اقتصاد جهانی روند ظهور طولانی و پیچیده ای از مبادله ارز تا ارزهای فیات و DeFi را تجربه کرده است. اگرچه دنیای مالی در حال تکامل است ، ارزهای مدرن و نمونه های مشابه آنها هنوز اشکالات قابل توجهی دارند. بیایید بحث کنیم که ارز آینده چه خواهد بود ، آیا جایگزین پول های فیات موجود خواهد شد و چه چیزی باعث تغییر در سیستم پولی مدرن می شود.

نواقص موجود در سیستم مالی

برای درک اینکه ارزهای آینده چگونه باید باشند ، باید با معایب پول فیات مقابله کنیم ، که اکنون از آنها به عنوان اصلی ترین ابزار مبادله استفاده می کنیم. آنها اشکالات زیادی دارند: از مدیریت متمرکز تا تورم. ما می خواهیم از معایب ارزهای فیات در حال استفاده استفاده کنیم.

تمرکز 

مدیریت و کنترل انتشار و گردش پول در دست بانکهای مرکزی متمرکز است. CB ها تعیین می کنند که چه مقدار ارز صادر کنند و نرخ ها را تعیین می کنند. وقتی بانک های مرکزی واحدهای جدیدی را به گردش می اندازند ، ارزش هر واحد جداگانه کاهش می یابد. از یک طرف ، اینگونه است که بانک های صادر کننده می توانند سطح تورم در کشور را کنترل کرده و در صورت نداشتن پول کافی از سوی دولت ، ارز اضافی را تأمین کنند. با این وجود ، قدرت خرید مصرف کننده کاهش می یابد و پول موجود در جیب هر شخص کاهش می یابد.

علاوه بر این ، این روش می تواند منجر به فروپاشی اقتصادی و اثرات منفی مختلف شود: پیش فرض ، کاهش ارزش ، و حتی تورم بیش از حد. برخی از کشورها ممکن است به درجات مختلف به دیگران وابسته باشند و از یکدیگر وام بگیرند.

تورم

همانطور که قبلاً ذکر شد ، پول به دلیل تورم کاهش می یابد. تورم زمانی اتفاق می افتد که عرضه ارز از تقاضا پیشی بگیرد. برای کاهش خطرات ، اطمینان از تأمین محدود لازم است ، زیرا در برخی از ارزهای رمزپایه اجرا می شود: انتشار بیت کوین به 21 میلیون سکه محدود می شود. هنگامی که ماینرها آخرین بیت کوین را دریافت کنند ، به دست آوردن سکه های جدید غیرممکن است و عرضه محدود خواهد شد.

این بدان معناست که هرچه تقاضا برای ارز رمزپایه افزایش یابد ، نرخ آن فقط افزایش خواهد یافت. این ارزش اصلی ارزهای رمزپایه است. به عنوان مثال ، بلاکچین بیت کوین مکانیزم محافظت در برابر تورم را دارد – نصف کردن. تقریباً هر چهار سال پاداش بلوک به نصف کاهش می یابد. بر این اساس ، استخراج سکه های جدید بیشتر و دشوارتر می شود و انتشار به طور طبیعی کند می شود. اما عیب اصلی این روش الگوریتم منسوخ اثبات کار (PoW) استخراج است که به سرمایه گذاری های عظیم انرژی نیاز دارد.

اگر ما در مورد کشورهای پیشرفته صحبت می کنیم ، ارزهای آنها نسبتاً ثابت مانده است. با این حال ، همه چیز در کشورهای در حال توسعه چندان روان نیست: غالباً آنها بیش از حد تورم هستند ، و در نتیجه ارزهای آنها را بی ارزش می کند. داستان های یونان و زیمبابوه را به یاد بیاورید ، جایی که تورم بیش از 10 درصد در روز است. اما مجارستان رکورد فوق العاده تورم را در اختیار دارد – از 1945 تا 1946 ، ارزش پول ملی هر 15 ساعت نصف می شد و تورم کل روزانه به 207٪ غیر قابل تصور می رسید. این اقتصاد دولتی را نابود کرد. البته ، وضعیت پس از جنگ وخیم تر شد ، با این حال چنین رویدادهایی بهترین راه برای شناسایی کاستی های سیستم مالی است. 

اتصال به ارزهای یک کشور خاص

از دیگر معایب ارزهای مدرن نوسان زیاد است. در بیشتر اوقات ، نوسان کم است و به ندرت حتی به چند درصد در روز می رسد. اما در زمان بحران های اقتصادی ، نرخ ارز می تواند بسیار تغییر کند. محبوب ترین ارزهای جهان دلار (USD) ، یورو (EUR) و پوند انگلیس (GBP) هستند. در زمان بحران ها ، سرمایه گذاران دارایی های خود را می فروشند ، اغلب به دلار یا یورو. در نتیجه ، این ارزها می توانند به سرعت چندین ده درصد در برابر پولهای ملی ایالت ها با اقتصاد ضعیف تر رشد کنند.

در همین حال ، مردم نمی توانند از دلار یا یورو برای پرداخت در کشورهای خود خارج از ایالات متحده و اتحادیه اروپا استفاده کنند. البته ، مردم می توانند ارز خارجی خریداری کنند و هزینه کالاها را در فروشگاه های آنلاین آنلاین پرداخت کنند ، اما مشکل واردات گران همچنان در کشورهایی وجود دارد که اقتصاد کمتر توسعه یافته است.

واحد پول آینده چگونه خواهد بود?

بدیهی است که ارزهای دیجیتال آینده هستند. بانک های مرکزی در کشورهای مختلف در حال توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود هستند که مردم می توانند از آنها در همه جا استفاده کنند. چین ، که در سال 2017 به دنبال ممنوع کردن ارزهای رمزپایه بود و سوئیس در واقع جنبش را رهبری کردند و نسخه های آزمایشی خود را ارائه دادند.

این پول فقط بصورت مجازی وجود خواهد داشت و این مزایا نیز دارد. به عنوان مثال ، پول نقد می تواند ویروس ها و بسیاری از عفونت های دیگر را منتقل کند. ارزهای دیجیتال در مرکز اقتصاد آینده قرار خواهند گرفت.

ارزهای آینده از طریق بلاکچین مدیریت می شوند. البته ، بانک های مرکزی کنترل میزان انتشار و سرعت را حفظ خواهند کرد ، اما این امر باعث کاهش هزینه های مالی و دسترسی بیشتر خدمات بانکی می شود. بانک های مدرن به سرعت از طریق برنامه های تلفن همراه به بانکداری از راه دور روی می آورند. به عنوان مثال ، بانک معروف روسی VTB قصد دارد در آینده نزدیک حدود 400 شعبه را تعطیل کند.

اقتصاد آینده باید بیش از تمرکز در دست چند بانک بزرگ متمرکز شود. این امر باعث خواهد شد ارزها قابلیت همکاری بیشتری داشته و در نتیجه تقاضای بیشتری داشته باشند. چنین ارزهای دیجیتال می توانند واقعاً با دلار و سایر ارزهای محبوب رقابت کنند و اعتبار بی حد و حصر آنها را از بین ببرند.

تاکنون ، بانک های مرکزی قوانین استانداردی در مورد نحوه کار ارزهای دیجیتال جدید تدوین نکرده اند. اما یک چیز واضح است: شما برای ارسال پول از کشور A به کشور B یا خرید کالایی در یک فروشگاه آنلاین دیگر مجبور به طی یک زنجیره طولانی از الزامات دیوان سالاری نخواهید بود. معاملات خود نیز ارزان تر خواهند بود ، تا جایی که کمیسیون ها به صفر برسند.

جک دورسی ، مدیر عامل توییتر ، معتقد است که بیت کوین و بلاکچین آینده فضای مالی دیجیتال را رقم می زند و اینترنت به ارز اختصاصی خود نیاز دارد. و بهترین پیاده سازی بیت کوین است که به شما امکان می دهد یک سیستم بی اعتماد ایجاد کنید. و نویسنده مشهور جف بوت گفت که بیت کوین تبدیل به ارز ذخیره جهان خواهد شد و تمام ارزهای ملی به قیمت اولین رمزنگاری گره خورده اند. بوت همچنین پیش بینی می کند که نرخ بهره تا سقوط نهایی ارزها ادامه خواهد یافت. به عنوان مثال ، در تابستان سال 2020 ، فدرال رزرو ایالات متحده قول داد که نرخ اصلی را برای چند سال آینده نزدیک به صفر نگه دارد.

اقتصادی مبتنی بر رقابت و نه سلطه

اقتصاد دیجیتال جدید احتمالاً یک فضای طبیعی رقابتی را ایجاد می کند که در آن دلار موقعیت مسلط خود را از دست می دهد و گزینه های دیگری ظهور می کند که می تواند شرایط پایداری را برای انتقال های مرزی و سایر اشکال معاملات فراهم کند..

رئیس سابق بانک انگلیس ، مارک کارنی ، خاطرنشان کرد که ارز دیجیتال جدید توسط گروه بزرگی از کشورهای مختلف پشتیبانی خواهد شد و می تواند به عنوان یک رقیب جدی برای دلار تبدیل شود ، زیرا به اقتصاد کشور خاصی وابسته نخواهد بود..

مسلماً بیت کوین با ایجاد تنوع در بازار ، همه شانس تبدیل شدن به یکی از این ارزها را دارد ، اما اگر به سرمایه ای کمی پایین تر از ارزهای بزرگ برسد ، این امکان وجود خواهد داشت. حتی اگر هم اتفاق بیفتد ، به زودی اتفاق نمی افتد. علاوه بر این ، بلاکچین بیت کوین به دلیل معاملات کند و گران قیمت به طور قابل توجهی منسوخ شده است ، که این امر تقریباً برای چنین شبکه های بانکی در مقیاس بزرگ نامناسب است. با این حال ، توسعه دهندگان توانستند برای سرعت بخشیدن به معاملات ، راه حل هایی پیدا کنند ، مانند Lightning Network ، که معاملات را سریع و بسیار ارزان انجام می دهد.

ارز دیجیتال جهانی: آرمانشهر یا واقعیت?

ایده ایجاد ارز دیجیتال جهانی ممکن است اتوپیایی به نظر برسد ، اما این تنها راه برای اجرای یک ارز بین المللی است که به اقتصاد یک کشور خاص گره خورده و به صورت غیرمتمرکز قابل مدیریت باشد..

بعید به نظر می رسد که بانک ها زمام دولت را به جامعه جهانی منتقل کنند ، اما برخی از پروژه های بلاکچین از قبل اصل مدیریت غیرمتمرکز را اجرا کرده اند که به عنوان سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا DAO شناخته می شود. به لطف این رویکرد ، کشورهای مختلف می توانند در مورد چگونگی مدیریت ارزها توافق کنند: به عنوان مثال ، آیا واحدهای جدید صادر کنید یا برعکس ، واحدهای موجود را “بسوزانید”.

ایجاد یک ارز دیجیتال جهانی واحد ، استفاده از سیستم های بانکی در سراسر جهان را آسان می کند. اما اگر دولت های کشورهای مختلف نتوانند بین خود به توافق برسند ، چه می شود و این امر چگونه بر اقتصاد یک کشور خاص تأثیر می گذارد؟ هنوز به این س questionsالات پاسخ داده نشده است.

اینکه دولت ها و بانک های مرکزی بتوانند ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم را در مرکز اکوسیستم آینده جهان قرار دهند ، بسیار مشکوک است. از طرف دیگر ، کاربران باید فرصتی برای انتخاب داشته باشند – این یکی از ویژگی های اصلی یک بازار عادلانه است. مصرف کنندگان حق دارند تصمیم بگیرند که از کدام ارز برای خرید آنلاین کالا استفاده کنند. اینترنت فضای آزاد است. حداقل باید باشد و ارزهای رمزپایه باید در مرکز این فضا قرار بگیرند.

پایان نامه

اکنون بیش از هر زمان دیگری ، ما باید جهان مالی را متحول کنیم ، قضاوت بر این که چگونه نرخ ارز در میان رشد دلار آمریکا و یورو سقوط می کند. حتی بزرگانی مانند مارک کارنی و رئیس بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد به ارزش ارزهای دیجیتال پی برده اند و بارها از ظهور آنها صحبت کرده اند.

در یک فرم ساده ، ارزهای دیجیتال آینده دارای ویژگی های زیر هستند:

  • مبتنی بر بلاکچین با واحدهای پرداخت مستقل ؛
  • با اقتصاد یک کشور خاص (ایالات متحده آمریکا) یا گروهی از کشورها (اتحادیه اروپا) مرتبط نیست.
  • به راحتی برای مبادلات و پرداخت های مرزی قابل دسترسی است.
  • به جای یک حزب واحد ، به صورت غیرمتمرکز مدیریت شود.
  • مشمول دستکاری نیست ، اما تهیه یک منبع محدود با حفظ ارزش آن است.

هنوز تصویری ایده آل از ارز دیجیتال آینده ساخته نشده است ، اما در چند سال آینده می توانیم اولین اجرای آن را ببینیم و مقایسه کنیم که چه مقدار از ارزهای موجود که به وضوح جایی در اکوسیستم آینده ندارند ، پیشی می گیرند.

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری های رمزنگاری شده خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me