قراردادهای هوشمند چیست: استفاده از آنها در دنیای مدرن

“صادقانه بگویم ، اکنون بسیار متاسفم که ما اصطلاح” قرارداد هوشمند “را پذیرفته ایم. من باید آنها را خسته کننده تر و فنی تر صدا می کردم. شاید چیزی مانند “فیلمنامه های دائمی”.

ویتالیک بوترین

سلام ، امروز من یک داستان در مورد ماشا و سرگئی برای شما تعریف می کنم. چگونه یک قرارداد هوشمند به آنها کمک می کند. سرگی می خواهد از سن پترزبورگ به مسکو نقل مکان کند ، و به همین دلیل به دنبال آپارتمان در پایتخت است. او می خواهد او را اجاره کند.

پس از جستجوی طولانی ، او گزینه عادی را پیدا می کند. ماشا کلبه خود را در مرکز فقط با پرداخت 30 هزار روبل اجاره می کند. با این حال ، او شرایطی را تعیین می کند: یک آپارتمان فقط توسط یک مرد جوان بدون عادت های بد ، روسی از ملیت ، بدون خانواده و حیوانات خانگی قابل اجاره است.

از آنجا که ماشا و سرگی غریبه هستند ، اعتماد به یکدیگر برای آنها دشوار است. ماشا می ترسد که سرگئی تصمیم خود را تغییر دهد و هزینه ای پرداخت نکند. سرگئی فکر می کند که ماشا نوعی کلاهبردار است که می خواهد پول او را قطع کند.

مشکل از چند طریق حل می شود:

 1. شما می توانید یک قرارداد طولانی امضا کنید ، که شامل داده های گذرنامه و تمام توافق نامه ها خواهد بود. اما به هر حال ، سرگئی در معرض خطر است: او باید به یک شخص ناشناس پیش پرداخت کند.
 2. با استفاده از واسطه ها می توانید قرارداد منعقد کنید. آنها همه خطرات را به عهده می گیرند ، اما در همان زمان ماشا و سرگئی باید کمیسیون قابل توجهی بپردازند. این ضرر مالی است!

چه می شود اگر…?

تصور کنید اگر زن و شوهر ما یک قرارداد هوشمند دارند ، یعنی سیستمی که قبلاً قوانین سختگیرانه ای داشته است. تقریباً به شرح زیر است:

 1. ما یک ذخیره سازی مستقل ایجاد می کنیم. همه می توانند آنجا بگذارند ، اما نمی توانند بروند.
 2. سرگئی هزینه آپارتمان را در این انبار قرار می دهد.
 3. ماشا “کلیدهای دیجیتالی” را برای دسترسی به آپارتمان در آنجا قرار می دهد.
 4. سپس سرگی “کلید دیجیتالی” دریافت می کند ، و ماشا تأیید دریافت پیش پرداخت را از سرگی دریافت می کند.
 5. وقتی سرگی به یک آپارتمان نقل مکان می کند ، ماشا پول دریافت می کند.
 6. اگر سرگی نتواند آپارتمان را باز کند (کلید متناسب نیست) ، پیش پرداخت به او برمی گردد.
 7. اگر سرگئی تصمیم گرفت از اجاره آپارتمان خودداری کند ، ماشا یک حق بابت دریافت می کند ، و سرگئی – بقیه پیش پرداخت.

علاوه بر این ، عمل چنین قراردادی پایان می یابد ، سرگئی و ماشا می توانند به رابطه خود ادامه دهند. توجه داشته باشید که تمام مراحل توسط یک الگوریتم محافظت می شوند. نیازی به پرداخت پورسانت به واسطه ها نیست.

دوستان! در واقع ، من مثالی از نحوه کار یک قرارداد هوشمند برای شما آورده ام! یک قرارداد مشابه با موفقیت در شبکه Ethereum در حال کار است. عملکرد یک قرارداد هوشمند مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

تصویر 005 قراردادهای هوشمند

این مقاله درباره چیست?

در این مقاله ، من چگونگی انعقاد قراردادهای هوشمند ، محیطی که در آن کار می کنند و نحوه کار آنها توضیح خواهم داد. من لیستی از موافقان و مخالفان قراردادهای هوشمند ، مثالی از قرارداد هوشمند را ارائه خواهم داد و همچنین به شما می گویم که در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرند و تفاوت آنها با قراردادهای عادی چیست..

محتوا

 1. چگونه قراردادهای هوشمند ظاهر شد
 2. جایی که قراردادهای هوشمند می توانند کار کنند
 3. قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند
 4. جوانب مثبت و منفی قراردادهای هوشمند
 5. کد قرارداد هوشمند چگونه است
 6. در چه زمینه هایی از قراردادهای هوشمند استفاده می شود؟
 7. تفاوت قراردادهای هوشمند با قراردادهای عادی چقدر است
 8. خلاصه
 9. چگونه قراردادهای هوشمند ظاهر شد

ایده قراردادهای هوشمند در قرن گذشته به نیک سابو رسید. مدت ها قبل از ظهور اولین ارزهای رمزپایه. با این وجود ، اجرای آن بدون تولد فناوری بلاکچین غیرممکن بود. معلوم شد که بلاکچین و قراردادهای هوشمند شرکای طبیعی هستند.

تولد واقعی قراردادهای هوشمند در سال 2013 اتفاق افتاد ، زمانی که ارز دیجیتال Ethereum و شبکه بلاک چین به همین نام ظاهر شدند. سپس مشخص شد که قراردادهای هوشمند چقدر می توانند مفید باشند. همانطور که در داستان سرگئی و ماشا وجود دارد.

از این پس توسعه دهندگان این فرصت را دارند که بدون راه اندازی شبکه بلاک چین برنامه های خود را ایجاد کنند. برای این ، همه شبکه Ethereum و توسعه دهنده آن Vitalik Buterin را دوست دارند.

به هر حال ، این پسر باهوش در روسیه ، در Kolomna متولد شد. با این حال ، در دهه 90 دشوار ، خانواده اش تصمیم گرفتند به کانادا بروند. ویتالیک در شش سالگی آنجا بود.

 1. جایی که قراردادهای هوشمند می توانند کار کنند

اکنون شرایط دشواری وجود دارد. راه دیگری برای توصیف کار قراردادهای هوشمند وجود ندارد..

توجه داشته باشید که توسعه قراردادهای هوشمند و نظارت بر آنها به شرایط زیر احتیاج دارد:

 • رمزگذاری نامتقارن مورد نیاز است (برای امضای دیجیتال),
 • برای انجام معاملات به پایگاه داده باز نیاز دارند,
 • عامل انسانی باید از کل سیستم حذف شود (شبکه های Bitcoin و Ethereum مناسب هستند),
 • قراردادها باید به صورت غیرمتمرکز اجرا شود.

در حقیقت ، هیچ چیز پیچیده ای نیست. هر چهار شرط ، به عنوان مثال ، در شبکه Ethereum وجود دارد.

 1. چطورکار می کنند هوشمندانه-قراردادها

همانطور که در بالا اشاره کردم ، بلاکچین و قراردادهای هوشمند عملا “دوقلوهای سیامی” هستند. به هر حال ، کد و الگوریتم های قرارداد باید جایی نوشته شوند.

بنابراین ، قراردادهای هوشمند مانند این عمل می کنند:

 1. ابتدا معامله ای انجام می شود که به گره ها ارسال می شود. گره ها یک شبکه همتا به همتا هستند.
 2. در مرحله بعدی ، قرارداد هوشمند شروع به بررسی امضاهای طرفین درگیر می کند ، و سپس تحقق کلیه شرایط قرارداد بررسی می شود.
 3. عملکرد بعدی کل سیستم به نحوه آزمایش بستگی دارد. در هر صورت ، معامله انجام می شود (با نتیجه مثبت یا منفی). دارایی ها بین طرفین توزیع می شود. به عنوان مثال ، اگر شرایط قرارداد رعایت نشده باشد ، سیستم مجازات هایی را برای طرف مسئول تعیین می کند. دسترسی به دارایی ها محدود است.

من توضیح دادم که چگونه یک قرارداد هوشمند استاندارد در Ethereum کار می کند. فکر نکنید که الگوریتم کاملاً رایگان است. به عنوان مثال ، در شبکه Ethereum ، قراردادهای هوشمند به تعداد مشخصی از عناصر نیاز دارند که به آنها “گاز” گفته می شود. اگر بنزین کافی نباشد – ضربه گیر.

ضمناً ، هنگام ایجاد قراردادهای هوشمند خود این نکته را به خاطر بسپارید..

 1. جوانب مثبت و منفی قراردادهای هوشمند

مزایای استفاده از قراردادهای هوشمند:

 1. از داستان سرگئی و ماشا می توان نتیجه گرفت که قراردادهای هوشمند نیازی به هیچ نوع واسطه ای ندارند.
 2. قراردادهای هوشمند کاملاً ایمن هستند ، زیرا قرارداد به صورت رمزگذاری شده ذخیره می شود.
 3. قراردادهای هوشمند بسیار قابل اعتماد هستند زیرا همه اسناد در شبکه بلاکچین کپی می شوند.
 4. فناوری پس انداز می کند زیرا به واسطه ای نیاز ندارد.
 5. همه چیز به طور خودکار اتفاق می افتد. عامل انسانی را از بین می برد ، به عنوان مثال خطاها هنگام پر کردن فرم ها به صورت دستی.

به طور طبیعی ، هر پوشش زیبایی درون و بیرون خود را دارد. قراردادهای هوشمند نکات منفی دارد. معمولاً کارشناسان معایب زیر را برجسته می کنند:

 1. کد قراردادهای هوشمند ممکن است دارای خطا باشد.
 2. قراردادهای هوشمند هنوز در اکثر کشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا ، روسیه و اتحادیه اروپا به طور قانونی قانونی نشده است.
 3. اگرچه معاملات قرارداد هوشمند به خودی خود از نظر اقتصادی سودمند هستند ، اما با قانونی شدن ، دولت از آنها مالیات می گیرد..
 4. قراردادها تا حدودی انعطاف پذیر نیستند. آنها قابل تغییر نیستند و غیره.
 5. قراردادهای هوشمند رجیستری باز دارند. مشکل محرمانه بودن بانکی بوجود می آید.
 6. قراردادهای هوشمند همیشه سریع پردازش نمی شوند.
 7. مشكل خطابه وجود دارد.

من به طور جداگانه در مورد آخرین مشکل به شما می گویم. به طور کلی اعتقاد بر این است که این “مشکل” اصلی قراردادهای هوشمند است. به طور خلاصه: قراردادهای هوشمند برای تأیید اطلاعات دریافتی از خارج به عوامل خارجی احتیاج دارند. اینها می توانند دستگاه های اندازه گیری ، شرکت کنندگان شبکه بلاکچین ، سیستم های یکپارچه در بلاکچین و غیره باشند. مشکل در انتخاب این عوامل ، تمایز آنها ، استقلال و قابلیت اطمینان اطلاعات ارائه شده است.

البته ، توسعه فناوری قرارداد هوشمند همچنان ادامه دارد ، بنابراین امید است که در آینده همه “مخالفان” بتوانند به نوعی حذف شوند.

 1. کد قرارداد هوشمند چگونه است

اگر زبان برنامه نویسی نمی دانید ، شاید بتوانید با خیال راحت از این بخش صرف نظر کنید. در عین حال ، ما بر روی کد قراردادهای هوشمند تمرکز خواهیم کرد. از این گذشته ، در اصل ، قرارداد فقط یک کد برنامه است. قراردادهای هوشمند Ethereum به زبان ویژه ای نوشته شده اند – جامدادی. با این وجود ، با پیشرفت فناوری بلاکچین ، توانایی نوشتن یک قرارداد هوشمند تقریباً به هر زبانی ظاهر شده است ، فقط باید مطمئن شوید که بلاکچین شبکه شما از آن پشتیبانی می کند..

ساده ترین قرارداد هوشمند مجموعه ای از شرایط است. مانند موارد استفاده شده در دستور if. اپراتور متغیری را به عنوان ورودی دریافت می کند ، بسته به مقدار آن اقدامات خاصی را انجام می دهد.

اگر در برنامه نویسی مهارت دارید ، می توانید قرارداد هوشمند خود را ایجاد کنید. در اینجا هیچ مشکلی اساسی وجود ندارد. و اینترنت پر از کتابچه راهنما و دستورالعمل های گام به گام در مورد چگونگی انجام این کار است..

 1. در چه زمینه هایی از قراردادهای هوشمند استفاده می شود؟

در اینجا اخیراً انقلابی واقعی رخ داده است. قراردادهای هوشمند فواید واقعی آنها را نشان داده است. آنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه تجارت بزرگ می شوند.

لجستیک

بوروکراسی در تدارکات حکمرانی می کند. اما به راحتی با یک قرارداد هوشمند تصاحب می شود. پس از همه ، اکنون می توانید کاغذ بازی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و عامل انسانی را از زنجیره تأمین حذف کنید. کارمندان کوچک می شوند ، جای آنها را کامپیوتر می گیرد.

بلاکچین و قراردادهای هوشمند در هنگام جابجایی کالا هزینه ها را کاهش می دهد. همچنین احتمال تقلب ، مانند جعل کالا را کاهش می دهد. از این گذشته ، همانطور که در بالا گفتم ، امنیت یک امتیاز بزرگ قراردادهای هوشمند است.

قراردادهای هوشمند توسط بنادر بزرگ ، زنجیره های خرده فروشی و بانک ها در حال اجرا است.

پاکسازی

به طور خاص در بخش بانکی ، قراردادهای هوشمند به طور فعال در تهاتر استفاده می شود. این چیست؟ این فرآیند انواع توافق نامه ها بین بانک ها و مشتریان آنها است. شما باید بسیاری از مدارک را پر کنید و تعداد زیادی از شرایط را کنترل کنید. واضح است که قراردادهای هوشمند می توانند به طور جدی در این امر کمک کنند..

خودتان فکر کنید که چقدر کار دستی در پاکسازی کاهش می یابد! درست است که کارمندان عادی بانک ممکن است از این موضوع راضی نباشند – به هر حال ، آنها احتمالاً اخراج می شوند. از طرف دیگر ، آنها می توانند به کارهای خلاقانه تری منتقل شوند (تا آنجا که بانکها “کار خلاقانه” دارند).

فروشگاههای آنلاین

البته قراردادهای هوشمند برای معاملات از راه دور نیز بسیار مفید هستند. در داستان سرگئی و ماشا ، که در بالا گفتم ، مشکل اصلی دور بودن دو طرف قرارداد از یکدیگر بود. اصطلاحاً به مسئله اعتماد اعتماد کنید. اما یک قرارداد هوشمند به طور طبیعی این مشکل را برطرف می کند. شما خود می فهمید که چگونه این اتفاق می افتد: همه چیز به طور خودکار و بدون مشارکت واسطه ها توسط سیستم کنترل و بررسی می شود.

دارو

یک کاربرد بزرگ بلاکچین در پزشکی بیان شده است. به عنوان مثال ، می توانید امنیت ذخیره سوابق پزشکی مشتری را بهبود ببخشید. شما می توانید مشاهده سوابق را محدود کنید – فقط پس از تهیه یک کلید دیجیتال از مشتری و پزشک معالج وی ، می توانید به تاریخچه پزشکی دسترسی پیدا کنید..

از طرف دیگر ، اطلاعات مربوط به زنجیره بلوک می تواند برای انجام تحقیقات مورد استفاده قرار گیرد ، جایی که هویت بیماران خاص مشخص نمی شود. پرداخت هزینه اطلاعات مشتری حتی با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان پذیر خواهد بود.

 1. تفاوت قراردادهای هوشمند با قراردادهای عادی چقدر است

به طوری که شما می فهمید دقیقاً تفاوت یک قرارداد هوشمند با یک قرارداد کاغذی معمولی چیست. خیلی ساده است. قرارداد هوشمند یک سند دیجیتالی است نه یک کاغذی. در بلاکچین ذخیره می شود. یک قرارداد عادی توسط قوانین و مقررات محافظت می شود. از زبان حقوقی برای تنظیم قراردادهای عادی و از کد برای قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

البته قراردادهای هوشمند از امنیت بالاتری برخوردار هستند و نیازی به واسطه ها ندارند. قراردادهای هوشمند قابل تغییر نیستند ، اما قراردادهای کاغذی نیز قابل تغییر هستند. همچنین لازم به ذکر است که معاملات با استفاده از قراردادهای هوشمند اغلب سریعتر انجام می شوند..

 1. خلاصه

بنابراین ، امروز قراردادهای هوشمند در حال استفاده در مراقبت های بهداشتی ، تدارکات ، خرید آنلاین و بانکداری هستند. اکثر کشورهای جهان هنوز قانونی برای تصویب قانونی تصویب نکرده اند ، اما شما می توانید روی آن حساب کنید.

عواقب:

 • قراردادهای هوشمند فقط پنج سال پیش شروع به کار کردند,
 • آنها در شبکه های بلاکچین مانند Ethereum کار می کنند,
 • آنها موافقان و مخالفانی دارند,
 • قرارداد هوشمند کدی است به زبان برنامه نویسی خاص,
 • آنها در تدارکات ، امور مالی و مراقبت های بهداشتی استفاده می شوند.

به طور کلی ، قراردادهای هوشمند تمدن بشری را از بخش قابل توجهی از گردش کار کاغذ نجات داده و از تجارت در برابر خطاهای انسانی و کلاهبرداران محافظت خواهد کرد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map