روند مبادله ارزهای رمزپایه در صرافی ها و سایر سیستم عامل های تخصصی هنوز هم می تواند بسیار زمانبر باشد و غالباً پورسانت های بالایی را شامل می شود. علاوه بر این ، همه صرافی ها از سکه های لازم یا جفت های تجاری لازم پشتیبانی نمی کنند. در نتیجه ، تاجری که می خواهد ارز رمزنگاری شده دیگری را مبادله کند ، با نیاز به تبدیل اضافی مواجه است.

مبادله اتمی مشکلات فوق را برطرف می کند و نیازی به اعتماد به شخص ثالث را نیز از بین می برد و امکان مبادله ارزهای رمزپایه را از طریق بلاکچین های مختلف فراهم می کند.

در فرآیند مبادله ارزهای رمزپایه ای تعدادی از مشکلات می توانند بوجود آیند.

  1. اعتماد کنید برای مبادله ارزهای رمزپایه ، به عنوان مثال LTC به BTC ، باید سکه های خود را به صرافی بفرستید یا معامله OTC انجام دهید. در حالت اول ، شما باید به بستری اعتماد کنید که تجارت را در آن جای دهد ، در غیر این صورت ، باید به ضامنی که امنیت معامله را تضمین می کند اعتماد کنید..
  2. هزینه های اضافی. هنگام انجام معامله در بورس ، برای خود معاملات کمیسیون پرداخت می کنید ، هزینه برداشت سکه و حتی گاهی برای واریز وجه را پرداخت می کنید. در مورد صرافی بدون نسخه ، شما درصد مشخصی را به ضامن پرداخت می کنید.
  3. راحتی برای تجارت ارزهای رمزپایه در صرافی ، باید وجوهی را واریز کرده و پس از آن برداشت کنید ، اما ممکن است صرافی برای نگهداری به طور موقت بسته شود ، یا گزینه سپرده / برداشت برای مدت زمان محدود رمز ارزهای مورد استفاده شما را به طور نامحدود متوقف کند.

برای حل این مشکلات ، مبادله اتمی توسعه داده شد. این فناوری اولین بار توسط Tier Nolan در سال 2013 توصیف شد ، اما تا همین اواخر عملی نشده بود.

اصل کار

پروتکل های مبادله اتمی برای از بین بردن هرگونه فرصت تقلب برای شرکت کنندگان طراحی شده اند. برای درک چگونگی این کار ، از مثالی استفاده می کنیم که آلیس می خواهد LTC خود را با Bob’s BTC مبادله کند.

اول از همه ، آلیس باید LTC را به آدرس قرارداد که نقش یک صندوق امانات را دارد ، واریز کند. هنگامی که این “جعبه امن” ایجاد می شود ، آلیس یک کلید برای دسترسی به آن ایجاد می کند. سپس او هش رمزنگاری این کلید را با باب به اشتراک می گذارد. باب نمی تواند به LTC دسترسی پیدا کند زیرا فقط هش کلید را دارد اما خود کلید را ندارد.

باب از هش ارائه شده توسط آلیس برای ایجاد آدرس قرارداد امن دیگر استفاده می کند و در آنجا BTC خود را ذخیره می کند. برای دریافت BTC ، آلیس باید از همان کلید استفاده کند و بدین ترتیب ارز خود را در اختیار باب قرار دهد (با استفاده از عملکرد هش قفل). این بدان معناست که به محض درخواست آلیس از BTC ، باب نیز به نوبه خود درخواست LTC می کند و مبادله ارز به اتمام می رسد.

اصطلاح “اتمی” به این دلیل استفاده می شود که این معاملات یا به طور کامل انجام می شوند یا اصلاً اتفاق نمی افتند. اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند ، قرارداد لغو می شود و وجوه به طور خودکار به صاحبان مربوطه بازگردانده می شوند.

مبادله اتمی به دو روش مختلف امکان پذیر است: در بلاکچین و خارج از بلاکچین:

  • مبادله های زنجیره ای در هر یک از شبکه های دخیل در فرآیند مبادله رخ می دهد (در این حالت ، بیت کوین یا بلاکچین litecoin است).
  • مبادله خارج از زنجیره در لایه دوم ، به عنوان مثال ، در شبکه رعد و برق رخ می دهد.

از نظر فنی ، بیشتر این سیستم های تجاری مبتنی بر قراردادهای هوشمندی هستند که از قراردادهای Multisig و Hash Timelock (HTLC) استفاده می کنند.

چندرسانه ای

Multisig نوع خاصی از امضای دیجیتال است که به دو یا چند کاربر اجازه می دهد اسناد را با هم به صورت گروهی امضا کنند. بنابراین ، چند امضا از طریق ترکیبی از چندین امضای منحصر به فرد ایجاد می شود.

به عنوان یک قیاس ساده ، می توانید یک صندوق امانات با دو قفل و دو کلید را در نظر بگیرید. با داشتن یک کلید آلیس و کلید دیگر باب. تنها راهی که می توانند جعبه را باز کنند استفاده همزمان از هر دو کلید است. بنابراین ، هیچ یک از شرکت کنندگان نمی توانند جعبه را به طور مستقل باز کنند.

قراردادهای Hash Timelock (HTLC)

قراردادهای Hash Timelock بر اساس دو عملکرد هش قفل و Timelock تنظیم شده است.

هدف Hashlock جلوگیری از هزینه کردن در صورت غیرقابل دسترس ماندن هر بخشی از داده ها است (مانند کلید آلیس در مثال بالا). Timelock تابعی است که اطمینان می دهد قرارداد فقط در یک بازه زمانی مشخص شده قبلی قابل اجرا است. در نتیجه ، استفاده از HTLC نیاز به اعتماد را از بین می برد زیرا قرارداد مجموعه خاصی از قوانین را ایجاد می کند که از اجرای جزئی مبادله اتمی جلوگیری می کند.

مزایای سوآپ اتمی

مزیت اصلی Swaps اتمی حذف نیاز شخص ثالث است زیرا کلیه معاملات P2P ، مستقیماً بین دو کاربر است. مبادله اتمی همچنین امنیت را افزایش می دهد ، زیرا کاربران نیازی به انتقال وجوه خود به یک بورس متمرکز یا شخص ثالث ندارند. در عوض ، معاملات می توانند مستقیماً از طریق کیف پول کاربران انجام شوند. علاوه بر این ، این همچنین به کاربران کمک می کند تا در هزینه های کمیسیون صرفه جویی کنند. هنگام استفاده از مبادله ، فقط باید هزینه معامله پرداخت کنید ، در حالی که هنگام استفاده از مبادلات ، جدا از پرداخت هزینه معامله ، کمیسیون معاملات و کمیسیون برداشت اعمال می شود. مبادله اتمی نیز بسیار سریعتر است – از لحاظ تئوری ، آنها فقط زمان معادل سرعت پردازش معامله را می گیرند.

معایب

برای اجرای مبادله ، دو ارز رمزنگاری شده باید مبتنی بر بلاکچین ها با استفاده از همان الگوریتم هش (به عنوان مثال SHA-256 ، همانند شبکه بیت کوین) باشد. علاوه بر این ، آنها باید با HTLC و سایر توابع قابل برنامه ریزی سازگار باشند.

همچنین ، برخی از محققان نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی هستند ، زیرا تعویض های اتمی را می توان در بلاکچین ردیابی کرد ، این امر امکان پیوند دادن آدرس های مربوط به مبادله با سایر وجوه کاربر را فراهم می کند..

نتیجه

تعویض اتمی برای اکثر افراد هنوز پیچیده است ، اما این فناوری منجر به تغییرات قابل توجهی در قابلیت همکاری بلاکچین ها و تجارت غیرمتمرکز می شود. بنابراین ، این تبادل روش پتانسیل بالایی دارد و فرصت های جدیدی را برای تمرکززدایی و انتقال پول از طریق نظیر به نظیر فراهم می کند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me