Polkadot: ساخت وب 3.0 از ابتدا

یکی از اصلی ترین موانع حل مقیاس پذیری شبکه های بلاکچین ، ناکارآمدی آنها در ارتباطات متقابل است. مشکل ایجاد ارتباط بین بلاکچین ها با ایجاد و بکارگیری اتصالات مختلف مانند زنجیرهای جانبی ، پل ها ، تعاملات قراردادهای هوشمند ، مبادله اتمی و سایر راه حل ها حل می شود..

در مقاله امروز ، ما در مورد راه حل Polkadot صحبت خواهیم کرد ، که در حال حاضر تعامل بین کیف پول های مختلف ، پروژه ها ، نشانه ها ، اوراکل ها و سیستم عامل های DeFi را فراهم می کند. ما در مورد مزایای پروتکل ، نحوه امکان برقراری ارتباط بین بلاکچین های مختلف و میزان مفید بودن آن در زمینه توسعه فناوری بلاکچین و گسترش مالی غیرمتمرکز بحث خواهیم کرد..

ویژگی های کلیدی شبکه

پولکادوت (نقطه) یک پروتکل و یک اکوسیستم است که برای ایجاد و اتصال زنجیره های مختلف طراحی شده است و آنها را قادر می سازد تا به طور موثر ارتباط برقرار کنند. Polkadot به سیستم عامل های مختلف اجازه می دهد تا از طریق ادغام مقیاس بندی شوند و عملکردهایی مانند: 

  • انتقال هر نوع داده بین blockchains ؛
  • حفظ ارتباط مداوم بین شبکه ها ؛
  • تلفیق امنیت 
  • ساخت شبکه های مبتنی بر بلاکچین های موازی – parachains.

تعداد فزاینده ای از بلاکچین ها برای تأمین نیازهای صنایع خاص در حال توسعه هستند. این پروژه ها دارای ویژگی های فنی مختلفی هستند & پیاده سازی و ممکن است در مکانیسم های مختلف ایجاد اجماع کار می کنند. برای غلبه بر چنین ناسازگاری ها و اطمینان از عملکرد روان ، Polkadot بلاکچین های فردی را برای انجام معاملات متقابل ترکیب می کند و زنجیره های بلوکی را برای کارهای خاص از طریق مدل خردی که ایجاد کرده اند ، بهینه می کند. Polkadot بر اساس است لایه, یک پروتکل ایجاد بلاکچین ، دارای قابلیت دسترسی به زبان های برنامه نویسی خود برای طیف گسترده ای از توسعه دهندگان.

تعامل امنیت و شبکه ها از طریق یک زنجیره رله (بلاک چین اصلی) حاصل می شود. این زنجیره اصلی با پاراچین های خرد شده ارتباط برقرار می کند – زنجیره بلوک های جداگانه با نشانه های خاص خود.

یکی از اصلی ترین کارهایی که Polkadot حل می کند انتقال ارزش از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر است و هر بلاکچین رمز ، توکنومیک و مکانیزم عملیاتی خود را دارد. اجرای سازوکار رله انتقال ارزش با ساخت پاراچین های فوق الذکر حاصل می شود.

علاوه بر امکان تعامل در شبکه ، Polkadot اجازه می دهد تا پل هایی را با شبکه هایی مانند Bitcoin و Ethereum “بسازید”. به عنوان مثال ، راه اندازی Interlay منتشر کرده است مشخصاتی که می گوید به زودی PolkaBTC را معرفی می کند – بیت کوین پیچیده شده در شبکه Polkadot برای پشتیبانی از رمز داخلی شبکه DOT. 

ساخت یک parachain بیت کوین و اجرای توکن دارای قابلیت BTC از طریق بستر ایجاد دارایی انجام می شود, XClaim, صدور و استفاده از توکن های فعال شده با BTC. 

همزمان ، سه پل مختلف بین Polkadot و Ethereum با استفاده از Parity و Substrate در حال توسعه هستند..

مدیریت شبکه و اجماع 

زنجیره بلوک Polkadot از یک اصلاح شده استفاده می کند NPoS الگوریتم اجماع. علاوه بر تهیه ، رمز داخلی DOT به دارندگان آن اجازه می دهد تا به عنوان اعتبار سنج برای مدیریت شبکه عمل کنند (تغییر هزینه ها ، انجام به روزرسانی ها ، افزودن و حذف parachains و غیره). 

علاوه بر اعتبار سنج ها ، شبکه توسط اصطلاحات نامزد کننده نیز مدیریت می شود ، آنها با انتخاب اعتبار سنج های معتبر زنجیره رله را ایمن می کنند. با ارائه رأی به اعتبار سنج ، نامزدها توکن های خود را به آنها واگذار می کنند. بخشی از جوایز حاصل از بلوک های استخراج شده توسط اعتبارسنجان به نامگذاران برای تهیه وجوه آنها تعلق می گیرد.

همیار به اصطلاح نیز در مدیریت شبکه مشارکت دارند. آنها به اعتبار سنج ها کمک می کنند تا بلوک های پاراچاین معتبری ایجاد کنند ، گره های کامل خود را حفظ کرده و از ایجاد بلوک های جدید اطمینان حاصل کنند & معاملات را می توان اجرا کرد. گروه دیگری از فعالان بازار ماهیگیران هستند که ممکن است سازنده یا صاحبان گره کامل باشند و از فعالیت های مخرب در شبکه جلوگیری می کنند.

چتربازها

Polkadot در حال حاضر تعداد محدود parachains (حدود 100) را پشتیبانی می کند و بنابراین آنها را به دسته های زیر تقسیم می کند:

  • parachains در سطح سیستم ، که شامل پل هایی است که به شبکه های دیگر ، parachains مدیریت و parachains منجر می شوند ، ارزش کل شبکه را فراهم می کنند.
  • مزایده های Parachain که اسلات هایی را برای خرید با رمز DOT پیشنهاد می دهند. ویژگی جالب استفاده از parachains ، قرار دادن گروهی پروژه های متعدد در یک شیار parachain مانند پل ها یا سیستم عامل های ارائه دهنده خدمات مرتبط است.
  • Parathreads – پاراچین های موقت که می توانند برای مدت کوتاهی اجاره شوند و در صورت لزوم از آنها استفاده شود.

دلیل تعداد محدود parachains منابع محدود برای ایمن سازی و نگهداری زنجیرها است. parachains در سطح سیستم توسط سازمان غیر انتفاعی تعریف می شود بنیاد Web3 و در حال حاضر شامل پل های Bitcoin-Polkadot ، Ethereum-Polkadot است, Edgeware پلت فرم قراردادهای هوشمند و برخی از پروژه های زیربنایی.

شبکه کوساما

کوساما (KSM) شبکه قناری Polkadot است ، یک نسخه اولیه حسابرسی نشده از پروتکل طراحی شده برای آزمایش به روزرسانی ها و تغییرات جدید. اگرچه هر دو نسخه پروتکل کد زیر را به اشتراک می گذارند ، اما شبکه های مستقلی هستند. Kusama دارای پارامترهای مختلف کنترل پروتکل است که منجر به اجرای سریعتر به روزرسانی ها و سرعت بخشیدن به رای گیری می شود.

کوساما همچنین به عنوان یک پروتکل مستقل و کافی دارای رمزهای خاص ، نقش های مدیریت بستر ، جامعه و دستورالعمل های توسعه است. کوساما تا حدودی “زمین آزمایش” برای آزمایش های مختلف در یک محیط امن است.

Polkadot Parachain Rococo V1

روکوکو شبکه تست که در دسامبر سال 2020 راه اندازی شد ، یک شبکه عمومی است که توسط Parity Technologies و توسعه دهندگان Polkadot برای آزمایش تعامل parachains پشتیبانی می شود. شبکه روکوکو مبتنی بر اثبات اقتدار است (PoA) الگوریتم ، که در آن اعتبار سنج ها عملکرد شبکه را تضمین می کنند.

انتشار رسمی شبکه Rococo همچنین به این معنی است که شبکه Kusama و شبکه اصلی Polkadot در حال راه اندازی حراجی برای اسلات parachain هستند. پروژه هایی مانند Acala Network ، Ontology ، ChainX ، Edgeware و دیگران قبلاً مشارکت آنها را اعلام کرده اند.

برنامه ها و چشم اندازهای آینده

در زمان نوشتن ، با توجه به Polkaproject پورتال ، پولکادوت&اکوسیستم بستر شامل 349 پروژه است ، از جمله پروتکل تحویل داده های اوراکل لینک زنجیره ای, پروتکل مبادله داده غیرمتمرکز پروتکل اقیانوس ، پلت فرم مقیاس گذاری شبکه Celer ، imToken و دیگران. 

در حال حاضر ، شبکه Polkadot حراجی های منحصر به فرد اسلات parachain را برگزار می کند و توانایی پیام رسانی بین زنجیره ای را فراهم می کند. ابتدا چتربازها در شبکه کوساما و به دنبال آن حراجی های اسلات کار خواهند کرد. پس از بهره برداری parachains در Kusama ، اولین حراج در شبکه Polkadot انجام می شود.

همچنین ، در 21 ژانویه ، LD Capital اعلام کرد راه اندازی صندوق اکوسیستم Polkadot. این صندوق که 10 میلیون دلار تحت مدیریت دارد ، بر ایجاد جامعه ای برای توسعه در زمینه های مختلف تمرکز خواهد کرد. 

علاوه بر Polkadot ، پروژه Cosmos در حال توسعه راه حل هایی برای بهبود تعامل و مقیاس زنجیره بلوک است. با داشتن چشم انداز مشترک برای آینده قابلیت همکاری بلاکچین ، این دو پروژه در حال اتخاذ رویکردهای مختلف برای انجام وظیفه همکاری و یکپارچه سازی بلاکچین های مختلف هستند.. 

همچنین لازم به ذکر است که شبکه توکن DOT از نظر محدودیت بازار تا 4 به بالا رفته است و 17 میلیارد دلار است. قیمت توکن در یک ماه بیش از سه برابر شده است. با توجه به الف مطالعه توسط The Block ، شبکه Polkadot تقریباً 3 میلیارد دلار توکن قفل شده برای سهام دارد.

Polkadot بدون شک بعد از اتریوم دومین اکسیستم فعال DeFi است. توسعه دهندگان در حال تحقیق در مورد نسخه جدید Polkadot 2.0 هستند که برای رفع محدودیت های شبکه در این مرحله از توسعه طراحی شده است..

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری های رمزنگاری شده خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map