنجا که انقلاب بلاکچین تازه آغاز شده است ، هنوز در تلاش است تا با تمام ایده ها و جهات مختلفی که توسعه دهندگان سعی در کشف آن دارند ، همگام شود..

سوال اصلی این نیست که آیا تقاضا وجود دارد یا حتی اینکه آیا شرکتها واقعاً به فناوری بلاکچین احتیاج دارند. این درمورد این است که آیا توسعه BaaS می تواند بر محدودیت هایی که فناوری فعلی بلاکچین از آن رنج می برد ، عبور کند.?

این صنعت برای پردازش آن باید راه حل هایی برای مشکلاتی مانند نفخ زنجیره بلوک و نیازهای زیادی به انرژی پیدا کند. با بزرگ شدن بلاکچین ها ، ناگزیر حاوی اطلاعات بیشتر و بیشتری هستند. این باید در طی هر معامله بلاکچین ارسال و دریافت شود ، در نتیجه مقدار زیادی از ظرفیت شبکه برای پردازش آنها مورد نیاز است.

امید است که صنعت بتواند از راه حلهایی مانند استفاده از زنجیره کودک برای غلبه بر این چالش ها استفاده کند و بلاکچین را به گزینه ای کاملاً مناسب برای راه حلهای موجود تبدیل کند. وقتی این اتفاق بیفتد ، مطمئناً شاهد رشد سریع اجرای آنها خواهیم بود که واقعاً قدرت انقلاب بلاکچین را از بین می برد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me