توسعه گسترده صنعت ارزهای رمزپایه امکان استفاده از بیت کوین در خارج از بلاک چین خود را فراهم کرده است. در شبکه لایتنینگ ، حجم بیت کوین های مسدود شده ، در زمان نوشتن این مقاله ، 1100 سکه و در شبکه مایع – 2600 سکه است. با محبوبیت روزافزون مالی غیرمتمرکز ، تقاضا برای بیت کوین در سیستم عامل های دیگر نیز افزایش یافته است..

در مقاله امروز ، ما در مورد نشانه های پشتیبانی شده از بیت کوین ، ساختار آنها ، تعامل در زیرساخت های DeFi و چشم انداز توسعه آینده صحبت خواهیم کرد..

بیت کوین های توکن شده

توکن سازی بیت کوین ایجاد رمزهای امنیتی است که با ارزش واقعی ، یعنی بیت کوین پشتیبانی می شود. از این نشانه ها می توان برای انتقال مالکیت ، تجارت یا تعامل با سرویس های DeFi استفاده کرد.

در سال 2015 ، Blockstream شبکه Liquid زنجیره ای متحد خود را با یک پایه دو طرفه به بلاکچین بیت کوین معرفی کرد و به عنوان یک شبکه پرداخت برای فعالان بازار فعالیت می کند. رمز داخلی ساختگی L-BTC برای انجام معاملات استفاده می شود ، زمان انتقال سپرده ها از 60 به 2 دقیقه کاهش می یابد. 

Liquid Network برای ایجاد مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین با ایجاد یک زنجیره جانبی که تا حدی مستقل از بلاک چین اصلی است ، طراحی شده است..

از نظر فنی ، استفاده و ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین همیشه امکان پذیر بوده است.. یک مثال ایجاد یک قرارداد هوشمند در شبکه اصلی بیت کوین یک شرط بندی بین دو توسعه دهنده در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است. این روش به لطف نوع جدیدی از قراردادهای هوشمند ، Discrete Log Contracts (DLC) ، که به طرفین امکان می دهد در مورد رویدادهای آینده معامله کنند ، امکان پذیر شد..

نمونه دیگری از استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین ، آزمایشگاه های RSK است که یک بستر هوشمند با یک اتصال دو طرفه به بیت کوین ایجاد کرده است که قراردادهای هوشمند را در شبکه پیاده سازی می کند تا ارزش و عملکرد اکوسیستم را افزایش دهد. اصل پلت فرم مشابه Liquid است. RSK به کاربران این امکان را می دهد تا BTC را مستقیماً به زنجیره Rootstock با استفاده از میله دو طرفه ارسال کنند ، جایی که بیت کوین مسدود شده و با یک رمز داخلی SBTC مبادله می شود.

اما علی رغم فعالیت فعالانه در زمینه توسعه قراردادهای هوشمند بیت کوین ، Ethereum همچنان پیشرو در این زمینه است..

چرا مورد تقاضا است?

امروزه بیشتر سرویس های DeFi مبتنی بر Ethereum هستند. اگر می توان از بیت کوین در زنجیره های جانبی استفاده کرد ، در سایر زنجیره های بلوکی نیز می توان از آن استفاده کرد. بنابراین ، تقاضای راه حل های استفاده از بیت کوین در شبکه Ethereum در بازار وجود داشت که منجر به ظهور بیت کوین های توکن شده شد..

سرمایه کل بازار DeFi امروز حدود 16 میلیارد دلار است ، تعداد دلارهای مسدود شده در سرویس های DeFi حدود 11 میلیارد دلار و BTC مسدود شده است – 141 هزار سکه.

برای افزایش کارایی بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت ، می توان از آن برای انجام تسویه حساب هنگام تعامل با خدمات DeFi استفاده کرد. چنین پروژه هایی بیش از یک سال وجود داشته است ، اما به دلیل توجه بیشتر به امور مالی غیرمتمرکز اخیراً گسترده شده اند. در حال حاضر تعداد بیت کوین های مسدود شده در Ethereum 50 برابر بیشتر از شبکه LN است و به رشد خود ادامه می دهد.

قابلیت های رمزگذاری بیت کوین در سیستم عامل هایی مانند Ethereum دارای سطح متفاوتی از عدم تمرکز و اعتماد است. جذب بیت کوین به شبکه های دیگر دامنه آن را افزایش می دهد و امکان استفاده از آن را در انواع مختلف برنامه های غیرمتمرکز فراهم می کند. 

پروتکل هایی مانند Lightning Network ، Liquid و RSK زیرساخت های شبکه بیت کوین را بهبود می بخشد و پروتکل های توکن سازی بیت کوین در سایر سیستم عامل ها ، توانایی های مالی صاحبان آنها را گسترش می دهد..

بیت کوین به اتریوم

در اوایل سال 2019 ، اولین رمز پشتیبانی بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) بود که دارندگان BTC را قادر می سازد از قراردادهای هوشمند در بستر Ethereum استفاده کنند..

WBTC یک رمز ERC20 است که با نسبت 1: 1 به بیت کوین پیوند خورده است و برای پرداخت قراردادهای هوشمند استفاده می شود. WBTC فرصتی را برای دریافت وام در BTC با استفاده از خدمات DeFi فراهم می کند. با تأمین نقدینگی در بیت کوین ، کاربران به برنامه های DeFi دسترسی پیدا می کنند ، در نتیجه عملکرد و دامنه بیت کوین گسترش می یابد.

WBTC متصل به بیت کوین تقریباً 1 میلیارد دلار سرمایه دارد که آن را به عنوان رهبر در میان نشانه های BTC در Ethereum و پنجم در میان نشانه های DeFi تبدیل می کند..

یک نقطه ضعف مهم WBTC اعتماد به وجوه آن به شخص ثالث است. WBTC بر اساس مدل کنسرسیومی از سازمان های اثبات شده ساخته شده است. اکوسیستم WBTC از متولیان ، بازرگانان و کاربران تشکیل شده است. این متولیان هستند که BTC را با WBTC مبادله می کنند ، کیف پول چند منظوره BTC را مدیریت می کنند ، WBTC را در Ethereum ایجاد می کنند و ایجاد می کنند. همچنین ، برای انجام مبادله ، کاربر باید KYC را طی کند تا بیت کوین کاربر به متولی منتقل شود ، وی مقدار معادل WBTC را صادر خواهد کرد. 

ارزش اصلی ارزهای رمزپایه یک رویکرد غیرمتمرکز و بدون واقعیت اعتماد برای جلوگیری از وابستگی به شخص ثالث است. به همین دلیل است که رمز ERC-20 با پشتیبانی BTC 1: 1 – tBTC ایجاد شد. 

tBTC پروژه ای است از Cross Chain Group ساخته شده در Keep Network ، به شما این امکان را می دهد که BTC خود را سپرده گذاری کنید و در Ethereum بدون واسطه ها و KYC نشانه های بیت کوین ایجاد کنید. پروتکل TBTC ، با استفاده از کیف پول چند امضایی کار می کند و پس از تأیید واریز ، tBTC را صادر می کند. 

در ماه مه سال 2020 ، شبکه جانبی tBTC راه اندازی شد ، اما دو روز بعد ، به دلیل آسیب پذیری پیدا شده ، پذیرش سپرده متوقف شد. و قبلاً در 22 سپتامبر ، زنجیره جانبی در شبکه tBTC در دسترس قرار گرفت. 

راه اندازی زنجیره جانبی tBTC توسط پروژه های DeFi و DEX مانند: سازنده ، Uniswap ، کامپوند ، بالانسر ، سایبر ، 1 اینچ و سایر موارد پشتیبانی شد. و در امور مالی منحنی استخر tBTC برای افزایش نقدینگی و دریافت پاداش برای کارگران اولیه استخراج tBTC پیشنهاد شد.

علاوه بر WBTC و tBTC ، نشانه های بیت کوین در بازار وجود دارد مانند: imBTC در Tokenlon ، renBTC (Ren) ، BTCB (Binance) ، sBTC (Syntetix) و دیگران.

imBTC یک بیت کوین رمزگذاری شده برای کار با قراردادهای هوشمند در بستر Tokenlon است که صاحب آن می تواند imBTC را بازخرید و مبادله کند و همچنین با برگزاری imBTC درآمد کمیسیون های سیستم عامل را دریافت کند.

راه حل های Ren امکان انتقال نقدینگی بین بیت کوین ، اتریوم و بیت کوین کش را فراهم می کند و دارایی ها با استفاده از قراردادهای هوشمند صادر و سوزانده می شوند. RenBTC با حجم 270 میلیون دلار در میان بیت کوین های توکن ، پس از WBTC در رده دوم قرار دارد.

BTCB یک رمز BEP2 است که توسط بیت کوین برای عملکرد در Binance Chain پشتیبانی می شود.

sBTC – بیت کوین “مصنوعی” از توسعه دهندگان پروتکل Synthetix DeFi.

چشم اندازها

فقط در شش ماه گذشته تعداد بیت کوین های شبکه Ethereum بیش از 30 برابر شده است. با توجه به این واقعیت که سرمایه بیت کوین تقریباً 200 میلیارد دلار است و تسلط بر بازار تقریبا 58 درصد است ، می توان ادعا کرد که ظهور توکن های بیت کوین برای جلب نقدینگی اضافی به اکوسیستم DeFi در نظر گرفته شده است..

از طرف دیگر ، جذب بیت کوین به بخش DeFi طیف وسیعی از فرصت ها را برای استفاده از آن فراهم می کند. نیاز به جذب بیت کوین به Ethereum و نه بالعکس ، شاخص ارزش بیت کوین به عنوان یک ابزار مالی است. به همین دلیل ، روند جذب بیت کوین به سایر سیستم عامل ها فقط تسریع می شود.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me