تغییر ناپذیری معاملات بلاکچین به سادگی توضیح داده شد

اخبار مربوط به بلاکچین در اینترنت سر و صدا زیادی دارد. هرچه محتوا تمیزتر باشد ، اغلب بیش از حد فنی است. البته کد منبع خالص ترین و قابل اعتمادترین محتوا است. اما حتی بدون فرو رفتن در اعماق حقایق فنی ، در مراحل اولیه تجربه صنعت ، هنگام تسلط بر مطالب جدید ، همیشه با معانی و اصطلاحات جدید روبرو خواهید شد. امروز نگاهی دقیق تر به تغییرناپذیری (یا برگشت ناپذیری) خواهیم انداخت ، که از نزدیک با یکی از ویژگی های اصلی فناوری Blockchain – قابلیت اطمینان است..

تغییرناپذیری چیست?

ارتباط زیادی با تأییدها دارد ، اما به همین سادگی نیست.

تغییرناپذیری معامله پس از تأیید معامله حاصل می شود. تغییرناپذیری حالتی از بلاکچین است که در آن معامله تحت هیچ شرایطی توسط هیچ یک از اعضای شبکه لغو ، برگردانده یا تغییر نمی کند. به عبارت دیگر ، هیچ کس نمی تواند کاری در مورد معامله انجام دهد و همه آنچه در این معامله رخ داده است ، برای همیشه در بلاکچین باقی خواهد ماند. لحظه ای که مطمئن باشید قهوه شما پرداخت شده و حقوق شما نیز دریافت شده و کاملاً در اختیار شماست.

بنابراین ، از زمان دریافت پیام “تأیید معامله” تا زمانی که تراکنش شما برگشت پذیر نیست ، چه مدت باید منتظر بمانید؟ سطح تغییرناپذیری مدت زمانی است که برای رسیدن به وضعیت نهایی پس از انجام معامله لازم است. بسته به زنجیره بلوک یا زمینه ، سرعت در ثانیه یا بلوک اندازه گیری می شود. بلاکچین های مختلف دارای طرح های مختلف نهایی هستند ، بنابراین ممکن است از چند کسری از ثانیه تا یک ساعت طول بکشد تا تضمین های لازم را کسب کنید – انتظار طولانی مدت برای یک قهوه.

چرا تغییرناپذیری ضروری است?

پس از یک ساعت انتظار ، آشکار می شود که اتمام زمان کوتاه برای یک تجارت بسیار مهم است. شما نمی خواهید هر بار که برای خرید در یک فروشگاه جدید می روید 10 دقیقه صبر کنید. فقط تصور کنید ارسال پول برای یک دوست چقدر طول می کشد؟ بخش مالی هرگز قادر نخواهد بود انتظارات مشتری را برآورده کند زیرا معاملات سنتی در کمتر از یک ثانیه انجام می شوند (اینکه چقدر نهایی هستند ، س differentال دیگری است).

“تغییرناپذیری مطلق باید در دنیای واقعی پیاده سازی شود زیرا هیچ کس نمی خواهد به دلیل طراحی پروتکل ، دارایی هایی را که ممکن است از دست بدهد ، به خطر بیندازد.”

سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل به سطح متفاوتی از ضمانت ها نیاز دارند. آنها از عهده خطرات اضافی برنمی آیند ، بنابراین هر مشاغل قصد دارد معاملات خود را در اسرع وقت انجام دهد. شرکتهایی که پرداخت ارزهای رمزپایه را انجام می دهند حساسیت ویژه ای بر میزان تغییرناپذیری دارند.

اگرچه این تنها شاخص مهم موفقیت یک شرکت بلاکچین نیست ، هرچه زمان اتمام سریعتر باشد ، بهتر است.

چگونه کار می کند?

بسته به طراحی پروتکل ، یک بلاکچین از طریق مکانیسم های مختلف به تغییر ناپذیری دست می یابد. گزینه های مختلفی وجود دارد ، اما برای درک عمومی ، سه نوع اصلی اغلب ذکر شده است:

احتمالی

این نوع تغییرناپذیری پیچیده است زیرا در زندگی واقعی چیزی به عنوان حالت 100٪ تغییرناپذیری وجود ندارد. بعد از اینکه یک تراکنش در یک بلاکچین خاص اجرا شد ، سایر تراکنش ها تأیید می شوند و ادامه می یابند. بنابراین ، از نظر نظری ، معدن کاران قابل قبول است که به یک زنجیره جایگزین روی بیاورند ، شروع با بلوک قبلی که شامل معامله شما است و معامله شما را بی اعتبار می کند. اما هرچه تعداد معاملات بعد از معاملات شما بیشتر شود ، منابع بیشتری برای تعویض زنجیرها به کار می رود و در برخی مواقع به طور دیوانه وار غیر منطقی می شود ، بنابراین احتمال وقوع این امر کاهش می یابد.

با گذشت زمان ، معاملات “بیشتر و بیشتر برگشت پذیر” می شوند زیرا بلوک های بیشتری روی هم ایجاد می شوند.

یک بازه زمانی مشخص وجود دارد که در آن همه افراد در هر بلاکچین موافقت می کنند که معامله به طور احتمالی برگشت ناپذیر باشد (با این وجود هنوز فقط 99٪ تغییرناپذیری دارد). برای بیت کوین ، این بازه زمانی تقریباً 60 دقیقه یا شش بلوک است.

مطلق

این یکی واضح تر است.

معمولاً در زنجیره بلوکی با تغییرناپذیری مطلق (یا قطعی) ، غیر از استخراج کنندگان ، گروه دیگری از اعتبارسنجان و رهبران نیز وجود دارد. مورد دوم یک بلوک را پیشنهاد می کند و اعتبارسنج ها آن را بررسی و تأیید می کنند. از آنجا که بلوک توسط برخی از افراد تصادفی پیشنهاد نشده است ، اما توسط رهبر منتخب پس از تأیید بلوک پیشنهاد شده است ، کلیه معاملات در این بلوک بلافاصله غیرقابل برگشت محسوب می شوند. اگر آنجا باشد ، چاره ای نیست.

این به لطف طراحی زنجیره ای به دست می آید و برای پروتکل های مبتنی بر PBFT مانند Tendermint و Dexon معمول است.

توجه به این نکته مهم است که ما در مورد نوع تغییرناپذیری با توجه به طراحی بلاکچین صحبت می کنیم. هر بلاکچین در برابر انواع مختلف حملات آسیب پذیر است ، که می تواند منجر به از دست دادن تراکنش های قبلی یا بخشی از بلاکچین شود. با به روزرسانی زنجیره های موجود یا توسعه پروتکل های جدید ، توسعه دهندگان سعی می کنند محافظت در برابر حملات احتمالی را افزایش دهند و اعتماد به نفس را در سیستم های خود افزایش دهند.

اقتصادی

تغییرناپذیری اقتصادی بر اساس ایده شرط بندی و مجازات است ، بنابراین عمدتا در پروتکل های PoS اعمال می شود. تغییر ناپذیری زمانی حاصل می شود که بازیابی بلوک از نظر مالی هزینه بر باشد. اعتبارسنج ها به درج یا رد بلوک رأی می دهند. شرایط اجماع از بلاکچین به بلاکچین متفاوت است ، اما معمولاً حدود 2/3 اعتبارسنج ها برای تأیید بلوک کافی هستند. کلیه معتبرانی که به اکثریت آرا رأی می دهند طبق قوانین زنجیره ای جریمه می شوند (سهم خود را از دست می دهند ، فرصت دریافت پاداش برای دوره بعدی و غیره را از دست می دهند). معمولاً وقتی به تاریخ برمی گردیم ، ضرب چندین برابر می شود ، که این امر هزینه بیشتری را برای بازیابی بلوک های قدیمی فراهم می کند. شما به راحتی از انتخاب اشتباه خود پشیمان خواهید شد.

این نوع بلاکچین اعتبارسنجان را به رای دادن به همان شیوه اکثریت تحریک می کند. هر وقت صحیح رأی می دهند ، پاداش می گیرند.

زمان لازم برای بلاکچین های مختلف برای دستیابی به تغییر ناپذیری یک معامله

نتیجه

دستیابی به تغییرناپذیری سریع و ایمن هنوز هم یک حوزه تحقیقاتی فعال برای بلاکچین های مختلف است. برگشت پذیری بلوک ها می تواند منجر به ضرر میلیون ها دلار شود یا بر اصول برنامه های غیرمتمرکز تأثیر بگذارد. بنابراین ، درک تغییرناپذیری هنگام ایجاد بسترهای نرم افزاری قابل اعتماد و انتخاب بستر برای توسعه برنامه بسیار مهم است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map