تدارکات یکی از عناصر مهم در تمام شاخه های صنعت مدرن است. این اطمینان می دهد که اقلام با حداقل زمان و هزینه به مقصد می رسند. به زبان ساده ، این اجرا و سازماندهی عملیات پیچیده ای برای حمل و نقل کالا از نقطه A به نقطه B است (معمولاً از سایت تولید به مصرف کننده). صنعت لجستیک امروز بسیار زیاد است. بود ارزش با سرسام آور 8.1 تریلیون دلار از سال 2017 ، و پیش بینی می شود که تا سال 2023 دو برابر شود. این اعداد نجومی هستند ، و همچنین صنعت تدارکات را به یکی از چالش برانگیزترین ها تبدیل می کند. بنابراین ، ما مجموعه مقالات خود را در زمینه کاربردهای فناوری بلاکچین در دنیای واقعی و با تمرکز بر نقش بلاکچین در صنعت تدارکات و بهبود آن ادامه می دهیم..

چرا بلاکچین?

هر روز صنایع بیشتری در بلاکچین جستجو می کنند. کارآفرینان سعی دارند فناوری بلاکچین را در زمینه های مختلف کسب و کار خود مهار کنند و فرصت فرصت چشمگیر به نظر می رسد. مزیت اصلی بلاکچین شفافیت و توانایی بهینه سازی اکوسیستم های اطلاعات دیجیتال است. بسیاری از استارت آپ ها با درک امکان بلاکچین ، حتی در مناطقی که هیچ ارتباطی با ارزهای رمزپایه و امور مالی ندارند ، از این فناوری امیدوار کننده استفاده می کنند. این فناوری از بسیاری جهات می تواند مفید باشد. اول از همه ، بلاکچین راه حل های زیادی را برای کسانی که می خواهند امنیت را بهبود بخشند و با داده های دیجیتال با روش شفاف تری معامله می کنند ، و همچنین راه حل های جامع برای شرکت هایی که می خواهند با صرفه جویی در هزینه ، ضمن حفظ نظم و کارایی ، ارائه دهند. این فناوری به شرکت ها این امکان را می دهد تا از قراردادهای هوشمند اثبات شده ای استفاده کنند که کل فرآیند خرید را به صورت خودکار انجام می دهد ، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. دفترهای توزیع شده و غیرمتمرکز نیز گلوگاه ها و اشتباهات دفتری را کاهش می دهند.

بلاکچین در تدارکات

صنعت تدارکات شامل احزاب متعددی است: تولیدکنندگان ، مشتریان ، تأمین کنندگان ، حسابرسان و موارد دیگر. فناوری Blockchain مزایایی را برای هر شرکت کننده فراهم می کند. در حالی که فرایندهای عملیاتی می توانند سودآور باشند ، شرکت های حمل و نقل و خرده فروشان با استفاده از روش های بی اثر ، هزینه های واسطه ای غیرضروری ، سرقت ، حملات سایبری و اتلاف مواد غذایی ، قسمت قابل توجهی از درآمد خود را از دست می دهند. حملات گمراه کننده ، حمل شده توسط سو mis استفاده یا سرقت شده به تنهایی باعث حداقل می شود هر ساله 50 میلیارد دلار ضرر. بهترین راهی که بلاکچین می تواند به تدارکات کمک کند از بین بردن ناکارآمدی ها است. در حال حاضر ، تقریباً هر عنصر در زنجیره تامین تعداد زیادی پیشرفت برای پیاده سازی دارد. کارگزاران ، حمل و نقل و دیگران باید به جای انتخاب بهترین روشهای اجرایی ، روی کارایی تمرکز کنند. 

علاوه بر این ، همیشه انبوهی از مدارک وجود دارد که باید پردازش شود. مستندسازی حمل و نقل آهسته از انتهای دیگر را حتی ناکارآمدتر می کند. در حقیقت ، فرایندهای پیچیده و فقدان یک منبع واحد داده ، کل روند لجستیک را نفی می کند. نیاز به یک سیستم غیرمتمرکز است که بتواند کلیه معاملات را کنترل کند و به عنوان یک مرکز برای تأیید و بهبود کل روند عمل کند..

بلاکچین لجستیک را کارآمدتر و شفاف تر می کند. توانایی بلاکچین در نقش یک دفتر حساب ، آن را به یک فناوری ایده آل برای ساده سازی ردیابی محموله ها ، قراردادهای جهانی و پردازش پرداخت در صنعت تدارکات تبدیل می کند. این به مشتریان امکان می دهد محصول و کل زنجیره تولید آن را ردیابی کنند. حسابرسان می توانند به راحتی هر معامله ای را تأیید کنند. اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوک توسط هیچ شخص ثالث قابل تغییر نیست ، و این فناوری را از هر راه حل موجود امن تر می کند. این فناوری می تواند به برنامه ریزی یک روند پیچیده و پیچیده کمک کند ، به طوری که هر دو زنجیره تامین و خود تدارکات از هر زمان دیگری کارآمدتر هستند. برای موفقیت ، بلاکچین باید به عنوان ستون فقرات شبکه تدارکات عمل کند. این برنامه قادر است از عهده همه کارها ، از جمله تأمین بودجه برای ثبت معاملات ، ایجاد یک سیستم کارآمد و شفاف و ردیابی دارایی ها با تمام اسناد و مدارک لازم برآید. از آنجایی که بلاکچین دیجیتال است ، اسناد و مدارک به صورت آنلاین نگهداری می شوند و به هر شخص مربوطه امکان دسترسی به داده ها از هر مکان را می دهند. این می تواند به شرکت ها کمک کند تا جریان معاملات را بهبود بخشیده و زنجیره تأمین خود را ایمن تر کنند. هر محصول برچسب خاصی را دریافت می کند که به شرکت ها امکان می دهد زنجیره تامین خود را تنها با چند کلیک ایمن کنند.

Blockchain یک سیستم ثبت عمومی غیر متمرکز است که تمام تغییرات دفتر را در زمان واقعی ثبت می کند ، حرکات هر کانتینر حمل را ثبت می کند و اجازه می دهد اطلاعات مربوط به اصالت ، مبدا ، گواهینامه های مالکیت و محل ذخیره سازی را ذخیره کنید. بنابراین ، تمام اطلاعات لازم در یک مکان قابل دسترسی ذخیره می شود ، که باعث می شود زنجیره تامین کاملا شفاف باشد. با استفاده از این داده ها ، شرکت ها می توانند مسیرهای سریعتر را پیاده سازی کرده و مراحل غیر ضروری را در روند حمل و نقل از بین ببرند. در عین حال ، این فناوری به کاهش کلاهبرداری و سرقت کمک می کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند ، خرده فروشان دیگر برای اتمام کارها نیازی به اعتماد به دلالان ، وکلا یا سایر اشخاص ثالث ندارند. قراردادهای هوشمند به خرده فروشان و شرکت های تدارکات اجازه می دهد توافقنامه های لازم را منعقد کنند که بلافاصله فسخ می شود مگر اینکه همه شرایط توافق شده محقق شود. چنین قراردادهایی ضمن کاهش زمان تحویل و خطاهای پرهزینه ، شفافیت و سودآوری را افزایش می دهند.

تأثیر بلاکچین

صنعت تدارکات تعداد زیادی از افراد را به کار می گیرد و به طور مداوم در حال رشد است. بنابراین ، برای کنار آمدن با تقاضای روزافزون حمل و نقل ، راه حل های ابتکاری لازم است. مفهوم IoE (اینترنت همه چیز) چالش های جدیدی را برای دستگاه های متصل ایجاد می کند. آنها به سطح بالاتری از امنیت نیاز دارند و بلاکچین امروز بهترین راه حل است ، زیرا با روش های رمزگذاری پیشرفته ، دفترهای توزیع شده و قراردادهای هوشمند محافظت می شود. این ویژگی های بلاکچین امکان مبارزه با سرقت ، باج افزار ، فساد مالی ، حق بیمه و پیگیری مسائل را فراهم می کند. تحویل و حمل بار با اجرای بلاکچین به طور گسترده بهبود می یابد. می تواند برای بهبود فرآیندهای حمل و نقل بین المللی و محلی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تولیدکنندگان و شرکت های حمل و نقل را مجبور خواهد کرد تا ظرفیت تولید و کارایی فرآیندهای تولید خود را افزایش دهند. وقتی بلاکچین به درستی اجرا شود ، شفافیت زنجیره تأمین بهتری را فراهم می کند ، که به نوبه خود شفافیت لجستیک را تضمین می کند. همچنین ، فناوری بلاکچین با ارائه توانایی در شرکت ها برای مدیریت محصولات خود در سطح کلان و خرد ، می تواند به حل مشکل ردیابی سهام کمک کند. علاوه بر این ، اختلافات با داده های تغییرناپذیر و اطلاعات بار در زمان واقعی سریعتر حل می شود. به لطف اتوماسیون ، بسیاری از اختلافات با استفاده از داده های معتبر در عرض چند دقیقه حل می شود ، این امر همچنین به شرکت ها کمک می کند تا اختلافات با مشتریان را حل کنند. سرانجام ، بلاکچین می تواند از طریق یک سیستم کارآمد و امن به بهبود صورتحساب و پرداخت کمک کند. شرکت ها می توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند کل فرآیند را اتوماتیک کرده و آن را بدون خطا و شفاف کنند. همچنین صورتحساب و پرداخت را بسیار کارآمد خواهد کرد. زنجیره تأمین مبتنی بر بلاکچین بدون شک به صرفه جویی در میلیون ها دلار و کاهش وابستگی کل سیستم به واسطه های متعدد و افزایش قابل توجه شفافیت کمک خواهد کرد..

چالش های اجرای بلاکچین

قبل از اجرای فناوری بلاکچین در تدارکات ، شرکت ها باید بر چالش های متعددی غلبه کنند ، از جمله:

  • فقدان مدل جهانی ذخیره اطلاعات: همه شرکت ها یا سیستم ها از یک مدل داده یکسان برای همکاری در بلاکچین استفاده نمی کنند.
  • ادغام زنجیره بلوک در اکوسیستم فناوری اطلاعات موجود: ادغام بلاکچین در برنامه های نرم افزاری داخلی موجود که غالباً سفارش داده شده و مختص هر شرکت است ، همیشه چالش برانگیز خواهد بود..
  • توسعه فناوری بلاکچین: چالش دیگر کار با خود بلاکچین است. بلاکچین یک فناوری جدید و به سرعت در حال پیشرفت است. اجرای فوری بلاکچین مشکلات اجرایی بیشتری را در آینده به دنبال خواهد داشت.
  • جریان اطلاعات: یک چالش مهم دیگر مدیریت جریان اطلاعات بین سازمانهای مختلف در تدارکات است. اگر تجارت بین المللی باشد ، با درگیر شدن بازیگران بیشتری در این فرآیند ، پیچیده تر می شود.

موفقیت بلاکچین در تدارکات به عوامل زیادی بستگی دارد. هر شرکت برای اجرای موفقیت آمیز بلاکچین در سیستم های موجود خود باید ابتکار عمل را بر عهده بگیرد و روی هر یک از آنها کار کند. اصولاً همه باید همکاری کنند ، دانش خود را در مورد بلاکچین ارتقا دهند و ارزش آن را ارتقا دهند. همکاری در این زمینه برای ایجاد استانداردهای بلاکچین برای تدارکات ، همکاری با رقبا است. ذینفعان باید وقت و تلاش خود را برای افزودن ارزش به سیستم های موجود یا پروژه هایی که در آستانه اجرا هستند ، سرمایه گذاری کنند. قبل از استفاده از بلاکچین ، باید برای پیشنهادهای خاص دوباره ساخته شود. سازمان ها باید به روشنی مشخص کنند که کدام فعالیت های تجاری بر اساس بلاکچین انجام می شود. بلاکچین فناوری جدیدی است که برای رسیدن به بالاترین حد ممکن به کمک نیاز دارد. این به شرکت های تدارکاتی کمک می کند تا مدل های جدیدی را که در دنیای واقعی کار می کنند پیدا کنند.

چه چیزی در آینده نهفته است

لجستیک یکی از بزرگترین چالشهای نسل فعلی شرکتهاست. این صنعت به دنبال فناوری های جدید برای بهبود فرایندهای موجود ، کاهش هزینه ها و افزایش شفافیت زنجیره تأمین است. فناوری Blockchain برای اکثر مشکلات موجود راه حلی ارائه می دهد. چالش های خاصی در رابطه با اجرای بلاکچین وجود دارد ، اما هرچه شرکت ها بیشتر به این سمت بروند ، نمونه های بیشتری از نتایج موفقیت آمیز را خواهیم دید. تعدادی استراتژی پیاده سازی موثر وجود دارد که در حال حاضر در حال آزمایش هستند و با درگیر شدن سازمانهای بیشتر ، تدارکات برای همیشه تغییر خواهد کرد. صنعت لجستیک بر نوآوری در فناوری متمرکز شده است و دفترهای توزیع شده با سوابق شفاف ، صرفه جویی در هزینه و اطلاعات کارآمد مسیر ، حرکت بزرگ بعدی خواهد بود. همراه با فناوری های جدید مانند Big Data و Artificial Intelligence ، بلاکچین می تواند تولید ناخالص داخلی جهانی را تا 5٪ افزایش دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me