قبل از ظهور سیستم های مالی غیرمتمرکز و سیستم عامل های DeFi ، کاربران فقط با مبادله برخی دارایی ها با دارایی های دیگر می توانستند به نقدینگی دسترسی پیدا کنند. اما مبادلات DEX با افزودن ارزهای رمزپایه شده آنها به استخر مشترک ، روش جدیدی برای درآمدزایی در اختیار دارندگان رمزنگاری قرار دادند. در این مقاله ، ما توضیح خواهیم داد که استخراج نقدینگی چیست ، چگونه کار می کند ، چگونه به کاربران امکان می دهد پول بدست آورند و نگاهی دقیق به خطرات این طرح جدید.

نقدینگی بازار چیست?

درک سازوکار استخراج نقدینگی برای درک اینکه نقدینگی چیست و چگونه کار می کند مهم است. نقدینگی مجموعه کلیه پیشنهادات تجاری با صرافی ها و کارگزاران است. یعنی نقدینگی تعیین می کند که شما با کمترین ضرر و زیان به چه سرعتی می توانید دارایی را با بهترین قیمت ممکن خریداری یا بفروشید.

نقدینگی دارای سه ویژگی اصلی است:

سرعت. این تعیین می کند که چگونه سفارشات به سرعت اجرا می شوند. اگر نقدینگی خیلی کم باشد ، تأخیر رخ می دهد: اجرای سفارشات ممکن است ساعتها ، روزها یا حتی هفته ها طول بکشد. نمونه بارز آن Dogecoin (DOGE) است. سعی کنید در برخی از صرافی ها یک سفارش محدود با قیمت فعلی قرار دهید و زمان بررسی زمان اجرای آن را ثبت کنید. و سپس سعی کنید دوباره آن را بفروشید. برای جفتهای بسیار مایع ، اجرای سفارشات چند ثانیه یا حتی میلی ثانیه طول می کشد. 

لازم است بین نقدینگی سیستم عامل ها و جفت های تجاری تفاوت قائل شد. Binance یکی از مایع ترین مبادلات رمزنگاری موجود در بازار است ، اما همچنین دارای جفت های ضعیف معامله ای است ، به عنوان مثال DENT / USDT یا IDEX / USDT. به عبارت دیگر ، حتی بزرگترین سیستم عامل ها نیز دارای جفت کم نقدینگی هستند.

گسترش. اختلاف زیاد یا شکاف بین سفارشات Bid و Ask در کتاب سفارش ، نشان دهنده نقدینگی کم است. اسپرد کم نشان می دهد که تقریباً بلافاصله می توانید دارایی را با حداقل ضرر خریداری و بفروشید. اگر نقدینگی زیاد باشد ، اسپرد معمولاً از یک دهم درصد ارزش بازار دارایی فراتر نمی رود.

لغزش. ماهیت لغزش این است که جفت های کم نقدینگی نه تنها تضمین نمی کنند که دستورات به سرعت اجرا می شوند بلکه به طور کلی اجرا می شوند. لغزش به این معنی است که حتی ثبت سفارش (به عنوان مثال سفارش توقف محدود) اجرای آن را در صورت فعالیت تجاری بالا در بورس تضمین نمی کند: در هنگام نوسانات شدید قیمت. پارادوکس این است: در ابتدا ، سفارشات مدت طولانی اجرا نمی شوند ، اما پس از آن هجوم ناگهانی معامله گران وجود دارد که مانع از رضایت تقاضا یا عرضه می شود.. 

به طور خلاصه ، هرچه نقدینگی بیشتر باشد ، اسپرد کمتر باشد ، سفارشات سریعتر اجرا می شوند و احتمال لغزش آنها کمتر است. 

بنابراین چه کسی نقدینگی بازار را تأمین می کند?

بسته به اصل عملکرد سیستم عامل ، نقدینگی توسط بازرگانان یا سازمان ها – بانک ها یا صرافی ها تأمین می شود. آنها تأمین کنندگان نقدینگی نامیده می شوند. در مبادلات رمزنگاری ، آنها معمولاً خود کاربران هستند که سفارش خرید و فروش می دهند. به عبارت دیگر ، معاملات در صرافی های رمزنگاری معاملات شخص به شخص یا P2P است. شاید در مورد آن چیزی شنیده باشید – Binance برای تجارت P2P بخشی جداگانه دارد.

با این حال ، این بدان معنا نیست که صرافی نمی تواند در روند معاملات اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال ، اگر برنامه ای برای باز کردن موقعیت های کوتاه بزرگ و چرخاندن بازار است. به این ترتیب می توانید بازار را دستکاری کنید ، با شرط بندی در سقوط نرخ ها سود کسب کنید و از طریق کارمزد درآمد کسب کنید. اما این یک بازی کثیف است و سیستم عامل های قانونی معمولاً به این امر متوسل نمی شوند. اگر صرافی از معاملات فرابورس پشتیبانی می کند ، در اینجا تأمین کننده نقدینگی یا خود صرافی است یا سایر سرمایه گذاران نهادی.

کارگزاران نقدینگی تأمین نمی کنند – آنها فقط دسترسی به معاملات در صرافی های مختلف را فراهم می کنند و نقدینگی توسط صرافی ها ، بانک ها و سازمان های دیگر ، به ویژه سرمایه گذاران خصوصی ، به آنها تأمین می شود. وقتی ارز را با بانکی مبادله می کنید ، آن را خریداری و به آن بانک می فروشید. از این رو ، این گسترش های زیاد توسط خود سازمان تعیین می شود.

این یک مقدمه طولانی اما ضروری بود و اکنون وقت آن است که به موضوع اصلی برویم: هدف چیست؟ نکته این است که مهم نیست که چه کسی به عنوان یک تامین کننده نقدینگی – یک صرافی یا یک معامله گر عمل می کند ، کمیسیون ها همیشه فقط توسط مبادلات بدست می آیند. 

این اولین بار در تاریخ امور مالی بود که استخراج نقدینگی به کاربران عادی اجازه می داد خود را در آن سوی بازار پیدا کنند.

استخراج نقدینگی چیست?

استخراج نقدینگی روشی برای سازماندهی بازار است که در آن صرافی و صادر کننده رمز به دلیل تأمین نقدینگی به جامعه پاداش می دهند. استخراج کنندگان بسته به سهم کمیسیون های پرداخت شده توسط بازرگانان یا سرمایه گذاران ، گسترش قیمت و مدت زمان سفارشات درآمد کسب می کنند. لازم نیست که این پلتفرم فقط تجارت ارزهای رمزپایه را انجام دهد. همین امر در مورد سرمایه گذاری در شرکت های راه اندازی رمزپایه یا وام قابل استفاده است. اما اغلب این روش در بین سازندگان بازار خودکار (AMM) رایج است. همه شرکت کنندگان نشانه های خود را به یک استخر مشترک ، به نام a “می اندازند” استخر نقدینگی.

شکل زیر نحوه دریافت حقوق و دستمزد به سازندگان بازار را نشان می دهد.

آنچه بر سودآوری استخراج نقدینگی تأثیر می گذارد

اگر قبلاً در مورد استخراج نقدینگی چیزی شنیده اید و حتی قبل از جریان اصلی آن شرکت کرده اید ، مطمئناً از میزان بالای نرخ بهره مطلع هستید. برخی از مکان ها مانند Binance پاداش بین 50 تا 100 درصد در سال و برخی از سیستم عامل های دیگر تا چندین هزار درصد ارائه می دهند.

دیوانه به نظر می رسد؟ در واقع ، این درست بود. ماهیت اصلی این است که عملکرد مستقیماً به عرضه و تقاضا ، یعنی تعادل بازار بستگی دارد. فقط اگر در مورد معاملات ، هنگامی که تقاضا برای ارز رمزپایه افزایش می یابد ، قیمت آن افزایش می یابد ، اما در مورد استخراج نقدینگی ، یک وابستگی معکوس وجود دارد: هر چه تعداد معدنچیان بیشتر باشد ، عملکرد پایین تر است ، مانند سهام.

در نتیجه ، در اولین روزهای استخراج نقدینگی تقاضای زیادی برای تجارت وجود داشت ، در حالی که حجم نقدینگی بسیار ناچیز بود. این به گروه کوچکی از مردم اجازه می دهد “تمام کرم را از قسمت بالا خالی کنند”. تعداد کارگران معدن به تدریج در حال افزایش بود و قطعه پای گرامی برای تبدیل شدن به دیگران به اندازه ای کوچک بود که دیگران نمی توانستند آن را به اشتراک بگذارند. مردم بیشتر از خرید و فروش در صرافی ها مایل به مسدود کردن رمزهای خود بودند. چرا وقتی فقط می توانید نشانه های خود را مسدود کرده و سود بدون خطر دریافت کنید ، معامله کنید؟ این همان چیزی است که آنها فکر می کردند ، اما نکته اصلی در اینجا نرخ بهره بالا و رویکرد کاملاً منفعلانه برای کسب درآمد است. با این حال ، بسیاری از مردم در مورد خطرات اشتباه می کنند: آنها ناچیز نیستند ، اما بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در نتیجه ، تعداد کارگران معدن بسیار بیشتر از تعداد معامله گران بود و بهره به 10٪ – 20٪ در سال کاهش یافت ، اگرچه هنوز رقم بالایی است ، به ویژه در مقایسه با سهام و وام های به همان اندازه خطرناک.

حقیقت جالب: یک بستر DeFi وجود دارد و یک تولید کننده اتوماتیک بازار است ، Cream ، نام آن منعکس کننده اصل استخراج نقدینگی است. این را می توان بسیار نمادین تفسیر کرد:

سود کرم بدست آورید = کرم را خامه بگیرید

خطرات استخراج نقدینگی

بنابراین ، ما اصول استخراج نقدینگی را بررسی کردیم. و در مورد خطرات چطور؟ وقت آن است که در مورد مهمترین چیز صحبت کنیم. هشدار: ممکن است از بعضی چیزها شوکه شوید و دلسرد شوید ، بنابراین آماده شوید.

از آنجا که قبلاً این مورد را برجسته کردیم ، بیایید صبر شما را محک نزنیم. بنابراین ، خطر اصلی استخراج نقدینگی … درام رول است …

یک قرارداد هوشمند می تواند هر مقدار از رمزها را از آدرس شما در هر زمان برداشت کند.

غیر منتظره؟ بله ، و این در بسیاری از قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده است ، اگرچه نه همه آنها. مواردی قبلاً اتفاق افتاده است که کاربر کیف پول خود را باز کرده و متوجه شده است که همه نشانه هایش ناپدید شده است. در واقع ، قراردادهای هوشمند می توانند حتی ده سال بعد ، هنگامی که هزاران دلار یا حتی بیشتر از آن را در کیف پول خود نگه دارید ، وجوه را برداشت کنید. و کاربران خودشان چنین حقوقی را به آنها می دهند ، بنابراین هنگام سرمایه گذاری ، همیشه توافق نامه را با دقت بخوانید.

راه حل چیست?

البته بعید به نظر می رسد AMM های بزرگی مانند Uniswap یا Maker چنین کاری انجام دهند ، اما ممکن است موارد تازه تر و غیر قابل مشاهده ای باشد که قبلاً با Cyberchain اتفاق افتاده است. بنابراین ، از پروژه های مشکوک اجتناب کنید و آگاهانه با خطرات برخورد کنید ، به خصوص اگر قرارداد هوشمند ممیزی نشده باشد. همچنین ، توافق نامه را با دقت بخوانید – ممکن است در مورد برداشت وجوه یک بند وجود داشته باشد ، یا نکات متزلزل دیگری پیدا کنید.

اگر نشانه های خود را به مجموعه نقدینگی اضافه کردید ، پس از برداشت ، نشانه هایی را به کیف پول دیگری که هنوز استفاده نکرده اید ارسال کنید و هیچ وجهی را به کیف پول قبلی واریز نکنید. به این ترتیب ، نشانه های شما ایمن خواهند ماند. برای هر پروژه جدید حتما از کیف پول جداگانه استفاده کنید. شما همیشه نمی توانید بدانید که در کد یک قرارداد هوشمند چه مواردی وجود دارد و چه نتیجه ای می تواند داشته باشد.

خطر دیگر در آسیب پذیری قرارداد هوشمند است. بسیاری از پروژه ها با عجله سیستم عامل های خود را راه اندازی می کنند و بیش از یک ماه صرف توسعه نمی کنند. این زمان بسیار کمی برای آزمایش ، شناسایی و رفع همه آسیب پذیری های احتمالی اختصاص داده شده است. به همین دلیل ، هکرها می توانند درهای پشتی را تشخیص دهند و به سادگی همه وجوه را یک باره برداشت کنند.

چه کاری می توان انجام داد?

متأسفانه ، حتی برون سپاری گسترده نیز نمی تواند هیچگونه آسیب پذیری در کد منبع را تضمین کند. بنابراین ، شما باید قوانین اساسی مدیریت ریسک را دنبال کنید: فقط مبلغی را که مایل به از دست دادن هستید سرمایه گذاری کنید. همچنین سعی کنید همه وجوه خود را در یک پروژه سرمایه گذاری نکنید. اگر هکرها موفق به حمله به نشانه های یکی از پروژه ها شوند ، به این ترتیب بیشتر سرمایه خود را پس انداز خواهید کرد.

خطر دیگر ضرر ناگهانی است. این ضررها به طور دوره ای زمانی اتفاق می افتد که نرخ یکی از دارایی های رمزنگاری ارائه شده ناپایدار باشد. به عنوان مثال ، جفت ETH / DAI در Uniswap یا BNB / BUSD در Binance. نکته این است که تأمین کننده نقدینگی (LP) باید این جفت را در نسبت صحیح یعنی 50/50 ارائه دهد. اگر این تعادل به دلیل افزایش یکی از ارزهای رمزپایه شکسته شود ، سود از LP گرفته می شود.

بیایید از یک مثال استفاده کنیم: بگذارید بگوییم یک دارنده ETH / USDT را برای Uniswap با نسبت 50/50 فراهم می کند. اما اگر قیمت ETH در سیستم عامل های شخص ثالث نسبت به Uniswap شروع به افزایش کند ، داوران وارد بازی می شوند ، تفاوت را متوجه می شوند و از این فرصت برای خرید Ethereum ارزان تر برای سودآوری استفاده می کنند. یعنی ، برای همان مقدار USDT ، داور خریداری می کند ، به عنوان مثال ، نه 1 ETH ، بلکه 1.05 – تعادل شکسته است. و سپس بلافاصله با USDT به فروش می رسد. سود داور از LP گرفته خواهد شد. با این حال ، این ضرر در حال حاضر فقط نظری است و تا زمانی که ارائه دهنده نقدینگی رمزهای خود را برداشت نکرد ، از نظر فنی چیزی از دست نداده است. با بازگشت قیمت ETH به سطح قبلی ، ضرر مجدداً تنظیم می شود. به همین دلیل ضررها را ناپایدار می نامند. 

نتیجه

استخراج نقدینگی به شما امکان می دهد ارزهای رمزنگاری شده منفعلانه بدست آورید و درامدی بالاتر از سود سپرده ها و حتی سود سهام دریافت کنید. با این حال ، این روش خطرات خاص خود را دارد ، که در انواع دیگر استخراج وجود ندارد ، بنابراین باید هنگام تهیه رمزهای ذخیره نقدینگی مراقب باشید ، به خصوص اگر پروژه بازده بالایی داشته باشد. همیشه سیستم عامل ها را به دقت بررسی کنید و توافق نامه را بخوانید تا از شگفتی های ناخوشایند جلوگیری کنید.

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me