اگر به طور گسترده تری به اکوسیستم DeFi نگاه کنید ، می بینید که پروژه های مالی غیرمتمرکز به طور متوسط ​​در دوازده جهت در حال کار و توسعه هستند. تلاش برای ایجاد شکلی غیرمتمرکز تقریباً هر آنچه مربوط به سیستم مالی سنتی است نیز به معنای تمایل به حرکت در اسرع وقت به سمت انواع جدید تعامل با ابزارهای مالی و عدم تمرکز فرآیندهای این تعاملات است..

سیستم های شناسایی مبتنی بر بلاکچین و پروتکل های مالی غیرمتمرکز برای دسترسی به ابزارهای مالی به کاربران بدون سابقه مالی یا دسترسی به ابزارهای مالی سنتی طراحی شده اند. در مقاله امروز ، ما در مورد بخش DeFi مربوط به هویت ، روشهای KYC و توانایی کنترل کنترل بر داده های ارائه شده صحبت خواهیم کرد..

شناسایی غیرمتمرکز

برای اینکه خود را بصورت آنلاین شناسایی کنیم ، باید اطلاعاتی در مورد خودمان ارائه دهیم تا ثابت کنیم که همان هستیم که می گوییم هستیم. روش شناسایی لازم است ، به عنوان مثال ، برای شرکت در ICO یا ایجاد دارایی های توکن دار خود. وقتی از کیف پول خود سکه می فرستید ، خود را با کلیدها به عنوان صاحب این وجوه معرفی می کنید. با ورود به حساب خود در صرافی یا سرویس ، با استفاده از رمز عبور خود را به عنوان مالک این حساب معرفی می کنید.

کاربران از طریق روش KYC – “مشتری خود را بشناسید” ، برای ردیابی طرفین و معاملات آنها برای مبارزه با پولشویی ، کلاهبرداری و بهبود امنیت معاملات مالی ، در دنیای مالی شناسایی می شوند..

هنگام گذراندن رویه KYC ، کاربران بخشی از اطلاعات شخصی خود را به شخص ثالث منتقل می کنند ، پس از آن دیگر دیگر توانایی کنترل اطلاعات محرمانه خود را ندارند.

از طرف دیگر ، امتناع از ارائه اطلاعات شخصی ، فرصت استفاده از خدمات یا خدماتی را که نیاز به مراحل شناسایی شخصی دارند ، از کاربر سلب می کند. داده هایی که به مقامات متمرکز ارائه می شود ، حتی در شرکت هایی که سطح بالایی از امنیت را ارائه می دهند ، نمی توانند ایمن باشند. 

داده های شخصی مانند: نامه ، شماره تلفن ، اطلاعات گذرنامه ، آدرس محل اقامت ، آدرس کیف پول ، میزان وجوه ، داده های بیومتریک ، رمزهای عبور و … اطلاعات ارزشمندی در بازارهای غیرقانونی است. دستیابی به چنین اطلاعاتی می تواند منجر به فعالیتهای متقلبانه ، سرقت وجوه ، حسابها و سایر فعالیتهای غیرقانونی شود. بنابراین ، تحت کنترل قرار دادن اطلاعات محرمانه خود یکی از مهمترین زمینه های توسعه در حال حاضر است..

همه چیز در جهان در مرحله تحول و تلفیق دیجیتال است و ظهور شناسایی غیرمتمرکز پاسخی به تغییر واقعیت ها است. در سال 2017 ، مایکروسافت با همکاری Accenture و Avanade برای ایجاد یک سیستم پایگاه داده مبتنی بر بلاک چین برای به اشتراک گذاری داده های مشابه همکاری کرد. و در سال 2018 ، مایکروسافت DID را معرفی کرد ، یک سیستم شناسایی غیرمتمرکز به نام ION که با بلاکچین بیت کوین اجرا می شود..

هویت غیرمتمرکز (DID) مجموعه ای از ویژگی ها است که اشیا را به طور منحصر به فرد شناسایی می کند ، در حالی که DID یک کاربر منفرد فقط تحت کنترل آن کاربر باقی می ماند. ایده احراز هویت غیرمتمرکز رمزگذاری اطلاعات کاربر با استفاده از کلیدها است. این روش دستیابی به اطلاعات شخصی را برای افراد خارجی دشوار می کند. مالک DID کنترل داده ها را حفظ کرده و به طور مستقل تصمیم می گیرد چه اطلاعاتی باید ارائه شود.

مدنی

Civic یک اکوسیستم هویت غیرمتمرکز مبتنی بر Ethereum است که توانایی تأیید هویت کاربر را در صورت درخواست فراهم می کند. با استفاده از پلتفرم Civic ، کاربران می توانند هویت دیجیتالی خود را ایجاد کرده و اطلاعات شخصی مربوط به آن را در دستگاه ذخیره کنند. این فرصت به دلیل فناوری بلاکچین حاصل می شود که این روش را ایمن و راحت می کند..

بستر Civic با ارائه اطلاعات بیشتر در مورد سایر سیستم عامل ها ، فرصت عبور از KYC را یکبار فراهم می کند. هر شرکت کننده در شبکه می تواند با وارد کردن داده های خود در بلاکچین با استفاده از برنامه Secure Identity ، به مشتری تبدیل شود. تأیید هویت توسط معتبرانی انجام می شود که داده ها را برای تأیید کاربر به ارائه دهندگان خدمات ارائه می دهند و برای این کار پاداش در نشانه های CVC دریافت می کنند. از قراردادهای هوشمند برای کنترل معاملات مالی و تأیید استفاده می شود.

ایده اصلی Civic ایجاد یک هویت دیجیتالی واحد برای هر کاربر با قابلیت دسترسی به سرویس ها ، سایت ها ، خدمات و سازمان های مختلف است. جنبه مثبت این راه حل کنترل کامل بر داده های ارائه شده توسط کاربر است. داده ها در زنجیره بلوکی ذخیره نمی شوند ؛ در عوض ، پیوندهایی با دسترسی به گواهی ها در دفتر توزیع شده ذخیره می شوند. این بدان معنی است که شناسه ثبت شده در شبکه گواهی بر صحت آن است.. 

3BOX

3Box سیستم جدیدی برای ذخیره اطلاعات کاربر غیرمتمرکز است. به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا عملیات مختلفی را برای شناسایی کاربران و حساب ها مانند بدست آوردن شناسه کاربر (DID) ، مرتبط کردن آدرس های جدید با DID ها و افزودن روش های جدید احراز هویت انجام دهند..

هر حساب 3Box دارای یک DID منحصر به فرد است که 3ID نامیده می شود و به کاربران امکان می دهد داده ها و اطلاعات خود را در شبکه های غیرمتمرکز مدیریت کنند. برای ایجاد یا بازیابی حساب 3Box ، کاربران با امضای پیام با جفت کلید خود احراز هویت می شوند. اگر برنامه ها یا سرویس ها بخواهند به غیر از خواندن داده های عمومی ، مانند نوشتن یا حذف داده ها ، با یک حساب کاربری ارتباط برقرار کنند ، لازم است از کاربر بخواهند با کلیدهای معتبر خود پیام رضایت نامه را امضا کند ، زیرا فقط کلیدهای مالک حساب می تواند هویت غیرمتمرکز را مدیریت کند.

3Box با ساختار غیرمتمرکز خود ، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا بسیاری از مسئولیت های مربوط به ایمن سازی و محافظت از داده های کاربر را از بین ببرند. داده ها توسط کاربران ذخیره می شوند ، که به آنها امکان کنترل بیشتر بر روی داده های حساس و همچنین انتقال و استفاده از آنها در سایر برنامه ها را می دهد. امکان ذخیره سازی داده ها برای کاربران ، این امکان را به آنها می دهد تا بدون نیاز به ایجاد داده های جدید ، به راحتی از این داده ها در برنامه ها ، سرویس ها یا شبکه های دیگر استفاده کنند.

گذرگاه بلوک

برنامه Blockpass Identity ، که از طریق آن کاربران می توانند شناسه های دیجیتالی ایجاد و ذخیره کنند ، به کاربران امکان می دهد شناسه های دیجیتال با اتصال به بانک ها ، صرافی ها ، سیستم عامل های تجارت و سایر سرویس های تنظیم شده ایجاد کنند..

تأیید اسناد توسط اشخاص ثالث انجام می شود ، اما به شرطی که آنها را ارائه دهید. با استفاده از خدمات فروشنده ای که نیاز به تأیید هویت شما دارد ، خود تصمیم می گیرید که داده های خود را به فروشنده ارائه دهید یا از خدمات وی امتناع کنید.

توسعه دهندگان همچنین در حال توسعه پروتکل های Know Your Device (KYD) و Know Your Object (KYO) برای تأیید هویت در اینترنت اشیا و پروتکل هویت مستقل برای اینترنت همه چیز (IoE) هستند..

شکوفه

بلوم یک راه حل هویت ایمن و رتبه بندی اعتباری مبتنی بر بلاکچین است. این پروتکل دارای سه جز main اصلی است:

  1. BloomID (شناسنامه هویت) ، که یک هویت جهانی امن را فراهم می کند ، به وام دهندگان اجازه می دهد وام های متناسب در سراسر جهان ارائه دهند.
  2. BloomIQ (رجیستری اعتبار) ، یک سیستم گزارشگری و ردیابی برای تعهدات بدهی فعلی و گذشته مرتبط با BloomID کاربر است.
  3. BloomScore ، معیار سنجش اعتبار مصرف کننده. این ارزیابی غیرمتمرکز مشابه ارزیابی است سیستم های رتبه بندی وام گیرنده FICO یا VantageScore.

بلوم به کاربران این امکان را می دهد که یک نمونه وام ایجاد کنند که در هر کجای دنیا موجود است و همچنین یک رویکرد غیرمتمرکز برای ایجاد صنعت اعطای وام مبتنی بر بلاکچین با افزایش امنیت و راحتی فراهم می کند..

سرانجام

پروژه های زیر نیز در ساخت سیستم ها و پروتکل های شناسایی غیرمتمرکز دخیل هستند:

  • کلندی, روش های ارزیابی اعتبار و اعتبار خرد در بخش مالی ، ایجاد یک سیستم در بلاک چین Ethereum با رمز ERC-20 خود را ایجاد می کند

  • پروژه Hydro که با ارائه مدیریت هویت ساده و انعطاف پذیر امنیت برنامه را افزایش می دهد. شامل یک پروتکل احراز هویت برای محافظت از داده ها ، فروشگاه dApp ، توکن ، مجموعه ای از قراردادهای هوشمند و بستری برای ایجاد راه حل های پرداخت مرتبط با هویت کاربر.
  • پروژه Selfkey مبتنی بر نشانه های Ethereum و ERC-20 برای بلاکچین و مدیریت هویت مبتنی بر SSID ، به کاربران امکان می دهد داده های خود را به دلخواه خود مالک ، مدیریت و دفع کنند.

شناسایی غیرمتمرکز امکان استفاده از شناسه دیجیتال منفرد در سایتها و خدمات مختلف را بدون نیاز به ورود مجدد داده ها فراهم می کند. بلاکچین امنیت و تغییرناپذیری این داده ها را تضمین می کند و کاربران کنترل کامل اطلاعات شخصی خود را دارند. با محبوبیت DeFi و سرعت دیجیتالی شدن در جامعه ، تقاضا برای راه حل های هویت فقط افزایش می یابد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me