کنترل ثروت اغلب منعکس کننده کنترل قدرت است. تاکنون ، توزیع ثروت برای پیگیری چالش برانگیز بوده است. مردم غالباً ثروت یا مقدار واقعی دارایی خود را پنهان می کنند. ارزهای رمزپایه یک جهش بزرگ در شفافیت توزیع ثروت داشته اند. این یک طبقه کاملاً جدید از دارایی ها است که به شما امکان می دهد توزیع عرضه را از همان ابتدا کاملاً تجزیه و تحلیل کنید.

با توجه به اینکه همه معاملات رمزنگاری (به جز برخی سکه های ناشناس) شفاف ، قابل تأیید و تحلیل آسان هستند ، می توان از داده های بلاکچین برای محاسبه موجودی هر آدرس استفاده کرد. پس از آن ، ما می توانیم توزیع کلی عرضه را با بررسی تعادل آدرس های فردی تخمین بزنیم. در مقاله امروز ، ما می خواهیم با جزئیات بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

توزیع جهانی ثروت 

بیایید با سیستم مالی سنتی شروع کنیم و ببینیم توزیع ثروت آن چقدر منصفانه است. در ماه مه سال 2020 ، بانک جهانی پیش بینی کرد که پس از پایان همه گیری ، تعداد افرادی که با درآمد کمتر از دو دلار در روز زندگی می کنند 60 میلیون نفر افزایش می یابد. طی ده سال گذشته مقالات زیادی در مورد توزیع ثروت جهان نوشته شده است. ارقام این مقالات بیشتر از گزارش های سالانه بانک Credit Suisse گرفته شده است. ارقام زیر را در گزارش سال 2019 آنها که اوایل سال جاری منتشر شده در نظر بگیرید:

  • کل ثروت جهانی 361 تریلیون دلار برآورد شده است.
  • تعداد میلیونرهای دلاری حدود 47 میلیون نفر است.
  • میانگین هر بزرگسال از نظر دلار نزدیک به 71000 است.
  • پیش بینی کل ثروت جهانی برای سال 2024 459 تریلیون دلار است.

توزیع نابرابر ثروت با استفاده از ضریب جینی. طی 20 سال گذشته ، این شاخص در سراسر جهان از 91.9٪ به 88.5٪ بهبود یافته است که نشان دهنده پیشرفت تدریجی به سمت اقتصاد صادقانه تر است. اگرچه 1٪ از ثروتمندترین جمعیت هنوز تقریباً نیمی از دارایی های جهان را در اختیار دارند.

آیا بیت کوین بدتر است؟?

طبق Bitinfocharts ، تقریباً 0.5٪ آدرسها بیش از 85٪ کل BTC را در اختیار دارند که کاملاً ناهموار است. اما همه چیز به همین سادگی نیست. اول از همه ، بزرگترین کیف پول در شبکه بیت کوین کیف پول سرد مبادلات مالی است که منابع مالی کاربران خود را ذخیره می کند و در نظر گرفتن آنها درست نیست. همچنین در نظر گرفتن اکثر آدرسهایی که دارای خروجی های مصرف نشده بسیار قدیمی هستند (2011 و قبل از آن) کاملاً دقیق نیست. به گفته کارشناسان ، بیشتر سکه های نگهداری شده در این آدرس ها دیگر جابجا نخواهند شد. علاوه بر این ، به خوبی ثابت شده است که تقریباً سه درصد از کل سکه ها به دلایل مختلف از بین می روند. 

به همین دلیل داده های ارائه شده کاملاً منصفانه نیستند. پس کدام تصویر دقیق تر است؟ شفاف تر و قابل فهم تر? 

CoinMetrics گزارش به کمک می آید در این گزارش ، تحلیلگران آدرسهای طولانی و همچنین آدرسهای ایجاد شده برای اهداف تجاری را استثنا كرده و فقط در آدرسهایی معادل بیش از یك ده میلیاردم از كل عرضه یا 20.5 دلار در زمان نوشتن مقاله متمرکز شده اند. تحلیلگران دریافتند كه تعداد آدرسهایی كه بیش از یك هزارم كل تیراژ را در اختیار دارند از سالهای 2011 تا 2020 از 33٪ به 11٪ از كل BTC كاهش یافته است. همین مورد در مورد بقیه دارندگان نسبتاً بزرگ نیز وجود دارد ( بیش از یک ده هزارم ، بیش از یک صد هزارم) ، مقادیر آنها در حال کاهش است. در همین زمان ، تعداد سپرده های کوچک در شبکه در حال رشد است. به نظر می رسد که با گذشت زمان ، توزیع ثروت در شبکه بیت کوین به تدریج یکنواخت تر می شود.

ارزهای رمزپایه دیگر چه پیشنهادی دارند?

بیایید نگاهی به سایر دارایی های رمزنگاری بیندازیم تا مقایسه کنیم و درک کنیم که آیا این تحلیل جای خود را حفظ کرده است. طبق توزیع اولیه ، بیشتر سکه های موجود در شبکه Ethereum در اصل متعلق به تعداد محدودی از افراد (توسعه دهندگان ، شرکت کنندگان ICO و تیم) بود. در مورد اتریوم ، درصد دارندگان بیش از یک هزارم سهام نیز با گذشت زمان از 60٪ به 40٪ کاهش یافت. به نظر می رسد که توزیع ثروت نیز با گذشت زمان به تدریج مساوی می شود. این کاملا منطقی است زیرا شبکه Ethereum با تعداد زیادی محصول کار می کند و به طور فعال از ETH استفاده می شود. به همین دلیل دارندگان بزرگ بلند مدت ، به اصطلاح “نهنگ ها” ، باید از ثروت خود جدا شوند و تعداد بیشتری از کاربران با سپرده های کوچک در شبکه ظاهر می شوند. علاوه بر این ، Ethereum برخلاف بیت کوین که از مدل UTXO استفاده می کند ، بر اساس یک مدل مبتنی بر حساب کار می کند. UTXO اساساً مدلی از ورودی ها و خروجی ها است و مدل مبتنی بر حساب تا حدی شبیه مکانیسم بانکی برای ردیابی مانده ها است. وضعیت مشابهی را می توان در شبکه Litecoin مشاهده کرد ، جایی که سهم قابل توجهی از نهنگ ها با گذشت زمان تقریباً نصف شده و از 80٪ به 40٪ رسیده است..

در مورد چنگالهای BTC ، ما عکس مخالف آن را در Bitcoin Cash مشاهده می کنیم – می توانیم تعداد “نهنگ ها” را با گذشت زمان افزایش دهیم ، که این یک دلیل بر ضد انعطاف پذیری شبکه است ، و بنابراین میزان علاقه کمی به سکه های آن ایجاد می شود غنی سازی شخصی سازندگان آن. در مورد Bitcoin SV نیز می توان همین را گفت: به طور کلی ، هیچ کاربر جدیدی به BSV نمی پیوندد و این اعضای برجسته شبکه هستند که سکه جمع می کنند. در شبکه XRP ، می بینیم که حدود 80٪ کاربران بیش از یک هزارم سهام را در اختیار دارند. این موضوع به طرز جالبی با مطالعه اخیر مطابقت دارد که نشان می دهد 18 حساب در شبکه Ripple مسئول بیش از 50٪ معاملات هستند که صادقانه بگویم ، به نظر می رسد هرزنامه هستند. این به این دلیل است که بانک ها از سکه XRP استفاده نمی کنند و نمودار توزیع ثروت در XRP خود بسیار شبیه توزیع ثروت جهانی طبق گزارش های Credit Suisse است. انصافاً لازم به ذکر است که ، مشابه اقتصاد جهانی ، وضعیت نیز با گذشت زمان اندکی بهبود می یابد. Stellar نیز دقیقاً همین وضعیت را دارد ، جایی که بیش از نیمی از سکه ها در دست بنیاد توسعه Stellar است.

وضعیت USDT جالبتر است. در بلاکچین Omni قطعاً وضعیت به سمت بهتر تغییر کرده است. اما USDT ERC-20 در واقع در حال تبدیل شدن به یک روش پرداخت است ، زیرا توزیع فقط در یک سال بسیار بیشتر شده است. سهم آدرس های کمتر از یک هزارم ده برابر شده است. در USDT TRC-20 ، غلظت بسیار بدتر است ، در این حالت توزیع عادلانه از میز خارج است. هزینه های انتقال صفر تنها صعودی USDT بر اساس بلاک چین Tron است. با این حال ، USDT TRC-20 اخیراً (مه 2019) معرفی شد. بنابراین ، برای چنین تحلیلی نسبتاً جدید است.

غذای آماده

تخصیص دارایی Crypto درک واضح تری از توزیع ثروت از هر کلاس دارایی قبلی را فراهم می کند و برخی از بینش ها و معیارهای جالب را در شفافیت خود سیستم به ارمغان می آورد. توزیع رو به رشد دارایی ها مانند BTC و Tether نشانه مثبتی است که نشان می دهد این دارایی ها موارد استفاده واقعی را پیدا می کنند و در نهایت به دست تعداد بیشتری از کاربران منفرد می رسد. به طور کلی ، داده های فوق نشان می دهد که بیت کوین ممکن است به عنوان پایه ای برای اقتصاد صادقانه تر عمل کند. ما به تجزیه و تحلیل توزیع عرضه و گزارش یافته های خود در آینده ادامه خواهیم داد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me