Ethereum بدون شک در تعداد برنامه ها و پروتکل های ساخته شده بر روی آن در زمینه امور مالی غیرمتمرکز پیشرو است. مطابق با پژوهش پورتال DappRadar ، حجم معاملات DeFi برای سال حدود 270 میلیارد دلار بود که 12 برابر بیشتر از سال قبل است.

در مقاله امروز ، ما در مورد نقش بیت کوین در آینده امور مالی غیرمتمرکز ، ساخت DeFi بر روی بیت کوین و مشکلاتی که جامعه در تلاش برای اجرای ابزارهای مالی مقرون به صرفه در شبکه اصلی ارزهای رمزپایه با آن روبرو است ، صحبت خواهیم کرد.. 

نقش بیت کوین

با افزایش قیمت به بالای 20 هزار دلار و سلطه بیش از 60 درصد ، مسئله گسترش امکان استفاده از ارز رمزپایه اول حادتر می شود. بیت کوین به عنوان جایگزینی برای سیستم مالی سنتی ، وابستگی به واسطه ها را از بین می برد و امکان تبدیل شدن به یک سیستم جهانی بدون پول برای پرداخت های فوری در سراسر جهان را دارد..

ایجاد یک سیستم مالی غیرمتمرکز مبتنی بر بیت کوین به آن اجازه می دهد تا نه تنها یک دارایی برای ذخیره ارزش یا سیستمی برای تسویه حساب ها باشد ، بلکه به یک محیط جهانی و امن برای ایجاد روابط مالی و ابزارهایی تبدیل شود که هر کسی دسترسی به اینترنت دارد می تواند از آن استفاده کند..

نقش بیت کوین در ایجاد امور مالی غیرمتمرکز را می توان به دو حوزه تقسیم کرد:

  1. توسعه راه حل هایی برای جذب BTC به DeFi ؛
  2. ساخت DeFi در شبکه بیت کوین.

این تقسیم بندی مشروط است و رویکردهایی که با هدف اجرای راه حل ها در هر دو جهت انجام می شوند ، دارای مشکلات و معایبی هستند. به همین دلیل است که با توجه به نقش بیت کوین در توسعه DeFi ، لازم است که برای درک و درک وسیع تری از آینده ارز رمزنگاری شده اصلی در زمینه ساخت مالیه آزاد ، کل این راه حل ها در نظر گرفته شود.. 

م institutionsسسات مالی متمرکز

با رواج ارزهای رمزنگاری شده ، مبادلات متمرکز و سیستم عامل های وام متمرکز که ابزارهای مختلف مالی را با وثیقه BTC تأمین می کنند ، گسترده شده اند. از معایب آشکار استفاده از چنین خدماتی ارائه داده های شخصی برای استفاده از این سرویس و ذخیره منابع مالی شما در این سایت های غیر شفاف است..

وجوه کاربران و داده های آنها در معرض خطر است ، زیرا چنین سایتهایی می توانند هک شوند. ممکن است کاربر به دلیل شرایط حوزه قضایی که در آن واقع شده است ، از خدمات وی محروم شود. همچنین ، به درخواست آژانس های اجرای قانون یا در مواردی که وجوه با سیستم عامل های ردیابی مانند Crystal یا Chainalysis برچسب گذاری شده اند ، می توانند وجوه را مسدود کنند..

زنجیره های جانبی

Sidechains زنجیره های بلوکی جداگانه ای هستند که به زنجیره اصلی متصل می شوند. شرکت هایی مانند RSK یا Liquid در حال ساخت زنجیره های جانبی با قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین هستند. اساساً ، زنجیره های فرعی سیستم عامل های ساخت DeFi هستند که در آن هر کاربر می تواند دارایی های دیجیتالی خود را ایجاد کند..

بستر RSK به لطف پل دو طرفه و رمز پلت فرم SBTC امکان استفاده از BTC در قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. همچنین پلی بین شبکه های بیت کوین و Ethereum ساخته شده است که امکان انتقال هرگونه نشانه Ethereum ERC20 را فراهم می کند.

Money on Chain ، توسعه دهنده پروتکل های DeFi با پشتیبانی BTC ، یک پروتکل مبتنی بر RSK از چهار نشانه ایجاد کرده است که موارد استفاده چندگانه را برای دارندگان BTC ، از جمله معاملات اهرمی ، فراهم می کند.. 

این شرکت ها در حال حاضر روی یکپارچه سازی شبکه های RSK ، Liquid و Lightning برای تعامل با دارایی های شبکه های دیگر کار می کنند. همچنین ، توسعه دهندگان RSK از راه اندازی ابزاری برای تعامل نشانه های سرویس Aave با BTC خبر دادند.

مبادله اتمی

فناوری مبادله اتمی ، که قبلاً در وبلاگ خود درباره آن نوشتیم ، مدتها قبل از اوج شکوفایی DeFi ظاهر شد. پیچیدگی اجرای مبادله فوری یک ارز رمزنگاری شده با ارز دیگر بدون مشارکت شخص ثالث در ساخت شبکه های زنجیره ای متقابل بیان می شود ، یعنی سازمان تعامل بین یک جفت زنجیره بلوک مستقل. 

اولین اجرای مبادله اتمی مبادله LTC با DCR با استفاده از قراردادهای HTLC بود. HTLC نوعی قرارداد هوشمند است که امکان انجام معاملات با مهر زمان را فراهم می کند. اجرای سوآپ اتمی همچنین به کانالهای پرداخت بین زنجیره ای نیاز دارد که از طریق شبکه Lightning تأمین می شوند. و اگرچه حضور شبکه رعد و برق (LN) پیش شرط نیست ، ادغام LN در مبادله اتمی به شما امکان می دهد زنجیره های مختلف را بهم پیوند دهید ، جایی که شرکت کنندگان در مبادله می توانند به عنوان یک درگاه پرداخت عمل کنند..

بعداً ، مبادله اتمی بین BTC و LTC با موفقیت اجرا شد و سپس توسعه دهندگان Komodo یک مبادله BTC و KMD ایجاد کردند.

برای مبادله BTC با سایر ارزهای رمزپایه با استفاده از مبادله ، باید آدرس گیرنده را بدانید تا معامله را به اتمام برسانید ، و ایجاد یک منبع نقدینگی بدون توکن سازی ، مانند صرافی غیرمتمرکز Uniswap غیرممکن است. این مسئله منجر به مشکل تعامل با دارایی های Bitcoin DeFi می شود ، زیرا کمبود استخر و AMM منجر به کمبود تأمین کنندگان نقدینگی می شود که باید 24 ساعت شبانه روز آنلاین باشند..

پروژه Liquality کیف پول Liquality Atomic Swap را منتشر کرده است که با استفاده از مبادله اتمی و قراردادهای HTLC کار می کند. خود کیف پول به عنوان یک طرف مقابل برای همه مبادله های موجود عمل می کند. مبادله اتمی به کاربران امکان می دهد تا کلیدهای خصوصی خود را در تمام مراحل تبادل ارز رمزنگاری شده حفظ کنند. این راه حل به عنوان جایگزینی برای بیت کوین های پیچیده مانند WBTC عمل می کند.

یک راه حل مشابه پروتکل مبادله اتمی میان زنجیره ای Jelly Market است که به شما امکان می دهد نقدینگی ، سود حاصل از معاملات و مبادله دارایی را اضافه کنید. مبادله در سیستم عامل برای نشانه های ERC20 ، BTC ، AE و سایر بلاک چین ها در دسترس است.

مبادله اتمی و توسعه راه حل های انتقال ارزش از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر بدون اشخاص ثالث و اعتماد ، منجر به پر کردن شکاف بین بیت کوین و DeFi بر اساس Ethereum می شود.

بیت کوین های توکن شده

جذب نقدینگی اضافی به بخش DeFi از طریق توسعه بیت کوین های به اصطلاح tokenized انجام می شود که در یکی از مقاله های قبلی در مورد آن صحبت کردیم. بنابراین ، اولین توکن مورد پشتیبانی بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) بود ، که به دارندگان BTC اجازه می دهد از قراردادهای هوشمند در Ethereum استفاده کنند. با افزایش قیمت ، WBTC با حجم اعتبارات بلوکه شده 2.7 میلیارد دلار یا 116000 BTC ، یعنی حدود 0.6٪ تعداد سکه های استخراج شده ، در رده دوم پروژه های DeFi قرار گرفت..

در عین حال ، هنگام ایجاد WBTC ، کاربران باید سکه های اصلی خود را مسدود کرده و در ازای آن دارایی های توکن دار دریافت کنند. WBTC بر اساس مدل کنسرسیومی از سازمان های تأیید شده ساخته شده و به این معنی است که مبادله سکه های اصلی برای WBTC و بالعکس توسط اشخاص ثالث – متولیان امر انجام می شود.. 

در حالی که راهکارهایی برای توکن سازی بیت کوین با مکانیزم هایی که به اعتماد بسیار کمتری نیاز دارند وجود دارد ، اما آنها اشکالاتی دارند. بنابراین ، tBTC متولیان را ملزم می کند مقدار قابل توجهی وثیقه در ETH ارائه دهند ، که باعث می شود مقیاس پذیری آن کمتر شود..

راه حل RenVM ، که عملکردی مشابه tBTC دارد ، از ETH به عنوان وثیقه استفاده نمی کند بلکه از نشانه های REN استفاده می کند. عیب این روش این است که ، به عنوان یک پروتکل جدید ، کاربران باید BTC خود را با توکن REN عوض کنند و در صورت از دست دادن اعتماد به پروتکل ، توکن ها ارزش خود را از دست می دهند و کاربران قادر به بازگشت قفل شده نیستند سکه.

آینده DeFi برای بیت کوین

بیت کوین که به عنوان ذخیره و انتقال ارزش عمل می کند ، به دلیل قدرت هش بالا و هزینه های بالای نگهداری زیرساخت ، ایمن ترین بلاکچین است. به همین دلیل است که ایجاد منابع مالی غیرمتمرکز بر اساس بلاکچین بیت کوین یک منطقه امیدوار کننده برای توسعه است..

توسعه سریع امور مالی غیرمتمرکز در بستر Ethereum به دلیل توانایی این پلتفرم برای نوشتن قراردادهای هوشمند مختلف از هر نوع پیچیدگی است. این کمبود ابزارهای مختلف برای ایجاد قراردادهای هوشمند است که یک مانع برای ایجاد راه حل های مربوط به امور مالی غیرمتمرکز بر اساس بیت کوین است.

بیت کوین به زبان ساده و ابتدایی اسکریپت بیت کوین نوشته شده است ، برای نوشتن قراردادهای هوشمند پیچیده نامناسب است. بنابراین ، Blockstream در حال کار بر روی یک زبان برنامه نویسی Simplicity برای اجرای قراردادهای هوشمند است که می تواند با زبان سطح بالاتر Ivy ادغام شود..

ظهور قراردادهای جدید از نوع DLC که به شرکت کنندگان امکان معامله در رویدادهای آینده را می دهد ، ایجاد بازارهای مشتق و پیش بینی بر اساس بیت کوین را امکان پذیر کرده است..

در همان زمان ، پروتکل RGB ، که استاندارد صدور ، انتقال و ذخیره دارایی های بیت کوین ، غیر بیت کوین است ، به شما اجازه می دهد ابزارهای دیجیتالی در بالای بلاکچین بیت کوین و LN ایجاد شوند..

و گرچه زیرساخت های بیت کوین در حال حاضر آماده ایجاد یک اکوسیستم مالی کامل نیستند ، در آینده بیت کوین می تواند زمینه امن تری برای ایجاد برنامه های DeFi فراهم کند..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me