توسعه مقیاس بزرگ صنعت ارزهای رمزپایه اجازه استفاده از بیت کوین در خارج از بلاکچین اختصاصی خود را داد. در لحظه نگارش ، حجم بیت کوین های مسدود شده در شبکه لایتنینگ 1100 سکه است و 2600 سکه در شبکه مایع قفل شده اند. با افزایش محبوبیت مالی غیرمتمرکز ، تقاضا برای بیت کوین در سیستم عامل های دیگر نیز افزایش یافت.

در مقاله امروز ، در مورد نشانه های پشتیبانی شده از بیت کوین ، تعامل آنها با زیرساخت های DeFi ، طراحی و چشم اندازهای آینده صحبت خواهیم کرد.

بیت کوین های توکن شده

توکن سازی بیت کوین ایجاد رمزهای امنیتی با ارزش واقعی ، یعنی بیت کوین است. از این نشانه ها می توان برای انتقال مالکیت ، تجارت یا تعامل با سرویس های DeFi استفاده کرد.

در سال 2015 ، Blockstream شبکه Liquid Network Sidechain مستقر در فدراسیون خود را معرفی کرد که به عنوان یک شبکه پرداخت برای فعالان بازار عمل می کند. از رمز ساختگی داخلی L-BTC برای معاملات استفاده می شود ، زمان لازم برای انتقال سپرده ها از 60 به 2 دقیقه کاهش می یابد. 

شبکه مایع برای حل مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین با ایجاد یک زنجیره جانبی ، تا حدی مستقل از زنجیره اصلی اصلی ، طراحی شده است..

از نظر فنی ، استفاده و ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین همیشه امکان پذیر بود. آن مثال ایجاد یک قرارداد هوشمند در شبکه اصلی بیت کوین شرط بندی است که بین دو توسعه دهنده در ایالات متحده منعقد شده است نتایج انتخابات ریاست جمهوری. این روش به لطف Discrete Log Contracts (DLC) که به طرفین امکان می دهد معاملات مربوط به رویدادهای آینده را انجام دهند ، امکان پذیر شد.

نمونه دیگری از استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین ، آزمایشگاه های RSK است که یک بستر هوشمند دو طرفه مرتبط با بیت کوین ایجاد کرده است که قراردادهای هوشمند را برای افزایش ارزش و عملکرد اکوسیستم در شبکه تعبیه می کند. اصل کارکرد این پلتفرم مشابه Liquid است. RSK به کاربران اجازه می دهد BTC را مستقیماً به زنجیره Rootstock با استفاده از یک گیره دو طرفه ارسال کنند ، جایی که بیت کوین قفل شده و با رمز داخلی SBTC مبادله می شود.

اما علی رغم توسعه فعال قرارداد هوشمند بیت کوین ، Ethereum همچنان رهبر در این زمینه است.

دلیل این تقاضا?

امروزه بیشتر سرویس های DeFi مبتنی بر Ethereum هستند ، در حالی که بیت کوین به عنوان یک نائب قهرمان عمل می کند. اگر بتوان از بیت کوین در زنجیره های جانبی استفاده کرد ، می توان از آن در زنجیره های دیگر نیز استفاده کرد. بنابراین ، تقاضای راه حل هایی برای استفاده از بیت کوین در شبکه Ethereum وجود دارد که منجر به ظهور بیت کوین های توکن شده می شود.

سرمایه کل بازار DeFi امروز حدود 16 میلیارد دلار است. تعداد دلارهای مسدود شده در DeFi حدود 11 میلیارد دلار است. در همان زمان ، 141 هزار بیت کوین در بسیاری از پروژه های DeFi قفل شده اند.

برای افزایش کارایی بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت ، می توان از آن برای تسویه حساب هنگام تعامل با خدمات DeFi استفاده کرد. چنین پروژه هایی از سالها قبل وجود داشته است ، اما به دلیل توجه بیشتر به امور مالی غیرمتمرکز اخیراً گسترش یافته اند. حتی اکنون ، تعداد بیت کوین های مسدود شده در Ethereum 50 برابر بیشتر از وجوه قفل شده در شبکه Lightning است. و این تعداد همچنان در حال رشد است.

قابلیت های توکن سازی بیت کوین در سیستم عامل هایی مانند Ethereum دارای سطح متفاوتی از عدم تمرکز و اعتماد است. گسترش بیت کوین به شبکه های دیگر دامنه آن را افزایش می دهد و امکان استفاده از آن را در انواع مختلف برنامه های غیرمتمرکز فراهم می کند. 

پروتکل هایی مانند Lightning Network ، Liquid و RSK زیرساخت های شبکه بیت کوین را بهبود می بخشند و پروتکل های توکن سازی بیت کوین در سیستم عامل های دیگر ، امکانات مالی دارندگان آنها را گسترش می دهد.

بیت کوین در Ethereum

در اوایل سال 2019 ، Wrapped Bitcoin (WBTC) ، رمز حمایت بیت کوین ، معرفی شد. WBTC دارندگان بیت کوین را قادر به استفاده از قراردادهای هوشمند در بستر Ethereum کرد.

WBTC یک توکن استاندارد ERC20 است که با الزام آور 1: 1 بیت کوین برای پرداخت هزینه های قراردادهای هوشمند استفاده می شود. WBTC فرصتی را برای دریافت وام های تحت حمایت BTC با استفاده از خدمات DeFi فراهم می کند. با ارائه نقدینگی در بیت کوین ، کاربران به برنامه های DeFi دسترسی پیدا می کنند ، بنابراین عملکرد و دامنه شبکه بیت کوین را گسترش می دهند.

سرمایه WBTC تقریباً 1 میلیارد دلار است که آن را به عنوان رهبر در میان توکن های BTC در Ethereum و رتبه پنجم در میان نشانه های DeFi بدل می کند..

یک نقطه ضعف اساسی WBTC این واقعیت است که نیاز به اعتماد به شخص ثالث دارد. WBTC بر اساس مدل کنسرسیوم متشکل از سازمان های اثبات شده ساخته شده است. اکوسیستم WBTC از متولیان ، بازرگانان و کاربران تشکیل شده است. این متولیان هستند که BTC را به WBTC مبادله می کنند ، یک کیف پول چند سیگانی BTC را مدیریت می کنند ، WBTC را در Ethereum ایجاد و ایجاد می کنند. همچنین ، برای انجام تجارت ، کاربر باید یک روش KYC را دنبال کند تا Bitcoins کاربر به متولی منتقل شود ، که پس از آن باید مقدار معادل WBTC را آزاد کند.

ارزش اصلی ارزهای رمزپایه رویکرد غیر قابل اعتماد و غیرمتمرکز آنها است که به آنها امکان می دهد از وابستگی اشخاص ثالث جلوگیری کنند. این دلیل ایجاد tBTC – رمز ERC-20 با پشتیبانی BTC – است.

tBTC پروژه ای است از Cross Chain Group ، ساخته شده در Keep Network ، که به شما امکان می دهد BTC خود را کمک کنید و با عبور از واسطه ها و KYC ، نشانه های Bitcoin را در Ethereum ایجاد کنید. پروتکل tBTC با استفاده از کیف پول چند امضایی کار می کند و پس از تأیید واریز tBTC را آزاد می کند. 

در ماه مه سال 2020 زنجیره جانبی tBTC راه اندازی شد ، اما دو روز بعد ، آنها مجبور به پذیرش سپرده ها به دلیل آسیب پذیری کشف شده شدند. در 22 سپتامبر ، زنجیره جانبی در شبکه tBTC در دسترس قرار گرفت. 

پروژه های DeFi و DEX مانند Maker ، Uniswap ، Compound ، Balancer ، Kyber ، 1inch و دیگران از راه اندازی زنجیره جانبی tBTC پشتیبانی کردند. یک مجموعه tBTC ، طراحی شده برای افزایش نقدینگی و پاداش استخراج کنندگان اولیه tBTC ، در Curve Finance راه اندازی شد.

علاوه بر WBTC و tBTC ، بازار نشانه های بیت کوین مانند imBTC را در Tokenlon ، renBTC (Ren) ، BTCB (Binance) ، sBTC (Synthetix) و سایر موارد ارائه می دهد..

imBTC یک بیت کوین رمزگذاری شده برای کار با قراردادهای هوشمند در بستر Tokenlon است. دارندگان imBTC می توانند با در دست داشتن imBTC نشانه های خود را مبادله کنند و از کمیسیون های سیستم عامل درآمد کسب کنند.

راه حل های Ren امکان انتقال نقدینگی بین بیت کوین ، اتریوم و بیت کوین کش را فراهم می کند ، در حالی که آزاد سازی و سوزاندن دارایی ها با کمک قراردادهای هوشمند انجام می شود. در میان بیت کوین های توکن شده ، renBTC پس از WBTC با افتخار 270 میلیون دلاری در رتبه دوم قرار دارد.

BTCB یک رمز BEP2 با پشتیبانی Bitcoin است که در شبکه Binance Chain فعالیت می کند.

sBTC – بیت کوین “مصنوعی” از توسعه دهندگان پروتکل Synthetix DeFi.

چشم اندازها

در شش ماه گذشته تعداد بیت کوین های شبکه Ethereum بیش از 30 برابر شده است. با در نظر گرفتن این واقعیت که سرمایه بیت کوین تقریباً 200 میلیارد دلار است و سلطه بازار در حدود 58٪ ، می توان گفت ظهور توکن های مورد حمایت بیت کوین برای جذب نقدینگی اضافی به اکوسیستم DeFi است.

از طرف دیگر ، اتصال Bitcoin با بخش DeFi طیف وسیعی از فرصت های جدید را فراهم می کند. این واقعیت که بیت کوین در Ethereum ادغام شده است و نه بالعکس ، شاخص ارزش بیت کوین به عنوان یک ابزار مالی است. به همین دلیل ، روند ادغام بیت کوین در سایر سیستم عامل ها فقط تسریع می شود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me