Polkadot: ساخت وب 3.0 از داخل

یکی از اصلی ترین موانع حل مشکل مقیاس پذیری شبکه های بلاکچین ، عدم توانایی آنها در تعامل موثر با یکدیگر است. مشکل تعامل بین زنجیره های مختلف با ایجاد و استفاده از اتصال های مختلف ، مانند زنجیرهای جانبی ، ساخت پل ها ، اطمینان از تعامل با قراردادهای هوشمند ، انجام مبادله اتمی و سایر راه حل ها حل می شود..

در مقاله امروز ، ما در مورد یک راه حل مانند Polkadot صحبت خواهیم کرد ، که در حال حاضر قابلیت همکاری بین کیف پول ها ، پروژه ها ، نشانه ها ، اوراکل ها و سیستم عامل های DeFi مختلف را فراهم می کند. ما مزایایی را که پروتکل فراهم می کند ، نحوه برقراری ارتباط بین بلاکچین های مختلف و همچنین در نظر گرفتن میزان مفید بودن آن در زمینه توسعه فناوری های بلاکچین و ساخت مالی غیرمتمرکز ، بررسی خواهیم کرد..

ویژگی های اصلی شبکه

پولکادوت (نقطه) یک پروتکل و اکوسیستم برای ایجاد و بهم پیوستن زنجیره های مختلف و امکان برقراری ارتباط موثر با یکدیگر است. Polkadot به سیستم عامل های مختلف اجازه می دهد تا با ادغام با یکدیگر مقیاس بندی شوند و عملکردهایی مانند: 

  • انتقال داده ها از هر نوع بین blockchains.
  • حفظ ارتباط مداوم بین شبکه ها ؛
  • تلفیق امنیت 
  • ایجاد شبکه های بلاکچین عملکرد موازی – parachains ؛

تعداد زنجیره های بلوکی ایجاد شده برای نیازهای زمینه های خاص فعالیت به سرعت در حال رشد است. همه آنها ویژگی های فنی و پیاده سازی خود را دارند و همچنین می توانند بر اساس سازوکارهای مختلفی برای رسیدن به اتفاق نظر باشند. برای غلبه بر چنین ناسازگاری ها و اطمینان از عملکرد مداوم ، Polkadot زنجیره های بلوکی جداگانه ای را برای عملیات متقابل ترکیب می کند و بهینه سازی زنجیره های بلوکی برای کارهای خاص به دلیل مدل خرد کردن آنها ایجاد شده است. Polkadot بر اساس است لایه – پروتکل های ایجاد بلاکچین و زبان های برنامه نویسی برای طیف گسترده ای از توسعه دهندگان در دسترس هستند.

امنیت و قابلیت همکاری شبکه ها از طریق زنجیره رله – زنجیره بلوک اصلی – حاصل می شود. این زنجیره اصلی با پاراچین های خرد شده ارتباط برقرار می کند – بلاکچین های جداگانه را با نشانه های خاص خود در می آورید.

یکی از اصلی ترین وظایفی که پروتکل فراهم می کند انتقال ارزش از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر است ، در حالی که هر یک از بلاک چین ها رمزهای خاص خود را با توکنومیک خود و مکانیسم عملکرد خود دارند و همچنین یک مکانیزم رله برای انتقال ارزش دارند. با ساخت بلاک چین های جداگانه ای که قبلاً ذکر شد – پاراچین ها به دست می آید.

علاوه بر ایجاد قابلیت همکاری در شبکه ، Polkadot به شما امکان می دهد تا پلهایی را با شبکه هایی مانند Bitcoin و Ethereum “بسازید”. بنابراین ، استارت آپ Interlay ، منتشر شده است مشخصات, طبق آن به زودی PolkaBTC ارائه می شود – یک بیت کوین پیچیده در شبکه Polkadot تحت امنیت رمز داخلی شبکه DOT. 

ساخت یک parachain بیت کوین و اجرای توکن با پشتیبانی BTC از طریق استفاده از یک بستر ایجاد دارایی انجام می شود XClaim, برای صدور و استفاده از توکن های فعال شده با BTC. 

همزمان ، سه پل مختلف بین زنجیره های بلوکی Polkadot و Ethereum با استفاده از Parity و Substrate در حال توسعه است..

حاکمیت شبکه و ایجاد اجماع

علاوه بر تهیه توکن داخلی DOT ، این توانایی را در اختیار دارندگان آن قرار می دهد که می توانند مانند اعتبار سنجی برای مدیریت شبکه مانند تغییر هزینه ها ، به روزرسانی ، اضافه و حذف parachains و سایر ویژگی ها عمل کنند. رمز DOT از Polkadot استفاده می کند زیرا بلاکچین آن از الگوریتم اجماع NPoS اصلاح شده استفاده می کند.

علاوه بر اعتبارسنج ها ، شبکه به اصطلاح نام آوران نیز مدیریت می شوند ، آنها با انتخاب اعتبار سنج های قابل اطمینان ایمنی زنجیره رله را تضمین می كنند. با ارائه رأی به اعتبار سنج ، نام آوران توکن های خود را به آنها واگذار می کنند. بخشی از جوایز حاصل از بلوک های استخراج شده توسط اعتبارسنجان به نامداران برای تهیه وجوهشان تعلق می گیرد.

مدیریت شبکه همچنین شامل جمع كنندگانی است كه به اعتبارسنج ها كمك می كنند بلوك های معتبر پاراچین ایجاد كنند ، گره های كامل را حفظ كنند ، توانایی ایجاد بلوك های جدید یا اجرای معاملات را فراهم كنند و ماهیگیرانی كه می توانند گره های كامل یا جمع كننده باشند ، كنترل فعالیت های مخرب در شبكه را فراهم می كنند..

چتربازها

در حال حاضر Polkadot تعداد محدود parachains را پشتیبانی می کند (حدود 100) و بنابراین چندین روش برای توزیع آنها ارائه می دهد:

  • parachains در سطح سیستم ، که شامل پل به شبکه های دیگر ، parachains کنترل کننده و parachains است که ارزش شبکه را فراهم می کنند.
  • حراجی های Parachain که اسلات های پیشنهادی را در رمزهای DOT ارائه می دهند. ویژگی جالب استفاده از parachains ، قرار دادن گروهی پروژه ها در یک شیار parachain است ، به عنوان مثال پل ها یا سیستم عامل هایی که خدمات مرتبط را ارائه می دهند.
  • پاراتارک ها پاراچین های موقت هستند که می توانند مدت زمان کوتاهی اجاره شوند و در صورت لزوم از آنها استفاده شود.

تعداد محدود parachains به دلیل منابع محدود برای اطمینان و حفظ امنیت آنها است. parachains در سطح سیستم توسط یک سازمان غیر انتفاعی تعریف می شود بنیاد Web3 و در حال حاضر ، اینها شامل پل های Bitcoin-Polkadot و Ethereum-Polkadot و همچنین بستر ایجاد و استفاده از قراردادهای هوشمند Wasm – Edgeware و برخی از پروژه های زیرساختی.

شبکه کوساما

کوساما (KSM) شبکه قناری Polkadot است ، نسخه اولیه حسابرسی نشده از پروتکل ، که در آن به روزرسانی ها و اصلاحات جدید ارائه می شود. اگرچه هر دو نسخه از پروتکل کد مشترکی دارند ، اما شبکه های مستقلی هستند. Kusama گزینه های مختلف کنترل پروتکل را دارد ، بنابراین به روزرسانی و رای گیری سریعتر انجام می شود.

کوساما نیز رمز خاص خود را دارد و همچنین نقش های مدیریت پلت فرم را نیز فراهم می کند. کوساما نوعی “زمین آزمایش” برای آزمایش های مختلف در یک محیط امن است.

Polkadot Parachain Rococo V1

شبکه آزمایشی روکوکو, این شبکه عمومی است که در دسامبر سال 2020 راه اندازی شد و توسط Parity Technologies و توسعه دهندگان Polkadot برای آزمایش تراز و قابلیت همکاری parachains با یکدیگر پشتیبانی می شود. شبکه Rococo بر اساس Proof of Authority (PoA) راه اندازی شد – اثبات صلاحیت ، جایی که شبکه با هزینه اعتبار سنج ها کار می کند.

انتشار رسمی شبکه Rococo همچنین به این معنی است که شبکه Kusama و زنجیره اصلی Polkadot در حال راه اندازی حراجی برای اسلات parachain هستند. پروژه هایی مانند Acala Network ، Ontology ، ChainX ، Edgeware و سایر پروژه ها قبلاً مشارکت خود را اعلام کرده اند..

برنامه ها و چشم اندازهای بعدی

به گزارش پرتال ، در زمان نوشتن این مقاله Polkaproject, اکوسیستم Polkadot&Substrate از 349 پروژه تشکیل شده است ، از جمله یک پروتکل تحویل داده با استفاده از خطابه لینک زنجیره ای, تبادل داده غیرمتمرکز پروتکل اقیانوس ، پلت فرم مقیاس گذاری شبکه Celer ، imToken و سایر موارد. 

در حال حاضر حراج های منحصر به فرد اسلات پاراچین در شبکه Polkadot و همچنین انتقال پیام ها بین زنجیره ها در حال انجام است. در ابتدا چتربازها در شبکه کوساما کار خواهند کرد و به دنبال آن حراج اسلات می شوند. پس از بهره برداری parachains در شبکه Kusama ، اولین حراج در شبکه Polkadot انجام می شود.

همچنین ، در 21 ژانویه ، LD Capital صندوق اکوسیستم Polkadot را راه اندازی کرد که وی در مورد آن بود گزارش شده در توییتر او این صندوق با مدیریت 10 میلیون دلار ، جامعه ای را برای توسعه در جهات مختلف ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر Polkadot ، پروژه Cosmos در حال توسعه راه حل هایی برای بهبود قابلیت همکاری و مقیاس بلاکچین است. با داشتن چشم انداز مشترک از قابلیت همکاری در آینده زنجیره های زنجیره بلوک ، هر دو پروژه برای انجام وظایف قابلیت همکاری و ادغام بلاکچین های مختلف رویکردهای مختلفی را در پیش می گیرند. در چارچوب این مقاله ، ما به مزایا و معایب هر یک از پروتکل ها نمی پردازیم..

همچنین لازم به ذکر است که توکن شبکه DOT ​​از نظر سرمایه کل با ارزش تقریبا 17 میلیارد دلار به خط 4 منتقل شده و بدین ترتیب XRP را پشت سر گذاشته و قیمت رمز در طی یک ماه بیش از 3 برابر شده است. همچنین ، با توجه به پژوهش Block ، چیزی کمتر از 3 میلیارد دلار از نشانه های سهام موجود در شبکه Polkadot.

Polkadot پس از Ethereum به شایستگی دومین اکسیستم فعال DeFi است. توسعه دهندگان در حال حاضر در این مرحله در حال تحقیق درباره ایجاد نسخه جدید Polkadot 2.0 هستند که برای حل محدودیت های شبکه در این مرحله از توسعه طراحی شده است..

توجه: تجارت ارزهای رمزپایه ذاتاً مخاطره آمیز است و گرچه بازدهی می تواند بسیار زیاد باشد ، اما مهم است که خطرات را در ذهن داشته باشید. اگر قیمت دارایی مورد معامله شما به شدت کاهش یابد ، ممکن است بخشی از سرمایه خود را از دست دهید ، مجبور شوید دارایی را با قیمت پایین تری بفروشید. پست های وبلاگ 3Commas برای اهداف آموزشی نوشته شده اند و نباید به عنوان “مشاوره مالی” تعبیر شوند.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map