ارزهای رمزنگاری شده دولتی. آنچه درباره پروژه های بانک مرکزی باید بدانید؟

“بانک مرکزی بانکی است که دولت از طریق آن در امور بانک های خصوصی دخالت می کند و برخلاف آنها ، خود می تواند پول مورد نیاز خود را چاپ کند.”

K. Goeppert و K. Pat

اخیراً ، توسعه دهندگان ارزهای رمزپایه توجه خود را به معیاری مانند ثبات معطوف کرده اند که تا حدی قابل پیش بینی بود. به منظور مقابله با نوسان دارایی های رمزنگاری ، اصطلاحاً سکه های ثابتی ایجاد شد که پایه و اساس دارایی های رمزنگاری شده بانک مرکزی قرار گرفتند. آنچه شما باید در مورد پروژه های بانک مرکزی بدانید و هدف آنها چیست ، ما در این بررسی به شما خواهیم گفت..

دلیل ظهور ارز رمزنگاری شده دولتی

برای جلوگیری از نوسانات وحشی رایج ارزهای رمزنگاری شده معمولی ، دارایی های پایدار با پشتوانه پولهای پایدار پشتیبانی می کنند که به آنها اجازه می دهد تا از قبیل دلار ، یورو و حتی یوان متصل شوند..

افزایش محبوبیت سکه های ثابت را می توان بازدهی برای دارایی هایی دانست که به آنها گره خورده است. اما با گسترش آنها ، بانک های مرکزی در کنترل عرضه پول با چالش هایی روبرو هستند..

برخی از بانک های مرکزی ، مانند بانک خلق چین ، قبلاً اظهار داشتند که ناشران غیر بانکی لزوماً باید وثیقه و نه اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار را به عنوان وثیقه در اختیار داشته باشند و آن را در بانک مرکزی نگه دارند ، نه در موسسات خصوصی..

سایر بانکهای مرکزی در حال بررسی انتشار “ارزهای دیجیتال” رقیب خود هستند که به آنها CBDC گفته می شود. آنها معتقدند افزایش سکه های ثابت نشان دهنده شکاف بازار ناشی از ناتوانی بخش بانکی رسمی در تأمین تقاضا برای سیستم های پرداخت مرزی کم هزینه و بدون دردسر است..

بر این اساس ، بانک های مرکزی می خواهند با انتشار ارزهای دیجیتال دولتی برای عموم مردم ، جای خالی را پر کرده و رشد رقابت غیر بانکی را کاهش دهند. انجام این کار ممکن است آسان باشد زیرا بانک های مرکزی در حال حاضر خدمات تسویه حساب دیجیتالی بسیار کارآمد را به بانک هایی که کنترل می کنند ارائه می دهند..

علاقه مندان به CBDC استدلال می کنند که مزایای دیگری نیز وجود دارد: آنها به بانک های مرکزی اجازه می دهند تا در صورت لزوم نرخ بهره منفی را به طور گسترده اعمال کنند و دارایی های امن نامحدود را در اختیار بازار قرار دهند. این راه را برای انتشار ارزهای رمزپایه دولتی برای پرداخت های جهانی هموار می کند. اما با تعریف CBDC ، بانک های مرکزی مجبور می شوند همه کارها را انجام دهند ، از رسیدگی به شکایات عمومی و سوالات کاربران گرفته تا بررسی مشتری شما و مبارزه با پولشویی. به دلیل کمبود تجربه ، هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها قادر به انجام این کار ارزان تر و کارآمدتر از بخش اصلی بانکداری باشند.

مفهوم ارز دیجیتال بانک مرکزی

چندین بانک مرکزی شروع به بررسی امکان انتشار ارزهای دیجیتالی خود کرده اند. این امر به دلیل موفقیت فن آوری های جدید در بخش مالی ، کاهش استفاده از پول نقد و رشد ارزهای دیجیتال ایجاد شده است ، و معرفی CBDC تأثیراتی در نقش بانک مرکزی خواهد داشت و ممکن است بر واسطه گری مالی تأثیر بگذارد..

دارایی دیجیتال CBDC (طبق گفته بانک ها) دارای ویژگی های زیر است:

 • دسترسی به آن گسترده تر از ذخیره است.
 • عملکردهای خرده فروشی بسیار بیشتر از پول نقد است.
 • دارای یک ساختار عملیاتی جداگانه.
 • ممکن است با پرداخت نرخ متفاوت با نرخ ذخیره ، با فرض های واقع گرایانه سود کسب کند.

ارز رمزنگاری شده دولتی دارای مزایای زیر است:

 • بدون محدودیت در دسترس عموم و قانونی شناخته شده است.
 • بسته به پرداخت موجود می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.
 • یک شکل پرداخت قانونی شناخته شده و نشان دهنده وجوه بانک مرکزی و دولت است.
 • بانک مرکزی مستقیماً قابلیت تبدیل CBDC را به صورت نقدی یا ذخیره تضمین می کند.
 • بانک مرکزی ممکن است تصمیم بگیرد نرخ بهره بدهی های CBDC را مطابق با ساختار نرخ بهره سایر بدهی های دولت و سیاست های پولی گسترده تر بانک مرکزی و اهداف ثبات مالی پرداخت کند.
 • به عنوان وسیله ای برای تنظیم نهایی مالیات ها ، هزینه ها ، جریمه ها و تعهدات خصوصی عمل می کند.
 • برای معاملات و سپرده ها ایمن تر از معاملات بانک تجاری است.
 • محاسبه سریعتر
 • کارآیی و امنیت هر دو سیستم پرداخت خرده فروشی و بزرگ را بهبود می بخشد. در خرده فروشی ، تمرکز بر این است که چگونه ارز دیجیتال می تواند کارایی پرداخت ها را بهبود بخشد ، مانند نقطه فروش (POS) ، آنلاین و نظیر به نظیر (P2P).

مسائل مربوط به سیاست های پولی برای رمزنگاری دولت و معایب آن

با این حال ، در تلاش برای درک پیامدهای اقتصادی کلان تصویب CBDC ، بانک های مرکزی با فقدان تجربه تاریخی روبرو هستند..

بانک های مرکزی می ترسند که اگر استفاده از پول فیات به طور قابل توجهی کاهش یابد ، سیاست های پولی بانک مرکزی تحت تأثیر سیاست صادر کننده پول الکترونیکی قرار می گیرد ، که این امر می تواند انتقال سیاست های پولی را تضعیف کند و همچنین توانایی را محدود کند از بانک مرکزی به عنوان آخرین وام دهنده عمل کند..

اگر قرار باشد جایگزینی مناسب برای پول الکترونیکی خصوصی باشد ، انتشار ارز دولتی دیجیتال توسط بانک مرکزی می تواند مانع چنین رقابتی شود..

خطر اشتباه در این موضوع قابل توجه است ، بنابراین بیشتر بانک های مرکزی باید با احتیاط به همه چیز نزدیک شوند. بسته به مدل CBDC ، بانک های مرکزی این خطر را دارند که یا بانک های تجاری را که منبع حیاتی بودجه برای اقتصاد واقعی هستند ، حذف کنند یا خطرات و عوارض مستقیم بانکداری را برای توده مردم به عهده بگیرند. چالش های موجود در راه اندازی مشاغل جدید برای آنها می تواند اعتماد عمومی را که بانک های مرکزی به آن اعتماد دارند تضعیف کند و به آنها این امکان را می دهد که هر از چند گاهی اقداماتی غیرمعمول مانند افزایش نرخ بهره انجام دهند..

نتیجه گیری و تصمیماتی که در کشورهای مختلف گرفته شده است

بانک های مرکزی مجبور شدند به توسعه چشمگیر ارزهای رمزپایه و افزایش کارایی سیستم های پرداخت پاسخ دهند. بسیاری از آنها برای کشف پتانسیل صدور دخمه دولت به پروژه های تحقیقاتی روی آورده اند. مزایای فناوری Blockchain برای بهبود عملکردهای عمومی در برخی کشورها که به دنبال جذب سرمایه گذاری در این زمینه هستند ، به طور فزاینده ای محبوب شده است.

Cryptocurrency یک ارز دیجیتال است که در آن از تکنیک های رمزگذاری برای تنظیم تولید واحدهای ارزی و تأیید انتقال وجوه استفاده می شود و به طور مستقل از بانک مرکزی کار می کند. بانکهای مرکزی به طور متفاوتی به نتیجه گیری درباره مزایای احتمالی دخمه دولت برای کشور خود رسیده اند. آنها همچنین دیدگاه های مختلفی در مورد ارزهای رمزپایه و فناوری های Blockchain دارند..

بحران مالی جهانی برای تغییر چشم انداز مالی و اعتماد مردم به سیستم بانکی اقدامات زیادی انجام داده است. افزایش ارز رمزنگاری شده مدیون این واقعیت است که یک روش جایگزین برای ذخیره پول و پرداخت بدون اعتماد به سیستم بانکی سنتی و کنترل دولت ارائه می دهد. ارزهای رمزپایه در شکل فعلی ناقص هستند ، اما می توانند نقش مهمی در مشارکت اقتصادی جهانی داشته باشند و محافظت در برابر تلاشهای بیش از حد دولت.

ارزهای رمزپایه ارکان سنتی سیستم مالی را به چالش می کشند و در مقابل این شرایط ، بانک های مرکزی با تهدیدی روبرو هستند که افراد قادر به ذخیره ، هزینه و جابجایی وجوه بدون اعتماد به پول فیات هستند. این تهدید بزرگی برای نقش سنتی بانک مرکزی در سیاست های پولی است و بنابراین جای تعجب نیست که تحلیل و پیش بینی عواقب احتمالی معرفی دارایی های رمزنگاری دولتی در بانک های پیشرفته در حال شتاب گرفتن است..

کشورهایی که در حال مخفی کاری دولت هستند یا آزمایش می کنند:

اکوادور

بانک مرکزی اکوادور ، که دلار آمریكا را به عنوان مبلغ قانونی در سال 2000 تصویب كرد ، در سال 2014 به عنوان یك ابزار پرداخت اضافی ، رهبر صادرات CBDC های خرده فروشی (به نام “dinero electrónico”) بود. کاربران مجاز بودند با شماره شناسایی خود حساب باز کنند و از طریق یک برنامه تلفن همراه پول را به دلار و رمزهای دیجیتال منتقل کنند.

دولت این طرح را تحت فشار قرار داد زیرا می توانست در هزینه جایگزینی اسکناس های قدیمی با اسکناس های جدید (حدود 3 میلیون دلار) صرفه جویی کند و بنابراین به رشد اقتصادی و کاهش فقر کمک کند. با این حال ، ابتکار CBDC خرده فروشی به دلیل تعداد محدودی از کاربران که از CBDC های خرده فروشی برای خرید کالا ، خدمات یا پرداخت استفاده می کنند ، ناموفق بوده است. در نتیجه ، ابتکار عمل با غیرفعال کردن حساب در سال 2017 خاتمه یافت.

اروگوئه

اولین آزمایش عملی توسط بانک مرکزی اروگوئه در سال 2017-2019 به عنوان یک مطالعه آزمایشی شش ماهه پرداخت های فوری و تسویه حساب ها با استفاده از CBDC های خرده فروشی (به نام e-Peso) انجام شد.

این پروژه با استفاده از 20 میلیون پزو و تبدیل آنها به ارز دیجیتال ، شامل حدود 10 هزار کاربر تلفن همراه (بدون نیاز به اتصال به اینترنت) ، 15 شرکت (به عنوان مثال مغازه ها و پمپ بنزین ها) ، ANTEL (ارائه دهنده مخابرات دولتی) ، و همچنین چندین شرکت fintech و ارائه دهندگان راه حل پرداخت.

این مطالعه بدون هیچ گونه مشکل فنی به پایان رسید و بانک مرکزی اروگوئه نتیجه گرفت که انتشار خرده فروشی CBDC از پس انداز هزینه ، شمول مالی ، پیشگیری از جرم و فرار مالیاتی و حمایت از مشتری بهره مند شد ، اگرچه این آزمایش در مقیاس محدودی انجام شد..

لیتوانی

بانک لیتوانی CBDC خود را در قالب یک سکه کلکسیونی مبتنی بر DLT در سال 2018 با مشارکت شرکت های فین تک داخلی و خارجی به عنوان بخشی از ابتکارات توسعه صنعت fintech بررسی کرد. از آنجا که لیتوانی یورو را به عنوان مبالغ قانونی تصویب کرده است ، بانک مرکزی مجاز به انتشار دارایی های دیجیتال خرده فروشی برای استفاده گسترده تر به عنوان پول قانونی نیست. بنابراین ، طرحی برای انتشار سکه های قابل جمع آوری دیجیتال در کنار سکه های قابل جمع آوری فیزیکی اعلام شده است.

اگرچه بانک مرکزی بر این عقیده است که موسسات مالی نباید در خدمات دارایی های رمزنگاری مشارکت داشته باشند ، اولین مرکز بلاکچین بین المللی در اروپا در آنجا تأسیس شد و بانک مرکزی برنامه خود را برای ایجاد یک جعبه شن و ماسه با بستر زنجیره خدمات LBChain اعلام کرد ..

جمهوری خلق چین

بانک خلق چین (PBOC) ، بانک مرکزی PRC ، موسسه پول دیجیتال را در سال 2017 تأسیس کرد و امکان صدور رمزگذاری دولتی یوان-پیگ خود را از طریق بانک های تجاری در سیستم های به اصطلاح دو لایه بررسی کرد..

پکن قبلاً اعلام کرده است که آماده راه اندازی است و ارز دیجیتال می تواند در سیستم بانکی موجود ادغام شود توسط بانک های تجاری که کیف پول های دیجیتال خرده فروشی CBDC را اداره می کنند و عموم مردم می توانند معاملات نظیر نظیر نظیر پول نقد را انجام دهند. سکه ها از یک دفتر توزیع شده به روش محدود برای تأیید دوره ای مالکیت استفاده می کنند.

تونس

ابتکار عمل تونس مستقیماً توسط دولت ترویج شد. توکن های دیجیتال مبتنی بر DLT “e-Dinar” (نسخه دیجیتال دینار تونس) در سال 2015 با حمایت یک شرکت سوئیسی و شرکت های محلی فین تک راه اندازی شد. این تاکنون اولین پرونده موفق صدور سکه دیجیتال توسط یک سازمان دولتی یا بانک مرکزی در جهان است. توکن های دیجیتال در حال حاضر در بورس جهانی دارایی رمزنگاری شده اند و می توانند در تونس برای انتقال وجوه ، پرداخت آنلاین کالا و خدمات ، پرداخت حقوق و قبض استفاده شوند..

جزایر مارشال

ابتکار دولت دیگر در جزایر مارشال است ، جایی که دلار آمریکا از سال 1982 به عنوان پول قانونی ارز رسمی است و هیچ بانک مرکزی وجود ندارد. در سال 2018 ، دولت پیشنهاد کرد دارایی رمزنگاری شده دولتی خود به نام “حاکم” (SOV) ، که دومین پیشنهاد قانونی برای تکمیل دلار است ، معرفی شود..

پارلمان قانون پول مستقل را در فوریه 2018 تصویب کرد تا مجوز صدور آن را صادر کند. انگیزه اصلی این طرح آماده سازی برای کاهش برنامه ریزی شده کمک های مالی ارائه شده تحت صندوق اعتماد فشرده آمریکا است که توسط دولت ایالات متحده برای جبران خسارت به شهروندان مارشال تحت تأثیر آزمایش های هسته ای انجام شده در نزدیکی کشور پس از سال 2023 و به دست آوردن منابع جدید درآمد ایجاد شده است. ..

ونزوئلا

ونزوئلا تنها کشوری است که سکه دیجیتال با بودجه دولتی صادر می کند. سکه دیجیتال پترو در سال 2018 منتشر شد و با پشتیبانی از ذخایر کشور پشتیبانی می شود. این ماده بولیوار را به عنوان دادخواست قانونی تکمیل می کند. هدف اصلی از صدور سکه دیجیتال دور زدن تحریم های مالی اعمال شده توسط ایالات متحده است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده ، با تحریم معاملات با استفاده از این دارایی رمزنگاری ، به این ابتکار پاسخ داد.

نتیجه

اگر بانک های مرکزی بتوانند از موانع فنی عبور کنند ، ارزهای دیجیتال دولتی می توانند حواله های سریعتر و ارزان تری را از مرزها ارائه دهند و دسترسی به پول قانونی را در کشورهایی که منابع نقدی در حال کاهش است ، بهبود بخشند..

مقاله مجمع جهانی اقتصاد خاطرنشان کرد که ارزهای جدید می توانند به سرمایه گذاران خرده فروشی مکان های امن تری برای پس انداز ارائه دهند اگر این امکان را به آنها بدهد تا بتوانند در بانک مرکزی خود حساب ایجاد کنند و می تواند موانع قیمت را کاهش دهد که در حال حاضر حدود 1.7 میلیارد نفر را بدون خدمات بانکی ترک می کند..

برخی از اقتصاددانان حتی استدلال می کنند که آنها می توانستند سیاست پولی را با اجازه دادن به طور کامل تغییر نرخ بهره ، موثرتر کنند. برای چین ، ارز دیجیتال راهی همگام برای همگام سازی و کنترل یک اقتصاد پررونق ارائه می دهد. از طرف دیگر ، این می تواند به دولت ابزار دیگری برای کنترل بدهد.

در نهایت ، بانک های مرکزی می توانند مسئولیت انجام مراقبت های لازم مشتری ، تحقق الزامات مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ضد تروریسم و ​​ارائه اطلاعات مالیاتی را بر عهده بگیرند..

سلب مسئولیت. اطلاعات ارائه شده توصیه مالی نیست و برای اهداف آموزشی ارائه می شود. این پست نظر شخصی نویسنده را بیان می کند ، لازم نیست با نظر دولت 3commas.io منطبق باشد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map