TXID معامله چیست و چگونه می توان آن را شناخت؟

“به دست آوردن پول به شجاعت نیاز دارد ، نگه داشتن پول به اختیار نیاز دارد ، هزینه کردن به هنر نیاز دارد”

برتولد اورباخ

امروزه دنیای ارزهای رمزنگاری شده اصطلاحات خاص خود را دارد که اغلب برای مبتدیان کاملاً روشن نیست. اگر شما هم یکی از آنها هستید ، ما به شما کمک می کنیم یک نکته مهم را که هر تاجر رمزنگاری باید در مورد آن بدانید ، درک کنید. و این TXID معاملات ارز دیجیتال است. امروز معنی این چهار حرف را توضیح خواهیم داد ، اینکه عملکرد TXID چیست ، چگونه می توان آن را پیدا کرد و چگونه از آن استفاده کرد..

TXID چیست و چرا مورد نیاز است

برای درک اصل ، بیایید ابتدا بفهمیم معامله چیست. پول از یک حساب به حساب دیگر ارسال می شود ، همین. اگر در مورد ارزهای دیجیتال صحبت کنیم ، سکه ها از کیف پول ارز رمزنگاری شده به کیف پول دیگر منتقل می شوند. با این وجود ، معاملات ارزهای رمزپایه چگونه از نظر فنی انجام می شود؟ آنچه واقعاً در پس صحنه بلاکچین اتفاق می افتد هنگام انتقال ارز رمزنگاری شده? 

خوب ، معامله در واقع اطلاعات مربوط به انتقال دارایی است. این اطلاعات در بلوک های بلاکچین یک ارز دیجیتال خاص ثبت می شود. هر بلوک شامل یک عنوان و لیستی از معاملات است. سربرگ شامل هش های تراکنش ، هش بلوک خود و هش بلوک قبلی است. برای تبدیل شدن به یک قسمت معتبر از بلاکچین و ثبت در یک بلاک ، هر معامله باید توسط یک ماینر تأیید شود. 

از آنجا که اعتبار و صحت هر رکورد توسط شبکه بلاکچین غیرمتمرکز تضمین می شود ، دستکاری اطلاعات در پایگاه داده توزیع شده غیرممکن می شود..

مدت زمان تأیید معاملات یکی از مشکلات بیت کوین (و برخی دیگر از ارزهای مجازی) است. در ابتدا برنامه ریزی شده بود که انتقال ارز رمزنگاری شده فوری انجام شود ، اما خیلی زود مشخص شد که با توجه به افزایش چند برابری تعداد کاربران ، تأیید تراکنش ها می تواند زمان بیشتری داشته باشد.. 

معاملات بزرگتر و همچنین معاملات با کارمزد تنظیم شده بیشتر توسط کاربر ، سریعتر تأیید می شوند. ماینرها هنگام ایجاد بلاک های جدید در بلاکچین ، با انجام محاسبات برای یافتن هش ، تراکنش ها را تأیید می کنند.

معاملات در شبکه هایی مانند بیت کوین با استفاده از مدل UTXO (خروجی معامله هزینه نشده) انجام می شود. با استفاده از این مدل ، گره های موجود در شبکه کلیه داده های خروجی تراکنش موجود یا به اختصار UTXO (معامله هزینه نشده – خروجی) را که می تواند برای تولید تراکنش استفاده شود ، ردیابی می کنند. TXID در اینجا به عنوان شناسه هر معامله هزینه نشده یا هش معامله عمل می کند. به عبارت دیگر ، TXID یک قطعه داده منحصر به فرد است که برای شناسایی یک معامله استفاده می شود..

معاملات

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، هر تراکنش حداقل یک ورودی و یک خروجی دارد که هر ورودی بیت کوین موجود در خروجی قبلی را خرج می کند. خروجی ، اکنون UTXO ، در مجموعه UTXO است تا اینکه برای ورودی بعدی صرف شود. بنابراین ، هنگامی که کیف پول کاربر تعادل قابل مصرف 5 BTC را نشان می دهد ، می توان اینگونه تفسیر کرد که کاربر دارای 5 UTXO با علامت 1 BTC یا 1 UTXO با یک علامت 2 BTC و 1 UTXO با 3 BTC است. . در حقیقت ، واحد و تعداد UTXO می تواند هر چیزی باشد ، در یک نکته می توان اطمینان داشت که مقدار کل اسمی آنها برابر با 5 بیت کوین خواهد بود. لازم به یادآوری است که UTXO یک مقدار غیر قابل تقسیم است. بنابراین ، اگر به عنوان مثال ، می خواهید یک آیفون جدید ، آخرین مدل ، با 0.5 BTC بخرید و فقط دو UTXO در فرقه های 2 و 3 BTC دارید ، شبکه بلاکچین UTXO رایگان شما را از کمترین فرقه دریافت می کند – به مقدار 2 BTC و در عوض 2 UTXO جدید ایجاد کنید ، یکی 1.5 BTC منهای هزینه معامله و UTXO دوم – 0.5 BTC که به مالک فروشنده تلفن تبدیل می شود.


بنابراین ، معامله ما شامل اطلاعات کاملی است که شما یک UTXO خاص با ارزش اسمی 2 BTC از شبکه بلاکچین را منتقل کرده اید ، که 0.5 BTC آن را به یک فروشنده خاص و یک UTXO خاص دیگر را با ارزش اسمی 1.5 BTC منهای کمیسیون خاص دریافت کرده اید در عوض..

تمام این داده ها در معامله رمزگذاری شده است.

علاوه بر این ، با خرید چیز دیگری ، شما در حال حاضر از UTXO جدید با ارزش اسمی 1.5 BTC استفاده می کنید و کل تاریخچه با سابقه مقدار و طرفین عملیات تکرار می شود. معامله بعدی شکل می گیرد. و به همین ترتیب به طور نامحدود ، تا زمانی که پول موجودی تمام شود &# 128578؛

معاملات جمع آوری شده در قالب بایت سریال و بایت ترجمه می شوند که قالب معامله خام نامیده می شود. در علوم کامپیوتر ، سریال سازی فرآیند ترجمه نمایش داخلی یک ساختار داده به یک قالب است که می تواند هر بار یک بایت منتقل شود. این قالب معامله خام سپس با استفاده از الگوریتم هش رمزگذاری شده رمزگذاری می شود ، که در مورد بیت کوین کدگذاری SHA-256 است ، برای ایجاد TXID معامله.

بنابراین ، TXID یک “گذرنامه” یک معامله است ، یک شماره منحصر به فرد است که می تواند برای شناسایی وضعیت فعلی یک معامله خاص و همچنین برای تعیین اینکه آیا واقعاً در بلاکچین ثبت شده است یا خیر ، استفاده شود. TXID (شناسه معامله) یا تراکنش هش به هر انتقال ارز رمزپایه اختصاص داده می شود. از آنجا که ارز رمزنگاری شده به عنوان اطلاعات ثبت شده وجود دارد ، پیگیری وضعیت چنین سابقه ای بسیار مهم است.

TXID بلافاصله پس از پیوستن به شبکه توسط معامله ارز رمزنگاری شده تعیین می شود و رمز منحصر به فرد آن است. به صورت تصادفی تولید می شود و مانند دنباله ای از حروف و اعداد به نظر می رسد. اندازه کل TXID 64 نویسه است.

همه این معاملات با هم در یک بلوک خلاصه می شوند که زنجیره ها و کل بلاکچین را تشکیل می دهد. بنابراین ، ما یک گزارش کامل و شفاف و در عین حال مقاوم در برابر هک شدن از همه کاربران سیستم با اطلاعات دقیق به چه کسی و چه مقدار پول انتقال داده ایم و چه مقدار مانده مانده ایم..

نحوه استفاده از TXID

معامله TXID خود را به طور خودکار دریافت می کند و کاربران معمولاً حتی به آن اهمیت نمی دهند ، مگر اینکه مشکلی پیش بیاید – معامله آنها به تأخیر می افتد ، دارایی دریافت نشده و غیره. در چنین مواردی ، بررسی وضعیت وضعیت لازم است معامله برای فهمیدن اینکه آیا در بلاکچین ثبت شده یا خیر و آیا تأیید شده است یا خیر.

TXID تا زمانی که معامله توسط شبکه تأیید نشود ، تضمین نمی شود. با این حال ، پیگیری پرداخت ها با استفاده از TXID می تواند تحت تأثیر انعطاف پذیری معاملات باشد. این اتفاق زمانی می افتد که TXID یک تراکنش قبل از تأیید در یک بلوک تغییر کند. این مسئله مشکل ساز است زیرا فرصت هایی را برای حمله به نرم افزار کیف پول با کد ضعیف ایجاد می کند که تصور می کند TXID های تایید نشده غیرقابل تغییر هستند. در مورد بیت کوین ، اجرای Segregated Witness یا SegWit برای حل مسئله انعطاف پذیری معاملات طراحی شده است..

با معرفی SegWit ، معاملات در شبکه Bitcoin اکنون دارای دو شناسه TXID و WTXID هستند. TXID یک شناسه معامله سنتی است که یک هش SHA-256 دوگانه از یک معامله سریال بدون داده های شاهد است. در حالی که معامله جدید WTXID یک هش دوگانه SHA-256 از قالب جدید برای سریال سازی معاملات داده های شاهد است. بنابراین ، از آنجا که معاملات SegWit در هر ورودی شواهدی ندارند ، هیچ بخشی از معامله وجود ندارد که بتواند توسط شخص ثالث تغییر کند.

برای پیگیری وضعیت معامله می توانید از خدمات ویژه استفاده کنید. اگر به معاملات بیت کوین علاقه دارید ، یک سرویس blockchain.com وجود دارد که می تواند به شما در کاوشگر BTC کمک کند. برای تأیید معامله Ethereum ، می توانید از Etherscan استفاده کنید. علاوه بر این ، سرویس های چند بلاکچینی نیز وجود دارد که می توانید اطلاعات مفصلی درباره طیف وسیعی از انتقال ارزهای رمزپایه پیدا کرده و بلاک چین های مختلف را کشف کنید. به عنوان مثال ، SoChain می تواند اطلاعاتی در مورد انتقال بیت کوین ، Ethereum ، Dash ، Dogecoin ، Zcash و Litecoin در اختیار شما قرار دهد. کاربران فقط باید هش معامله مورد نیاز را در قسمت مناسب وارد کرده و نتیجه بگیرند.

چگونه TXID را پیدا کنیم

وقتی معامله خاصی توسط کاربر انجام می شود ، TXID می تواند مستقیماً در کیف پول ارز رمزنگاری شده نمایش داده شود. متناوباً ، با استفاده از برنامه ها می توانید TXID را پیدا کنید. به عنوان مثال برنامه Freewallet را در نظر بگیرید..

روی Transaction کلیک کنید> پیدا کردن یک هش در یک لیست> معامله در بلاکچین را بررسی کنید.

چگونه TXID را پیدا کنیم

در سایر خدمات ، جزئیات معامله را دریافت کنید و به دنبال مواردی مانند شناسه معامله ، TXID ، هش معامله و غیره باشید..

مثال هش: 

6146ccf6a66d994f7c363db875e31ca35581450a4bf6d3be6cc9ac79233a69d0

به عنوان مثال می توانید از یک پلت فرم مانند etherscan.io پیوند داشته باشید:

پیوند از چنین سیستم عامل

اگر یکی داشته باشید ، به تمام نویسه های بعد از “tx /” احتیاج دارید. به عنوان مثال ، در پیوند بالای هش:

0x2446f1fd773fbb9f080e674b60c6a033c7ed7427b8b9413cf28a2a4a6da9b56c

در پیوند بالای هش

در این تصویر می توانید تمام اطلاعات مربوط به انتقال 10 هزار BTC را که در ماه مه 2010 توسط یکی از اولین توسعه دهندگان بیت کوین لازلو هانیتس برای تحویل دو پیتزا انجام شد ، مشاهده کنید. در آن زمان ، برای توسعه دهندگان و جامعه اولین ارز رمزنگاری شده بسیار مهم بود که نشان دهد بیت کوین واقعاً می تواند به عنوان وسیله پرداخت مورد استفاده قرار گیرد..

نتیجه

بنابراین ، TXID یک عنصر مهم و مفید در هر معامله ارز رمزنگاری شده است. این یک شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر انتقال است ، که می تواند به کاربران کمک کند تراکنش های بلاکچین عمومی را ردیابی کرده و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد آنها بدست آورند. سرویس های موجود دسترسی آسان به اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوک یک ارز دیجیتال خاص را فراهم می کنند و به کاربران امکان می دهد تا به سرعت بلوک ها را بخوانند و داده های مورد نیاز خود را پیدا کنند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map