اگر به طور گسترده تری به اکوسیستم DeFi نگاه کنید ، می بینید که پروژه های مالی غیرمتمرکز به طور متوسط ​​در دوازده جهت در حال کار و توسعه هستند. تلاش برای ایجاد شکلی غیرمتمرکز تقریباً هر آنچه مربوط به سیستم مالی سنتی است نیز به معنای تمایل به حرکت در اسرع وقت به سمت انواع جدید تعامل با ابزارهای مالی و عدم تمرکز فرآیندهای این تعاملات است..

در مقاله امروز ، ما به چنین حوزه مالی مانند بازارهای پیش بینی خواهیم پرداخت. ما پروژه هایی را توصیف خواهیم کرد که پلتفرم ها را نه تنها برای حدس و گمان در مورد نتیجه وقایع واقعی توسعه می دهند ، بلکه به شما امکان می دهند خطرات را بپوشانید و اطلاعات ارزشمندی را درباره رویدادهایی که در آینده رخ می دهد جمع آوری کنید..

بازارهای پیش بینی

یکی از اولین بازارهای شناخته شده پیش بینی ، پروژه ای است که براساس آن ساخته شده است دانشگاه آیووا – بازار الکترونیکی آیووا. IEM یک سازمان تحقیقاتی و آموزشی غیرانتفاعی است که به بازرگانان اجازه می دهد براساس نتایج انتخابات سیاسی و عملکرد اقتصادی قراردادهای تجاری معامله کنند. 

شکل گیری بازارهای پیش بینی و آزمایش در طول عمر آنها توانایی تبدیل مفروضات فردی به پیش بینی را نشان می دهد. بازارهای پیش بینی به مردم این امکان را می دهد تا اطلاعات عینی را بدون تعصب که با روش های سنتی پیش بینی مانند نظرسنجی ها یا تجزیه و تحلیل های تخصصی تداخل دارد ، جمع آوری کنند..

بازارهای پیش بینی چندین نام دارند – پیش بینی ، اطلاع رسانی ، مشتقات رویداد یا بازارهای مجازی.

امکانات چنین بازارهایی بسیار گسترده تر از آن است که در نگاه اول تصور می شود. هر بازاری در درجه اول مکانیزمی برای جمع آوری مقدار زیادی از اطلاعات ذخیره شده توسط افراد است. داده های جمع آوری شده از این بازارها می تواند پایه ای برای تصمیم گیری باشد. به عنوان مثال از چنین داده هایی استفاده می شود, بورس سهام هالیوود – بورس اوراق بهادار ، که یک بازار پیش بینی مربوط به سینما است. بنابراین ، در سال 1996 ، از هر 8 برنده 7 اسکار به درستی پیش بینی شد.

بازارهای مجازی برای پیش بینی تغییرات در حوزه های مختلف جامعه ، وقایع در قمار و بازی های ورزشی ، قمار ، پیش بینی پویایی توسعه تجارت و همچنین مدیریت ریسک ها یا در زمینه بیمه استفاده می شود..

ظهور بلاکچین یک مشکل مهم برای هر بازار پیش بینی را حل کرده است ، یعنی شفافیت داده ها. از این گذشته ، بازارهای پیش بینی متمرکز بودند ، جایی که کاربر نمی توانست مطمئن باشد که هیچ تاثیری بر نتایج ندارد.. 

اعتماد

خطاب هایی که قبلاً در یکی از مقالات قبلی خود در مورد آنها نوشتیم ، در بازارهای پیش بینی غیرمتمرکز برای ورود داده های خارجی جمع آوری شده در خارج از بلاکچین به بلاکچین ضروری است. هنگام استفاده از بازار مجازی ، قراردادی ایجاد می شود که در لحظه قبل از بسته شدن آن ، شبکه باید اطلاعاتی درباره نتیجه یک رویداد دریافت کند. Oracles نمایندگانی هستند که اطلاعات مربوط به یک واقعه رخ داده را پیدا ، تأیید و انتقال می دهند.

البته بسته به نوع اوراکل ، میزان اعتماد به داده های ورودی نیز تنظیم می شود. قابل اطمینان ترین راه استفاده از خطاب های اجماع است – این گروهی از خطاب ها است که به منبع اطلاعاتی خود ، مستقل از دیگران مراجعه می کنند. پس از آن ، گروه نمایندگان باید به توافق برسند ، که بسته به شرایط موجود در سایت یا مقرر در قرارداد می تواند به نتیجه برسد..

بازارهای پیش بینی به دو روش اطلاعات را جمع آوری می کنند. اولین اصل که “خرد جمعی” نامیده می شود ، می گوید که گروهی از افراد با طیف وسیعی از نظرات می توانند در مجموع از هر فردی باهوش تر باشند. اما اگر نظرات متنوع کافی وجود داشته باشد ، این روش درست خواهد بود. اگر این اتفاق نیفتد ، در نتیجه فشارهای جانبی می توان قضاوت های مستقل را تحریف کرد.

روش دوم جمع آوری اطلاعات فرض می کند که همیشه کسانی هستند که فکر می کنند جمعیت اشتباه است. چنین معامله گرانی قراردادهای خرید کم ارزش و قراردادهای فروش بیش از حد ارزش را شناسایی می کنند ، که قیمت ها را به سمت ارزش معقول آنها سوق می دهد..

بازارهای پیش بینی با طراحی مناسب منبع ارزشمندی برای جمع آوری دانش جمعی و پیش بینی دقیق است. بازارهای پیش بینی زمانی ارزشمندترین اطلاعات را به دست می آورند که شرکت کنندگان آنها براساس منابع مختلف داده تصمیم گیری کنند. 

و اگرچه هنوز تحقیقات عظیمی در زمینه های روانشناسی رفتار اجتماعی و تصمیم گیری بر اساس این رفتار وجود دارد ، بازارهای پیش بینی به ویژه با ظهور فناوری بلاکچین محبوبیت بیشتری پیدا می کنند که به کمک آن تصمیمات می توانند براساس داده های کاملاً شفاف از خارج ساخته می شود.. 

PlotX

PlotX یک پروتکل پیش بینی غیر حضوری غیرمتمرکز است که به جای کتاب سفارش ، از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) استفاده می کند. این روش به شما امکان می دهد برای حمایت از بازار و توزیع پاداش ، مجموعه نقدینگی ایجاد کنید..

پروتکل PlotX برای بدست آوردن داده های نقل قول از Chainlink and Provable oracles استفاده می کند. این پروژه همچنین برای ایجاد راه حل سطح دوم و مقیاس بندی بیشتر با Matic همکاری می کند. در حال حاضر ، PlotX در شبکه آزمایشی Ethereum Kovan کار می کند و توسعه دهندگان در حال آماده سازی برای اجرای کامل پروژه در شبکه اصلی هستند.. 

آگوور و گنوز

Augur پروژه ای است که بازار پیش بینی غیرمتمرکز را در بلاک چین Ethereum توسعه می دهد. توکن REP توکن پلتفرم داخلی است که به عنوان وسیله ای برای پرداخت در سیستم عامل و به عنوان ابزاری سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.

باید گفت که سه نوع رویداد در سیستم عامل موجود است:

1) دودویی – دارای دو نتیجه (بله / خیر) ؛

2) طبقه بندی – گزینه های زیادی برای نتیجه داشته باشید.

3) Scalar – دارای طیف وسیعی از نتایج (دامنه مقادیر).

در سیستم عامل آگوور ، فرصت هایی برای ایجاد پیش بینی و پیش بینی بازارهای خود با بودجه بیشتر آنها و همچنین درآمد REP برای مشارکت در حفظ سیستم فراهم است..

یک واقعیت جالب این است که در دسامبر 2019 کاربران Augur با اکثریت آرا – 75٪ ، استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ را پیش بینی کردند. 

Gnosis یک بستر غیرمتمرکز غیر متمرکز برای سازماندهی بازارهای پیش بینی در شبکه Ethereum است. این پلت فرم تحت سلطه بازارهای پیش بینی در حوزه های بیمه و بازارهای مالی است.

در حال حاضر ، پروژه Gnosis با سه سیستم عامل بازار پیش بینی ارائه شده است:

1) آپولو – یک پلتفرم بازار پیش بینی با توانایی ایجاد دارایی های خود ؛

2) DutchX یک مبادله غیرمتمرکز برای حراج و تجارت دارایی است.

3) Gnosis Safe – کیف پول و مرورگر ارز رمزنگاری شده برای تعامل با برنامه های Ethereum.

هر دوی این پروژه ها فقط در فرصت های ارائه شده برای کاربران ، دارای یک دیدگاه و جهت توسعه مشترک ، متفاوت هستند.

شبکه هلنا

هلنا یک پلت فرم غیرمتمرکز وب 3.0 است که از بازارهای پیش بینی برای نمایش داده های کمی بلاکچین در زمان واقعی استفاده می کند ، که به عنوان یک زنجیره جانبی xDai در شبکه Ethereum ایجاد شده است. هلنا در همکاری با سازنده DAO ساخته شده است ، جایی که رمز بسته بندی شده Dai وسیله داخلی برای پرداخت است و خود سیستم عامل توسط یک سازمان مستقل DAO مدیریت می شود.. 

10 بازار پیش بینی در دسترس کاربران سیستم عامل است. در اینجا می توانید پیش بینی رویدادهایی مانند میزان هش ETH ، ظرفیت کل شبکه Lightning یا کل DAI در گردش را پیدا کنید..

تصمیم به ایجاد زنجیره جانبی جداگانه به دلیل محدود بودن مقیاس پذیری شبکه Ethereum اتخاذ شد. زنجیره XDai قابلیت همکاری محدودی با شبکه اصلی Ethereum و در نتیجه معاملات سریعتر و هزینه های پایین گاز فراهم می کند.

سرانجام

بسیاری از سیستم عامل های نوظهور در بازارهای پیش بینی شده وجود دارد: بستر ایجاد بازار پیش بینی – بودی ، متمرکز بر بازار چین. Guesser بستری است که فقط به پیش بینی ها و رویدادهای سیاسی متمرکز شده است.

در تاریخ بازارهای مجازی غیرمتمرکز ، علی رغم همه صحبت ها در مورد چشم انداز توسعه در آینده ، پروژه ای وجود دارد که در رسیدن به اهداف خود ناکام مانده است. بستر پیش بینی حوادث حجاب ، در تابستان 2019 بسته شد ، به دلیل تعداد کم کاربران ، عدم تمرکز کافی و عدم وجود رابط کاربری قابل درک برای مردم عادی.

یک رویکرد غیرمتمرکز برای جمع آوری اطلاعات در مورد رویدادهای آینده با استفاده از فناوری بلاکچین برای ذخیره شفاف و ایمن این داده ها ، مغایر مقررات قمار در بسیاری از کشورها است. ظهور چنین راه حل هایی پاسخی به سانسور توسط کشورهایی است که در انواع سازمان های بازار مانند بوک میکرها و بازارهای پیش بینی سهیم هستند. و با محبوبیت روزافزون DeFi ، بازارهای پیش بینی غیرمتمرکز ، که هر کسی را از هرجای دنیا قادر به دسترسی به آنها می کند ، با موج جدیدی از کاربران و برنامه های مبتنی بر آنها روبرو می شوند.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me