اگر نگاه گسترده تری به اکوسیستم DeFi بیندازید ، می بینید که پروژه های مالی غیرمتمرکز به طور متوسط ​​در دوازده جهت در حال کار و توسعه هستند. تلاش برای رساندن تقریباً هر آنچه مربوط به سیستم مالی سنتی است به شکلی غیرمتمرکز نیز به معنای تمایل به حرکت در اسرع وقت به سمت انواع جدید تعامل با ابزارهای مالی و عدم تمرکز فرآیندهای این تعاملات است..

یکی از پردرآمدترین و در حال رشد بخشهای مالی غیرمتمرکز راه حلهای پرداخت است که برای ایجاد یک اکوسیستم مالی جهانی باز و ایجاد امکان معاملات سریع و سریع روزانه با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد شده است..

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

در مقاله امروز ، ما در مورد برنامه ها ، راه حل ها و پروتکل هایی صحبت خواهیم کرد که به کاربران امکان می دهد بدون هزینه های واسطه ای پرداخت های مرزی را انجام دهند و همچنین با کاربرانی که به سیستم های مالی سنتی دسترسی ندارند معاملات انجام دهند..

DeFi برای پرداخت فوری

ظهور فناوری بیت کوین و بلاکچین امکان تغییر مکانیسم پرداخت دیجیتال با استفاده از ارزهای رمزپایه را فراهم کرده است. یکی از این راه حل ها در اکوسیستم بیت کوین ، شبکه رعد و برق است که به عنوان پروتکل لایه دوم طراحی و ساخته شده است. لایتنینگ از قراردادهای هوشمند برای افزایش توان عملیاتی بیت کوین استفاده می کند.

با ظهور شبکه رعد و برق ، اکنون می توان پرداخت های خرد را با سرعت بیشتر و هزینه های کمتر نسبت به شبکه اصلی بیت کوین انجام داد. علاوه بر معاملات ارزان و فوری ، شبکه Lightning Network به شما امکان می دهد تا مقدار داده های موجود در بلاکچین بیت کوین را کاهش دهید و ناشناس بودن انتقال ها را افزایش دهید..

عمده ترین مشکلاتی که پروژه های مربوط به ایجاد سیستم های پرداخت فوری در صدد رفع آن هستند پهنای باند کم و هزینه های کمیسیون است. در حال حاضر ، شبکه Ethereum می تواند حدود 20 تراکنش در ثانیه را پردازش کند ، که این برای تعداد زیادی از کاربران برای استفاده از شبکه کافی نیست..

روش های کاملاً متفاوتی برای حل مسئله مقیاس پذیری وجود دارد: راه حل های درون زنجیره ای و خارج از زنجیره ای ، پروتکل های سازوکار اجماع ، افزایش اندازه بلوک و موارد دیگر. انواع این راه حل ها و رویکردهای مختلف برای اجرای آنها منجر به ایجاد تعداد زیادی پروژه شده است که برای بهبود توانایی انجام پرداخت های خارج از مرز فوری با هزینه های کم و استفاده از قراردادهای هوشمند کار می کنند..

شبکه Celer

شبکه Celer یک بستر مقیاس بندی درجه دو برای معاملات سریع و مطمئن خارج از شبکه و قراردادهای هوشمند است. Celer سیستمی است که در بالای بلاکچین با معماری 4 لایه کار می کند تا ضمن حفظ جنبه های امنیت و حفظ حریم خصوصی ، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد..

Celer به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به سرعت dApp های مقیاس پذیر ایجاد کنند و به آنها توانایی مدیریت آنها را می دهد. رمز داخلی CELR علاوه بر اینکه به عنوان ارز پلت فرم مورد استفاده قرار می گیرد ، در PoLC نقش دارد – یک سیستم شرط بندی که کاربران می توانند نشانه ها را برای تأمین نقدینگی مسدود کنند و همچنین در حراجی های LiBA برای حفظ مکانیسم های نقدینگی.

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

Celer می تواند در هر زنجیره بلوکی موجود ادغام شود و قبلاً توسط بلاک چین هایی که روی EVM کار می کنند پشتیبانی می شود. این پلتفرم توانایی تعامل 10 هزار برابر سریعتر با dApps را برای پرداخت فوری ، تجارت در صرافی ها یا استفاده از بازارهای پیش بینی برای کاربران فراهم می کند..

شبکه Matic

از میان انواع راه حل های پیشنهادی برای افزایش مقیاس پذیری بلاکچین ها ، پلت فرم غیرمتمرکز Matic Network برجسته است ، توسعه دهندگان آن یک راه حل برای ایجاد زنجیره های جانبی (زنجیره های جانبی) پلاسما ارائه می دهند.

Sidechains توسط یک شبکه غیرمتمرکز اعتبارسنجی Proof-of-Stake (PoS) تأمین می شوند که از سیستم پشتیبانی می کنند و جوایز دریافت می کنند.

از پلاسما برای امنیت دارایی های دیجیتال و همچنین نشانه های ERC-20 و ERC-721 در زنجیره اصلی استفاده می شود. از Sidechains می توان برای حمایت از پروتکل های مالی غیرمتمرکز موجود در اکوسیستم Ethereum استفاده کرد.

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

توسعه دهندگان Matic در حال ساخت یک اکوسیستم از برنامه های تلفن همراه ، کیف پول و برنامه های افزودنی برای استفاده راحت و آسان از قابلیت انتقال و ذخیره سازی دارایی هستند. Matic رابط کاربر و API پرداخت را برای dApps ، کاربران و توسعه دهندگان فراهم می کند. مبادله اتمی و قراردادهای هوشمند Matic به کاربران امکان پرداخت با هر نشانه را می دهد و می توان از این شبکه برای مبادله نشانه ها با استفاده از مجموعه نقدینگی استفاده کرد.

xDAI زنجیره پایدار

اولین بلاکچین پایدار پرداخت xDAI زنجیره پایدار, وابسته به پایدار کوین Dai ، امکان معاملات سریع و ارزان در رمزهای xDAI را فراهم می کند. در حال حاضر ، این راه حل فقط در بسته نرم افزاری DAI-xDAI عمل می کند ، اما در آینده امکان ایجاد بسیاری از سکه های پایدار دیگر وجود دارد ، به عنوان مثال xUSDT یا xUSDC.

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

در اجرای چنین راه حلی ، از فناوری ساخت پل های چند زنجیره ای استفاده می شود که در آن پول کوین های xDAI بومی پس از مسدود کردن نشانه های DAI در یک قرارداد هوشمند ایجاد می شوند. xDAI هم برای پرداخت و هم برای پرداخت کمیسیون استفاده می شود و کارمزد 500 معامله در حدود 0.01 دلار است.

شبکه xDAI کاملاً با پروژه های Ethereum سازگار است و برای انتقال پروژه های خود به بلاکچین xDAI نیازی به عملیات پیچیده از توسعه دهندگان Ethereum dApps نیست. توسعه برای اجرای پروتکل دانش صفر در xDai برای انجام معاملات خصوصی و همچنین اجرای سازوکار اجماع POSDAO با یک علامت جداگانه STAKE برای پاداش دادن اعتبارسنجان xDAI در حال انجام است..

درخواست شبکه

Request یک شبکه باز برای درخواست معاملات است که به هر کسی امکان ایجاد ، ذخیره و دسترسی به پرداخت های همتا را در یک شبکه غیرمتمرکز می دهد. بستر پرداخت غیرمتمرکز Request Network به شما امکان می دهد هر نوع معامله ای اعم از حقوق ، کمک مالی یا پرداخت وام را انجام دهید. 

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

از شبکه درخواست می توان برای پرداخت آنلاین بدون اشخاص ثالث و هزینه های بالا ، صورتحساب ، نگهداری سوابق و حسابرسی استفاده کرد. این پروژه در حال حاضر برای شناسایی هویت کاربران و همچنین با پروژه Cyber ​​و 0x برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات در توکن های دیجیتال قابل تبدیل با شرکت Civic همکاری می کند..

نجوا

پلت فرم Whisp یک راه حل ساده سازی تسویه حساب و پرداخت برای متصدیان آزاد و کارگران از راه دور است. Whisp به کاربران امکان می دهد تا از طریق سازوکارهای پرداخت ارز رمزنگاری شده ، درخواست های پرداخت دیجیتال ایجاد کنند. پروتکل Whisp با کاربرد آسان می تواند توسط شرکت ها برای کاهش هزینه ابزار مدیریت حقوق و دستمزد ، حذف ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث و جلوگیری از تأخیر و رد موسسات مالی سنتی مورد استفاده قرار گیرد..

سفر به جهان DeFi: پرداخت های غیرمتمرکز

برای دسترسی به سیستم عامل ، کاربران باید از طریق MetaMask به آن متصل شوند. Whisp از پرداخت ها با استفاده از رمزهای ثابت DA ، ETH ، DATA ، DGX و DGD پشتیبانی می کند. یک راه حل مشابه برای ساده سازی پرداخت حقوق و دستمزد ، پروژه Sablier است که می تواند برای پرداخت و توزیع وجوه با نرخ از پیش تعیین شده استفاده شود..

آینده راه حل های پرداخت

راه حل های غیرمتمرکز در اجرای فعلی خود نمی توانند متناسب با نرخ رشد رشد در بازار ارزهای رمزنگاری شده باشند. مشکلاتی مانند محدودیت اندازه بلوک ، معاملات کند ، هزینه های زیاد ، پهنای باند کم ، رابط کاربری پیچیده و سایر مشکلات باید قبل از تصویب انبوه توسط اکثر کاربران برطرف شود..

راه حل های پرداخت سریع و ارزان با یک رابط کاربری مناسب و قابل فهم برای هر کاربر ، محبوبیت ارزهای رمزپایه را در بین کاربران جدید گسترش می دهد و تمرکز ابزارهای مالی غیرمتمرکز بیشتر بر ایجاد یک اکوسیستم مالی باز است که در دسترس هر کاربر در هر نقطه از جهان است..