حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم DeFi

ساختن م institutionsسسات مالی غیرمتمرکز و یک سیستم مالی مستقل یک ایده انقلابی است. بلاکچین ، قراردادهای هوشمند و توانایی ایجاد dApps به هر یک از شرکت کنندگان این امکان را می دهد تا بر بودجه خود کنترل کامل داشته باشند. امور مالی غیرمتمرکز برای دسترسی به خدمات و عملیات مالی مانند: اعطای وام ، وام ، تأمین نقدینگی ، تجارت ، آزادسازی دارایی ها طراحی شده است و همچنین به شما امکان می دهد بدون نیاز به اعتماد اعتماد ایجاد کنید..

به محض صحبت از امور مالی ، رازداری اطلاعات شخصی و وجوه خود را فراموش نکنید. در این مقاله ، ما در مورد راه حل های ارائه شده برای کمک به بهبود حریم خصوصی معاملات و معاملات شما در اکوسیستم DeFi صحبت خواهیم کرد..

درباره مسائل حریم خصوصی

از آنجا که تاریخچه تمام معاملات در بلاکچین در دامنه عمومی ذخیره شده است ، هر مشاهده کننده خارجی می تواند آن را تجزیه و تحلیل کرده و از آن برای ناشناس ماندن نام شرکت کنندگان ، همراه با سایر داده های جمع آوری شده درباره آنها استفاده کند.. 

اعضا از طریق قراردادهای هوشمند با اکوسیستم DeFi تعامل می کنند. به دلیل شفافیت تمام داده های ذخیره شده در بلاکچین ، ذخیره اطلاعات محرمانه در قرارداد های هوشمند غیرممکن است. بنابراین اطلاعات مربوط به مبالغ و شرایط قرارداد برای همه قابل مشاهده است..

فناوری بلاکچین مبتنی بر اصولی است که نسبتاً ناشناخته ماندن سطح بالایی را فراهم می کند ، به همین دلیل شرکت های بیشتری که به سطح بالایی از رازداری احتیاج دارند ، در حال بررسی امکانات سیستم های توزیع شده هستند..

حریم خصوصی DeFi به این معنی است که دستیابی به داده هایی که می توانند برای شناسایی صاحب کیف پول استفاده شوند امکان پذیر نیست. در زیر نمونه هایی از پروژه ها و راه حل هایی را مشاهده می کنیم که برای بهبود حریم خصوصی اعضای DeFi کار می کنند..


قراردادهای هوشمند محرمانه

در فوریه 2019 ، گروهی از دانشمندان دانشگاه استنفورد مکانیزمی را برای ایمن سازی قراردادهای هوشمند هوشمند در شبکه Ethereum – Zether ایجاد کردند. مکانیزم Zether به شما امکان می دهد انواع جدیدی از قراردادهای هوشمند ایجاد کنید ، که در آن موجودی حساب رمزگذاری شده و تا لحظه واریز واریز می شود و وجوه در قرارداد بسته می شوند و در آنجا قفل می شوند..

با استفاده از مکانیزم Zether ، کاربران ETH را به قرارداد ZSC ارسال می کنند و در ازای آن مبلغی معادل توکن ZTH دریافت می کنند که برای معاملات پنهان استفاده می شود. همچنین ، زتر توانایی تصمیم گیری برای پنهان کردن اطلاعات مربوط به شرکت کنندگان در معامله را با تصمیم آغازگر معامله ، به کار گرفت..

با اشاره به قراردادهای هوشمند و اطمینان از حفظ حریم خصوصی ، لازم به ذکر است که پروژه Enigma ، راه حل هایی برای ایجاد قراردادهای هوشمند مخفی متمرکز بر امنیت داده های کاربر ایجاد می کند..

قراردادهای مخفی Enigma ، که داده های بلاکچین را به صورت رمزگذاری شده ذخیره می کنند ، می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. با کار در خارج از شبکه Ethereum ، داده های قرارداد تکه تکه شده ، رمزگذاری شده و در بین گره های شبکه توزیع می شوند. هنگام درخواست داده ، گره ها آن را بدون افشای اطلاعات عمومی ارائه می دهند. برای اطمینان از حریم خصوصی داده ها ، از الگوریتم اثبات دانش صفر استفاده می شود ، اصلاحاتی که در رمز ارز Zcash استفاده می شود.

اطمینان از امنیت و حریم خصوصی کاربر با استفاده از قراردادهای هوشمند از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، به عنوان مثال ، در طول عملیات وام ، حراج یا هر گونه معاملات مالی. در حال حاضر ، این پروژه ها عمدتا فعالیت های تحقیقاتی هستند و فقط توانایی استفاده در تأمین حریم خصوصی کاربر و سرمایه های او را دارند..

فن آوری اختلاط 

یکی از راه های اطمینان از حفظ حریم خصوصی استفاده از خدمات مخلوط سکه است. در طی فرآیند مخلوط کردن ، بودجه چندین کاربر با یکدیگر مخلوط می شوند و سپس به مقصد می رسند. تقریباً غیرممکن است که ردیابی مالک محصولات خاصی پس از مخلوط کردن غیرممکن باشد. یکی از محبوب ترین راه حل ها در این مسیر سرویس اختلاط ETH – Tornado Cash است که به شما امکان می دهد تراکنش ها را با استفاده از اثبات دانش صفر و رمزگذاری وجوه کاربر مخلوط کنید..

نسخه به روز شده این سرویس توانایی مخلوط کردن نشانه های ERC-20 – DAI را دارد. 

مدیریت خدمات از طریق یک قرارداد هوشمند به Tornado Cash اجازه می دهد تا واقعاً غیرمتمرکز باقی بماند زیرا هیچ حزب معتمد متمرکز ذخیره و کنترل وجوه را در طی فرآیند مخلوط کردن بر عهده نمی گیرد.. 

در ماه مه سال 2020 ، توسعه دهندگان Tornado Cash دسترسی به تغییر کد قرارداد هوشمند را محدود کردند ، که از یک طرف نشانگر عدم وجود یک مرکز مدیریت متمرکز است و از طرف دیگر ، مهاجمان را به تلاش برای هک کردن قرارداد مدیریت هوشمند جذب می کند ..

راه حل های حفظ حریم خصوصی DeFi

یکی از بزرگترین مشکلات مالی غیرمتمرکز این است که بیشتر برنامه های آن خصوصی نیست. معاملات ساخته شده بر روی بلاکچین Ethereum در دسترس عموم همه شرکت کنندگان شبکه است. توسعه دهندگان Cryptocurrency گرایش به حریم خصوصی در ژوئیه 2020 چنگالی سخت را نگه داشتند ، جایی که به اصطلاح دارایی های محرمانه (CA – Confidential Assets) را فعال کردند.

توسعه دهندگان می خواهند یک اکوسیستم DeFi را در شبکه Beam بسازند ، جایی که CA ها توکن های خصوصی DeFi مستقل از Beam هستند که برای ایجاد dApps طراحی شده اند. در هارد فورک ، همراه با CA ، توابعی نیز برای ایجاد “قراردادهای بدون اسکریپت” اضافه شده است – قراردادهای نانوشته ای که جزئیات قرارداد و معاملات خود محرمانه بمانند ، و همچنین پشتیبانی کامل از “مبادله اتمی” در Beam DEX.

یکی دیگر از پروژه های متمرکز بر حفظ حریم خصوصی در DeFi ، Incognito است که توسعه دهندگان آن قصد دارند از حریم خصوصی سایر بلاک چین ها اطمینان حاصل کنند. فناوری حفظ حریم خصوصی ناشناس بر اساس همان اصول Monero است. این پروژه بر روی قابلیت همکاری با سایر زنجیره های بلوکی ، ارائه پشتیبانی از وام ها و سپرده های ناشناس ، در ETH “محافظت شده” (pETH) متمرکز است که توسط ETH واقعی پشتیبانی می شود. \

Incognito در حال برنامه ریزی برای راه اندازی نسخه های خصوصی سیستم عامل های DeFi است که از قراردادهای کامل هوشمند پشتیبانی نمی کنند ، اما با توجه به سناریوهای خاص امکان ایجاد توکن را فراهم می کنند که به شما امکان ساخت پل با سایر سیستم عامل های قرارداد هوشمند را می دهد. بنابراین ، در اوایل ماه جولای ، این سیستم عامل آزاد شد pKyber, که از طریق ناشناس با DEX Kyber تعامل دارد.

پروژه دیگر در حال توسعه و ساختن پل های بین زنجیره های بلوکی است – NIX Bridge. این یک پروتکل حریم خصوصی است که حریم خصوصی هر رمز ERC20 را در شبکه NIX تضمین می کند.. 

نتیجه

اگر کاربران از قوانین اساسی برای اطمینان از امنیت اطلاعات و امنیت داده های خود پیروی نکنند ، همه راه حل ها و پروژه های فوق بی معنی هستند. اگر آدرس IP خود را برای انجام فعالیتهای خود در سیستم DeFi پنهان نکنید ، ممکن است اطلاعات موقعیت مکانی شما با حسابها و سابقه معاملات شما مرتبط باشد. به همین دلیل ، برای حفظ حریم خصوصی خود ، باید اقدامات لازم را برای پنهان کردن آدرس IP خود انجام دهید ، به عنوان مثال از VPN یا TOR استفاده کنید.

با ظهور DeFi ، محبوبیت Ethereum با dApp های جدید در سیستم عامل سر به فلک کشید. در اکوسیستم DeFi ، تاکنون ، 11 میلیارد دلار قفل شده است که نشانگر افزایش تقاضا برای ابزارهای مالی و داده های کاربرانی است که از این ابزارها استفاده می کنند. توسعه راه حل هایی برای بهبود حریم خصوصی و امنیت داده های کاربر در حال شتاب گرفتن است ، که تأثیر مثبتی در آینده مالی غیرمتمرکز خواهد داشت.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map