نگاهی متفاوت به Stablecoins: نشانه های عرضه الاستیک

امور مالی غیرمتمرکز انواع جدیدی از محصولات مالی مبتنی بر بلاکچین را وارد فضای ارزهای رمزپایه کرده است. یکی از این نوآوری ها در ایجاد کلاسهای جدید دارایی ، اصطلاحاً “Elastic Supply Tokens” (EST) است ، که در مقاله امروز بحث خواهد شد.

عرضه سکه الاستیک

انعطاف پذیری عرضه به عنوان معیاری تعریف می شود که منعکس کننده تغییر در هنگام تغییر یک پارامتر مربوطه مانند قیمت است. گفته می شود ، هرچه کاربران بیشتر به نوسانات قیمت پاسخ دهند ، عرضه سکه ها کشش بیشتری دارد.

اگر کل عرضه این توکن ها ثابت نباشد اما به طور منظم تنظیم شود ، از نظر قیمت نشان ها کشسان هستند. با تغییر قیمت توکن ، کل عرضه سکه گسترش یافته یا منقبض می شود. به این فرآیند “بارگیری مجدد” گفته می شود و از نظر الگوریتمی بسته به قیمت فعلی هر رمز اتفاق می افتد. 

تا حدی ، نشانه هایی که مجدداً پایه گذاری می شوند ، مشابه پول های ثابت هستند – هر دو نوع دارایی ها به دنبال مطابقت با قیمت هدف هستند ، اما به روش های مختلف. پول ثابت بر اساس یک اصل نرخ ارز ثابت استوار است که مربوط به یک دارایی انتخاب شده است که می تواند ارزش خود را حفظ کند. بنابراین ، پایدار سکه ها با نسبت 1: 1 به دلار آمریکا متصل می شوند و ارزش خود را نسبت به USD حفظ می کنند.

برخلاف سکه های ثابت ، EST با قیمت متناسب با زمان عرضه سکه ، قیمت هدف را هدف قرار می دهد. از طریق یک فرآیند تنظیم عرضه (rebase) ، گردش توکن ها تنظیم می شود. بنابراین ، به عنوان مثال ، اگر قیمت توکن به معنای 1 دلار باشد اما ناگهان تغییر کند ، عرضه کنونی همه آن نشانه ها بر این اساس تغییر خواهد کرد. اگر قیمت یک چنین نشانه ای به زیر 1 دلار برسد ، عرضه فعلی سکه کاهش می یابد ، ارزش هر یک از سکه ها افزایش می یابد و بالعکس. شایان ذکر است که تنظیمات را می توان با فرکانسها و شرایط مختلف انجام داد.

rebase به خودی خود یک رویداد بالقوه سودآور است. با این حال ، لازم به یادآوری است که هنگام سرمایه گذاری در توکن با قیمت الاستیک ، خطرات از دست دادن وجوه نیز افزایش می یابد. علائم عرضه الاستیک نسبتاً اخیراً در اکوسیستم DeFi ظاهر شده اند. هنوز هم تعداد قابل قبولی از پروژه های مستقل در زمینه ایجاد چنین کلاسهای دارایی در بازار وجود دارد که برخی از آنها در زیر شرح داده خواهد شد.

اساس

اولین دارایی های قابل تنظیم با الگوریتم در سال 2017 توسط پروژه Basis ، که به دنبال ایجاد نشانه های عاری از نوسان بود ، پیشنهاد شد.

پروتکل Basis یک مدل ارزی پایدار را شامل سه نشانه ارائه می دهد:

  • رمز اصلی سیستم ، Basis ، به دلار وابسته است. قرار بود مبادله شود ، و عرضه آن برای حفظ میخ خود در دلار انعطاف پذیر بود.
  • قرار بود با افزایش عرضه سکه ، اسکناس اوراق بهادار به حراج گذاشته شود. قیمت آنها همیشه پایین تر از 1 پایه بود که باعث می شد هنگام خرید چنین توکن هایی سود کسب کنید.
  • نشانه های سهام عدالت عرضه این توکن ها ثابت بود و قیمت به هیچ چیز وابسته نبود. این سکه ها برای ایجاد درآمد به عنوان سود سهام در نظر گرفته شده بودند.

مبانی 133 میلیون دلار در یک مکان شخصی در سال 2018 جمع آوری کرد. علی رغم افزایش علاقه از سرمایه های بزرگ ، این پروژه توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار متوقف شد ، زیرا نشانه های شرکت به عنوان اوراق بهادار تعریف شد. 

همه جا

پروژه Ampleforth رمز الگوریتمی AMPL خود را در بلاک چین Ethereum صادر کرد. اما در حالی که Basis توکن های اوراق قرضه را برای افزایش عرضه توکن ارائه داد ، آمپلفورث مفهوم rebase را ارائه داد ، مکانیسمی برای پروتکل در هنگام عبور از یک آستانه مشخص ، توکن صادر می کند. به عبارت دیگر ، اگر قیمت AMPL از قیمت هدف فراتر رود ، پروتکل روند صدور رمز را آغاز می کند. لازم به ذکر است که تعداد نشانه ها در هر کیف پول کاربر به طور خودکار پس از هر فرآیند Reasease تغییر می کند.

این پروتکل از Chainlink به عنوان یک سخنرانی برای تعیین میزان AMPL استفاده می کند ، در حالی که مکانیسم rebase روزانه فعال می شود. رویکردی که توسط آمپلفورث اعمال می شود ، تأثیر بر همبستگی رمز با دارایی های خارج را کاهش می دهد.

AMPL و نشانه های مشابه را نمی توان به عنوان پول های ثابت طبقه بندی کرد زیرا این موارد دوم از طریق قیمت به دارایی های دیگر مرتبط هستند و برای از بین بردن کامل نوسانات طراحی شده اند ، در حالی که هدف AMPL نوسانات کمتری است تا حذف آنها. پروژه آمپل فورث بزرگترین و محبوب ترین پروژه با استفاده از نشانه های کشسان در اکوسیستم DeFi است. رمز AMPL در سیستم عامل های غیرمتمرکز ، مانند Uniswap ، Balancer و Sushiswap در دسترس است تا نقدینگی جفت های خاصی را به عنوان بخشی از کمپین Geysers فراهم کند ، که به کاربران این فرصت را می دهد تا “پاداش” های AMPL را مطالبه کنند.

سیب زمینی شیرین

YAM یک علامت عرضه الاستیک است که عملکردی مشابه مدل Ampleforth (AMPL) دارد. قابل توجه ، 10٪ از هر فرآیند rebase برای خرید yCRV ، نشانه های LP در Curve و Yearn برای صندوق Yam تحت مدیریت جامعه استفاده می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد ، نشانه هایی با عرضه الاستیک تمایل دارند که یک قیمت هدف داشته باشند. بنابراین برای YAM ، قیمت هدف 1 دلار است و مدت زمان بین قیمت های مجدد برابر است با 12 ساعت. توزیع Yam از طریق تولید محصول و تأمین نقدینگی به شرکت کنندگان در استخر Yam توزیع شده است. دارایی اصلی YAM حق به روزرسانی عملکرد پروتکل YAM است: بازپرداخت ، صندوق YAM یا اوراکل.

 

در آگوست 2020 ، اشکالی کشف شد که باعث شد YAM و صندوق 750،000 دلاری yCRV آن غیرقابل کنترل و تغییر ناپذیر باشد. بنابراین راهی برای قرار دادن YAM در استخرهای نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز وجود ندارد. رمز YAM تا زمانی که Ethereum قرارداد مربوطه را حفظ کند وجود خواهد داشت.

در حال حاضر ، پروتکل جدید Yam 3.0 دارای یک واحد نقدینگی با یک جفت YAM / yUSD است. YAM یکی از اولین پروژه هایی بود که مدل کشاورزی با عملکرد بالا را ارائه داد.

OUSD – دلار مبدا 

OUSD به عنوان یک پایدار بورس کوین برای شبکه Ethereum طراحی شده است و قیمت گذاری آن بر اساس سه پول پایدار دیگر است: USDT ، USDC و DAI. Origin Dollar بازدهی را از طریق استقرار دارایی های اساسی فراهم می کند و یک منبع انعطاف پذیر به دارندگان OUSD اجازه می دهد که به عنوان پاداش ، توکن دریافت کنند.

توسعه دهندگان OUSD در تلاشند تا فرآیند وام دهی پول های ثابت را با ادغام در پروتکل های Compound ، Aave و dYdX پیاده سازی کنند. همچنین لازم به ذکر است که OUSD یکی از روش های پرداخت در بستر Dshop است.

پول نقد میتریل

الگوریتم پایدار کوین Mithril Cash یک شاخه از پروتکل Basis Cash است و از سه نشانه تشکیل شده است:

  • Mithril Cash (MIC) ، توکن با قیمت هدف 1 دلار ، در نظر گرفته شده است که به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار گیرد و به توکن چند وجهی USDT MakerDAO متصل شود.
  • Mithril Share (MIS) – رمز مدیریت سیستم عامل ؛
  • Mithril Bond (MIB) – رمز بازخرید برای دارندگان Mithril Cash در صورت کاهش MIC به زیر 1 دلار.

نشانه های MIS و MIB برای بالا بردن قیمت MIC به 1 دلار در نظر گرفته شده است. 

در حال حاضر توزیع توکن های MIC با واریز بیش از 16 توکن مختلف و پایدار سکه ، پس از آن شاهد آغاز توزیع توکن های MIS به ارائه دهندگان نقدینگی SushiSwap MIC-USDT خواهیم بود.

دلار خالی

ESD یک الگوریتم استوکالین با قابلیت ارتجاع عرضه است که نشانه های تازه ضرب شده آن به عنوان مشوقی برای حفظ میخ استفاده می شود.

توسعه دهندگان مفهوم “کوپن” را ارائه دادند که می تواند با سوزاندن ESD و فروش همان توکن ها با تخفیف بدست آید. هنگامی که قیمت دومی به بالای 1 دلار برسد ، می توانید کوپن ها را در نسخه های بعدی ESD ادعا کنید.

برخلاف سایر نشانه های قابل استفاده مجدد ، در مورد ESD ، تخفیف مجدد داوطلبانه است. به عبارت دیگر ، اگر کاربران تصمیم بگیرند که نشانه های ESD خود را بهم پیوند دهند یا نقدینگی را مسدود کنند ، در صورت مثبت بودن روند بازآفرینی ، ESD جدید ایجاد شده دریافت می کنند. 

پروتکل BASE

پروتکل پایه (BASE) یک دارایی رمزنگاری شده مصنوعی است که قیمت آن بر اساس ارزش بازار کل ارزهای رمزپایه با نسبت 1: 1 تریلیون است. BASE برای حفظ نرخ بازار مورد نیاز است ، که به دارایی اصلی آن یعنی صنعت رمزنگاری وابسته است. میله رمز سرمایه بازار با استفاده از یک پروتکل عرضه الاستیک ثابت نگه داشته می شود.

کاربران می توانند نشانه های BASE را در استخرهای نقدینگی Uniswap دریافت کنند و کمپین Base Cascade به آنها امکان می دهد پاداش رمزهای خود را در استخرهای نقدینگی دریافت کنند..

این پروتکل ابزارهای معاملاتی جهانی را در اختیار شما قرار می دهد که به کاربران امکان می دهد در کل بازار ارزهای رمزنگاری شده به طور همزمان و نه فقط دارایی های شخصی ، حدس و گمان بزنند. پروتکل پایه می تواند به عنوان ابزاری اعتباری برای پوشش سرعتی استفاده شود.

چشم اندازها

نشانه های الاستیک عرضه نوعی نوآوری است به این معنا که فرصتی را فراهم می کند تا از زاویه دیگری به ساختار پولهای پایدار نگاه کنید. مکانیسم عرضه متغیر سکه برای ارائه پیوند به یک دارایی اساسی با نوسانات کمتر ، موارد زیادی را برای توکن های پایدار باز می کند.

نباید فراموش کرد که نشانه های عرضه الاستیک دارایی های آزمایشی هستند که ممکن است در کد قرارداد هوشمند خود خطاهای مهمی داشته باشند و برخی از پروژه ها بنیانگذاران ناشناس در پشت خود دارند. در هر صورت ، علائم عرضه الاستیک به شدت در حال توسعه هستند و توجه هرچه بیشتر علاقه مندان و توسعه دهندگان رمزنگاری را به خود جلب می کنند. به عنوان مثال ، طبق پورتال Coingecko ، کل سرمایه توکن های rebase تقریباً 344 میلیون دلار است که 302 دلار آن از Ampleforth تأمین می شود. 

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map